Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Konut yatırımı

paspatur

Öne çıkan mesajlar

@joker,

1.2m usd ye anahtar teslim 1mw lisanssız güneş enerjisi santrali kuruluyor. Bu parayı aylık 9k kirası olan etilerde bir eve bağlamak ciddi enayilik oluyor biliyorsun değil mi?

dolayısıyla yatırım ufkun kadardır.

çeşitli ülkelerin öğrenci şehirlerinde 200k euroya satılan evlerin aylık 1000 euro kira getirisi olabiliyor. Dolayısıyla Emlak Enflasyonu olan bir metropolde yaşıyorsan, yaşadığın yerden oturmak için şu piyasada ev almak ciddi bir delilik.
Sosyal ağlarda paylaş

Glatheros said:

@joker,

1.2m usd ye anahtar teslim 1mw lisanssız güneş enerjisi santrali kuruluyor. Bu parayı aylık 9k kirası olan etilerde bir eve bağlamak ciddi enayilik oluyor biliyorsun değil mi?

çeşitli ülkelerin öğrenci şehirlerinde 200k euroya satılan evlerin aylık 1000 euro kira getirisi olabiliyor. Dolayısıyla Emlak Enflasyonu olan bir metropolde yaşıyorsan, yaşadığın yerden oturmak için şu piyasada ev almak ciddi bir delilik.

ben hiçbiyerde ev en mantıklı yatırım aracıdır filan demedim. kıyasladığım şey ev almak yada kirada oturmak. bende özel bir nedeni yoksa eve yatırım yapmam. ama oturacağım evi satın alırım.

nedir mesela özel neden? 4-5 yıl önce inşaatten şerifaliden ev aldım, metro hattının açılmasını bekliyorum, açılınca satıcam.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

Glatheros said:

@joker,

ben hiçbiyerde ev en mantıklı yatırım aracıdır filan demedim. kıyasladığım şey ev almak yada kirada oturmak. bende özel bir nedeni yoksa eve yatırım yapmam. ama oturacağım evi satın alırım.

ben de sana diyorum ki 9k-12k tl kirası olan evin bedeli şu an 1.2m usd.
1.2m usd ile aylık 20k usd kazanabiliyorsun.
gider 10k usdlik boğaza nazır evde otururum 10k usdsini de atarım kenara. Düz mantık bak.
Sosyal ağlarda paylaş

kıyasladığın şeyler risk faktörleri filanda var. öyle düz hesap yapamazsın. güneş panelinin yıpranma payı var. devlet alım garantisi versede fiyat artırım garantisi var mı? evlerin kiraları enflasyonla hep artıyor. bunlar o kadar düz mantık yapılacak konular değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

kıyasladığın şeyler risk faktörleri filanda var. öyle düz hesap yapamazsın. güneş panelinin yıpranma payı var. devlet alım garantisi versede fiyat artırım garantisi var mı? evlerin kiraları enflasyonla hep artıyor. bunlar o kadar düz mantık yapılacak konular değil.

bak abi ufkun kadar dedim işte. Gayrimenkul yatırımı ile yenilenebilir enerji santrali yatırımını kıyaslıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Glatheros said:

Joker said:

bak abi ufkun kadar dedim işte. Gayrimenkul yatırımı ile yenilenebilir enerji santrali yatırımını kıyaslıyorsun.

ben değil sen kıyaslıyorsun. ben gayrimenkul işinde filan değilim, yukarda özel bi nedeni olmadan yatırımda yapmam dedim. benim anladığım iş yazılım. kendi işime yatırım yapıyorum. niye? çünkü risklerine piyasasına hakimim. gayrimenkul işinde bi tecrüben olsa oraya yatırım yapardım.

sonuçta ne iş yaptığın kadar, ne kadar iyi yaptığında önemli gayrimenkul satarak ali ağaoğluda olabilirsin. ama güneş paneli ile bi haltta beceremeyebilirsin. ne yaptığın değil yaptığını satacak enayi bulabilmen önemli.
Sosyal ağlarda paylaş

1. ağaoğlu inşaat yapıyor. Gayrimenkul al satı yapmıyor.
2. Güneş enerjisini tesisini birine satman gerekmiyor ülkelerin enerji açıkları ve yenilenebilir enerjiyi destekleme politikaları olduğu için ön alım taahhütü veriyorlar.
3. Benim kıyaslamamdaki mantık kira ödediğiniz evi almıyorsanız aptalsınız demendi. Ben de sana diyorum ki o iş öyle değil.
Sosyal ağlarda paylaş

benim dediğimi değiştirip bana geri söylüyorsun.

