Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Trabzsonspor - Galatasaray 19.09.2015

Zegna

Öne çıkan mesajlar

cmrownz said:

ne ilgisi var allah aşkına ahahahah
dünyanın en net penaltılarından birini vermedi işte. sen de ben de bal gibi biliyoruz bunu.

- bak kural öyle demiyor ama
- geçin kuralı
- bak o kuralı en geçerli kurum koydu ama futbolda nasıl geçelim
- o kurumu da geçin, kuralı da kurumu da yok sayın, fanatiklik yapmayın
- fanatiklik? bak kuralı söylüyoruz o zaman diğer kuralları da saymayalım
- ne alakası var canım, bu kuralı saymayın sadece, çünkü bu kuralı sayarsanız benim işime gelmiyor. ikimiz de penaltı olduğunu biliyoruz, öyle varsayayım söyleyeyim ki haklı gözükürüm belki.

Fanatikliği kimin yaptığı ortada :) Ki ben 2 kez penaltı verilse de abzürt kaçmayacağını söylemiştim.
Sosyal ağlarda paylaş

abi amma uzattın ya. bu penaltı "vermezse bişey diyemezsin" diye yorumlayacağın "uefa yoruma açık bırakmış, kol doğal duruyor" deyip sıyrılacağın bi pozsiyon değil. %99,9 bile değil %100 penaltı. kol da doğal duruşunda değil zaten. ceza sahası içinde savunurken topa doğru uzatamazsın kolu o şekilde, onu geçtim tartışman bile saçma. ama sen vermezse hakemin takdiridir, bişey olmaz diyosan senin düşüncendir diyecek bişey yok. absürd kaçmayacak değil, vermediği için absürd kaçtı zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

öyle bi şey değil lan o kural asds wotla bi de açıklamaya çalışmış
penaltı o pozisyon
elin doğal konumu dedikleri şey düşerken, düşmeden yere elini koymak
top kafana, hayalarina falan gelirken elinle korumaya almak gibi doğal hareketler
öyle harmandalı oynar gibi abü ben sağa dönünce kolum sola kaçoyo gibi bişey değil ahaha
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

öyle bi şey değil lan o kural asds wotla bi de açıklamaya çalışmış
penaltı o pozisyon
elin doğal konumu dedikleri şey düşerken, düşmeden yere elini koymak
top kafana, hayalarina falan gelirken elinle korumaya almak gibi doğal hareketler
öyle harmandalı oynar gibi abü ben sağa dönünce kolum sola kaçoyo gibi bişey değil ahaha

anlamazlar abi. bi de "verse absurd kaçmazdı dedim ben" demiş asdfçkjxcdlvkşckıbvpodfjblvokjd
Sosyal ağlarda paylaş

Adam hayatında 3 tane kitap okumadıysa demek ki, 5 satırlık açıklamayı WoT diye tanımlayıp gözünde büyütmüş. 5 satıra WoT diyen insan forum gibi yazılı iletişim alanında ne yapıyor yahu?

Doğal pozisyon/açık-kapalı el konusuna gelince, yakın mesafede çarpma olunca el açık/kapalı bakılmıyor, çarpma deniyor. Özellikle el uzatıp engellemeye çalışma var mı ona bakılıyor, hakem olmadığını düşünürse devam der.

Uzak mesafede aynı pozisyon olsaydı durum değişirdi, özellikle eli oraya getirip engellemeye kalkmasan bile "niye çekmedin"den düdük çalınıyor.

Burada problem elin sabit olmaması yana doğru açılma hareketi yaparak çarpması. O da işte vücut dönerken açılma dedim. Vücut dönerken açılma değildi elini kasti getirdi dersen penaltıyı da verirsin, o da kabul edilir bir karar dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

abicim senin doğal duruş deyip penaltı olan pozisyonu değilmiş gibi göstermeye çalıştığın kural fistan'ın dediği kural. yakın mesafe bile olsa ceza sahası içinde gelen hiçbir topa denayer'in uzattığı gibi elini uzatıp temas edemezsin. edersen penaltı olur. yakını uzağı yok bunun.

uzak mesafe olsa zaten elini kaldırıp tanrının eli yapacak değil adamlar. kaldı ki uefa artık elle temaslar tamamen hakemin yorumuna bağlı bütün kuralları kaldırdık dese bile penaltı olur şu pozisyon. yapmayın allah aşkına.
Sosyal ağlarda paylaş

Elle kasıtlı oynamaya hüküm getirecek, elini çekmesine fırsat bırakacak mesafe.

Detayı için elinin altında internet var, armut piş ağzıma düş yerine açıp araştır merak ediyorsan.

Özetle topla kasıtlı olarak elle oynamak fauldür, bunu ceza sahasında yaparsan penaltı olur. Kasıt olup olmadığına da kararı hakem elini çekme şansın var mı yok mu ona bakarak verir. Vücut veya yüz koruma, vücuda yapışık el vb detayı var.
Sosyal ağlarda paylaş

cmrownz said:

abicim senin doğal duruş deyip penaltı olan pozisyonu değilmiş gibi göstermeye çalıştığın kural fistan'ın dediği kural. yakın mesafe bile olsa ceza sahası içinde gelen hiçbir topa denayer'in uzattığı gibi elini uzatıp temas edemezsin. edersen penaltı olur. yakını uzağı yok bunun.

uzak mesafe olsa zaten elini kaldırıp tanrının eli yapacak değil adamlar. kaldı ki uefa artık elle temaslar tamamen hakemin yorumuna bağlı bütün kuralları kaldırdık dese bile penaltı olur şu pozisyon. yapmayın allah aşkına.

ceza sahasında olup olmamasıyla alakalı bir durum değil bu. Faul mü değil mi ona bakılır. Faulse ceza sahası içindeyse penaltı olur. Yoksa "ceza sahası dışında olsa çalmam da içeride çalarım" diye ayrım yok.

