Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Planlama yapmaktan iş yapamaz hale geldim

JeanValjean

Öne çıkan mesajlar

Planlama da yapamıyorum aslında, yani düşünüp düşünüp yok onu öyle değil de şöyle yapayım diyorum, sonra iki güne karar değiştirip yok şöyle yaparsam daha verimli olur diye düşünüyorum ama bir bok yapamıyorum. Yani kaçmak kaytarmak için yapmıyorum aslında nasıl daha verimli yaparım diye düşünüyorum ama o kadar çok düşünmek ki harekete geçmemek.

Mesela veri bilimi öğreneyim diyorum, her gün şuradan başlayayim diyorum masaya oturuyorum ama bir bakıyorum ki onu da halledeyim bunu da halledeyim tam donanımlı olayım öyle başlayayim derken çok ayrıntıya girip bir şey ogrenememisim. Ama bakıyorum insanlar kafa göz yara yara gidiyorlar ve öğreniyorlar. Benim için kafalama dalma dusuncesi bile fenalık gecirtiyor.

Bunun adı var mı literatürde? Procrastination desen değil, tembellik desen değil. Mükemmeliyetcilik olabilir sanki. Majör depresyon ve adhd için tedavi görüyorum, bunlarla mi ilgili acaba? Eskiden de vardı böyle huylarim ama bu kadar değildi. Sabah 8de masaya oturup aksama kadar toplam iki saat bile verimli çalışmadığım oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bahsettiğin şeyin bir çok nedeni olabilir. Dikkat eksikliğinden, okkb'ye kadar. Bana daha çok okb gibi geldi. Obsesif kompülsif kişilik bozukluk. OKKBler çok mükemmeliyetçi olur ve bu yüzden zamanı bir türlü düzgün kullanamazlar. Mesela ödev teslim edecek, ödev aslında çoktan bitmiştir ama yok şurasını düzelteyim burasını gözden geçireyim derken son güne anca yetiştirir. Olur olmadık detaylarla fazla zaman kaybederler vs gibi belirtileri var.
Sen de böyle misin? Mesela üniversitede grup ödevlerinde filan çok sorun yaşarlar. Çünkü diğer grup üyelerinin yaptığı işlere güvenmez hepsini tek tek kontrol etmeye, müdahale etmeye filan çalışır.

OBSESİF-KOMPULSİF KİŞİLİK BOZUKLUKLARI TANI ÖLÇÜTLERİ (DSM-IV)

1-Aşağıdakilerden dördünün yada daha fazlasının olması ile belirli, genç erişkinlik döneminde başlayan ve değişik koşullar altında ortaya çıkan esneklik, açıklık ve verimlilik pahasına düzenlilik, mükemmelliyetçilik zihinsel ve kişiler arasında kontrol koyma üzerine aşırı kafa yormanın olduğu sürekli bir örüntü:

a)Yapılan etkinliğin asıl amacını unutturacak derecede ayrıntılar, kurallar, listeler yada program yapma ile uğraşıp durur.

b)İşin bitirilmesini zorlaştıran bir mükemmelliyetçilik gösterir.

c)Boş zamanlarını değerlendirme etkinliklerinden ve arkadaşlıklarından yoksun kalacak derecede kendini işe yada üretkenliğe adar.

d)Ahlak, doğruluk yada değerler gibi konularda vicdanın sesini dinler ve esneklik göstermez.

e)Özel bir değeri olmasa bile eskimiş yada değersiz şeyleri elden çıkartamaz.

f)Başkaları, tam olarak kendisinin yaptığı gibi yapmayı kabul etmedikçe başkalarına görev vermek yada başkalarıyla çalışmak istemez.

g)Para harcama konusunda hem kendisine, hemde başkalarına karşı cimri davranır.

h)Katı ve inatçıdır.

