Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kızıma ne öğreteyim ?

knockout

Öne çıkan mesajlar

Biyik said:

keşke kadın egemen toplumda yaşasaydık.
ya en azından erkeklerin sokaklarda azgınca kadınlara bakamadığı, kadınları sözlü ya da fiziki olarak taciz edemediği, aile içi taciz tecavüz, kamusal alanda, sokaklardaki taciz tecavüzün hiçbir şekilde cezasız kalmadığı hatta en ağır şeklde cezalandırıldığı bir dünya olsa keşke.

tam tersi de oluyor ama çok çok az çünkü erkek bir şekilde fiziki, toplumsal ve psikolojik üstünlüğünü kullanarak bunu yapıyor ve oranlar düşündüğümüzden çok çok çok üst düzeyde. her yerde her kadında mutlaka ufak veya büyük hatta zincirleme travmalar var.

siz sanıyor musunuz ki etrafınızda 10 kadın varsa ve sadece 1'i size bir şey anlattıysa sadece 1 kadın kötü olay yaşadı, hayır. 10 kadının 10'unda da malesef kötü anılar var. sadece bazısı anlatmıyor.

kaddafi zamanı libyada kadınlara baya bir imtiyaz verildiğini anlatırlar

sonuç olarak kadınların sokakta denk getirdikleri erkeklere sözlü ve fiili tacizlerde bulunma gibi durumlarda yaşandığı anlatılır.

yani yasalar ve ya benzeri bir kavramla korunduğu zaman "insan" benzer davranışlar sergileye biliyor bu kadından ve erkekten bağımsız bir durum

bu yüzden x bir grubun hakimiyetini istemek bek akılıca bir şey değil
Sosyal ağlarda paylaş

asıl çocuğun sosyal çevresini dizayn etmek lazım

+ fiziği ile barışık bireyler daha avantajlı oluyor tabi, bunu da sağlayacak en önemli şey spor

+ dünyada nasıldır bilmiyorum ama türkiyede 10 kızdan neredeyse 8 i göğüsleri çıkmaya başlayınca kambur duruşa geçiyorlar, bence bu da önemli bir sorun
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Biyik said:

ya en azından erkeklerin sokaklarda azgınca kadınlara bakamadığı, kadınları sözlü ya da fiziki olarak taciz edemediği, aile içi taciz tecavüz, kamusal alanda, sokaklardaki taciz tecavüzün hiçbir şekilde cezasız kalmadığı hatta en ağır şeklde cezalandırıldığı bir dünya olsa keşke.

tam tersi de oluyor ama çok çok az çünkü erkek bir şekilde fiziki, toplumsal ve psikolojik üstünlüğünü kullanarak bunu yapıyor ve oranlar düşündüğümüzden çok çok çok üst düzeyde. her yerde her kadında mutlaka ufak veya büyük hatta zincirleme travmalar var.

siz sanıyor musunuz ki etrafınızda 10 kadın varsa ve sadece 1'i size bir şey anlattıysa sadece 1 kadın kötü olay yaşadı, hayır. 10 kadının 10'unda da malesef kötü anılar var. sadece bazısı anlatmıyor.

sonuç olarak kadınların sokakta denk getirdikleri erkeklere sözlü ve fiili tacizlerde bulunma gibi durumlarda yaşandığı anlatılır.

yani yasalar ve ya benzeri bir kavramla korunduğu zaman "insan" benzer davranışlar sergileye biliyor bu kadından ve erkekten bağımsız bir durum

dünya çok uzun süredir erkek-egemen olmanın bedelini ödüyor.
bir de kadınların egemen olduğu toplumu deneyelim.
bence fena olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Biyik said:

Feamer said:

Biyik said:

dünya çok uzun süredir erkek-egemen olmanın bedelini ödüyor.
bir de kadınların egemen olduğu toplumu deneyelim.
bence fena olmaz.

