Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mobbing icin ihtarname fln

aQuelleris

Öne çıkan mesajlar

Açayım o zaman konuyu, Örneğin bölümde sürekli kayrılan bir öğretmen var bu kişi geliş gidiş saatlerinde süper esnek, herhangi bir mesuliyetini zamanında yerine getirmediğinde esneklik sağlanıyor v.b. müsamalar gösteriliyor. Başka bir açıdan baktığımızda bizim doktor randevumuzu hafta başında deklare etmemize rağmen cuma günü öğlenden sonra olan randevuya okuldan gidilmesine izin verilmiyor ki öğleden sonra dersi yok ama diğer taraftan bahsettiğim kişinin kız kardeşi burnuna estetik yaptıracağı için ameliyat olacak ve bu insan bundan dolayı çıkıp gidebiliyor, derslerini ise bizimki dolduruyor. Adam kayırma var net olarak ve bu bir tek bizimkine mahsus değil.

Okunan sınavların sisteme girilmesi için 15 gün süre vardır standart ama ertesi gün isteniyor bu bölüm başkanı tarafından sadece belli kişilerden. Hazırlanan sınavları sürekli olmamış bu deyip üzerini karalayıp baştan yap diyerek değiştirtiliyor. 100% böyle yazılmaz ingilizcede %100 yazıcaksın diyen bölüm başkanı tarafından. Ders doldurma varsa banko belli kişiler ders dolduruyor. Hitabet belli kişilerde normalken diğerlerine karşı iğneliyici v.b. şeyler var.

Bu durumlar farklı kişiler tarafından da defalarda idareye şikayet edilsede bir fark olmadı sıkıntı da burada başlıyor. Benimde niyetim, bu yaptığınız psikolojik saldırılara karşı size bir ihtarname yolluyorum devam etmesi durumunda istifa edilecek ve sözleşmedeki bağlayıcı maddelerden kurtulacağım gibi bir şey aslında.
Sözleşmedeki bağlayıcı madde olayı da şu özetle zorunlu haller dışında istifa edilmesi durumunda 10 aylık maaş ödemesini geri istiyor.

ps okul basma fln geyikti ama ciddi ciddi gidip konuşmayı düşünmüyor değilim. Çünkü her seferinde halledicez biliyoruz bla bla gibisinden sözler veriliyor yönetimden.

özetle çeken bilir gibisinden bir durum abi.
Sosyal ağlarda paylaş

gidip koşunursan bir kere daha kötü olur - net.

ikincisi durum X ve Y kişisine farklı davranılması gibi daha çok mobbing'den ziyade. bazılarına çifte standart yapılıyor gibi. bu farklı muamele gösterip de zora sokulan kişi tek senin arkadaşın mı yoksa bir grup mu? yani sormak istediğim bir grup bastırılıyor bir grup farklı muamele mi görüyor yoksa olay kişisel mi?

iki türlü de mobbing değil bana sorarsan da. neyse.
Sosyal ağlarda paylaş

iş hayatı böyle türkiyede. mobbing bu anlama gelmiyor bildiğim kadarıyla.

eşitlik olacak diye birşey yokki çalışanlar arasında. bizdede böyle 100 kişi var ama yoğunluk dereceleri çok farklı herkesin maalesef.

doktor randevusu diye bir izin türü yok ayrıca :) rapor alırsın en fazla. acil durumlarda ertelettirilmesi normal.
Sosyal ağlarda paylaş

Mobbing dediğin bir çalışanı işten çıkmaya zorlamak adına kasti pislikler yapmak, rencide etmek, bezdirmek amaçlı davranışlar. Çalışanlarının yarısını diğer yarıdan üstün görüp ona göre taraf tutmak tam olarak bu tanıma uymuyor.

İhtarname çekmenin de bir anlamı yok şu durumda. Sözleşmeye uymayacağını önceden belirtmek sana sözleşmeye uymama hakkı vermiyor. İş Hukuku'nda tek taraflı fesih hakları açıktır, onların birinin kılıfına ciddi şekilde delille falan uydurabilirseniz öyle istifa eder, dava açarlarsa da bunu ortaya koyar ama zaten yeterince haklıysanız kimse davayla falan uğraşmaz, neyse derler geçerler.

