Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Depresyon

tambjk

Öne çıkan mesajlar

tambjk said:

Kredi çıkacak mı?
Kazıklanacak mıyım?
Eksper değerleri neler olacak?
%100 karşılayabilecek mi krediyi?
İşte bit yeniği olabilir mi?
İpoteklerde sorun çıkacak mı?
bide yol yordam bilmeyiz, bankacının emlakçının sözleriyle devlet daireleri arasında koşturmaca, sayfalarca imza atmaca.

Bak keşke bunları işe başladığında yazsaydın direk tecrübe paylaşırdık. Bunlar işin kolay kısmı ya banka aracılığıyla alınca banka çakallığa karşı avukat yolluyor eksper yolluyor ikisiyle de konuşuyorsun senin adına inceliyorlar vs. Zaten görüp öğrenmişsindir şimdi. Bu işe yeni giren arkadaşlar varsa da rayiç ve ona bağlı harçlar direk kredi kadar (belediyedeki rayiç evin 4te hatta 5te1i falan oluyor çünkü), eksper raporu da kredix2 çıkıyor sanırım fiks. Bunların koşturmacası yine yorucuydu da stres o kadar olmuyor.

tambjk said:
O muhit mi bu muhit mi?
Ben beğenirim eşim beğenmez, eşim beğenir ben beğenmem.
Komşuluk nasıl?
Muhit keşif gezileri..

Bunu da işte önceden yazsan eşini evde bırakıp tek başına keşfe çıkıp ön elemeden geçen yerlere onla gitmen gerektiğini anlatırdık. Kadınlar bizim gibi ince detaylara falan dikkat edip seçim yapamaz biyolojilerine aykırı, sen seçip altın tepside sunacaksın ki doğru seçenekler arasından işaretleyebilsin.

tambjk said:
Krediyi ödeyebilecek miyim?
Nelerden tasaruf yaparsam bütçe denkleşir?

Hah işte asıl stres kaynakları. Kaç yıllık olsun kaç liralık ödensin falan. Faizler düşükken maksimum yıllık yapmak lazımmış onu gördüm, xeşke 8 yerine 10 yıllık alıp daha rahat etseydim diyorum şimdi. Zaten 1-2 seneye ödediğimiz para pul olacak diye tahmin ediyorum (yaşayabileceğimiz bi ülke kalırsa tabi asd)

tambjk said:
Ne kadar masraf çıkacak?

Ne hesapladıysan 10-15bin lira daha ekle. O kadar çıkacak.
Sosyal ağlarda paylaş

abi o eskidendi saca bakarlar kalcaya akarlar vs vs..kadinlarin erkek uzerindeki algilarini sekillendiren seyler zamanla ve yasla degisiyor..ha 15 16 alacagim diyorsan jbieber gibi takil da..belli yasin ustunde kadinlar sakin evlenecek huzurlu hatta tekduze hayati olan insanlari secmeye basliyorlar..evlenecek erkek prototipi..

kafalanacak nerd de diyebilirsin tabi..
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır yani askerlik yapıp gelip yıllarca anlatıyorsunuz, biz susup dinliyor muyuz? EVET.
Deneyim edemeyeceğiniz biyolojik bişeyle ilgili empati kuramayacağınız hormonal değişimler hakkında şöyle bir sonuca varabiliyorsunuz:
ev kredisinin taksiti > hamilelik...

He canım he..

Vucudunuzda kontrol edemediğiniz anlık/uzun vadeli değişimleri (?!) bi düşünün bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Ev kredisi ödemek cidden iğrenç bir şey. İnsanın şu nefsi yok mu x liralık peşinatı varken x+y lik evi beğeniyor. x+y lik peşinatı varken x+y+z lik evleri beğeniyor ve bu işin sonu yok. Şu an kuzey cepheden ve 2 etaptan ve düşünmediğim bir muhitten aldım. Şansıma tüküreyim diyorum aklıma geldikçe. Güney cephede hem aydınlık,hem muhteşem bir manzara var ve hemde araba gürültüsü az. Ben ise gittim güneye göre biraz karanlık, araba gürültüsü çok ve bi tık altı manzaralı ev aldım.40 metrelik bulvarın yanındayım. Güney cepheye param yetmedi. Paramın yetecekleri daha önce kapılmış falan filan. Onca borç altında eziliyorum ama en güzel tarafı sıfır evde oturuyrum, O eski püskü ve dar kira evinden kurtuldum ve kira vermiyorum, ayrıca sosyal tesisteki yaz kış aktif olan havuz, sauna, buhar odası, türk hamamı, spor aletleri gibi imkanlar. Kendimi teselli ettiğim bir başka nokta ise 40 ay taksitim kaldı. 40 ay sonra gider satar üstüne ekler bir daha alırım diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Naptin yazmamissin ama profesyonel destek;
Borc altina girince kaygi olmasi olagan, beyin cozum uretmek ve yeni hale uyum saglamak icin itici guc olarak kullanir bu kaygiyi, sagliklidir.
Burda onemli olan sey ne kadar surdugu ve gun icinde islevselligini ne kadar etkiledigi. Uzun suruyor ve islevselligi cok bozuyorsa uyum sureci degil, anksiyete bozuklugu acisindan degerlendirmek gerekebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz toparlama var. Tekrar doktora gittim, acaba enfeksiyon yayıldı mı diye. Kan, idrar, akciğer testleri temiz çıktı. Bu da rahatlama getirdi sanırım.

