Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nintendo Switch

behran

Öne çıkan mesajlar

dijitalden okuz gibi kazaniyorlar zaten

fiziksel oyunun pahalli olmasini "kartus pahalli" diye izah ettilerde sene 2018 yani. ayni handikap sonydede var ama eski oyunlari acimadan indiriyor

zelda ikinci eli gerilemisken, %40 raflarda indirim gormus iken cidden cok aptalca.

alet kirildi zaten, nintendo daha guncel ve cagimiza uygun fiyat politikasi belirlemedigi surece tam tersi korsana itiyor insanlari. hizmet kismini, 1 senede yazilimsal olarak bi elin parmaklarini gecmiycek sayida oyuna video clip destegi getirmek disinda sifir yenilik getirdi

surekli firmware guncelleniyor ama son kullaniciya save yedeklemeyi bile fazla goruyor

su laf pazarlama literaturune gecicek ilerde, hani kult oldu artik

https://i.imgur.com/WEPYIip.jpg

nintendonun sorunu studyolari iyi oyun yapiyor tamamda asil karari alan sirket yonetimi old guardlarla dolu, 20 sene geriden takip ediyorlar piyasayi. sosyal medya ile ugrasan ekipler, devoloperlar, muhendisler filan gercekten cigir acabilen seyler yapabilicek kapasitede, japonyanin en parlak beyinleri toplaniyorda pazarlama konusunda hala eski tas eski hamam

dijital oyuna indirim yapmiyarak kendi bindikleri dali kesiyorlar. donkey kong gibi, mario xcom gibi kisitli gameplay oneren oyunlari %100 yapip satiyor millet. baktigin zaman talep var

60$ retail fiyati, amazona bunu vermesi en fazla 45$ filandir. 20$ kartus maliyeti dersek 25$-30$ dan fazla kazanmiyor tek oyundan ki ek maliyetleri saymiyorum.

dijitalde kazandigi paranin tamami cebine kaliyor

cok basit senaryodan gidelim, dijitalde indirim yapmaz ise ikinci el canlaniyor.

a- osman oyuna 60 dolar verip aliyor, nintendo 25$ kazaniyor
b- osman oyundan bayiyor, oyuna 60$ vermek istemeyen mehmete 40$'a satiyor
c-mehmet oyundan bayip 30$ a bilale satiyor, bilal oyunu evde kaybediyor veya koleksiyona koyuyor
c- osman oyunu 20 dolara oynamis oluyor, mehmet 10 dolara aliyor. en yuksek bedeli bilal oduyor. nintendo uc musteriden toplamda 25$ kazaniyor

uc musteriden nintendonun kazanci 25$ dolar

cok acinasi bir rakam ki urun yasam egrisini nasil sagliksiz etkiledigine girmiyorum.

oysa nintendo duzgun bir indirim yapsa nasil gerceklesicek senaryo?

a- osman releasede 60$ veriyor ve oyun kendisine kitleniyor
b- mehmet 40$'a dusene kadar oyunu almiyor, 40$ oldumu aliyor kendisine kitleniyor
c- bilal dahada bekliyor, urun sonme asamasindayken 20$ verip aliyor

3 musteriden nintendonun kazanci 120$

urunun yasam egrisi daha saglikli ilerliyor. sonme asamasinda bile bilalden para kazanabiliyor. oyun satislari dengeli dagildigi icin ciktiktan 2 sene sonra bile bilalin oynayip etrafina onerme ihtimali var. heleki devam oyunu cikariyorsan bicilmis kaftan. bloodborne un ps plusa girmesi dark souls remastered satislarina cok pozitif etki etti iste. hem musteriye kendini hatirlattilar hemde markaya yeni bir kitle cektiler kac senelik oyunu bedava dagitarak.

pazarlama cok onemli bu yuzden iste. indirim para kaybettirir tezi coooook uzun sure once bitti yani, piyasanin en acgozlu sirketi micrsoft bile subscription based birseye gecmeye calisiyor dijital satistan.
Sosyal ağlarda paylaş

bi japon sirketinin bu hesaplarin binbir turlu alternatifini yapmamis olabilecegini dusunmuyorum acikcasi.

nintendo oyunlarinin exclusive, pahali olmasi durumu saka gibi bir seye donustu ve nintendo markasinin bi degeri haline geldi adeta. bu algiyi degistirirlerse marka degerine zarar vereceklerini dusunuyorlar bence. oyunlar da peynir ekmek gibi satinca degisimden kacinmak daha mantikli geliyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

Oski said:

bi japon sirketinin bu hesaplarin binbir turlu alternatifini yapmamis olabilecegini dusunmuyorum acikcasi.