Joker said:

o senin dediğin daha yağlı enayiler varken enayi kiracı ile uğraşmak istememek. adam öbür tarafta aylık %10 faizle kredi verecek enayi bulmuştur mesela ne uğraşçak kiracıyla. kapitalizm en yağlı enayi bulma sanatı bir nevi. kimi sıradan enayi bulur evini kiraya verir, kimi çok yağlı enayi kitlesi bulur iphone satar.

enayi, enayi never changes.
Sosyal ağlarda paylaş

abi anlamıyorum seni. Türkiyeden filan bahsetmiyorum. Boş boş konuşuyorsun üslubun da baya danaca.

dünyada enerji açığı olan ülkelerin hepsi veya çevreye daha az zararlı enerji türlerine geçiş yapmak isteyen ülkelerin hepsi bu teşvikleri sunuyor. Devletin malı deniz muhabbeti değil bu. Küresel ısınma, doğaya verilen zararlar ve karbon emisyonlarını azaltma. Kyoto protokolü filan yani.

Ülkelerin exim bankları da kendi iç piyasasındaki şirketler yurtdışında istihdam sağlasın proje yapsın gelir getirsin diye uygun krediler de veriyorlar. Projelerin riskinin ciddi bir kısmını yükleniyorlar.

Bu enayilik değil bu dünyadaki trendleri takip etmek.

Ama tabii sen oturduğun evi al kiraya ver hakaret et kiraya verdiğin adamlara filan. Arada da ilaçlarını almayı unutma mazallah balataları iyice yakarsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Glatheros said:

abi anlamıyorum seni. Türkiyeden filan bahsetmiyorum. Boş boş konuşuyorsun üslubun da baya danaca.

dünyada enerji açığı olan ülkelerin hepsi veya çevreye daha az zararlı enerji türlerine geçiş yapmak isteyen ülkelerin hepsi bu teşvikleri sunuyor. Devletin malı deniz muhabbeti değil bu. Küresel ısınma, doğaya verilen zararlar ve karbon emisyonlarını azaltma. Kyoto protokolü filan yani.

Ülkelerin exim bankları da kendi iç piyasasındaki şirketler yurtdışında istihdam sağlasın proje yapsın gelir getirsin diye uygun krediler de veriyorlar. Projelerin riskinin ciddi bir kısmını yükleniyorlar.

Bu enayilik değil bu dünyadaki trendleri takip etmek.

Ama tabii sen oturduğun evi al kiraya ver hakaret et kiraya verdiğin adamlara filan. Arada da ilaçlarını almayı unutma mazallah balataları iyice yakarsın.

farklı dünyalarda yaşıyoruz o yüzden anlayamıyorsun, aksine ben sizi çok iyi anlıyorum. siz çiçek böcek kelebeklerin olduğu bir dünyadasınız. ama o işler öyle değil işte. neyse bu konu bitmez sonsuza kadar uzar. ben işime bakayım.
Sosyal ağlarda paylaş

abi panellerin ömrü 25 senelik bu arada

gidip devlet enerjiyi dışardan almıyor yerliden alıyor işte. enayi falan yok ortada, ki başka ülkelerdede yatırım yapabilirsin. Suudlar yapıyorlar, iranda mesela çılgın fırsatlar var adamlar gel diye yalvarıyorlar.

tr de de 7 senede çıkarıyordu en son bütün maliyetini, 10 yılda alım garantisi veriyor. 10 seneden sonra zaten özel teşebbüsede satabilirsin.

Çok güzel yatırım paran varsa. Benim yakınlarım bu işi yapıyorlar ordan biliyorum.

İşin en güzel tarafı, kendi paranı kullanmıyorsun burada, bankalar sana uzuuuun vadeli krediler veriyor devlet tarafından alım garantisi olduğu için.
tam bir win win senaryo
Sosyal ağlarda paylaş

Ben şimdi nasıl bu kadar yapı firmasının olduğunu, bu fiyatların nasıl bu kadar şişebildiğini, TV'ye bile reklam verebilir hale geldiklerini Joker sayesinde daha iyi anladım. Zaten sadece bizim gibiler olsaydı "nah" olurdu bu fiyatlar. Bir biz akıllıyız, yurtdışındakiler çok aptal zaten.

Depremden sonra 200.000 TL'lere almayanı dövdüler bu evleri. Ne değişti 15 senede bu kadar? Doğa ana ile rövanş var daha. Umarım kazasız belasız atlatılır ama o zaman göreceğim konut fiyatlarını tekrar. Çabuk unutuyoruz, ülkenin en büyük problemi de o zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...