Sosyal ağlarda paylaş

masa said:

Bahsettiğin şeyin bir çok nedeni olabilir. Dikkat eksikliğinden, okkb'ye kadar. Bana daha çok okb gibi geldi. Obsesif kompülsif kişilik bozukluk. OKKBler çok mükemmeliyetçi olur ve bu yüzden zamanı bir türlü düzgün kullanamazlar. Mesela ödev teslim edecek, ödev aslında çoktan bitmiştir ama yok şurasını düzelteyim burasını gözden geçireyim derken son güne anca yetiştirir. Olur olmadık detaylarla fazla zaman kaybederler vs gibi belirtileri var.
Sen de böyle misin? Mesela üniversitede grup ödevlerinde filan çok sorun yaşarlar. Çünkü diğer grup üyelerinin yaptığı işlere güvenmez hepsini tek tek kontrol etmeye, müdahale etmeye filan çalışır.

OBSESİF-KOMPULSİF KİŞİLİK BOZUKLUKLARI TANI ÖLÇÜTLERİ (DSM-IV)

1-Aşağıdakilerden dördünün yada daha fazlasının olması ile belirli, genç erişkinlik döneminde başlayan ve değişik koşullar altında ortaya çıkan esneklik, açıklık ve verimlilik pahasına düzenlilik, mükemmelliyetçilik zihinsel ve kişiler arasında kontrol koyma üzerine aşırı kafa yormanın olduğu sürekli bir örüntü:

a)Yapılan etkinliğin asıl amacını unutturacak derecede ayrıntılar, kurallar, listeler yada program yapma ile uğraşıp durur.

b)İşin bitirilmesini zorlaştıran bir mükemmelliyetçilik gösterir.

c)Boş zamanlarını değerlendirme etkinliklerinden ve arkadaşlıklarından yoksun kalacak derecede kendini işe yada üretkenliğe adar.

d)Ahlak, doğruluk yada değerler gibi konularda vicdanın sesini dinler ve esneklik göstermez.

e)Özel bir değeri olmasa bile eskimiş yada değersiz şeyleri elden çıkartamaz.

f)Başkaları, tam olarak kendisinin yaptığı gibi yapmayı kabul etmedikçe başkalarına görev vermek yada başkalarıyla çalışmak istemez.

g)Para harcama konusunda hem kendisine, hemde başkalarına karşı cimri davranır.

h)Katı ve inatçıdır.

A ve b maddeleri tam bana uyuyor, diğerleri de her insan kadar yani öyle çok gözüme batan bir şey olmadı. Özellikle işleri küçük parçalara bolemez hale geldim. Ha bir de ne kadar çalışırsam çalışayım tatmin olmamaya başladım. 7 saat çalışıp az çalıştım dediğim oldu.

İşin ilginci yakın zamana kadar vurdumduymazligimla bilinen biriydim, ders çalışayım dil öğreneyim şunu da yapayım bunu da yapayım diyen biri değildim. Son birkaç aydır sorumluluklarımin farkına varıp bir şeyler yapmaya başlayayim dedim ama bu sefer de böyle biri oldum sjsjf
Sosyal ağlarda paylaş

Muhtemelen sosyal bilimlerde lisans ustu egitime yeni baslamis birisisin ve yapmak istediklerini yapacak matematik/istatistik/programlama donanimin olmadigini farkettin ve ne yapacagini bilmiyorsun bu medenle.

Once bunu kendine itiraf ederek basla. Sonra akademiyle ilgili hayallerin varsa onlari siktiredip maasli bir ise girmeye calis.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Muhtemelen sosyal bilimlerde lisans ustu egitime yeni baslamis birisisin ve yapmak istediklerini yapacak matematik/istatistik/programlama donanimin olmadigini farkettin ve ne yapacagini bilmiyorsun bu medenle.

Once bunu kendine itiraf ederek basla. Sonra akademiyle ilgili hayallerin varsa onlari siktiredip maasli bir ise girmeye calis.

He ya bi sende var o istatistik donanımı
Sosyal ağlarda paylaş

Abi her gün gördüğüm şey okulda, benim yüksek lisanta ilk ödevimi yaparken hissettiğim şey. Selectivity bias için okuma yaparken teorisinden bir bok anlamayıp hocaya gittim. Sizin matematiğiniz yetmez minvalinde bir şeyler dedi. Seneler sonra anladım ki onunki de yetmiyormuş sdfk

Ben hala yetersiz görüyorum kendimi matematikte. Yurtdışında özellikle benim alanımda çalışanların hepsi matematik üzerine ekonomi major yapıyor öyle atılıyor hayata. Bizde ne matematiği ne ekonomiyi doğru düzgün vermeden salıyorlar milleti.

