Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pire savaşı ve tüyleri kazıtma

Drall

Öne çıkan mesajlar

Delolcam kedileri severken elime takılan pireleri yakalayıp bi sn cnm diyip pireyi camdan atarken. Pire damlası kesmiyo, damlayı yaptıktan 3 gün sonra aşağı bi atladılar mı aynı halde dönüyolae eve. Ki hiç atlamasalar bile damlasan sonra bi kalan sağlar bizimdir olayı oluyo. Yerler tahta, muhtemelen ağzına kadar pire yumurtası dolu. En sonunda kedilerin tüyleri kazıtıp pire damlası yapıp evi ilaçlatıp kurtulcam ama o da çözüm değil. Bi daha aşağı atladıklarında yine gg :(

Pire tasması işe yarar mı? Tüyleri kazıtmak işe yarar mı? Aramaya inaniyim dedim ama pire için evi yakan birilerini bulabildim anca
Sosyal ağlarda paylaş

Abi doğal yoldan kurtulmanın yolu şu;

http://diatomaceous.org/

Kedilerin aşılarını, tasmasını falan da ihmal etmemelisin bu süreçte. Yumurtaların olgunlaşma süresine bakarak ne kadar uygulayacağını öğren. Diatom toprak diye geçiyor bu şey, pire vs. bırakmıyor ve ne insan sağlığına ne kedinin sağlığına hiçbir zararı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

Kedilerin aşılarını, tasmasını falan da ihmal etmemelisin bu süreçte. Yumurtaların olgunlaşma süresine bakarak ne kadar uygulayacağını öğren. Diatom toprak diye geçiyor bu şey, pire vs. bırakmıyor ve ne insan sağlığına ne kedinin sağlığına hiçbir zararı yok.

Ya sitesine biraz baktım da bilimsellikten de inandırıcılıktan da baya uzak geldi. Kendin denedin ve bütün pirelerden arındın mı diye sorup bilimselliğin dibine vurayım biraz skfks
Sosyal ağlarda paylaş

İç parazit düzenli de dış parazit damlasını dört ay kadar önce yapıp üç gün sonra tekrar pire basınca bi daha yapmadım. İki kediyle yapmak da zor birbirilerini yalamasınlar diye kırk takla atıyoruz, birini kafese kilitliyoruz falan
Neyse bugün yapıp kedinin birini komşuya bırakiyim iki gün. Evde bahar temizliği yapıcam hazır, belki biraz azaltırız. Tüyleri kazıtmak işe yarıyo mu peki? Annemlerin kedi ne zaman sokaktan pirelense kazıtıyolar tüyleri kesiyo o aslında baya. Bi de onda iç dış düzenli olduğu halde sokaktan sürüyle pire taşıyo eve. Baya da barınıyo o pireler sdfg
Sosyal ağlarda paylaş

Drall said:

neutrino said:

Ya sitesine biraz baktım da bilimsellikten de inandırıcılıktan da baya uzak geldi. Kendin denedin ve bütün pirelerden arındın mı diye sorup bilimselliğin dibine vurayım biraz skfks

Evet sitesi öyle biraz. Ama uzun yıllardır kullanılan bir şey;

https://en.wikipedia.org/wiki/Diatomaceous_earth

"and can be used to help control and possibly eliminate bed bug, house dust mite, cockroach, ant and flea infestations."

Şurda da makale var;

http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10340-006-0127-8
Sosyal ağlarda paylaş

ici yaptirir, disi yaptirmazsan, pireler parazit yumurtalarini kedinin tuylerine tasiyabilir. o tuyler evde, ozellikle tuy degistirme donumunde, ucusurken senin soluma ihtimalin var.

disi yaptirir, ici yaptirmazsan, pire barinamaz ancak hayvanda parazit varsa, kicini yaladiktan sonra diger yaladigi yerlerdeki tuylere yumurtalari tasir. gene ucusan tuylerle gene senin o yumurtalari alma ihtimalin var.