nintendo oyunlarinin exclusive, pahali olmasi durumu saka gibi bir seye donustu ve nintendo markasinin bi degeri haline geldi adeta. bu algiyi degistirirlerse marka degerine zarar vereceklerini dusunuyorlar bence. oyunlar da peynir ekmek gibi satinca degisimden kacinmak daha mantikli geliyordur.

tamamen degisimden kacinmak olay baska birsey degil.

japon sirketleri senelerdir bu yuzden ivme kaybediyor sirf nintendo degil, omur boyu istihdam yuzunden olene kadar calisiyor yoneticiler. batidaki dinamizm ve rekabetten cok uzaklar va japonyanin 90 lara kadar hizli yukselisinden sonra suratle gerilemesinin nedeni bu

bi yandan korkunc bir kulturel hegemonya kurdular, kultur ihrac ediyorlar butun dunyaya ama pazarlama konusunda reziller. yerel sartlara hic ayak uyduramadilar ve artik dahada uyduramiyorlar

alttan yetisen cok kalifiye bir genclik var ama ya alt kademelerde takilmis durumdalar tepe yonetimde yer acilmadigi icin, daha kotusu yeni yetisen gencligin cok ciddi istihdam sorunu var. bobrekler calismiyor.

galapagos sendromuna filan girmiyorum bile. artik japonya ile beraber aniliyor sosyolojide. japonya her anlamda bu yaslanma, degisim korkusu ve gelecege dair umutsuzluk yuzunden geleceginden yiyor su anda. giderek kendi istekleri ile dunyaya kapaniyorlar, kendi kabuklarina cekiliyorlar gencler bunu istemesede.

alakasiz ama persona 5'i jpaonyadaki siyasi durumu bilerek oynayinca o yuzden daha bi anlamli oluyor. cok sert bir sistem elestirisi var orada ozellikle japon toplumundaki apathy ile alakali

[hr]

neyse uzatmadan sozun kisasi kursellesme ile yerellesme arasinda cok ince bir cizgi var oda glocalization. sony cok buyuk ve baska alanlarldada birsuru yatirimi olan, piyasalarla ic ice bir sirket oldugundan bunu becerebiliyor. kuresel urun uretip pazarlamasini esnetebiliyor, gecmiste konsol fobisi olan turkiye pazarini bu kadar kolay toparlamasi ve gelecek 10 yili kitlemesi bunla alakali.

bir yandan esnek fiyat uyguluyor obur yandan duzgun turkce destek veriyor, pazara hakim vs vs

nintendo ise ithalatci kafasi ile 90 lardan bir adim ileri gidemedi.

nintendo of america direk 80lerle ayni yapida, reggie ile bir ivme yakaladilar ama geri tepti. NoA hala japonyadan bagimsiz islik bile calamiyor

nintendo EU ise ithalatci kafasi, EFIGS disinda baya guduk is yapiyorlar. fiyatlandirma zaten les ve EU herzamanki gibi en az destegi alan region

boyle hantal bir yapi ile switch gibi basarili bir urun bile uzun vadede kurtaramaz nintendonun kacinilmaz dibe batisini. ayni kibir moduna yeniden girdiler ve gecmis hatalari israrla tekrar ediyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

artik zelda'yi birakip baska oyuna gecmek istiyorum ya

- main campaign ve champion's balad'i bitirdim.
- 51/90 side quests, 24/42 shrine quests.
- 85 shrine yapip 60 kusur korok seed topladim.
- master trials ilgimi cekmiyor ama ilk dlc ile gelen butun treasure hunt'lari yaptim.

su an ilgimi ceken tek sey netten haritaya bakip kalan 35 shrine'i bulmak ama oyle de oyunun ruhuna ihanet olacak.

mukemmel bi kac ay gecirdim hyrule'da. champions balad'in sonundaki heartwarming fotograf sahnesiyle birlikte noktayi koyuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

daha haritanın 3 yada 4 bölgesini açtım ama diğer yerlere gitmeye elim gitmiyo zelda'da her bölgenin inciğine cinciğine kadar giriyorum, her dağına tırmanıyorum. manyak oldum lan iyice. dün labirente girdim bi tane. bütün akşam her yerine girmiş olayım, aman chest kaçmasın diye diye bütün akşamımı labirentte yedim assfsafdsadf

inanılmaz bi oyun ya. daha 2 tanede dlc varmış falan. beni çok uzun süre götürür gibi geliyo :D
Sosyal ağlarda paylaş

ridley'i bilen nintentoddler mi varmis forumda vay.

saka bir tarafa bu smash direct mi , hani nerde benim jrpglerim nintendo!

firem emblem bahar 2019!? >.> yalniz oyun cok iyi gozukuyor.

geri kalan gosterdikleri oyunlar ports ports more ports, late ports lol

metroid 4 suprizi gelir mi acaba stream sonu?

neyse kapatiyorum streami mobil datadan yedigime deymez sdsfds
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...