Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bağdat Baharat - İş Görüşmesi

mokoko

Öne çıkan mesajlar

Valvyn said:

said:

KuddusiMavra said:

sene 2009.
italyan-türk ortaklığı firmada genel müdür olarak işe başladım.
maaş acaip.
başlayalı 9 gün olmuş.
patroniçelerden birisi az önce işletmede numune hazırlayan çocuğa verdiğim filanca firma(hadi filanca firmayı da yazayım, BAHARİYE MENSUCAT)20 kg bedelsiz numune hazırlayalım talimatımı sorgulamak üzere iç hatlardan beni aradı.
-bu numuneyi hazırla demişsiniz ama müşteriye malzeme satacağımızın garantisi var mı?
-benim sigortaya girişim yapıldı mı?
-efendim?
-benim diyorum, sigorta bildirimim yapıldı mı?
-filanca hanım bugün yapacaktı.
-ben onun yanına gidiyorum, yapmasın. iyi günler.

bir iş nasıl başlarsa öyle gider.
ya taviz verirsiniz,alttan alırsınız,altınız delinir...ya da almazsınız,altınız sağlam kalır.

ahahhahaasdfg
Sosyal ağlarda paylaş

yol yemeği cebinden verip para almadan çalışan bir sürü adam var sadece iş tecrübesi yazabilelim diye
türkiyede mühendis fazlası var
herkez farkında
kaliteli değil fazla sayıda mühendis yetiştiriyoruz sadece
her açılan okulun ilk bölümü mühendislik
semih üniversitesi elektronik mühendisliğinden mezun olup gelip atar yapmıcan yane
ha kendini geliştirmişinidr
sertifikanla stajınla projenle küt diye koyarsın betonarma CVyi masaya
Sosyal ağlarda paylaş

patron sığır

ama gider mühendis almaz liseli alır, alabilir kota mota yok ve liseli de o ara işi kaldırabilir, çünkü bura türkiye

MUH FEELİNGS diye ekşisözlüğe başlık açan da en sığır, o kadar eziklenmesine rağmen oturması bir kenara, alınsa 3 ay sonra da MÜHENDİSİM BEN AMA BANA MONTAJ YAPTIRIYORLAR :( :( :( diye başlık açacak olması garanti

6 ay sonra da ÇÜKÜTAY AŞ +57 LİRA TEKLİF ETTİ PATRON KIYMETİMİ BİLMİYORDU ZATEN BEN DE GEÇTİM SİZ DE HAYATTAKİ OPSİYONLARINIZI DEĞERLENDİRİN MOR İNEK POLYANNA İNSTAGRAM FİLTRESİ SİSTEME KÖLELİK KAHROLSUN MR.ROBOT EN İYİ DİZİ

diye başlık açardı onu burda tartışırdık
Sosyal ağlarda paylaş

kıro işverenlerin vizyonu kısıtlı aslında. sadece tek seçeneğe odaklanmış onun üzerinden yürüyor. ona diğer seçenekleri de anlatmak lazım;

6 ay bekleyip yeni mezuna masraf yapması dışında, bu işin yapılması(yani kendi tanımıyla kısaca ona para kazandırılması-endüstri mühendisliği ile-) için iki seçeneği var.İş görüşmesinde bunları bastıra bastıra anlatmak lazım.

Madem sonuç olmadan para vermek istemiyor.

1- Ya sonuca ulaştıracak kadar deneyimli insanlardan profesyonel danışmanlık hizmeti alacak, ki onda da yine parayı sonuç olmadan veriyor. 1 ay için misal 10 bin tl verecek(atıyorum). 6 ay 16bin küsur yerine. Ama o adamlar sürekli yapmayacak bunu, gözlemleyip bir rapor sunacaklar. İşin devamında ve gelecekte oluşabilecek sorunları veya fırsatlardan yararlanamayacak. Ya da sürekli danışmanlık hizmeti alacak ki maliyeti her türlü daha fazla bunun.

2- Ben sana para kazandırana kadar hiç para almam 1 ay olur 2 ay olur. Ama para kazandırdığım vakit, bir sene boyunca bu sayede kazanacağın parayı da ben alırım. Madem sıfır risk alıyorsun bende tüm karı alırım bir senelik. Sonrasına bakarız.