Eklem kas kemik ağrılarım kalmadı gibi ama akşamları erkenden yorganın altına girip uyuyasım geliyor. Bu da depresyone işaret olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
tambjk said:

Biraz toparlama var. Tekrar doktora gittim, acaba enfeksiyon yayıldı mı diye. Kan, idrar, akciğer testleri temiz çıktı. Bu da rahatlama getirdi sanırım.

Eklem kas kemik ağrılarım kalmadı gibi ama akşamları erkenden yorganın altına girip uyuyasım geliyor. Bu da depresyone işaret olabilir.

Depresyon işareti değil. Panik atak,panik bozukluk veya anksiyete gibi şeyler yaşıyorsun. depresyon eklem ağrılarına yol açmaz. panik bozuluk ve anksiyete gibi rahatsızlıklar depresyonla hareket ediyor gibi gözüksede aslında başlı başına kendi içlerinde seviye atlayan rahatsızlıklardır. mesela panik atak vs.panik bozukluk gibi.

Ha şöyşe birşey var. Son dönemde ülkemize gelen suriyelilerden kaynaklı yeni yeni hastalıklar var.tıbbi olarak kanıtlanmış olanların yanında psikolojik olarak kanıtlanmamış olanlarda var ve bunlardan biri gelişmiş bir anksiyete türü. eklem ağrıları ilk belirti olarak çıkıyor . bir kaç yıl devam edebiliyor gibisinden . sen doktora gidiyorsun dokor radyolojide birşey göremiyor. ilk aklına gelen enfeksiyon oluyor. sana ona göre ilaçlar yazıyor vs.. (bel ağrısı ve kanda urik asit yüksek diye "gut ilaçları" dayayan doktorlar var.oysaki bir önceki gün alkolu dayamışsın vs...

Sonuç olarak Sertralin türü antidepresanlar uzun vadede çarene ilaç olacaktır. Eğer ağırlaşırsa bununla birlikte bağırsak enfeksiyonları gelişebiliyor.ishalvs. kabız olaylarını takip et derim.

Ben sık işsizlik sonrası baya bir ağrı çektim.şu anda eskiye göre rahatım tabi ama hala işsizim ve yardımda aldım onu belirteyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Panik atak, panik bozukluk, anksiyete benle hiç alakası olmayan şeyler diye düşünüyorum.

Bahsettiğin şeyleri yaşayan insanlar bunları yersiz, alakasız, gereksiz yere çok normal şartlar altında hastalık olarak yaşarlar. Yarın acaba otobüsü kaçıracak mıyım diye, sunum sırasında bana bilemeyeceğim soru soracaklar mı diye endişelenme durumu yok yani ortada.

Benim sıkıntılarım ve kaygılarım ise son derece somut, yerinde ve benzer süreçten geçen düşünen, sorgulayan herkes de sıkıntı, stres ve endişe yaratması gereken şeyler. Aksi hastalık olurdu belkide.

Suriyeli tezin için ise; Suriyelilerden izole bir fanus içinde yaşıyorum :)

Bu zor süreç içerisinde o kadar stres altında 1 kere bile panik olup ne yapacağımı şaşırdığım, bilemediğim olmadı. Karakter itibariyle soğuk kanlı, ağır, sakin bir insan olmuşumdur. Gayet kaderine razı, başına gelecekleri bilen kurbanlık koç gibi kendimi kasaba teslim ettim diyebilirim.
Panik atak yaşayan insanlar neyle karşı karşıya olduklarını doğru tartamadıkları/yorumlayamadıkları için sıkıntı yaşarlar, benim sıkıntım ise neyle karşı karşıya olduğumu çok iyi bilmem ve bu süreci en az hasarlı/en doğru planlı şekilde atlatabilmek adına çok fazla kafa patlatmam dan kaynaklı sanırım.

Son durumum ise normal hayatıma döndüm sayılır, fiziksel bir problemim kalmadı(Sakatlanan sporcular sakatlık sonrası psikolojik olarak kendilerini sakat ve ağrı hissederler hani). Ciddi fiziksel efor isteyen bikaç aktivite ve ter atma sonrası sapasağlam olduğumu hissedip bu psikolojiyi aştım sanırım.

Sürekli her adımı planlayıp, bu plan dahilindeki aktörlerin plana adım adım uymalarını bekleyen/seven bir insan olarak(belkide problemim bu). Badana, temizli, nakliye, taşınma izni, eski ev sahipleri, ankastre gibi unsurları zaman/fiyat/performans olarak plana uygun yürütmeye çalışıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...