En çirkin haliyle iyi çalışmasın etmesin kendini kovdursun sözleşmede ona göre bir madde yoksa.
Sosyal ağlarda paylaş

Sonuça mesaisi belli abi, dersi yokken de sonraki derslerle ilgili bir şeylere bakar, soru hazırlar, sınav okur, başkasının dersine yedek olur vb. gibi işliyor özel okullar. Dersi yoksa hemen eve gider olmayabiliyor yani. Ha hem dersi yok hem doktor işi varken 3-4 saat izin verilmemesi biraz kansızlık tabii de legal.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet dediğiniz gibi direk mobbing kavramını karşılamıyor olabilir ama yapılan şeylerde insanı bezdirmeye sindirmeye yönelik şeyler olduğundan katlanılmıyor hakikaten, birde olay ağırlıklı iki kişinin üzerine bindiriliyor arkadaş sormuştu grup diye mi diye.
Bende nette baktıgımdam dolayı böyle bir ihtarname çekmenin gerekliliği konusunda fikir uyandı yoksa bas istifayı çık git iş mi yok
Sosyal ağlarda paylaş

Yine dünya sizin etrafınızda dönüyor sanıyorsunuz...

Sizi bezdirmeye yönelik değil o adamı rahat tutmaya yönelik olay olabilir sonuçta.
Ha dolaylı yoldan sizde bu durumdan rahatsız olursunuz.

Sonrasında bakılması gereken durumlar
Mesai saati
Yaptığı iş
tecrube
aldığı maaş
Aile düzeni
çocuk

Böyle birsürü duruma bakılıyor kişilere kolaylık sağlarken.
Yani izin verme olayları sadece oo bugün işin yokmuş ozaman git dolaş değil... hergün 3 saat boşta kalcan diye hergün izinmi vercekler ?

Abartılmadığı sürece çalışanlara ayrıcalık sunulması bir noktada iyi ve motive edici bir durum.
Yani adamın giriş çıkış saatleri sizinkinden değişik olabilir o şekilde konuşmuştur vs yada başka bir durumlar vardır.
Sizi ilgilendiren kendi durumunuz.

Ama tabi ekliyorum extreme bi ayrıcalık olmamalı.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet "diva" çalışanlar vardır bazen, fazla yönetmeye kalkarsan yönetemezsin, biraz daha esnek sınırlar çizersin o da ona göre yaşar, aşırı boku çıkarsa azıcık karışır yine bırakırsın falan. Herkes öyle olacak veya eşit olacak diye bir durum yok. Olacaksanız da baştan o şekilde anlaşmak lazım.

Maaş veya iş bulmuş olmak tatlı gelince sözleşmeye imza atıp da sonra "bu tazminata uymadan nasıl arazi olurum" konusunu araştırmak, sağdan soldan bir mobbing modası duyup işi oraya kıvırmaya çalışmak falan çok normal değil.

Not: İstifa tazminatı maddesinde zaman sınırı yoksa veya 2-3 yıldan fazlaysa direk kişilik haklarına falan aykırı olur zaten, hiç dert etmenize gerek yok.

Not ek: Hatta ortada verilen bir eğitim, yapılan bir yatırım vb. yoksa o maddenin varlığı bile başlı başına geçersiz olabilir. Normalde bu tarz maddeler ciddi maliyetli bir eğitim verildiyse, çalışan ROI noktasına gelmeden eğitimi sömürüp istifa edip gitmesin diye konuluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

ben de simdiye kadar noter onayli sozlesme gormedim sanirim..

Toplumumuzda en bilgili insanın bile biraz cahil olduğunu düşünürsek, işveren çok fazla iplemiyor herhalde nasılsa haklarını bilmiyor çalışan diye ama bi araştırmak soruşturmak lazım , benim hatırladığım böyle bir durum var (dediğim gibi kesin bilgi değil)

Ayrıca sözleşmenin bazı hükümleri kanunun emredici hükümlerine aykırı olduğundan geçersiz olabilir, sözleşmeninde incelenmesi lazım
Sosyal ağlarda paylaş

Evet işte, belli mantık şartları var. Örneğin adama sırf o işi yapabilsin diye ciddi maliyeti olan bir eğitimi aldırdıysan 1-2 senelik sınır ve tazminat koyabilirsin, ya da aynı sektörde rakip firmalarda 6 ay - 1 sene çalışamaz falan diyebilirsin ama yok efendim istifa edemez, ederse durup dururken para öder vb. diye şartlar koyamazsın.

