Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

uzun dönem kiralama

elesso

Öne çıkan mesajlar

her araba almayı düşünenin yaşadığı ikilemi yaşıyorum şu anda. tecrübeleri olan varsa paylaşırsa sevinirim.

mevcutta resmi gider göstermeyle ilgili problemleri olan bir şirketimiz var o sebeple satın almasak mı dedik...

sorular:
planladığım araba şimdilik qashqai. 400-550 euro aralığında fiyatlar var piyasada. bildiğiniz en dip fiyatı veren yer neresidir?

hacmi benzer olan ve fiyatı bu dolaylarda, belki daha uygun alternatif öneriniz var mıdır?

bide kiralamak mantıklı mı gerçekten emin olamıyorum, gerçekten avantajlı yada mal mısın kiralama diyecek kişilere kapı açık
Sosyal ağlarda paylaş

Kiralama sonrası hizmetleri öğren örn. Kiralama yapan firmaların kendi satış bayileri olabiliyor ve kendi bünyesinde swrvis hizmeti veriyor. Örn qashqai için nissan bayisi bi uzun dönem kiralama opsiyonlu bulursan doğrudan servisi kendileri yapacağı için daha ucuza yaparlar bakımı vs.

Atıyorum bi olay olursa kaza, yangın çalınma vs sana ne farkı olacak yani sigortadan yeni araç ne zaman gelir sigorta olanakları vs önemli

Geri kalan şeyler hep tırı vırı

Küçük şirketler genelde resmi yapılması gerekenleri yapmayıp yaptık abi deme ihtimalleri
Çok çat diye yolda polis çevirip aracı eksik evraktan bağlayabiliyor.

Kiralamak > satınalmak.

Fatura kesememe olayını anlamadım. Her halükarda gider olarak kullanırsınız işte?
Sosyal ağlarda paylaş

gider yazacağın için kiralamak mantıklı.
yan hizmetleri iyi araştırmak, bakımından kış lastiğine tüm hizmet detaylarını incelemek gerek.
bir de euro gelirin yoksa euro kiralamak her zaman kur riski demek. özellikle 2+ yıl gibi bi sözleşme imzalayacaksan hayli riskli.
arada bir seçenek daha var, arabayı kendi şahsın adına satın al, sonra şirkete kirala. yıllık belli bir kira bedeline kadar (34k idi sanırım) şahsi vergi matrahına da eklenmiyor. hem gider yazarsın, hem de araç senin olur.
tabi burada matematiğini yapmak lazım işin, bakımdı, muayeneydi, kaskoydu vs. maliyetleri de ekleyerek karşılaştırmak gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

elesso said:

hacmi benzer olan ve fiyatı bu dolaylarda, belki daha uygun alternatif öneriniz var mıdır?

sahibindende baktım 2.el fiyatlarına 95k 110k arası gidip geliyor 1200k 130k bile var.nissanın bir halta benzemeyen arabasına bukadar para vermek yazık açıkçası tam bir fiyasko araba

onun yerine kendimde bulunan toyota-chr ı tavsiye ederim.basmadıgın sürece az yakıyor hybrid durumundan dolayı biraz vergisi yüksek okadar.ama qashqai gibi çöp bir arabadan kat kat iyidir bence.bir incele derim

https://www.sahibinden.com/arazi-suv-pick-up-toyota-c-hr (1.8 hybrid olan )
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:

Fatura kesememe olayını anlamadım. Her halükarda gider olarak kullanırsınız işte?

giderimiz hiç yok onu demeye çalıştım :) hep gelir...

@ginaly şahsa alıp kiralamanın hesabını da bir yapayım, mantılı geliyor o da kulağa...

@maivresnon chr bagaj falan biraz küçük gibi geldi bana. çocuk falan var bagaj çok önemli bize. bide yakıt olarak çok yakıyor sanki...
Sosyal ağlarda paylaş

ya kiralamak maddi anlamda mantıksız olsada(gider olmama durumunda), iş gücü ayırıp uğraşmayacağın için daha rahatlık sağlıyor.
km sınırı ile pazarlık edip fiyatı falan düşürmeye çalışabilirsin.
biz egeayı kdv dahil 300euro ya kiraladık mesela, 3 sene yıllık 30k km.
20k desek belki daha az olacaktı falan fıstık.

bide ellerinde toplu alımdan kalan arabalar oluyor bunların, öyle durumlarda düşeş gelebiliyor.

onun dışında ben hala GİDERİN dahi olsa araba alma taraftarıyım. 2 yaşında 2. el bişiler alıp 5 yaşına girmeden satıcaksın. Sadece uğraşman lazım işte. Yani birinde 3 sene ödeyip elinde hiç bişey olmaması var, diğeri kredi bitince elinde paraya dönüşebilecek bi asset olması var. Bu kadar hızlı fiyat yükselen piyada almak bence daha mantıklı.
AMA GİDİP KİRALADIM lol. çünkü uğraşamam dedim çıktım işin içinden
Sosyal ağlarda paylaş

@suark'ın dediği gibi aslında mayıs başı nisan sonu gidip görüşürsen bayiler ile daha ucuza kapatırsın

6. ay durumlarında satış vs. göstermek için kiralama firmasına satış yapıp sonra onu sana direk kiralama üzerinden veriyor bayiler

hem distribütöre bak araba sattım demek hemde seni bağlamak için sana da cazip teklif verebiliyorlar. çünkü bayilerin her daim kotaları var atıyorum binekte 2. çeyrek için 30 araba satması gerekiyor 1 kiralamayı aynı anda = 1 satış şeklinde lanse ediyorlar distribütöre.
Sosyal ağlarda paylaş

2018 dizel otomatik qashqai skypack 24 ay

bayilerden birinden yıllık 15.000 km 428 euro + kdv teklif aldım bi yerden çok cazip geldi.

