Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Game of Thrones (2011) - HBO

di

Öne çıkan mesajlar

Komutan said:

lovecraft0Z said:

ah profesör yarattığı fantastik genre ın bu hallere düştüğünü görseydi üzülürdü.. " I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned 'wilith... "

Fantastik kurguyu profesör yaratmadı. Ayrıca her ne kadar dünya yaratmada Tolkien'ın eline su dökebilecek adam yoksa da hikaye anlatmada pek yetenekli bir yazar olduğunu söyleyemem. Martin ise tam tersine dramatik bir hikaye kurgulamayı çok iyi beceriyor.

katilmiyorum. diziyide, kitaplarida sevmiyorum hani KITABI DAH EYUU QQ su degil benimki, kitaplarda kotu. problem ned starkin sonuna kadarki buildupi sahane islemesi, kurdugu grift politik iliskileri filan dogru duzgun devam ettirmek yerine forced drama ve attempted grimdark (grmmdark diyebiliriz bunun versiyonuna) denemesi. pacing berbat, POV karakterler korkunc bayabiliyor ki sevemdigim bir format su ve artik hep ayni terane donuyor bir noktadan sonra.

tolkienle kiyaslanmaz tabi, tolkien hem ilk hemde tolkien tarihten cok mitoloji ve kendi uzmanligi kultur ve diller uzerine gitmis bir yazar, hem ilk LOTR hemde sonrasindan gelenler icin olcumu zor bir kalite standardi var,. nobledark bir yapim. tabi tolkien derken hobbit-lotr degil silmarillionu ve diger yapimlarida dahil ediyorum ki silmarillion en begendigim eseridir.

GRRM e haksizlik etmiyelim ama tam, beni okutan ve izleten GRRM in dunya yaratma yetenegi direk. elfti, orctu kliselerine ve mitolojiye hic girmeden gayet tarihi olarak tutarli ve basarili bir dunya yaratmis adam. fantastik ogeler var ama inandiriyor, iyi yediriyor. tanrilar filan konusunda genel kabul edilebilir bir bilgi yok ki bizim dunyamiza paralel, mucizeler var ama celisiyor birbiri ile filan. onun disinda tolkienden cok daha iyi alegori yetenegi, westerosu ingiltere olarak ele almasi, saxon isgalini isleyisi, roma isgalini subvertlemesi, druid gondermeleri falan filan. valyria bariz roma ama birebir romada diyemiyorsun, eski dunya oalrak isledigi essosun kulturel cesitliligi sahane gene falan filan. cok zengin ve inandirici bir tarih cikarmis eldeki malzeme ile, tolkien kopyasi veya ortacag fantazi temaparki degil kesinlikle.

"begenmiosaniz neden okuonuz/izlionuz?" un cevabi bu benim icin, dunya cok iyi hikaye berbat olsada ve hani agzimda biraktigi o berbat tadin kesinlikle en sevdigim karakterleri katletmesi ile alakasi yok red wedding, sevmedigim birsuru karakteride katletti bi guzel.
Sosyal ağlarda paylaş

Tolkien'in iyi ve kötü arasında çok keskin sınır çizmesini, iyileri batıda, kötüleri doğuda tasarlamasını, iyilerin çok güzel, kötülerin çok çirkin olmasını filan hiç sevmemiştim. Hep art niyetli gelmişti (:D

Ama Grrm'nin yaptığı gri dünya muhteşem. (tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

Komutan said:

lovecraft0Z said:

ah profesör yarattığı fantastik genre ın bu hallere düştüğünü görseydi üzülürdü.. " I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned 'wilith... "

Fantastik kurguyu profesör yaratmadı. Ayrıca her ne kadar dünya yaratmada Tolkien'ın eline su dökebilecek adam yoksa da hikaye anlatmada pek yetenekli bir yazar olduğunu söyleyemem. Martin ise tam tersine dramatik bir hikaye kurgulamayı çok iyi beceriyor.

katilmiyorum. diziyide, kitaplarida sevmiyorum hani KITABI DAH EYUU QQ su degil benimki, kitaplarda kotu. problem ned starkin sonuna kadarki buildupi sahane islemesi, kurdugu grift politik iliskileri filan dogru duzgun devam ettirmek yerine forced drama ve attempted grimdark (grmmdark diyebiliriz bunun versiyonuna) denemesi. pacing berbat, POV karakterler korkunc bayabiliyor ki sevemdigim bir format su ve artik hep ayni terane donuyor bir noktadan sonra.

tolkienle kiyaslanmaz tabi, tolkien hem ilk hemde tolkien tarihten cok mitoloji ve kendi uzmanligi kultur ve diller uzerine gitmis bir yazar, hem ilk LOTR hemde sonrasindan gelenler icin olcumu zor bir kalite standardi var,. nobledark bir yapim. tabi tolkien derken hobbit-lotr degil silmarillionu ve diger yapimlarida dahil ediyorum ki silmarillion en begendigim eseridir.

