Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bir adet kısırdöngü rica ediyorum.

Liebe

Öne çıkan mesajlar

kalkınma dersinden yarın vize var, hoca insani gelişme ve çevresel yozlaşma/kirlenme ile ilgili bir kısırdöngü istedi, resmen sıcaktan ve derse çalışmaktan şunu bi türlü oturup düşünemedim beynim zaten az çalışıyordu normalde sıcaklarda iyice dibe vurdum. şöyle 5-6 terimli bir kısır döngü yapsak hep beraber ne güzel olur, fikir falan paylaşsak.

aklıma endüstride gelişme -> tarım alanlarının zayi olması -> kente göç->

falan böyle bir şeyler geliyor ama kuramıyorum bir türlü
Sosyal ağlarda paylaş

Baglantiyi ekonomi uzerinden kur

Ama bi yerden baslaman gerek, te kapitalin olusumuna kadar inebilirsin belki.

Kapital birikimi->yatirim->endustriyel gelisme->isgucu ihtiyaci->endustrinin oldugu sehire goc->tarimin zarar gormesi->tarim uretiminin degersizlesmesi->sehire daha fazla goc->emek arzinin artmasi->emegin ucuzlamasi->modern kolelik->birkac jenerasyon kolelik->miras yoluyla kapital birikimi.
Sosyal ağlarda paylaş

Fin said:

30 yaşına gelip hayatta fail olmak > paticiğe ödev sormak > seneye dersi tekrar almak.

4 sene iş hayatı çok fail değil ya. ama fail olduğu konusunda haklısın. yine de azimliyim, 5 senedir uğramadığım okula aniden dönüp 11 dersten 10unu verdim, yılbaşında da mezunum kısmetse. bu da kendi çapımda başarısızlığın içide bi başarıdır, moralimi kimse bozamaz :)

bi de daha 30 değil 27cik

Esh said:

Baglantiyi ekonomi uzerinden kur

Ama bi yerden baslaman gerek, te kapitalin olusumuna kadar inebilirsin belki.

Kapital birikimi->yatirim->endustriyel gelisme->isgucu ihtiyaci->endustrinin oldugu sehire goc->tarimin zarar gormesi->tarim uretiminin degersizlesmesi->sehire daha fazla goc->emek arzinin artmasi->emegin ucuzlamasi->modern kolelik->birkac jenerasyon kolelik->miras yoluyla kapital birikimi.

abi o kadar derine inmemem lazım işte, mesela şöyle bir şey bekliyor hoca

düşük verimlilik - düşük yatırım - yoksulluk - düşük gelir -düşük tasarruf - tekrar düşük verimlilik gibi.

tabi ki ekonomi üzerinden hareket etmem lazım ama işte seninki gibi bişi çıkarabiliyorum, olmadı artık öyle kocaman bi kısır döngü yazıcam kağıda napayım :(
Sosyal ağlarda paylaş

kalkınma ekonomisi deyince benim aklıma "az gelişmiş ülkeler fakir oldukları için fakirdirler" sözü geliyor, hani sermaye birikim mekanizmasını kuramazsan ne uzar ne kısalırsın ya al sana kısır düngü

sermaye artıramadığın için techizat ve makine alamıyorsun katma değeri yüksek mal üretemiyorsun ve fakir kalıyorsun
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...