Akademi konusunda da iyiliği için söylüyorum, norm kadro diye bir sik çıkardılar, neresinden tutsan elde kalıyor. Doçent, prof olmak için falan o kadrolardakilerin ölmesi/istifa etmesi ya da emekli olması gerekecek kurdukları sistemde. Yakında çıkar hocasının kahvesine siyanür atan asistan haberleri falan.

Meslek hayatımın son 3 yılında yaşayacaklarımı tahmin edebilsem diplomamı aldıktan sonra bir daha adım atmazdım üniversiteye.
Sosyal ağlarda paylaş

psikolojiden girmişsiniz ben de öyle devam edeyim.

büyük ihtimalle yapmak istedigin şeyi gerçekten yapmak istemiyorsun. böyle durumlarda bilinç kendine neden uydurur bunu da gerçekçi gösterir. dişçiden korkan biri dişçi ile randevusunu unutur mesela ama sorsam onun suçu yoktur çünkü unutmuştur gerçekten ne yapsın.

veri bilimi madenciligi mesela gerçekten yapmak istiyor musun yoksa geleceği parlak mesleklere bakıp en olumlusu bu duruyor bundan gireyim diye mi baktın. sevip sevmemek ayrı mesela seni drive edecek o motivasyon kaynağı olması ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

tiLi said:

mükemmeliyetçilik

bence de bu.

içerikten bağımsız, bazı kişiler aşırı sistematik bir biçimde işlerini planlarını yapmak isterken, planlama veya tasarlamada hayvan gibi boğulup daha sonra yapılacak işler için irade bulamama durumu. irade dediğimiz mevzu harcadıkca tükenen ve sınırlı bir kaynak.

bu durumu en iyi optimize etmiş adama metodolojik kişi deniyor. iyi planlamayla sistematik şekilde iş yapma olayı. bir nevi almanlık işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Borastus said:

psikolojiden girmişsiniz ben de öyle devam edeyim.

büyük ihtimalle yapmak istedigin şeyi gerçekten yapmak istemiyorsun. böyle durumlarda bilinç kendine neden uydurur bunu da gerçekçi gösterir. dişçiden korkan biri dişçi ile randevusunu unutur mesela ama sorsam onun suçu yoktur çünkü unutmuştur gerçekten ne yapsın.

veri bilimi madenciligi mesela gerçekten yapmak istiyor musun yoksa geleceği parlak mesleklere bakıp en olumlusu bu duruyor bundan gireyim diye mi baktın. sevip sevmemek ayrı mesela seni drive edecek o motivasyon kaynağı olması ayrı.

bu etkiyi opun durumuna uygulayabilir miyiz emin değilim ben. bu örneği verince aklıma zayıflamaya çalışan şişmanlar geldi.

birçok şişman cidden zayıflamak ister ama başarısız olur. bunun sebebi ise çok basit aslında: kısa sürede büyük değişimler getirecek katılıkta planlar yaparlar, büyük ihtimalle beceremezler ve vazgeçerler. halbuki en basit çözüm, önce alışkanlıkları değitirmek. 1 ay boyunca gün gün ne yeneceği ne kadar idman yapacağına planlayacağına 1 ayda 12 kere düzenli şekilde spor salonuna gidip gelmeye başlayıp daha sonra da basit bir kalori kısıtlamasına başlamaktır formül ve uzun sürede kesinlikle kazandırır. ama birçok kişi spor alışkanlığı yokken spor salonuna gider ve birsürü saçma şey yapar. günün sonunda işe yaramadığını düşünür ve vazgeçer.

asıl mevzu adaptasyonda ve alışkanlık oluşturmada, uzun uzun plan yapıp ince ince araştırıp sonrada kısa sürede büyük miktar çalışmakta değil. aynı anda birden fazla alışkanlık kazanmak yeni birileri için çok düşük olasılık.
bu sebeplerden ötürü "bodozlama yardıran"lar tek bir konuda düzenli çalışma alışkanlığını hızlı kazanırken sistematiklikte boğulanlar erken kesilip pes ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...