Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ay'a gerçekten gidildi mi gidilmedi mi?

Fransuxa

Öne çıkan mesajlar

olm konuyu bilime açtım nası bi pislik kommün isek garbıça taşımışlar. ondan sonra neden ilerleyemiyoruz. sizin gibi barzolar oldukça nereye ilerlicez lan

uzay yarışı bitmişmiş bide çok maliyetliymiş ondan gidilmemiş tekrardan. abi çok saçma işler. ulan 1970 senesindeki teknoloji ile şimdiki teknoloji bir mi? oraya base bile kurarsın madem gidebiliyosun. o zaman 3310 da olmayan teknoloji ile uzaya gidiyosun mekanizma ile şimdi sırf google ın 1 haftada kazandığı para ile uzay gemisi yapar gidersin.
Sosyal ağlarda paylaş

uzay yarışının hatırı sayılır kısmı düşmanı oturduğun yerden 15-20 dakikada haritadan silebilme lüksüne ulaşmaktı. casus uydusu ile dikizlemekti. yoksa milli gurur bir yere kadar para harcattırır. top tüfek alırsın yani o parayla, ki öyle yaptılar. benzer motivasyon tekrar yaşanırsa mars'a dolmuş kalkar. :P
Sosyal ağlarda paylaş

luzumu yok ondan gidilmiyo. pahalı bişi aya gitmek, gereğide yok. ay yüzeyinde yapıcağımız deneylerin nerdeyse hepsini ISS'te yapabiliyoruz. atmosferi olmadığı için öle cok bi fantastikliği yok ayın yanı bildiğin uzayda kaya.

boşa aya gitmektense işte onun yerine marsa robot gönderiyosun daha güzel oluyo
Sosyal ağlarda paylaş

resimler vs fotoşok olabilir kurmaca olabilir ancak ben gidildiğine inanıyorum. hatta daha çılgın işlerin de başarılıdığına ancak gizlilik sebebiyle açıklanmadığına inanıyorum. çıkılmadı yeaa diyenler uzaya daha yeni uydu gönderebilen onu da kendi başına halledemeyenlerin tornu heralde.

ayrıca teleskop ile gezegenlerin yaşanıp yaşanamayacağı anlaşılıyor ışık yılı uzaklıktaki evrenlerdeki yaşam bu yolla belirlenebiliyor dolayısıyla aya tekrar gitmek anlamsız olabilir sonuçta hayat için yeterli ortam yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Fransuxa said:

aya gidebilme imkanını tartıştık, arkadaşlar gerekli argümanları sundular. teşekkür ettik şiltlerini takdim ettik. şimdi neden tekrardan gidilmiyora çare buluyoruz.

mode-z yi yapana tekrardan çok teşekkürler bu dasa ibişinden kurtardı bizi çok şükür.

haci mode-z cia urunu, gercekte boyle bi urun yok lan.. keklemisler seni hep.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi Ay dediğin koskoca evrende senin odandan evdeki tuvalet kadar mesafe bile değil. Uğraşmanın anlamı yok, bir kaya parçası dendiği gibi. Zamanla uzayın büyüklüğü, diğer evrenler, gezegenler vs görüldükçe Ay da haliyle anlamını yitiriyor, dandirik bir uydu işte. Bakıyorlar Jüpiter'e onlarcası var Ay'dan. Binlerce yıl insana en yakın en büyük ışık yansıtan objenin büyük merak uyandırması normal, ama gidip geldikten sonra da bir anlamı olmuyor. Kaldı ki bir kaç defa gidiliyor Ay'a. Sonra Apollo görevleri misyonunu yitiriyor, Ay'a gitmek yerine adamlar Pluto'yu resimliyor, Voyager'lar solar systemin dışına çıkıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Eş zamanlı olarak dünya ve ay arasındaki uzaklığı ölçüyorlar.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_Laser_Ranging_experiment

Ay'a ayak basılmasını geçtim, dünyanın yakınından geçecek asteroitin hızını belirleyip 10 yıl öncesinden mekik gönderiyorlar, 2015 yılında asteroitin havasız ortamda çıkarttığı sesi dinletebilecek teknolojiye ulaşıyorlar.

Rise of nations gibi olduk. Adamlar mecha ile lazer atıyor, biz farm basıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...