Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

21:9 Ultrawide Monitorler

Kanuni

Öne çıkan mesajlar

bingildak darkest dungeonda ortaya aliyor sagda ve solda esit siyah bar kaliyor.. acikcasi bunu bekliyordum ama hic rahatsiz etmiyor. ss alamadim nedense fraps cektim sadece oyunun oldugu bolgeyi cekti ss olarak. steam de nedense overlay calismadi ilacli diye sanirim :)

monitorde sol ust ve alt koselerde hafif BLB bulunuyor.. normalde gorunmuyor ancak simsiyah ekranda acikca gorunuyor. ips modellerin hepsine var bu nedense. hani bu dell in kullandigi ekran panelini ureten LG ve bu paneli kullanan LG-DELL-Acer (x34 ve freesynch li modeli) hepsinde ayni yerde ayni BLB var..

Di mcbook pro var ama monitore baglamak icin gerekli kablosu yok bende normal laptop olmaz mi ?

bu arada Asus gercekten guzeldi ama TN den dogan o renk soluklugu ve belli acidan devamli farkli ekran goruntusu rahatsiz etti beni. tek girisi olmasi da baska bir negatifi asus un. geri kalan herseyi cok iyiydi.. ha birde alet nedense isik acilip kapandiginda (floresan) ya da bazi elektrikli aletler calistiginda ekrani kararip geri geliyordu saliselik bir sekilde. 144 hz e hic bir oyunda erisemedim desem yeri zaten :D
Sosyal ağlarda paylaş

kanuni competitive şeyler oynamıyor zaten. hani o kadar para çıkartabilsem ben de alırdım asus yerine bunu. 80 fps'de 1080 oynayana kadar, gpu yetiyorsa 45 fps 3.4k çözünürlük + görüntü kalitesi bana göre daha iyi.

RTS, FPS competitive oynarım dediğin yerde çok büyük dezavantajlı oluyorsun. ben 2.5k'da cs oynamayı denedim hahaha olmuyor yani. not meant to be.
Sosyal ağlarda paylaş

iade ettim geri, nedenleri:

1- BLB
2- screen coating daha mat istiyorum
3- 60hz yeterli gelmedi
4- elite dangerous da siyahlar hosuma gitmedi hafiften
5- menu olayi kotu
6- stand guzel ama dokununca ekrana fazla kipirdiyor (normal bence esek kadar alet)
7- w3 de 35 fps dusuyor alet, demek ki daha iyi bir pc lazim :)

yeni nesiller geliyor 1-2 aya ya onlari bekleyecegim ya da 27inch ips asus/acer 144hz var gene rog ona dadanacagim sanirim. bir hafta sonra elektronik fuari var orada cikacak yeniler ortaya.
Sosyal ağlarda paylaş

ya su da var, focus olayi.

34 inch de ornegin ben 60-75 cmlerdeyim monitore uzaklik olarak, 34 inch ultrawide da biraz gozlerim agridi yani, yastanmidir nedir :)

birde ortaya focuslandigin icin yanlar oyun esnasinda o kadar vurucu olmuyor screenshotlardaki gibi. ha ama soyle bir bakayim dediginde tabii bir manzara havasi olusuyor. elite dangerous da ornegin uzaydaki etkiyle istasyondaki etkisi farkli. uzayda o kadar degil ama istasyonda cok guzel duruyor o widescreen. ayni etkinin benzerini tabii ki fov ile yakayabiliyorsun o da ayri konu..

2 monitor yerine genelde bunlari tercih ediyor millet.

ben simdi bir baska delilik yapip asus pb328q aldim onu bekliyorum. 32 inch 2k monitor. sanki daha bir oturacak gibi istedigim olaya. focus sorunu olmayacak widescreendeki gibi birde daha bir uyumlu oyun cozunurlukleri ile.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben pek oyun kisminda degilim ya, yani cok yuksek fps aliyim kafasinda degilim aslinda. Rapor yazarken, kod yazarken falan yanyana göriim herseyi kafasindayim aslinda. Benimde uzaklik assagi yukari 60 cm falan. Yani yanlardaki bosluk olayini pek kafaya takmam her oyunda ama dual screen olunca iki ekranin cerceveleri deli ediyo beni falan sdf Hala karar verebilmis degilim bakalim bi sure daha beklicem sanirsam. Yeni serileri nezaman geliyo bu ultra-wide ekranlarin bi bilgi varmi?
Sosyal ağlarda paylaş

Oh sahane o vakit.

