Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Avrupa'da yaşanılacak yerler (artılar eksiler)

calimero

Öne çıkan mesajlar

bLackcha0s said:

Rewendor said:

"roket adam" said:

Avrupa'da çok yere gittim, yaşanılacak tek bir yer olarak Barcelona'yı veririm. Gerçekten müthiş bir şehir, her yönüyle bana hitap eden başka bi yer yoktu desem yeridir.

Barcelona dediğin İstanbul'un yandan yemişi işte, daha düzgünü :P

İçinde gezerken güzel de tepeden baktım mı aynı çarpıklığı görüyorsun Barcelona'da da.

Yine de yaşamalık şehir olarak İstanbul'luya en çok hitap edenlerden biri Londra ve Brüksel'le beraber. Londra'yı havası, Brüksel'i betonarmeliği baltalıyor, o bakımdan Barcelona yine en az kulp takılacaklardan. Münih falan da yaşamak için güzel de deniz yok be ya :(

Madrid mesela küçük kalıyor resmen buradan gidince. Barcelona iyi, sahil şeridinde güzel plajlar da var denize girmelik Sol Del Mar falan (Barcelona'nın kendi plajı bayağı kirli)

fsjds abi günahtır, yazıktır.
Gaudi'nin kemikleri sızlar

http://www.e-architect.co.uk/images/jpgs/barcelona/barcelona_map_m100912_m.jpg

Exiample

Bu foto yalnizca sehir merkezi yalniz. Biutiful diye film var izleyin guzeldir. Barselonada gecio
Sosyal ağlarda paylaş

körpecikken Brighton'da bi taksiye binmiştim, adam çaktırmadı önce sonra sana bi müzik açacam dedi bi baktım türkçe vay abi naptın falan sdfg

neyse, dedi üniversiteyi bitirdikten sonra gelmiştim brighton'a bi dönem dil kursuna (ya da başka bişi hatırlamıom), bende o zamanlar çok yer etti burası sonra tekrar geldim bu işi edindim falan takılıyoz dedi. ben bi garipsemiştim üniv.bitiren adam neden taksici olmuş yav diye

neyse, nice'de erasmus yaptım yıllar sonra işte. az yer etmedi anasını satayım rüyalarıma girer hala arada bir.
taksici olma şansım olsa nice'de koşa koşa giderdim heralde.

10 aylık erasmus sayılıyosa nice'e yazayım ben de bari

- kışın biraz sıkıcı
- çok pahalı
- fr'da sağcıların en güçlü olduğu yerden biri. bembeyaz fransızı çok(kafa olarak). niçois olmakla övünen bi ton andaval yaşıyor (bizim lulizmir gibi). cctv en fazla olan yer falan fişman. arap tipliysen ırkçılığa maruz kalabiliyosun
+ bildiğin özel bir yer. dünyanın en güzel coğrafyası olabilir. bizim coğrafya da öyle ege-akdeniz falan gerçi ama işte adamlar avrupalı son tahlilde.
+ gıcık fransız atmosferini güzelim italyan havasıyla birleştir sentez çıkar tatlı bişi düşün öyle bir yer.
+ iklim sayılıyosa say gitsin
+ hava güzelken işinden gücünden çık bisikletle yürüyerek denize girmeye git, şahane
+ belediyesi güzel çalışıyo sdf (park bahçe caddeler mimari tramvay her şey cennet gibi ya)
+ bisiklet için uygun
+ italyan/fransız karışık bi mutfağı var. rose şarapla ye iç hmmhph (ucuz şarap çok güzel olabiliyo + sayılır mı bu?)

lan olm eğlenmeye gittiiğimden ciddi yazamıorum ki
turizm sektöründe olan expat olma potansiyelli varsa ciddi düşünebilir. tüm cote d'azur öyle zaten leziz bir yer anasını satayım

nası taksici olunuyo acaba lan avrupada?
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
Beklentiye göre değişir. Evli barklı giden ile bekar giden kişilerin öncelikler değişiyor. Atıyorum çoluk çocuk varsa eğitim masrafları, sosyal güvenlik vb. daha önem kazanıyor. Ben hiçbir ülkede uzun süreli expat vb. çalışmadım ancak proje bazlı gittim ve bir süre kaldım. Liman sektöründe olduğum için hep liman şehirlerini gördüm bu yüzden coğrafya gereği hep iyi ve pahalı şehirlerdi. Yaşanılacak yer önerileri alınırken mesleğiniz gereği iş bulup, para kazanabileceğiniz yerleri düşünmek lazım. Bu yüzden İngiltere, Hollanda, Belçika, Almanya öne çıkar. İtalya ve İspanya çok güzel olsalar da biraz zor garsonluk falan yapma gibi bir hayaliniz yoksa.

