Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

öss ->yks lys

fresia

Öne çıkan mesajlar

geçtiğimiz sene baraj kalkınca tekrar girdim sınava. hiç bir halt kazanamadım. 2 sınav yapılıyor sayısal bölüme girebilmek için. ilk sınav gayet basit genel kültür bilgisiyle çözülebilen sorular listesi. formül ezberlemeye bile gerek yok neredeyse ve 2 yıllık bölümler için bu sınav yetiyor. 2. sınav integralinden türevine kadar dünyada bulunan bütün formülleri bilerek girmen gereken bir sınav şeklinde. 1-2 net filan yapabildim sanırım... çalışmadan imkansız.

Sosyal ağlarda paylaş

ilk sınav %kaç etkiliyor

yine türkçe matematik kimya biyoloji fizik mi en iyi neti getiriryor sayısalda

mesela tıp için biyoloji katsayısı daha mı yüksek

tarih vs türkçe biribirne yerini tutar mı

fresia tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu sene hazırlanıyorum sanırım forumdaki en gençlerden biriyim 

Tıp kazanmak istiyorsan fulle yakın lazım ama imkansız değil. Ben Tyt türkçe de Rüştü hocadan 100 günlük tyt türkçe serisi var ona çalışıyorum + Tyt Türkçede paragraf kitabı alman lazım 30 -35 soru oradan geliyor Paragrafta ben 30 dk boyunca ne kadar çözebildiğime bakıyorum  günlük o kadar yeter zaten sınavdan bir ay önce seri denemelere geçer ordan türkçeyi eğer iyi emek verirsen 30-35 bandına çekebilirsin test kitabı olarak Karekök iyidir

Tyt Sosyal dersleri için Sosyal Hocam diye bilinen bir kanal var az izleyicisi var ama bence gerekli yerleri anlatıyor oradan konu anlatımı dinlesen ve bitirsen sonra  30 40 tane deneme çözsen 17-20 bandına çıkarırsın

Tyt Matematikte  Rehber matematik 49 günde tyt video listesi var onu izleyip sonra 345 yayınlarının tyt matematik kitabını çözsen  30 soruluk matta 20-25 bandına çıkarsın sonrası bol bol deneme çözüp soru tipi bilmekte yatıyor

Tyt Geometri  Kenan Kara video tyt geometri videolarını izleyip kitabını alıp çözsen yeterli bence sonra bol bol tyt geometri denemesi çözsen işi halledersin 

Tyt Fen için 

Tyt Fizik için Altuğ güneş fizik iyidir Fizikle barış o da çok iyidir sonra palme tyt fizik kitabı alsan +deneme çözsen iyi yaparsın 

Tyt Kimya için Kimya adasının videolarını izlesen + 1 tane orta kaynak alsan yeter 

Tyt Biyoloji için  Dr Biyoloji var oradan videoları izleyip Palme biyoloji çözsen halledersin

Sıra Aytde 

Ayt mat için 

Matematiğin Güler Yüzünün ayt listesini izlesen sonra 345 ayt mat bundan sonra 3d ayt mat çözsen + 30 40 tane deneme çözsen 30da 30 yaparsın 

AYT Geometri için Kenan Karanın Tyt listesinden Çember sonrası (Çember dahil) ayt konuları zaten onu dinleyip bir tane test kitabı çözsen + deneme atsan işi çözersin 

Bu anlattıklarım benim yaşıtlarım bu şekilde çalışıyor onlardan feyz alarak yazdım başka birine sorsan o da büyük ihtimal bunları anlatır 

Bu sınavda net önemli sizin zamanınızı bilmiyorum o zamanlar ders bazlı puanlar değişiyormuş ama bu sistemde hemen hemen aynı önemli olan net çıkarmak mesele  ne kadar net ile ne kadar sıralama yaptığını gösteren siteler var 

https://ertansinansahin.com/yks-tyt-ayt-puan-hesaplama-ve-siralama-hesaplama/

buradan kafana göre seçerek bakabilirsin (Obp puanını girmeyi unutma girmezsen inanılmaz kötü gösteriyor sıralamaları)

Sana tavsiyem tyt ile çok vakit harcama ayt odaklı çalışman  Ayt Kimya fizik ve biyolojiyi eşit ağırlık olduğum için maalesef tavsiye veremeyeceğim iyi çalışmalar 

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Öncelikle, forumda gençleri görmek güzel 😃

İkincilikle, biz eskiden dershaneye giderdik, şimdi YouTube dershane olmuş sanırım? Oyunun meta epey değişmiş görmeyeli.