172.000 liste fiyatı var.

428 euro 2000 lira gibi birşey yapıyor aylık. kdv zaten yok şirket olduğu için...

şahıs şirketi olduğu için %30 civarı bir vergiden kurtarıyor beni. 1400 lira gibi bir şey çıkıyor aylık cebimden net... euro çok katlanmazsa benim kafama yattı.

172.000 lirayı arabay gömeceğime faize koysam arabanın aylık kirasını çıkarıyor gibi ??

mal mısın öyle hesap mı olur derseniz kapım açık, çok cahilim bu konularda.

suark bu arada sattığında cart diye gelir giriyor kasaya. o çok kötü değil mi. 5 sene gıdım gıdım düştüğün gider bi anda gelir olarak geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

satıp tekrar alıyorsun abi, yada borç durumunda satıyorsun. Gideri olan gelir gibi düşünelim onu, zart diye para lazım oldu ödeme alamadın falan, o durumlarda işe yarıyo.

172K cebinde varsa dahi peşin almamak lazım tr de. Sıcak para iyi.
Kiralama iyi abi ya, Bakım yerin belli, bakım zamanların belli, lastiklerin hazır değiştireceğin yer belli.
akıydı bokuydu mtv siydi ötvsiydi yok. e masrafta düşüyosun.
bu arada söylediğin rakamlara geliyorsa, çok çok çok iyi ben o paraya egea kiralıyorum neredeyse.
Tek sıkıntısı işte, 3 sene sonunda elinden alıvericekler böyle arkasından bakıcaksın dsfsad.

15k km soru işareti ama, sadece evden işe işten eve mi?
bide aktifin dediği gibi euro katlanırsa, arabayı almadığına yanabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

aktiftable nissanın sitesindeki fiyat. bayi genelde bi %5-10 civarı pazarlık yapabiliyor döneme göre haklısın

suark:20k olanda aylık 10-15 euro falan oynuyor.

haftasonları gezmelik ve haftaiçi belki 1-2 günlük kullanılacak. 15k yetecek gibi. km aşım bedeli 0,07 euro.

aynı araçta 2315 liraya sabit tl teklif var ama euro kumarı oynamak daha makul sanırım.

24 ay bu arada çok sakat bir zaman dilimi değil...

euro katlanırsa hoş olmayacak :) şirket devamlılık sağlayamazsa o da garip olacak cepten yiyeceğiz vb.

aynı arabaya intercity 600euro civarı teklif verdi. yarın derindere teklif verecek...

bahsettiğim bayi leaseplan üzerinden veriyor teklifi. kendi araçlarını onlara satıyorlar heralde....
Sosyal ağlarda paylaş

elesso said:

aktiftable nissanın sitesindeki fiyat. bayi genelde bi %5-10 civarı pazarlık yapabiliyor döneme göre haklısın

suark:20k olanda aylık 10-15 euro falan oynuyor.

haftasonları gezmelik ve haftaiçi belki 1-2 günlük kullanılacak. 15k yetecek gibi. km aşım bedeli 0,07 euro.

aynı araçta 2315 liraya sabit tl teklif var ama euro kumarı oynamak daha makul sanırım.

24 ay bu arada çok sakat bir zaman dilimi değil...

euro katlanırsa hoş olmayacak :) şirket devamlılık sağlayamazsa o da garip olacak cepten yiyeceğiz vb.

aynı arabaya intercity 600euro civarı teklif verdi. yarın derindere teklif verecek...

bahsettiğim bayi leaseplan üzerinden veriyor teklifi. kendi araçlarını onlara satıyorlar heralde....

Şu dönemde manyak mısın euro ile sözleşme imzalıyorsun. Bireysel kiralama yerine git kredi çek daha düşük bir araba al daha karlı uzun vadede.
Sosyal ağlarda paylaş

türk lirası fiyatları euronun 2019 yılındaki tahminlerine göre şişirilmiş olarak veriyorlar..

bakalım 2 yıl 15.000km 420 euro olarak başvuru yaptım. şirket yeni olduğu için bana araba vermeme ihtimalleri yüksek...

burası olmazsa artık satınalma opsiyonuna döneceğim...

feamer 3008 çok güzel araba o sınıf için ama fiyatı bi tık yüksek. bide kiralamalarda seçenek olarak çok az yerde var. onlarda kampanyalı araç sınıfına sokmuyorlar bunu hiç...
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 4 hafta sonra ...
  • 2 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...