Antwerp ve Rotterdam:

Refah anlamında çok iyiler. Hatta bence ikisi de kendi ülkelerinin en büyük şehirleri olan Amsterdam ve Brüksel'e göre daha çok iş imkanı sağlıyor ve endüstriyel bölgeler mevcut (Mühendis çoğunluktur forumda sanırım) Benelux bölgesi kendi arasında ve Fransa-Almanya bölgesinde çok iyi ulaşım hattına sahip, gerçi Thalys trenler uçaktan pahalı ama feci bir demiryolu imkanı. Maaşlar dolgun, İskandinav bölgesinden sonra en yüksek teknik ve sağlık personeli maaşları burada EU bölgesinde. Şehirlerin kendisi güzel, haftasonları Brugge, Gent falan yakın özellikle Antwerp için. İngiltere'ye de gayet yakınsın uçuş mesafesi olarak. Sağlık ve sosyal güvence anlamında ileri seviyedeler doğal olarak. Avrupa'daki diğer ülkere göre ye-iç-sıç kültürüne aşırı yakın değiller ve pintiler. Para biriktirmeyi seviyorlar, insanların maaşına tanımlı 4-5 bireysel emeklilik hesabı var. Teşvikleri çok iyi devletin.

Barcelona:

Keyif şehri. Misafiriniz eksik olmaz. Ücretler biraz düşük, iş imkanı da sınırlı expat için. Sanırım kimya sektörü iyi ama; çok fazla ilaç, kimyevi gübre, boya fabrikası var. Gelir dengesi olarak Kuzeybatı Avrupa'nın gerisinde olsalar da city tax de işin içine girince yeme-içme açısından pahalı ve lüks bir şehir. Ama Türkler buna zaten alışık ülkesinden az kazanıp çok tüketme konusunda shdf. Avrupa'da Türkleri tek seven demeyeyim o pek yoktur ama negatif olmayan tek zone Katalanlar. Irkınız hakkında kötü bir muameleye karşı kalma olasılığınız en düşük olduğu yer Avrupa'da bence. Eski şehir+yeni şehir baya bir yüzölçümleri var, büyük bir şehir bu yüzden; toplu taşıma bu açıdan biraz yetersiz kalıyor. Aracınız varsa da otopark mafyası ele geçirmiş durumda şehir merkezini; yanlış bir yere park edince o aracın orda kalma süresi ortalama 20 dakika; sonra sözde belediye taşeronu aslında mafya olan otoparklara giderek kalaylı bir ceza ödüyorsunuz. 10 kere düşünün bir yere park ederken. Örneğin ambulans park yerlerini ihlal etmemeniz lazım yeşil boyalı, ama özellikle gece o park ettiğiniz yerin yeşil olduğunu görmek için yere yatıp dibine girerek bakmanız lazım asfalta, boyalar o kadar silik. İklim mükemmel, işe saat 9-10 gibi gidildiği için outdoor sporu yapan insan dolu heryer. Kumsal zaten şehir boyunca gidiyor. Mis gibi başlıyorsunuz güne.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
Suark said:

stutgart cok guzeldi, ben pragdan daha cok begenmistim.
hatta koylerine gidiceksin, ufffffff muhtesem ya. Tam ailelyle yasamalik yani.

onun disinda budapeste falan cok istanbul gibiydi, hic bana gore degil mesela, gidiyosan daha degisik daha rahat bi yer olmali.

hollandanin koyleride cok guzel hem denize yakin falan. Iste arkadasin olcak 3-4 tane takilican ya. Omur gecer mis gibi

Almanya net iyidir ya bi bizim bizon sürüleri yüzünden adamların çok ön yargıları var Türküm dediğinde o sıkıntısı

misal Fichtenberg'de iş yaptığımız bi firmanın fabrikası var eğitim için gidiyorduk, mükemmel alman kasabası ya stuttgart'a çok yakın zaten.

+fındık kadar bir yer, BİM bile var lan (aldi) daha ne olsun.
+tren durağı var avrupaya trenle açılma şansın var orada yaşadıkça
+gün acayip geç kararıyor türkiye'nin boktan saat/enlem boylam düzenine alışık insan için.
+schwarzwald dibinde hakiki bildiğin kara orman var işte filmlerdekine taş çıkaran.

-leri: bildiğin tezek kokusu hayvancılık çok.
-kışın ayısı, kurdu, leoparı bişeyi eksik olmaz.
-soğuk sevmeyene, doğa - köy hayatı sevmeyene gelmez.
Sosyal ağlarda paylaş

Hollanda net iyi. Populasyanin geneline kiyasla, turklere karsi ben daha sert ve irkciyim desem yeridir yani. Gecen bu bakanin geldigi rotterdam olaylarinda turk polisler mudahale etmeyi reddetmisler. Aciklamalari da su: kendi milletimizden insalara mudahale edemeyiz. Bunlarin konusu gecti, ne yapilacak bunlara vs, dedim atin hepsini isten. Madem islerini yaparken insan seciyorlar, polis olmasinlar daha iyi. Adamlar hayretle baktilar, nasil o polislerin de kazanilmasi gerektigini nasil ozenle ilgilenilmeleri gerektigini onlara ayrimcilik yapilamayacagini bu ulkenin gocmenler tarafindan kalkindigini falan anlattilar :D
Sosyal ağlarda paylaş

oalya turk-yabanci polis olarak bakan dutch arkadasin biraz kazmaymis abi.

polissen sana deneni yapacaksin yani oyle sacmalik mi olur. yeri gelir o adam trafikte turk ickiliydi diye ceza da kesmez , kesilmeyen ceza yuzundewn biri canindan olur.

olay burada ayrim gozetmeksizin is yapmak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...