Burada işverenin 3 tercihi var görüldüğü gibi. Ya sürekli dışardan hizmet alacak ki maliyeti en yüksek olan seçenek bu. Ya da çalışanına yatırım yapacak. Adamı çalıştırdığı yerden memnun edersen ayrılıp başka yere gitmez. Gidiyorsa bil ki çalıştırdığın koşullar piyasada hakettiğinden daha kötü. Yani gitmekte haklı.

İşi becerebileceğine inandığın birini işe alıyorsan yatırım yapacaksın. Öyle birini alacaksın, yeni mezun ile deneme yapmak istiyorsan da o belirsizliği üstleneceksin.

Belirsizlik üstlenmeyip profite konmak gibi bir şey dünyada ne yazık ki yok.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

Adam haklı demiyor kimse. Farklı bir şey umması hata diyoruz sadece. Kim ne derse desin sıfır üniversite mezunu adam meslek mezunundan daha az yararlı bir şirkete.
Eline lehim almamış elektroniköi hayatında panı görmemeiş elektrikçi makine ayırmamak makinacı mezun oluyo çünkü. Bende böyleydim ordan biliyorum.
Ha adam kaypak mı kaypak adam terbiyesiz mi terbiyesiz. Ama mühendiste szen kimsin lan dicek kadar kendine güvenmiyor ki problem orda.
hahah bone kusra bakma da nasil bir yorum bu?

tr gercekleri ayri bir sey, bir seyin nasil olmasi gerektigi ayri. oyle veya boyle minimum 4 yil kendine yatirim yapmis, staj vs. kosusturmus adama 18k yatirim yapamayacaksan o zaman lise mezununa razi olacaksin 1. "ben sana bu yatirimi yapacagim cekip gitmeyecegin ne malum" demis, bunun risk yonetimini yapip dogru adayi secemeyecek leveldaysan patron olmayacaksin 2. karsisinda yeni yetme gordun diye saygisizliga baglayip ego tatmini yapacaksan is mulakatlarini sen yapmayacaksin 3. muhendis diye tepeden inme yonetici olacak demiyor kimse ama zaten o sacma yere is gorusmesine gittigine gore bazi seyleri goze almis.

new hire investment/internal development/sustainability konularinda ar-ge level'i okunmus bakla olan turk sirketlerimizin bunlari goz onunde bulundurmasini beklemek aptallik ayri, adamin anlattiklari hemen herkesin basina gelmistir. yine de internette bu tip seylerin yazilip cizilmesi ve milletin ayar olmasi iyi gelisimler.
Sosyal ağlarda paylaş

sistem boktan diye çocuğun dramına eğlenmek, adam haklı az bile demiş falan demek tam uzun dönem asker kafası. biz çektik o da çeksin. biz at kafalı olduk o da at kafalı olsun. insanlık böyle böyle boka batıyor işte.

türkiyede her iş böyle. herşey boktan. mimarlık da aynen böyle. mimarlık okuyan eden varsa okusun.

ben 1000 tl ile başlamıştım ilk. yemek yok, yol yok. 2000 almak isteyince iş ilanları direk (deneyimsizlere yönelik) 3dmax, 3 boyut tasarım bilen falan oluyor. başka bişey aramıyorlar. mimar oluyorsun 3d tekniker olarak çalıştırıyorlar. bunlar da mimarım ben şu şu firmada yüksek maaşla çalışıyorum diye artislik yapıyorlar gerek cahilliklerinden gerek mallıklarından. 2 sene sonra aynı işyerinde bir bakıyorsun ki 2 sene boyunca sana hazır verilen binaları 3 boyutta süslemekten başka bişey yapmamışsın. ya da büyük bi inşaat firmasında 2 sene boyunca gece 12'lere kadar pencere doğramasının götünü çizmişsin. piyasaya çıksan bi baraka bile çizecek durumda değilsin.

sonra sen zam alıyorsun daha ucuza çalışan yeni mezunlar piyasaya çıkınca gelince onu işe alıyorlar seni atıp.

benim şansım yaver gitti de yolumu buldum. keşke herkes bilinçli olsa. şuan mimarlık asgari ücreti 3,300tl brüt kağıt üstünde asdf alan var mı meçhul.
Sosyal ağlarda paylaş

BIrakın aga devlet politikasını üniversitenin politikasıyla alakalı ... herşey devletten bekliyorsunuz lan bune ?