denendi zaten, sonra bu sisteme geçildi. o yüzden bu kadar uzun sürdü

sorun kadın veya erkek egemen toplum olunmasından kaynaklanmıyor, sorun "insana" yaklaşımdaki ahlakı sorunlardan kaynaklanıyor

mesela şöyle bir örnek vereyim,

şener şen nin namuslu filmi
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/thumb/3/33/Namuslu.jpg/220px-Namuslu.jpg

nasıl bugünün -dünün de- dünyasını "namuslu" gibiler yönetmiyorsa, kadın egemen toplum olduğumuz zaman -nasıl bir şey kast ediliyor bilmiyorum ama, yönetici cinsiyetlerini tersine çevirelim- yine evinde oturan gariban kendi halinde kadınlar yönetici olmayacaklar. filmden örnek verirsek adile naşit ve ayşen guruda gibi tipler olacak
Sosyal ağlarda paylaş

benim de 5 yaşında kızım var, 3 yaşından itibaren ne öğretelim aman birşeyler öğrensin telaşesi yaşadık biz de ,bir süre sonra bu kadar panik yapılacak birşey olmadığını anlıyor insan.
Önemli olan özgüvenli, özsaygıyı, kendi başına birşeyler başarabilmeyi ,her zaman kazanmayı değil bazen kaybetmeyi öğrenmesine/tatmasına dikkat ediyoruz çoğunlukla.(6 yaş diyorlar yanılmıyorsam kişiliğinin tamamlanması için)
3 senedir özel bir anaokuluna gönderdik fransızca-ingilizce öğretmeye çalışıyorlar orta-üst seviyede bir sürü ders alıyor kendisi öğreniyor birşeyler,biz evde tamamlayıcı oluyoruz.

Evde onunla verimli vakit geçirmeye çalışıyoruz ,evin bir bireyi olduğunu hissetmesini, onun düşüncelerine değer verdiğini göstermeye çalışıyoruz, paralelde yüzmeyi çok seviyor diye özel bir yüzme kursuna gönderdik bir süre devam etti,şimdi kendisi ara vermek istedi verebilirsin dedik, sonra tekrar devam ettirmeyi düşünüyoruz.

Özetle , bırak kendisi keşfetsin, kendisi düşüp kendisi kalksın. Hayatta her zaman yanında olamayacaksın problemlerini kendisi çözmeyi öğrensin, bunların dışında bunun üzerine koyacaklarının yaratacağı katma değer sembolik olur diye düşünüyorum.
Çocuk anne babanın yeteneklerini alıyor, kendin ya da eşin hangi konuda yetenekliyse çocukta onun pırıltılarını aramaya çalışabilirsin. Örneğin benim yabancı dil öğrenmeye karşı ilgim-yeteneğim var ,çocuk da bunu almış gibi hissediyorum o anlamda desteklemeye çalışıyorum, tavsiyem alacağı anaokulu eğitimine iyi yatırım yap, çocuk nasıl başlıyorsa öyle gidecek zaten..
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

applev0dka said:

"aman oğlum topçu olsun", "aman kızım balerin olsun", "aman kızım keman çalsın" diye zorlamaların sonu genelde dümdüz insan olarak bitiyor.

Bak buna +1

Bir de cevresinde cok basarili insanlar var diye onun da başarılı olmak zorunda oldugunu dusunmeyin
Belki o kadar kapasitesi olmayacak.

Cocukluk travmlarim da cikio yavastan yavastan

:(
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Yuklenme kiza
Ayni boku benimkilerde yapti ben kucukken
Piano kursundan cikip yuzmeye ordan tenis e ordan vals kursuna gidiyordum.

Simdi ne bi yetenegim ne bi hobim var.

Üstün zekalı çocukların aileleri böyle şeylere yönlendiriyor çocuklarını. Sende öyle miydin :)
Sosyal ağlarda paylaş

Tek bir şey iyidir. Geri kalanı çocuklar kendisi bulsun.
Örneğin boyu mu uzun ver basketbola veya voleybola.
Ya da en azından yönlendir.

Ben örneğin 1.sınıfta resim seçmiştim özel etkinlik dersleri vardı, bu ne böyle dedim sonra basketbola gittim, 8. sınıfın sonuna kadar basket oynadım, okul takımıyla nerelere gittik.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

senko said:

applev0dka said:

"aman oğlum topçu olsun", "aman kızım balerin olsun", "aman kızım keman çalsın" diye zorlamaların sonu genelde dümdüz insan olarak bitiyor.

Bak buna +1

Bir de cevresinde cok basarili insanlar var diye onun da başarılı olmak zorunda oldugunu dusunmeyin
Belki o kadar kapasitesi olmayacak.

