Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bitcoin #6

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

@sardalya

simdi sıkıntı teorik (ve geçmişte ki örneklerinde görüldüğü üzere aslında pratik).

ön bilgi ile başlarsak aslında smart contract sistemini ilk geliştiren cryptocurrency yine bitcoin idi malum (bitcoin script). ama bitcoin dev'ler, turing complete yerine kısıtlı opcode'lara sahip (op_verify, multisig, CheckLockTimeVerify vb) bir dil geliştirdiler.

ethereum'da soliditynin turing complete olması ise aslında bir bakış açısına göre büyük inovasyon - yapabileceklerimizin sınırı yok - ama aynı zamanda ciddi bir attack surface.

Hatırlarsan The DAO contract olayında yaşananlar sonucunda developerların blockchaini manuel mudahale ile değiştirmesi (The DAO hackerın çaldığı fundları reverse edebilmek için) ciddi sıkıntı yarattı.

Bugune kadar bitcoin developerlar bu kaynak kod temelli ledger manupulasyonlarından itina ile kaçındılar. Ethereum dev'ler ise The DAO benzeri smart-contractlarda yaşanan problemler nedeniyle, bir kaç seferinde ah pardon diyerek bu müdaheleleri yaptılar.

Şimdi denebilir ki bu The DAO'da parasını kaptıranların hayrına yapıldı. Evet öyle ama bir yandan blockchain denen kavramın belkide en önemli özellikleri yani permenant ve decentralized olmasına ters.

Soru şu, permenant ilkesine aykırı işler yapan bir platform'a ne kadar güvenebiliriz?

Şöyle düşünelim, biz network peerlar olarak aramızda decentralized bir network çalıştırıyoruz. Bizim dışımızda gelişen sebebler yüzünden (The DAO veya ileride oluşabilecek benzeri bir smart contract vakası) developerlar kaynak kodda müdahele ile ledgeri değiştiriyorlar. Ee nerede decentralized sistem? Sisteme müdahale eden (yani bir anlamda bütün sistemin sahibi) bir authority var burada?

Ethereum developerlar The DAO mevzusunu gerçekten iyi yönetemedi bence. Bu sistemin / platformun / coinin / geliştiricinin güvenirliği konusunda sadece benim için değil bir çok insan için büyük soru işareti.

Şimdi bu sistemin geleceğin tek blockchain platformu olmasını ister misin abi?

Ha bireysel olarak eth almıyor muyum alıyorum. Ama geniş perspektiften bakınca turing-complete smart-contractlar hakkında bir çok insanın kafasında büyük soru işaretleri var. Zaman gösterecek..

@Rewendor, yaygara dediğin şey yaşandı. The DAO'ya parasını gönderenlerin elinde patladı işte, sonucunda da ledger manupulasyonu yaptılar. Neresinden tutsan elinde kalıyor konu.
Sosyal ağlarda paylaş

paribu arayüzü bi tık daha iyi.

önce paribuya atarken 3 lira havale ücreti alacak sizden.
sonra sisteme para girince btc almak için 2 yol vardır her btc sitesinde:

alırken direk alma opsiyonu var(taker), ve istediğim fiyattan alma opsiyonu var (maker)

eğer maker olarak alım yapacaksanız,
işte paribu için atıyorum 42000 olunca alsın diye order gireceksiniz ki
sizden az komisyon alsın %0.015
yani 42bin için 630 lira komisyon bırakacaksınız.

eğer direk alım yaparsanız. taker olacaktır ve %0.25 komisyon alacaktır. 42000 üzerinden 1050 lira komisyon eder.

almadan önce 24 saatlik değişime bakıp, şu an için 42100 olarak gözüküyor.
41050 den maker olarak alma komutu girebilirsiniz.
gün içerisinde 500 lira değişimler çok normaldir.

bu arada bence hiç kulak asmadan direk alın.bana da!

ama benim görüşüm 1 haftaya 10k$ görmezse 8200'lere kadar gerileyecektir. daha sonra 10k$ ya çıkacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu konuyu İKİ GÜNDÜR araştırıyoru da, kendimce bir şeyler anlamaya çalışıyorum.

Antminer S9 denen cihaz 3000$, 8-12 ay dayanıyormuş yani aylık 375$ diyelim hardware cost olarak.

Bu arkadaş, günde 41 KW enerji tüketiyormuş.

Yani, bizim sanayi elektriği fiyatı ile, ayda 100$ falan yapar.

Bu arkadaş ayda 0.5 bitcoin mine ediyormuş, yani 4900$ civarı?

Masrafı 475$, pool masrafları soğutma falan haydi 600$ desek. Ee?

Dalga geçmeyin çok saçmalıyorsam, konuyu anlamaya çalışıyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

ben simdi baktim shipping date'e 30 ocak diyor, sen 1500 dolar verceksin firma baslatcak onu calistirmaya 30 ocakta hala kar ediyorsa "yia bi sikinti oldu sizinkini bidahaki ay gonderecez vs vs" dicekler, hala ediyorsa gene bidahaki ay, etmiyorsa da gondercekler sen de nalbura goturup 6 liraya satacan aleti.
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

kazanmadan satması mallık olmaz mı zaten ?

hayır kurumu değil sonuçta adamlar sdsaf

LAN VAY ARKADAS NASIL DUSUNEMEDIM OF.

this:
sardalya said:

ben simdi baktim shipping date'e 30 ocak diyor, sen 1500 dolar verceksin firma baslatcak onu calistirmaya 30 ocakta hala kar ediyorsa "yia bi sikinti oldu sizinkini bidahaki ay gonderecez vs vs" dicekler, hala ediyorsa gene bidahaki ay, etmiyorsa da gondercekler sen de nalbura goturup 6 liraya satacan aleti.
Sosyal ağlarda paylaş

sardalya said:

uzun süre olay böyle döndü zaten. milletten paraları toplayıp toplayıp, üff oldu cıs oldu diye shipping erteleyip kendileri kullandılar cihazları. milletin parasıyla bitcoin mining farm kurmuş oldular.

sonuçta cihaz son kullanıcıya ulaştığında, mevcut difficulty itibari ile neredeyse shit tier olduğundan kendini bile çıkarması aylar alıyordu :)

zaten biçok insan alt-coin mininge bu yüzden geçti falan filan.

@korax bahsettiğin post şu, ilgili kısım postun sonu; https://forum.paticik.com/read.php?103,8237284,page=47#msg-8681274
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...