Birkaç TYT matematik denemesine baktım, çözerim hepsini ama 40 soruluk bir deneme rahat 3-4 saatimi alabilir. Kısayol filan hatırlamıyorum, bodoslama algebra ve temel geometri dalarım 😃 Diğerlerinden paragraf, sosyal filan zaten hala çerez modunda.

AYT denemesi de baktım, bilgimin sıfır olduğunu fark ettim. Ünsüz benzeşmesi filan adını bile unutmuşum ama edebi akımlar, şiir ve roman tipleri filan genel kültür zaten. 😃 Tarih kısmının çoğunu biliyorum hala, onlar da genel kültürden hallice gibi zaten. Hangisi Anadolu'da değildir deyip şıklar arasına Pantheon filan koymuşlar. Mantık da (logic 101 diye aldığımız) sosyal bilimlere girmiş bu arada, matematik değil miydi o yahu? Baktığım 4-5 denemede en kötü performansı din sorularında gösterdim bu arada 😃 Din bilgisini zorunlu olarak almayanlar felsefe çözebiliyormuş, ben onların neredeyse hepsini yaparım ama din bilgisi zorunluydu tabii 😞

AYT matematik kısmı zormuş ama. Algebra ve number theory temelli şeyleri birkaç saat harcayıp çözerim ama aklımda basit limit dışında pek calculus kalmamış. Ne olduğunu, nasıl ispatlayabileceğimi biliyorum ama ispattan başlarsam bir soruyu bir günde çözeriz artık 😃 Fen kısmında fizik yaparım yine saatler harcayıp, temel teorilerden çıkar gibi çoğu soru. Kimya direk sıfır. Biyoloji kısmında genel kültür seviyesi de var, liseden bir yıl sonra unutmuş olacağın bir sürü şey de var.

Sonuç olarak zor değil aslında, öğrenilir hepsi. Ama hala soru başı 1 dakika veriyorlarsa çok yoğun çalışma gerekli, işi gücü bırakıp buna odaklanmak lazım. Bilgiden çok bu tip sorudan 1000 tane çözdüğümden bunu da 30 saniyede çözerim mantığında sınav gördüğüm kadarıyla. Liseli arkadaşlarımız farkında olmayabilir ama bu durumun fakültede alınacak eğitim yöntemi ile uzaktan yakından ilgisi yok.

Vaktinde derece yapmıştık, şimdi girsem sözelde ya da TM'de bir bölüm kazanırım sanırım ya, arkeoloji, sanat tarihi filan kaçla alıyor?

Sosyal ağlarda paylaş

benim de sınava gireli 16-17 sene fln olmuş. matematik fizik hala kolay çözerim ama kimya, biyoloji fln büyük ihtimalle sıfıra yakın olur 😂 

bu arada hazırlanıp girsem eski eforumun 10 da 1 i ile full e yakın yaparım gibi geliyo. hem gelen olgunlukla sıfır stres olduğundan hem de yıllardır çok daha zor şeyler ile uğraşmaktan fln olabilir. bir de pratik öğrenme metodları gelişti tabi yıllardır.

bu şekilde yıllar sonra düzgünce hazırlanıp giren oldu mu aranızda? bu düşündüğüm sadece yanılsama mı yoksa gerçeklik payı var mı merak ettim.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
df, 15.02.2023 09:40 tarihinde dedi ki:

benim de sınava gireli 16-17 sene fln olmuş. matematik fizik hala kolay çözerim ama kimya, biyoloji fln büyük ihtimalle sıfıra yakın olur 😂 

bu arada hazırlanıp girsem eski eforumun 10 da 1 i ile full e yakın yaparım gibi geliyo. hem gelen olgunlukla sıfır stres olduğundan hem de yıllardır çok daha zor şeyler ile uğraşmaktan fln olabilir. bir de pratik öğrenme metodları gelişti tabi yıllardır.

bu şekilde yıllar sonra düzgünce hazırlanıp giren oldu mu aranızda? bu düşündüğüm sadece yanılsama mı yoksa gerçeklik payı var mı merak ettim.

Yanılsama da değil de. Sorulan şeyler zor görünmüyor ama soru başı bir dakika zor.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...