Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DDR4 Ram yükseltmek hk.

sanssizsansli

Öne çıkan mesajlar

Selam, elimde gskill trident z neo rgb 32gb (2x16gb) 3600mhz ddr4 ram f4-3600c16d-32gtznc var.

Şimdi ben bu ramlerden şüpheleniyorum son zamanlarda anlamsız errorlar alıyorum restartlar yiyorum... Hazır ramleri yükseltme niyetim varken bahaneyle kurtulurum dedim en kötü. Çalışıyorlarsa da 96 gb devam ederim neyse...

Benim sorum şu, ram bana kurgu, after effects için filan lazım. Oyun oynamıyorum.  Baktım 64 gbların muadili cl 18 4000 mhz. Çok da anlamıyorum açıkcası bunlar neyi etkiliyor. Markası bişiyi farklı olsa noluyor...

Ben şimdi bi ram alsam birinden birinin bir şeyi düşmek zorunda kalıcak, herhalde 64lük cl16 3600e düşücek.. neyimi etkileyecek bu konu?

Sosyal ağlarda paylaş

CL ram in işlem loop'undaki delayi belirtiyor. Düşük olması daha hızlı demek. Marka model açısından anakartın sitesinde uyumlu modeller yazıyordur ordan bakıp seçebilirsin.  Ama 64 alayım 32'yi de yanında takarım olmaz. Hepsi aynı olması lazım. Memtest gibi uygulamalar var ram'de bir sorun varsa logluyor para harcamadan önce bir test yapmak da mantıklı olabilir.  Bios'u resetleyip değiştirdiysen eğer ram timinglerini default ayarlarına döndürebilirsin.

Sosyal ağlarda paylaş

hepsinin aynı olması lazım derken işte uyumluluklarına bakıp ona göre bir model alacağım tabii ama markanın birebir aynı olması gerekmiyor diye biliyorum o yüzsden onu alternatif olarak tutuyorum her halükarda.

ben yine de ilk olarak gskill trident z modellerinin 32*2 3600 olanını bulsam direkt alacağım ama yok piyasada.

o yüzden bulabildiğim 4000 mhz'lık mödelini alsam ne olur diye merak ediyorum. yani benim işimi ne denli etkiler. 

cl değerinin düşük olmasının daha iyi olduğunu biliyorum ama tam olarak benim neyimi etkilediğini bilmiyorum. renderı, video preview'ı filan etkiler mi mesela...

Sosyal ağlarda paylaş

sanssizsansli, 10.04.2023 12:47 tarihinde dedi ki:

hepsinin aynı olması lazım derken işte uyumluluklarına bakıp ona göre bir model alacağım tabii ama markanın birebir aynı olması gerekmiyor diye biliyorum o yüzsden onu alternatif olarak tutuyorum her halükarda.

Markanın ve setin birebir aynı olması gerekiyor. Uyumsuzluk yaratır yoksa şu an yaşadığın sorunları yaşamaya devam edebilirsin. Aşırı mantıksız yani mecbur kalmadıkça frankenstein yapmak.

Alıntı

o yüzden bulabildiğim 4000 mhz'lık mödelini alsam ne olur diye merak ediyorum. yani benim işimi ne denli etkiler. 
cl değerinin düşük olmasının daha iyi olduğunu biliyorum ama tam olarak benim neyimi etkilediğini bilmiyorum. renderı, video preview'ı filan etkiler mi mesela...

Anakartın, işlemcin 4000 mhz de stabil çalıştırabilecekse, cpu heavy render işlemlerinde süre azıcık kısalır herhalde benchmark'larına bakmak lazım.

Sosyal ağlarda paylaş

Nekro, 10.04.2023 15:29 tarihinde dedi ki:

Markanın ve setin birebir aynı olması gerekiyor. Uyumsuzluk yaratır yoksa şu an yaşadığın sorunları yaşamaya devam edebilirsin. Aşırı mantıksız yani mecbur kalmadıkça frankenstein yapmak.

Anakartın, işlemcin 4000 mhz de stabil çalıştırabilecekse, cpu heavy render işlemlerinde süre azıcık kısalır herhalde benchmark'larına bakmak lazım.