Mal gibi gereksiz derslerle mühendisi doldurup boş mezun ediyorlar

Halbuki gerekli kampüste devamlı bunun üzerine projeler yapsala stajı ciddiye alıp sağlam eğitimli staj yapılsa stajın üstüne proje olsa neler öğrendi bu cocuk diye.

BU adam Sağlam Mezun çıkmış olur. Bu adamda direkt işe alınır işte.

Ama millet dümdüz mezun olmuş ya ben işi bilmiom ama öğrenirim 1500 verin işte derse adam niye harcasın para birde 6 ay dio :D haha
adam da teklif etmiş 1200 vericem bak ama bakalim bana neler katabileceksin diyor. Doğal olarak.

Devletten değil eğitim sisteminden bişiler bekleyelim lütfen!
Sosyal ağlarda paylaş

Daemir said:

Madem sonuç olmadan para vermek istemiyor.

1- Ya sonuca ulaştıracak kadar deneyimli insanlardan profesyonel danışmanlık hizmeti alacak, ki onda da yine parayı sonuç olmadan veriyor. 1 ay için misal 10 bin tl verecek(atıyorum). 6 ay 16bin küsur yerine. Ama o adamlar sürekli yapmayacak bunu, gözlemleyip bir rapor sunacaklar. İşin devamında ve gelecekte oluşabilecek sorunları veya fırsatlardan yararlanamayacak. Ya da sürekli danışmanlık hizmeti alacak ki maliyeti her türlü daha fazla bunun.

o isi yaptim iste kisa bir sure, gozumle gordum bole kac sirketi ki omur boyu anlaticam bunyesinde muhendisi gectim tekniker olmayan ama carrefourlarda filan elektrikli soba, ocak vs satan bir sirket gordu bu gozler. uretim sorumlusu (mudur diyesim gelmiyor) lise mesunuydu, hobi olarak elektrikle ugrasiyor, camdan gordukleri residanstan esinlenip soba tasarliyorlar dik duran ama hicbri hesabi olmadigindan ve reflektor gelisi guzel kondugundan 1 metreden kumasi tutusturuyor. adamlar bunu hem yollamislar is yapmak istedikleri kisilere hemde kataloga koymuslar ihractini yapmaya kasiyorlar

falan filan
yazsam roman cikar, rapor icin yoneticilerle yapilan mulakatlari koysam buraya aglarsiniz lisede biz cok daha derin mevzulardan birbirimize kapris yapiyorduk diye
Sosyal ağlarda paylaş

"Bu kadar üni var hepsi diploma veriyo, ama fark koyan çok az" çok geçersiz sığ bir argüman.

E IK'cılar ne işe yarıyor o zaman, farklı, potansyelli adamı seçecek, ona göre maaşını ayarlayacak. Hem piyasada bi sürü diplomalı adam var senin yerine başkasını alırım diyosun, hem de çoğu diploma işe yaramıyo diyosuın. Sen düzgün adamı seçemezsen boş beleş adama maaşı bağlarsın. Sen düzgün adamın diğerinden ayrımını bilemeyip aynı maaşı düşünürsen de adam tecrübeyi kazandığı anda hadi güle güle der gider.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

ya işte hayallerle "okulu bitirir googlea ceo olurum" diye mezun olanların kafasına mütehait kafası patron böle vurur
az bile demiş
1 ay deneme süresi iyi lan
6 ay deneyelim beğenirsek alırız bile derdi
ah canıms gururu kırılmış
yerim bıdıklarını
endüstri mühendisiymiş bide

şu dediğin şakaysa komik değilse çok fena giydiricem
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

"Bu kadar üni var hepsi diploma veriyo, ama fark koyan çok az" çok geçersiz sığ bir argüman.