3-4 aya cikarsa bisiler hem alternatif gelmis olur hemde fiyatlar biraz daha duser sanki. Bide curved'larin cogu IPS panel samsung'un disinda. Cogunda da millet blb diye aglamis oyuzden son dakkada durakladim biraz. Tesekkurler görusler icin buarada
Sosyal ağlarda paylaş

ya bende millet ips diye oluyor diye aldim biliyordum sorunlarini ama ne bileyim sevemedim ips. bende benq var su anda cok eski amva ekranmis bu, esim soyledi ona gosterdim bak bu ne kadar guzel gorunuyor o zaman bu ekran neyse o tipte bak dedi hatun ordan asus pb328q ya dadandim, aslinda kumar oldu cunku cok yeni alet sifir review var.

samsungun 34 inch de va ekran aslinda o da dusunulebilir ips ler harici. elite dangerous da simsiyah ekran kotuydu ips, blb olan koseler yildiz cikacakmis gibi parliyordu :D
Sosyal ağlarda paylaş

Ahaha abi cok rahatsiz edici blb olayi ya. LG'nin bi kac modeli var aslinda fiyatlari daha uygun ama hepsi IPS. Kumar oynamak istemedim blb olayina kafayi takacagimi bildigim icin. Samsung alicam galiba ya, az daha bekliyorum sadece belki bi alternatif cikar diye. Sunu buldum buarada CES'te tanitilmis:

http://aoc-europe.com/en/products/c3583fq%252Fbs

Cozunurluk daha dusuk ama dedigim gibi cok kafayi taktigim bisey degil illa UHD/QHD olsun falan diye. Buarada 160hz freesync, belki gaming icin de daha uygun olabilir. Fiyati cok ucmazsa bunu da dusunebilirim.

Buarada freesync ekranlarin bu sync mevzusundan amd kart olmadan faydalanamiyoruz dimi?
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

O nerden cikti yok oyle birsey. Nvidia da fresyncle calisiyor ama monitor normal freesyncsiz gibi davraniyor gsync de ayni kast ettigin buysa.

Amd alinca gsync deaktif oluyor ve normal monitor gibi kullaniyorsun.

hayır işte gsync amd r9 üstü hepsiyle çalışıyormuş tomshardware de okudum bende
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

ya bende millet ips diye oluyor diye aldim biliyordum sorunlarini ama ne bileyim sevemedim ips. bende benq var su anda cok eski amva ekranmis bu, esim soyledi ona gosterdim bak bu ne kadar guzel gorunuyor o zaman bu ekran neyse o tipte bak dedi hatun ordan asus pb328q ya dadandim, aslinda kumar oldu cunku cok yeni alet sifir review var.

samsungun 34 inch de va ekran aslinda o da dusunulebilir ips ler harici. elite dangerous da simsiyah ekran kotuydu ips, blb olan koseler yildiz cikacakmis gibi parliyordu :D

asus pb328q harika cikti. cok begendim. tavsiye ederim bunu buyuk ekran isteyenlere. benq, philips vs ninde var ayni tipte 32 inch a-mva ekranlari. bu sadece 75 hz de calisabiliyor o kadar farki. ips glow, ips blb vs sifir :)

ekranin ppi orani tam istedigim gibi 27 inchde kucuk geliyordu benim gozlere textler windows dan scale ediyordum o da her seyi bozuyordu geri kalan programlarda vs.

input lag bok pusur anlamiyorum o kadar 4ms gtg si var, 20 falan toplamda lag vardir diye tahmin ediyorum ama elite, witcher3, dragons dogma, grim dawn denedim cok iyi, daha dogrusu hic bir fark goremedim 144hz lik asus rog swift ile arasinda. fps tarzini hardcore oynayanlar anlayabilir farki deniyor zaten cogu reviewde bu input lag olayi icin.

birde widescreen custom cozunurlukle deneyecegim. cok iyi olacaktir diye tahmin ediyorum.

ps3 ve ps4 takip deneyecegim birde.
Sosyal ağlarda paylaş

Kafalar biraz karismis sanirim
Free-Sync onceleri DisplayPort 1.2a standarti olan "Adaptive-Sync Open standard" diye biseyle calisiyordu. Sonralari kartlarin icersine bir kontrol eklediler.

G-Sync monitor'e eklenen bir modul. Ekran karti ile beraber calisiyor ve ekran karti nvidia olmadan calismiyor.

Ikiside su an birbirini desteklemiyor. Biraz arastirdim editorun dedigi makaleyi bulamadim.

Mantiken G-sync monitor amd destekleyebilir ama nvidia izin vermez. Nvidia kart display port standarti uzerinden free-sync destekleyebilir, ama nvidia yapmaz

Tum sorun nvidia'da
Bu sirada monitorlerden modul basina para aliyor nvidia. Free-sync olse desteklemez
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 yıl sonra ...

Ultrawide monitörlere bakıyorum, ağırlıklı iş ve multimedia için kullanacağım. Düşük bir ihtimal oyun olabilir ama yüksek yenileme hızı veya tepki süresi hiç kritik değil.

İki sorum olacak:

1. IPS mi VA mı? IPS'de her şey güzel ama contrast VA yanında çok düşük kalıyor baktığım incelemelerde, siyahları karşılaştırırken çok bariz fark var.

2. Çoklu hdmi girişi olunca ekranı bölüp farklı inputları aynı anda gösterebiliyor muyuz?

Önerilere de açığım.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...