Bu arada düzelteyim hayır gerek miyor. Eski pc de 16gb x 2 Kingston Hyper X 1.4V , 8gb x 2 Kingson Hyper Blue 1.9V vardı . Biosdan voltaj ayararını doğru girerksen hiş bir sorun olmaz.

Sosyal ağlarda paylaş

sequoi, 10.04.2023 19:19 tarihinde dedi ki:

Bu arada düzelteyim hayır gerek miyor. Eski pc de 16gb x 2 Kingston Hyper X 1.4V , 8gb x 2 Kingson Hyper Blue 1.9V vardı . Biosdan voltaj ayararını doğru girerksen hiş bir sorun olmaz.

Ben de kullandım zamanında 4x4x8 ama sorun yaşamıştım random blue screen veriyordu windows. Kesin sorun yaşanır diye bir kural yok ama belli olmuyor iş için kullanacakmış bir de asla riske atmam ben olsam.

@sanssizsansli Corsair Vengeance LPX 64GB (2X32GB) 3600Mhz C18 1.35V DDR4 Ram (CMK64GX4M2D3600C18) uyumlu sanırım senin setup'a

Sosyal ağlarda paylaş

Ben başka bi anakarta şunu aldım 64gb gerektiği için:

https://www.hepsiburada.com/g-skill-ripjawsv-64gb-2x32-ddr4-4000mhz-cl18-siyah-1-35v-ram-f4-4000c18d-64gvk-p-HBV000012QDXF?magaza=Gamers_Arena

Anakartın sitesinde yazmıyordu destek resmi olarak fakat şuna güvendim:

https://pangoly.com/en/product/g-skill-ripjaws-v-series-64gb-2-x-32gb-ddr4-4000

AMD işlemcilerde infinity fabric diye bi geyik var, RAM hızıyla işlemci çekirdekleri arasındaki hızın 1:1 olması performansı etkiliyor falan filan. Resmi olarak 1800Mhz destekliyor benim işlemci (5800x), ramin tam 2 katı yani 3600 şekilde stabil çalışması gerekir diye 4000 aldım bi kaç yazı okuyup. Ama şuan 4000'de çalıştırıyorum ve infinity fabric de 2000mhzde stabil, henüz bi sıkıntıyla karşılaşmadım.

Corsaire nedense çok giydiriyorlar, biraz zar atmak gibiymiş.

Sosyal ağlarda paylaş

Nekro, 10.04.2023 23:19 tarihinde dedi ki:

Ben de kullandım zamanında 4x4x8 ama sorun yaşamıştım random blue screen veriyordu windows. Kesin sorun yaşanır diye bir kural yok ama belli olmuyor iş için kullanacakmış bir de asla riske atmam ben olsam.

@sanssizsansli Corsair Vengeance LPX 64GB (2X32GB) 3600Mhz C18 1.35V DDR4 Ram (CMK64GX4M2D3600C18) uyumlu sanırım senin setup'a

evet ama x4 yapamıyorum bunu. yalnızca 2 DIMM destekliyor. yani ancak 2 slotta 32*32 total 64 çalışır. QVL listte en sağda kaç DIMM desteklediği yazıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

https://www.sinerji.gen.tr/gskill-64gb-2x32-trident-z-neo-3600mhz-cl18-ddr4-ram-f4-3600c18d-64gtzn-p-36735

bunu aldım gitti.

sinerji ne kadar güvenilir bilmiyorum ama 5000 series QVL listte çıkan en uygun ürün bu gibi görünüyor allahtan 32x2 olmak üzere TR'de bulabildim.

bundan 2x daha bulabilirsem ilersi için hiçbir sorun kalmayacak.

https://www.hizliresim.com/9qozxs6

Sosyal ağlarda paylaş

muhtemelen sorun çıkmaz ama yine de belirteyim, o set qvl'de var diye iki tane alınca dörtlü aynı şekilde çalışacağının garantisi yok (ddr5te hele hiç yok). ama tıpatıp timinglerde 128 set de var listede, sorun olmaz diye düşünüyorum. 

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...