Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anger Management

moriarty

Öne çıkan mesajlar

Rewendor aynısı bende de mevcut, çok temiz anlatmışsın. Gün boyu yiyip bitirir, bazen gece uykumu bile keser şu olay.

Pek düzeltebilme durumu yok ama en azından tanıdıklarımla olan durumlarda karşı tarafın benim kadar konu üzerinde durmadığını düşünerek azaltabiliyorum. 1-2 uyuyunca atlatıyorum. Yabancılarla ilgili bir örnek şuan hatırlamak istemiyorum zaten, yine durduk yere kafa yormasın
Sosyal ağlarda paylaş

Ben hiç yaşamıyorum. Hele hele tanımadığım insanlarla hiç muhattap dahi olmam böyle durumlarda genelde öküzlüklerine verip gecerim insanlarin. Saniye de dusunmen ustune.

Tek istisna sevdiğim insanlardan ters bir davranış görürsem kötü hissederim ama onuda öfkyle falan dışarı vurmam.

Ama genel olarak türk toplumunda böyle bir hissiyat var millet birbirine çatmak için yer arıyor resmen en boktan olmicak sebeblerde kavga ediyor. Kulturun getirmis oldugu bisey heralde
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Abi ergenlik o...

Ahah saka bi yana hepimizde vardi. Geciyo zamanla.

(fistan gelip bende yoktu dicek simdi)

İşte ergenlik olsa 15 sene önce olması gerekirdi :) o zamanlar da vardı belki hatırlamıyorum :) 30 undan sonra gıcık etmeye başladı. Genel olarak tahammülüm azaldı o yüzden galiba.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
hortlatayım konuyu ben artık profesyonel yardım alayım istiyorum ancak kişisel gelişimci arkadaşlara mı gitmek lazım psikolağa mı.

Özellikle işte fevri çıkışlarım dolayısıyla yöneticilik pozisyonlarını kaçırıyorum hemen parlıyorum benzin gibiyim millet yemliyor anında havada kapıyorum ikiletmiyorum bile o kadar sazan biriyim. Acık dişimi sıkmayı diplomatik olayım istiyorum var mı önerileriniz.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
moriarty said:
ülke

ulkenin cok etkisi var.

turkiye toplumu buyuk bunalim icinde. neyin ne oldugu belli degil, bin turlu zumre herkes birbirine karsi, dusman, bilenmis. isler duzgun gitmiyor yarin neyin ne olacagi belli degil hicbir seye guvenip de uzun vadeli dusunmek mumkun degil. ulkenin ne yana gidecegi belli degil. herkes cakal herkes kendi yolunu bulmaya calisiyor vs bin turlu sey.

butun bunlar insan psikolojisine eninde sonunda etki yapiyor.

insanlar bicak gibi dolasiyor. taksicisinden beyaz yakasina herkeste ayri bir gerginlik herkeste ayri bir aportta bekleme, dikkatli olma, alarmda olma halleri.

bicak gibi dolasmayip gerginligi, huzursuzlugu bir sekilde tezahur etmeyen adam da ya karakteri oyle tezahur ettirmeye uygun olmadigi icin yahut da bastirdigi icin baska yerlerden vuruyor disariya stresini gerginligini ve belirsizligini. davranis bozukluklari, obsesyonlar, psikolojik disorderler, alienasyon, hatta iyice bastirilmissa fiziksel semptomlara kadar variyor.

belirsizligin insan uzerinde cok olumsuz etkileri var. kisi farkinda olmasa bu belirsizliginin dahi fark etmez. gelecegim, isim, ailem, hayatim, sosyal cevrem, toplumum, ulkem ne olacak, nereye gidiyor, nasil olacak, benim durumum sallantida mi vs vs gibi konseptler insanin bilincaltinda bulunur her daim.

ozellikle de cogunuzun ait oldugunuz turkiyenin eskiden kalma, toplum ici yuzdesi zaten tarihten beri dusuk olmus olan simdi de artik ufaktan ortadan kalkma rotasina girmis olan modern/avrupai laik kesim icin bunlar gecerli. icinde bulunduklari ulkede yabanci gibi, zaten daha onceden ellerinde olan imkanlar ve erki yitirmis, simdi de adim adim degisen bir ulkede yabancilasma ve azinligin da otesine gecme durumunda olmasi bir cok insan uzerinde baski olusturur. korumali site - plazada is - alisveris merkezi - guneydeki yazlik arasinda gecen bir hayat bu realiteyi ortadan kaldirmaz.

bastirmamak, bunlarin farkina varmak, sorunlari, ciban baslarini, rahatsiz eden noktalari, kaygilari vs fark edip analiz etmek, her biri icin ideal olmasa dahi cozum uretmek yahut en olumsuz durumlarda kullanilabilecek imkan dahilinde planlar hazirlamak insan bunyesini cok rahatlatabilir.

degistiremeyecegi realiteyi oldugu gibi kabul etmek, hal boyleyken durum boyle demek, buna gore bir yasam rotasi ve format ayarlamak, uyum saglamak, hatta hic olmadi, uygunsa ve gerekirse kalkip baska bir ulkeye gitmek vs vs vs gibi cozumlerin her biri kisinin karakter ve sartlarina gore bir cozum olabilir.

en buyuk problem bastirmak. idare etmek. bastirmak cok zararli, idare etmenin bir limiti var. idare bile ederken insanin, duygu ve dusuncelerini bastirmamasi, bir sekilde bunlari ifade ettirmesi, tezahur ettirmesi ve hayatini uygun sekilde duzenlemeye calismasi uzerindeki baskiyi ciddi derecede azaltabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...