Hiçbir sözleşme yönetmeliklerin, genelgelerin, kanunların üzerinde değildir. İşçilik ve kişilik haklarınız da doğrudan İş Kanunu ve Anayasa ile korunur, dolayısıyla o maddeler hükümsüzdür. Tabii arkadaş her şeyi kendi yeterli gördüğü haliyle cımbızlı veriyor, bilemiyoruz, belki de verdiler eğitim falan. Sözleşmeden sözleşmeye değişir, foruma vague sorular sormak yerine bir bilene fiziki sözleşmeyi göstermekte fayda var.
Sosyal ağlarda paylaş

Editöre cevap vermeye gerek duymadan geçiyorum.

Baggio said:

Evet "diva" çalışanlar vardır bazen, fazla yönetmeye kalkarsan yönetemezsin, biraz daha esnek sınırlar çizersin o da ona göre yaşar, aşırı boku çıkarsa azıcık karışır yine bırakırsın falan. Herkes öyle olacak veya eşit olacak diye bir durum yok. Olacaksanız da baştan o şekilde anlaşmak lazım.

Maaş veya iş bulmuş olmak tatlı gelince sözleşmeye imza atıp da sonra "bu tazminata uymadan nasıl arazi olurum" konusunu araştırmak, sağdan soldan bir mobbing modası duyup işi oraya kıvırmaya çalışmak falan çok normal değil.

Not: İstifa tazminatı maddesinde zaman sınırı yoksa veya 2-3 yıldan fazlaysa direk kişilik haklarına falan aykırı olur zaten, hiç dert etmenize gerek yok.

Not ek: Hatta ortada verilen bir eğitim, yapılan bir yatırım vb. yoksa o maddenin varlığı bile başlı başına geçersiz olabilir. Normalde bu tarz maddeler ciddi maliyetli bir eğitim verildiyse, çalışan ROI noktasına gelmeden eğitimi sömürüp istifa edip gitmesin diye konuluyor.

Diva çalışan dediğin kavramı şöyle kabul edebilirim örneğin adam ya da kadın çok iyidir işinde ayrıcalıklara sahiptir ok ama öyle bir şey yok. Sadece kayırma var.

Maaş veya iş bulmuş olmak tatlı gelmiş olabilir diyorsun da zibilyon tane iş var doğru düzgün bir cv in varsa ve işini iyi yapıyorsan o yüzden bu yazdığını da kendinden yola çıkarak yazdığını var sayıyorum kusura bakma. Böyle bir şeyi söylerken nasıl bir kafa yaşıyorsun acaba?

Son paragraf için teşekkürler.

Eğitim v.b. herhangi bir şey vermediler bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

aQuelleris said:

Maaş veya iş bulmuş olmak tatlı gelmiş olabilir diyorsun da zibilyon tane iş var doğru düzgün bir cv in varsa ve işini iyi yapıyorsan o yüzden bu yazdığını da kendinden yola çıkarak yazdığını var sayıyorum kusura bakma. Böyle bir şeyi söylerken nasıl bir kafa yaşıyorsun acaba?

Abi o zaman "bu ne biçim madde kardeşim böyle şart mı olur" diyip girmeyeceksin, ya da imzalamayacaksın. Kendimden yola çıktığım yok yani, daha dikkatli imza atılmasını tavsiye ediyorum sadece bazı metinlerin altına. "Neyse ileride bir şekilde hallederiz ya kim istifa edecek şimdi" demenin sonu bu tip sıkıntılar oluyor genelde.
Sosyal ağlarda paylaş

kayırma işi - iş hayatının değişmezi ya. her sektörde, her tür şirkette var ne yazık ki. biri kayrılıyor diye diğerlerine onun işleri veriliyorsa ve yasal kriterlerin dışında çalıştırılıyorsa o zaman aksiyon alabilirsiniz bu çıkış noktasından. sadece ona özel muamele yapılıyor'dan yola çıkıp sonuç elde etmek çok zor.

10 ay maaş neyin kafasıdır anlamadım. 10 ay ne abi. yuh. nasıl imzalamış o sözleşmeyi.

aylık 5 bin alan birinin, işten çıkarken 50 bin borçlanması demek. acımasızlığın ötesi yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi sıkıntı zaten zibilyon sayfa evrakta genel sözleşme diye imza atılırken böyle madde koyulmuş olması ve belirtilmemesi. Benim mesela 7. Çalıştığım firma şuanda ve hiç böyle bir şey yaşamadım.
Kendisinede diyorum madem böyle olaylar yaşıyorsun sana ekstra verilenleri yapma ya da ne bileyim sıkıntı yarat diye ama yok yapamıyor ruhunda yok cirkeflik. :)

Şaka bir yana da sözleşmesini istettim bakalım getirsin neymiş ne değilmiş bakıcaz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...