"Topla kasti elle oynama" (bunun için illa topu eline alıp sağa sola taşımaya gerek yok, yönünü değiştirme vb de giriyor) faul. Kasti kısmını değerlendirmek için de bu çarpmayı engelleme şansın var mı yok mu ona bakarak değerlendiriyor hakem. Yakın mesafede çekme şansın yok diye çarpma deniyor vb vb.
Sosyal ağlarda paylaş

Topu görmese de şut çekilmeden önce elini kolunu açarak topun önüne arkası dönük atladıysa kastidir penaltıdır, adam sahaya arkasını dönmüş kaleciyle sohbet ederken eline çarparsa değil.

Elle oynama sırasında "kasti" ( "deliberately" ) diye geçiyor kural kitabında faul olması için gerekli şart.
Sosyal ağlarda paylaş

kornerden gol geldi defans sıçradı düştü, kaleye yüzü dönük şekilde
1 metre arkasından forvet şutu çekti, top nerde lan diye aranan defansın eli denayerinkine çarpsa bile penaltı sen niye uyduruyon böyle kastiymiş yok çekme durumu var mıymış diye nerden okuyosun bunları
iddiayı sunam sensin ispatlamak zorunda olan da sensin, elinin altında internet, koy okuyalım biz de nerdeymiş bu çarpma diye nitelendirilebilecek kural görelim
Sosyal ağlarda paylaş

abicim çarpma falan diye bişey yok mahalle maçı mı yapıyorsun? bu şekilde elle temas kasıtlı veya değil her halükarde penaltıdır çünkü duruş ve kolun topa doğru hareketi zaten kuraldışıdır. inatla açıklamaya ve pozisyonu aklamaya çalışıyosun, tartışılıcak bi tarafı yok bunun. hakem vermedi, ama yorum ama o an öyle görmedi bilemeyiz. ama hakemin verdiği karar yanlış burada.

kural kitabında kasti olmayan bir duruşa örnek oyuncunun topu vücuduyla savunmak isterken kendini koruma amacıyla dirseğini göğsüne doğru çekip sırtını dönerek savunmasıdır mesela. o esnada dirseğe veya kola çarpan top penaltı değildir, doğru. senin anlamadığın nokta o. valaquntia tarzı EHÜEAHAÜ PENALTÜ DEĞÜL GS EN BÖYÜK tarzı düşünceyle söylediğini düşünmüyorum bütün bunları.
Sosyal ağlarda paylaş

FA (İngiltere) futbol federasyonuna göre FIFA kural açıklamaları:
http://www.thefa.com/football-rules-governance/laws/football-11-11/law-12---fouls-and-misconduct.aspx

handles the ball deliberately (except for the goalkeeper within his own penalty area)

- - -

Kural buun söylüyor, açık ve net şekilde "kasti" diyor.

Kasti olup olmadığına hükmedecek kişi de doğal olarak hakem.

Bunun ötesi de zaten hakem açıklamaları, belirttikleri konferans bilgilendirmeleri ve yorumculardan çıkıyor.

Hakem "adam orada elini uzattı topu sektirdi derse gösterir penaltıyı. Hakem orada "hamle yaparken eli öyle geliyordu, elini çekmeye de fırsatı yoktu" derse devam ettirir oyunu.
Sosyal ağlarda paylaş

Yan tarafa ayak uzatırken geldi pozisyon, suratına şut çekilirken değil, o yüzden öyle kapanıp sırt dönme durumu olacak bir pozisyon değil.

Sadece duruş pozisyonuyla kasti/değil ayrımı olmuyor o şekilde.

Bundan 10 sene önce haklıydınız, o zaman FIFA "Oyuncunun eli vücuda yapışık değilse ne olursa olsun fauldür, oyuncu elini kaçırmak zorunda" diyordu. Sonradan birkaç sene önce değişti o kural anlayışı.

Kurallar zamanla değişiyor. Nasıl ofsaytta zamanına göre sırf ayağa bakarken zamanına göre en ileri vücut parçasına bakıp karar veriyorlar, bu da aynı şekilde değişen kurallardan.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu o bir örnek nası bi okuyosun yazılanı ya anlamadım ki. o veya muadili başka bir pozisyonda elle temas penaltı sayılmaz demek o yazdığım. geri kalan bu tip pozisyonu üst düzey hiçbi maçta oynatamazsın. penaltıyı çalarsın. dedigim gibi, cl finalinde, dunya kupasi yari finalinde falan bu tip bi pozisyona devam dediğin an bi daha o düzey bi mac yonetemezsin veya cok ciddi sonuclari olur bu isin abi, belki on eleme yonetirsin. anlatabildim mi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...