Cocukluk travmlarim da cikio yavastan yavastan

:(

iyi de, hiç böyle bir şey yapmazsan gene dümdüz insan olacak. eminim aşırı zorlamalar zararlıdır da, benim oğlan daha 7 aylık ama niyetim imkanım olduğu sürece, yüzmesi, basketbolu, amerikan futbolu, hockey falan ne olursa yönlendirmeyi düşünüyorum. sever de tutunur, hobisi olur. sporcu insanlardan zarar da gelmez, orta okulda tuvalette sigara içmez en azından diye düşünüyorum.

muhtemelen pc den falan uzak tutmaya çalışırım, oyun falan oynayıp yemesin çocukluğunu, gençliğini. ben çok yararını görmedim fasdasd

spor yaptığım dönem çok güzeldi ama, su topu bile oynadım. sağolsun bizimkiler uğraşmışlardı epey.
Sosyal ağlarda paylaş

masa said:

senko said:

Yuklenme kiza
Ayni boku benimkilerde yapti ben kucukken
Piano kursundan cikip yuzmeye ordan tenis e ordan vals kursuna gidiyordum.

Simdi ne bi yetenegim ne bi hobim var.

Üstün zekalı çocukların aileleri böyle şeylere yönlendiriyor çocuklarını. Sende öyle miydin :)

Abi muhtemelen ustun zekali degil de potansiyeli olan biri sandi bizimkiler, hani hem anne hem baba tarafina bakinca en dandigi doktora sahibi, herkes bi amerika avrupa burslu okumus vs

Beni de oyle olcak sandilar muhtemelen, ama baya gerizekali oldugum anlaşıldı sonra :)

Kuzenler, kardesim vs ayni cizgide gidiyorlar koca sulale de outlier olarak kaldim sdf
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Abi muhtemelen ustun zekali degil de potansiyeli olan biri sandi bizimkiler, hani hem anne hem baba tarafina bakinca en dandigi doktora sahibi, herkes bi amerika avrupa burslu okumus vs

Beni de oyle olcak sandilar muhtemelen, ama baya gerizekali oldugum anlaşıldı sonra :)

Kuzenler, kardesim vs ayni cizgide gidiyorlar koca sulale de outlier olarak kaldim sdf

bu hayat hikayesine ye bi mass murder title gider

FULLFILL
YOUR
DESTINY
Sosyal ağlarda paylaş

Asteroth said:

Jeeztro said:
amerikan futbolu, hockey falan ne olursa yönlendirmeyi düşünüyorum.

Kafaya daha garanti darbeler için boksa falan yönlendir bence.

Boksta ağız burun dalmıyoruz bir birimize abi, kendi kendinize fantezi kuruyorsunuz. :D Kickboks + judo biraz daha efektif olur bence Türkiyede yaşadığımız için dünyanın en mantıklı hareketi olabilir çocuğunu dövüş sporuna yönlendirmek.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya gunumuz cocugu cok yeni bi konsept aslinda. Ben inanmiyorum cocukluga ahdhhd. 18yy gibi olacak. Masaya oturup yes mam yes sir diyecek. 6 yasinda eski dilletden birini cozecek okuyacak matematik cozecek muzik yapacak. Egitim gubi egitim. Cocuklara gitgide salak gibi davraniyoruz halbuki 20 li yaslar bircok sey icin cok gec.
Sosyal ağlarda paylaş

Yelken, jimnastik + yabancı dil eğitim veren anaokulu.

Klasik müziği de sittiret. Eve bitane synthesizer dj seti falan al elektronik muzik öğrensin. Büyüyünce ergenlikte falan mal gibi cluba flan gidip ergen ergen dağıtacağına elinde artistlik yapabileceği bi malzeme olsun, ortamın en cool en ulaşılmaz kızı olsun. Sen de tıngırdatırsın arada.

Sokakta taso oynamayı da bilmesi lazım tabi.. Gerçi taso da kalmadı artık :D
Sosyal ağlarda paylaş

keman, piyano, gitar olmazsa olmaz
ingilizce zaten şart, yanında fransızca veya italyanca bununla birlikte kesinlikle çince
yüzme, bale, jimlastik
kesinlikle dans, tango yanında modern dans
programlama, ufaktan matematik, calculus olmasa bile algebra
resim kesinlikle, yanında kil, heykelcilik
kış tatillerinde kesinlikle kayak
yaz tatillerinde dalış
Sosyal ağlarda paylaş

darkwingduck said:

Ya gunumuz cocugu cok yeni bi konsept aslinda. Ben inanmiyorum cocukluga ahdhhd. 18yy gibi olacak. Masaya oturup yes mam yes sir diyecek. 6 yasinda eski dilletden birini cozecek okuyacak matematik cozecek muzik yapacak. Egitim gubi egitim. Cocuklara gitgide salak gibi davraniyoruz halbuki 20 li yaslar bircok sey icin cok gec.

hep bu adamın suçu ya

http://www.vkmaheshwari.com/WP/wp-content/uploads/2016/05/ROUSSEAU-1598279911.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...