Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beşiktaş 2018-2019 Sezonu Genel Tartışma

Natanyal

Öne çıkan mesajlar

deliberate save sadece kaleye dogru giden toplar icin tanımlamıslar.

said:
A player in an offside position receiving the ball from an opponent who deliberately plays the ball (except from a deliberate save by any opponent) is not considered to have gained an advantage.

A ‘save’ is when a player stops, or attempts to stop, a ball which is going into or very close to the goal with any part of the body except the hands/arms (unless the goalkeeper within the penalty area).

Yani kanada dogru pas acılırken onu kesmek icin onune girmeye calıstın topla oynadın ve beceremedin rakibinin onune dustu ofsayt degil. Sut cekildi onune atladın carptı rakibinin onune dustu ofsayt.

Ben bu kuralı begenmedim. Bence anlamsız tartısmalara sebep olacak bir kural olmus. Tek kurtarır yani VAR'ın varlıgı. VAR oldugu surece bu kural net uygulanacaktır diye dusunuyorum. Ama keske kural degisikliklerini izleyicilere de adam gibi anlatan yayın yapılsa sene basında 100lerce kez aynı transferi konusmak yerine.
Sosyal ağlarda paylaş

Elma. Yapma etme. Tamam Türkçe ne tarafa çekersen o tarafa gidiyor ama İngilizce öyle değil. Aynı kuralı nasıl oluyor da farklı yorumlayabiliyoruz anlayamıyorum.

fizban said:

except a deliberate save diyor kural, altta save'i tanimlamis. save degil bu da.

Bak altta save tanımlarken "attempts to stop" ifadesini kullanmış.

X pas atar>Y topu durdurmak ister>Y topa dokunur ama durduramaz>Top Z'ye gelir.

Ofsayt yok.

Kuralın saçma olup olmamasını tartışırız. Orası ayrı. Ben kuralın kendisinden bahsediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

adım adım inceleyelim.

1- kuralın kendisi ofsayt pozisyonunda olan A takımı oyuncusunun topu İSTEMLİ olarak oynayan B takımı oyuncusundan aldığı zaman avantaj sağlamayacağını söylüyor.

örnek: kazma stoper yanındaki stopere pas atmak yerine ofsaytta bulunan rakibe verdi pozisyon ofsayt değil bknz: almanya-kore maçında korelilerin attığı ve WAR tarafından verilen 2. gol

bundan istemli olarak yapılan kurtarma hareketlerini ayırmış, burada ofsayt uygulanır demiş.

2- adriano üstünden geçen ve arkasında kaleciyle karşı karşıya kalmakta olan ofsayttaki oyuncuya giden topu kesmeye çalışırken a) istemli olarak topu oraya mı göndermek için müdahe etmektedir ? b) save hareketi içerisinde değil midir ?

kuralın neresinden bakarsan bak ofsayt oluyor.
adam atılan topun yönünü bile değiştirmiyor,

kural BİLİNÇLİ oynamadan bahsediyor, top adrianonun kontrolünde bile değil.
Sosyal ağlarda paylaş

kural açık ve net şekilde A takımı oyuncusunun ofsaytta olan B takımı oyuncusuna bilinçli olarak topu oynadığı durumu söylüyor.

bu yeni kural değil ki ? ben kendimi bildim bileli bu ofsayt olmuyor zaten.

burada topla oynayan oyuncu antalyasporlu oyuncu, adriano değil.

TL;DR kurala istediğiniz açıdan bakın, nereye çekerseniz çekin ofsayt oluyor pozisyon. neyse gereksiz uzadı
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:

Yeni kuralda bilincli topu oynadıgı diye bir durum yok. Bilincli kurtarıs var. Bilincli kurtarıs sadece top kaleye gidiyorsa var. Yana dogru atılan pasta yok. Ceza alanı icine dogru olması onemli degil. Topun kaleye yonelmesi lazım.

A player in an offside position receiving the ball from an opponent who deliberately plays the ball (except from a deliberate save by any opponent) is not considered to have gained an advantage.

A ‘save’ is when a player stops, or attempts to stop, a ball which is going into or very close to the goal with any part of the body except the hands/arms (unless the goalkeeper within the penalty area).

bal gibi de var bilinçli oynama diye bir şey..

kural zaten bilinçli kurtarma kuralı değil, bilinçli kurtarış sadece bir istisnası olayın.

kuralın türkçesi topu rakibe oynarsan ofsayt yok, kaleye giden topu kurtarırken rakibe oynarsan ofsayt var.

ama adriano zaten topla oynamıyor, topla oynayan antalyalı oyuncu. ofsayttaki adama pası atıyor adam, adriano atmıyor pası ofsayttaki adama. adriano topa hamle yapıyor, kontrolünde olmayan topu rakibine oynamıyor ki adam
Sosyal ağlarda paylaş

Adriano topu kesmek için bilinçli olarak sıçrayıp kafa vurmaya çalışıyor. Ama başarılı olamıyor. Topa yaptığı müdahale istemeden yaptığı müdahale. Tartışma burdan çıkıyo. Bilinçli olarak topla oynamanın ne olduğuna hemfikir değiliz.

Mesela stoper topu solundaki takım arkadaşına atmak amacıyla topa vurmaya çalışsın, ama tam o sırada ayağı kaysın ve topun üstüne kıç üstü otursun ve top da arkada ofsaytta bekleyen rakibe gitsin? Ne olacak? Bu müdahale deliberate midir?
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni izledim pozisyonu, neyi tartıştığınızı anlamadım. İki olay var anladığım kadarıyla, bir Antalyalının pası attığı ki offside o, diğeri de adri nin dokunduğu ki orda da offside. Kural adri dokunduğunda yetemediği için offside olmaz diyor ok de, ilk pozisyonda top ayaktan çıktığı anda offside zaten, adri nin dokunup dokunmadığına neden bakılıyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...