E IK'cılar ne işe yarıyor o zaman, farklı, potansyelli adamı seçecek, ona göre maaşını ayarlayacak. Hem piyasada bi sürü diplomalı adam var senin yerine başkasını alırım diyosun, hem de çoğu diploma işe yaramıyo diyosuın. Sen düzgün adamı seçemezsen boş beleş adama maaşı bağlarsın. Sen düzgün adamın diğerinden ayrımını bilemeyip aynı maaşı düşünürsen de adam tecrübeyi kazandığı anda hadi güle güle der gider.

kendi kendini yok ediyor yazdigin :P

bu ulkede yetisen cogu IK cida vasat cunki, cogu firmadada IK gostermelik var, cogununda yetkisi filan yok son soz patronun hep. figuran olarak calistirilan bir departman bizim ulkemizde

IK cida bos beles evinden yapabilicegi isler icin bile sabah 8 aksam 7 calistiriliyor sirketlerde gereksiz bir sekilde, yeni mezun muhendisten az katma deger sagliyordur cogu calsitiklari sirkete
Sosyal ağlarda paylaş

7 sayfayı da okudum dehşet içerisindeyim. devlet ülkeyi becerdi diye ağlamayın. siz kendi kendinizi becermişiniz ağalar. bundan da keyif alıyosunuz. yazık valla. almanyada doktor mühendis bile olsan 6 ay denemeye tabi tutulursun ki bunun amacı hem işe hakim olduğunu görmek hem de firma şartlarına ayak uydurabiliyor musun bunu ortaya çıkarmak. burada 1 ay bedava çalıştıran adam için az bile yapmış diyosunuz ya devlet sizi üst üstü koyup düzse gıkınız çıkmaz. valla helal olsun. el birliğiyle mühendisliğe ifal etmiş üstüne de cigara yakmışınız. tebrik.
Sosyal ağlarda paylaş

O denemeye tabi tutulduğun 6 ayda tam maaş alıyorsun Almanya'da. Sadece işten ayrılırsan veya şirket çıkarırsa tazminat şu bu olmuyor, o anlamda deneme.

Bir de firmaya ayak uydurmak kadar "bu firma bana uygun mu, bana söz verdikleri şartları sağlıyor mu" diye çalışan için de deneme süresi bu.
Sosyal ağlarda paylaş

bu kadar işsizlik olmasının sebebi devletse kusura bakmada devlet bizi silkiyo başkası değil.

Bi çok ülkede işsiz olan vatandaşlarına en azından geçinebilecekleri kadar maaş verıyoki talep düşmeyip millet üretim yapmaya devam etsinki ülke büyüsün.Bizim gibi ordan burdan rakamları çalıp %4 büyüdük ama ekonomi bok gibi demıyo
Sosyal ağlarda paylaş

DoruK said:

BonePART said:

Adam haklı demiyor kimse. Farklı bir şey umması hata diyoruz sadece. Kim ne derse desin sıfır üniversite mezunu adam meslek mezunundan daha az yararlı bir şirkete.
Eline lehim almamış elektroniköi hayatında panı görmemeiş elektrikçi makine ayırmamak makinacı mezun oluyo çünkü. Bende böyleydim ordan biliyorum.
Ha adam kaypak mı kaypak adam terbiyesiz mi terbiyesiz. Ama mühendiste szen kimsin lan dicek kadar kendine güvenmiyor ki problem orda.
hahah bone kusra bakma da nasil bir yorum bu?

tr gercekleri ayri bir sey, bir seyin nasil olmasi gerektigi ayri. oyle veya boyle minimum 4 yil kendine yatirim yapmis, staj vs. kosusturmus adama 18k yatirim yapamayacaksan o zaman lise mezununa razi olacaksin 1. "ben sana bu yatirimi yapacagim cekip gitmeyecegin ne malum" demis, bunun risk yonetimini yapip dogru adayi secemeyecek leveldaysan patron olmayacaksin 2. karsisinda yeni yetme gordun diye saygisizliga baglayip ego tatmini yapacaksan is mulakatlarini sen yapmayacaksin 3. muhendis diye tepeden inme yonetici olacak demiyor kimse ama zaten o sacma yere is gorusmesine gittigine gore bazi seyleri goze almis.

new hire investment/internal development/sustainability konularinda ar-ge level'i okunmus bakla olan turk sirketlerimizin bunlari goz onunde bulundurmasini beklemek aptallik ayri, adamin anlattiklari hemen herkesin basina gelmistir. yine de internette bu tip seylerin yazilip cizilmesi ve milletin ayar olmasi iyi gelisimler.