ic-dis kombinasyonu beraber = kesin cozum
Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

Zararı oluyor mu onu solumanın?

soluyabilir ya da yutabilirsin.

hidatik kist riski var. beyin, karacigere yerleserek orada kistler olusturabilen bir parazit cinsi. bu riski 0 lamak icin asiliyoruz bu kankileri zaten.

bu arada sadece kedi kopekten gececek sarti yok, ancak ic dis parazit kombinasyonu yapilmamis kedi kopek riskinizi yukseltiyor baya.
Sosyal ağlarda paylaş

Gebeyken toxoplazma alırsan bebek sıkıntıya giriyo ama onun harici bağışıklık sistemin baskılanık değilse çok bişey olmuyo

sadece toxo için geçerli bu, başka hayvandan insana geçen parazitler için veteriner hekim arkadaşları ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarını davet etmek istiyorum[/small
Ha tabi kist hidatik var. Ama kist hidatik çoğunlukla dışarıda kalmış çiğ etle beslenen hayvanlardan bulaşıyodu sanırım. Sokak kedi köpeğini çiğ etle besleyen bi muhitiniz varsa hoş değil yani
Sosyal ağlarda paylaş

cig etle kedi ya da kopek besleyen dangalaklar gordum, bozulmaya yakin eti atiyorlar.

ancak burada baska bir sorun var. bizde sokak hayvani cok fazla. ve sayilarini her gecen gun arttiriyoruz.

dolayisi ile cig et yemese de birbirlerine de diski ve dis parazit yolu ile de bulastirabiliyorlar.

ayrica hic hayvan beslemeden de risk altindasin yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Ev kedisine ic dis paraziti duzenli yaptiramiyorsaniz risk dusuk. Hayvan 5 ay duzenli olduysa sonra 1-2 ay atlanip devam edildiyse dunyanin sonu degil. Pire gelecek de bunu bulacak ta pire ayrica tasiyici olacak da... tabi riski almamak lazim. Sonucta risk var hala. Siz ustunuzde bile getirebilirsiniz bir seyler.

Ancak sokaga cikan kedi duzenli ic dis olmak zorunda.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
Kendi tecrübelerimi yazayım nasıl kurtulduk kurtulamadık pirelerden.

Bizimki hiç evden dışarı çıkmıyor. Nerden kaptıysa pirelendi bu ırıspı. 3-4 ay uğraştık. Güzelce köpürte köpürte yıkıyoruz, üstüne sirkeliyoruz, 2-3 gün sonra da ense damlasını uyguluyoruz (stronghold/frontline) bir hafta sonra yine pire basıyor hayvanı. İlacın etkisi 1 hafta sürüyor max. İlk bir hafta ölüyolar sonra banamısın demiyor fıldır fıldır geziyo yine pireler. Neyse Pire tasması takalım dedik, busefer bizi yemeye başladı pireler. Bacaklarımız, dizden aşağısı yara bere içinde kaldı kaşımaktan. Bu iş böyle olmıcak dedik ve evi ilaçlattık, 2 tane halı attık çöpe, kalan ikisini de halı yıkamaya verdik, pire olabilir ona göre işlem uygulayın dedik, güzelce temizlendi ilaçlandı falan. Evin de altını üstüne getirdik, çamaşır sularıyla her yeri didik didik temizledik, üstüne ilaçlandı. Bi de bunun tüylerini kestirdik 3 numara. Ve tabi bunun yanında sürekli yıkama, sirkeleme ve ilaçlama devam ediyor ayda bir + pire tasması.
Ve sonunda %95 oranında kurtultuk pirelerden. Ve bunca işleme rağmen hala bazen, haftada bir falan bir iki tane buluyorum üstünde, tüyleri çok kısa olduğu için kolayca görünüyor, alabiliyoruz.

Yani sonuç olarak hiç bir zaman %100 olarak kurtulamıyosun pirelerden. Kedili köpekli evde pire olur ben bunu anladım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...