Üniversite mezunu adamın 4 sene kendine yatırım yaptığını nerden çıkardın bana onu anlatırmısın. Ben mezun oldum lan ben. Hemde Türkiyenin en iyi üçüncü teknik ünveristesinden. Hemde mühendis olarak. 5.5 sene okudum toplam 5.5 gün okulda vaktim geçmemiştir. Yıldıza 4 sene eşşeği bağlasan mezun olan hocaya 2 sene daha bağlasan doçent oluyor diyen adamla okudum ben.

Abicim siz nasıl hayallerle nasıl çabalarla okudunuz bilmiyorum. Yıldız bana mühendislik formasyonu dışında hiç bir şey katmadı. O formasyonda zaten kafa yapısında olan bir şey. Adam 5 sene internet kafede dota, nargilede wow oynuyo ondan sonra ben kendime emek harcadım. Lan ebru diye bi kız vardı ebru yıldız elektrik adını ezbere biliyodu kızın. Star fotokopide her sene notları çıkardı koşa koşa alırdık kız sabancıda öğretim üyesi olmuş sona zaten.

Derse gitme, not alma. Sınav öncesi hap niyetine fotokopileri lüplet at kafaya beyin bedava sınava gir. C aldın mı çözdün faradayı gaussu.

Hacı ya beni yiyosunuz ya kendinizi kandırıyosunuz. Mühendisim diyen beri gelsin kaçınızın ciddi mühendislik çalışması var. AR-GE'ci misiniz? en mühendisim diyen bilgisayarda kod yazıyo. Ha onun suçu mu o ayrı. Böle göte böle yarak hesabı böle eğpitime böle öğrenci oluşuyor. Akademisyen dediği,n adam 3ü 5 i harici başka bi bok olamayınca akademisyen olmuş. İyi olanlarda sektörden yediği kaymağın temeli titlesi diye okulda kalıyo.

Birbirimizi kandırmayalım ya. Biz bizi biliriz hacılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

O denemeye tabi tutulduğun 6 ayda tam maaş alıyorsun Almanya'da. Sadece işten ayrılırsan veya şirket çıkarırsa tazminat şu bu olmuyor, o anlamda deneme.

Bir de firmaya ayak uydurmak kadar "bu firma bana uygun mu, bana söz verdikleri şartları sağlıyor mu" diye çalışan için de deneme süresi bu.

aynen öyle. 6 ayda hıyar gibi de takılsan ortada maaşını alıyorsun tabi almanyanın iş ahlakı seni çalıştırıyor facebookta takılmana müsade etmiyor. öte yandan işverenler "ya bu eleman kaçar" sıkıntısı çekiyorlarsa işe kendilerinden başlasınlar ve önce eleman kaçırtmayacak şirket profili yakalasınlar. bi firmanın iyi elemanı aklı başında mühendisse sadece 3 kuruş paradan ötürü gitmez başka firmaya. ben 2010-2013 arasında çalıştım maaşım 4k + şirket arabası (özel kullanıma da müsait) + prim ile çalışıyordum ki askerliğim bile yoktu. öyle bi konuma getirdiler ki beni başlarım paranıza da pulunuza da diyip ayrıldım. gittim başka firmada aynı paraya çalıştım. evime de 5 dakikaydı arabayla. anlaşıldığı gibi para değil mevzu, önce kendinizi düzeltin.

+

eklemeden de edemicem adam kaçınız mühendislik yapıyor kaçınız argeci diyor. bu sığır görüşün üstüne benzin döküp aleve vermek gerek. "gerçek" mühendislik sadece arge değildir. o devasa fabrikanın hattının her gün 1 dakika bile aksamadan plan programlamayı yapabilen adam da mühendislik yapar. cnc makinenin altına girip arızalı makineyi çalışır duruma getiren de mühendislik yapar. sığırlığınız baki de açın bi bakın Engineering'in kelime kökeni nerden geliyor. hadi yardım edeyim bkz. Engine.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...