GRRM e haksizlik etmiyelim ama tam, beni okutan ve izleten GRRM in dunya yaratma yetenegi direk. elfti, orctu kliselerine ve mitolojiye hic girmeden gayet tarihi olarak tutarli ve basarili bir dunya yaratmis adam. fantastik ogeler var ama inandiriyor, iyi yediriyor. tanrilar filan konusunda genel kabul edilebilir bir bilgi yok ki bizim dunyamiza paralel, mucizeler var ama celisiyor birbiri ile filan. onun disinda tolkienden cok daha iyi alegori yetenegi, westerosu ingiltere olarak ele almasi, saxon isgalini isleyisi, roma isgalini subvertlemesi, druid gondermeleri falan filan. valyria bariz roma ama birebir romada diyemiyorsun, eski dunya oalrak isledigi essosun kulturel cesitliligi sahane gene falan filan. cok zengin ve inandirici bir tarih cikarmis eldeki malzeme ile, tolkien kopyasi veya ortacag fantazi temaparki degil kesinlikle.

"begenmiosaniz neden okuonuz/izlionuz?" un cevabi bu benim icin, dunya cok iyi hikaye berbat olsada ve hani agzimda biraktigi o berbat tadin kesinlikle en sevdigim karakterleri katletmesi ile alakasi yok red wedding, sevmedigim birsuru karakteride katletti bi guzel.

bak bu başka, bu olayı , dünyayı farklı bir yetenek öyle bir ele alırki ağzımız açık kalır, ben dizide çok fazla ucuzluk görüyorum bariz kalitesizlik benim gözümde

bunu kalite bi yönetmen üçleme sinema çekse bambaşka bir tasarım ekibi ve full görüntü yönetmeni vs ekiple ve oyuncularda değişecek tabi - lütfen geneli aynı kilo ve boy da birbirinin varyasyonu amerikan dizi sektörü oyuncuları olmasın, heleki bir de aynı saç stili ve manken diyeti sebebiyle aynı çene boyun yapısına kavuşmuş kadın oyuıncular.. (bu arada sibel kekilli tarzı sıfır yeteneklerin olması fln ayrı komique - o zaman mevzuya bambaşka bakarız.

edebiyat konusunda fantastik edebiyatta biraz ciddiye alınan benim gördüğüm bi profesör vardı, onun haricinde bir iki denememde (büyücü serisi, Drizzt falan) şahsen ben de fazla bi yere varamadım. fantastik benim için öncelikle lotr (ve tabiki silmarillion )bi de baldurs gate merkezli pc games olarak kaldı.
Sosyal ağlarda paylaş

Roqq said:

Tolkien'in iyi ve kötü arasında çok keskin sınır çizmesini, iyileri batıda, kötüleri doğuda tasarlamasını, iyilerin çok güzel, kötülerin çok çirkin olmasını filan hiç sevmemiştim. Hep art niyetli gelmişti (:D

Abi kitapları okumadım ama film serisinde bu dediğin kesinlikle vardı. 11 Eylül'ün etkisi miydi bilmiyorum ama özellikle ikinci filmden itibaren Doğu'yu hakir görme anlamında zorlama sahneler vardı. Mesela Haradrimleri pusuya düşürdükleri sahnede gereksiz şöyle bir diyalog vardı.

video
Sosyal ağlarda paylaş

lovecraft0Z said:

komutan katılmıyorum, adam akıll elle tutulur fantastik (edebiyat açısından) tek eserler prof unkiler bence tabi bu nokta biraz edebyat eleştirisine giriyor, bide bunun kitapları konusunda hiçbir fikrim yok, dizi berbat sadece kitaplar güzel olabilir bişey diyemeyeceğim.

Tolkien'ı beğenmek başka, fantastik kurguyu onun yarattığını söylemek başka. Benim itiraz ettiğim ikincisi.

Tolkien'ın fantastik kurgu içindeki bir alt türü yarattığı söylenebilir. Örnek verdiğin Drizzt, Büyücü ve Baldur's Gate o alt türde. Ama mesela Martin'in yazdığı A Song of Ice and Fire o alt türe dahil değil. Veya senin ismini kullandığın adamın yazdıkları da o alt türden çok farklı bir yerde duran fantastik kurgu örnekleri.
Sosyal ağlarda paylaş

Roqq said:

bunu nedeni aslında kendi dediği gibi klasik destanlar ve epik hikayelerin benzerini yaratmak istemesi. silmarillionda ki hikayeler misal...

ama onların içinden çok güzel bir yol hikayesi de çıkarmayı bilmiş
Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

lovecraft0Z said:

komutan katılmıyorum, adam akıll elle tutulur fantastik (edebiyat açısından) tek eserler prof unkiler bence tabi bu nokta biraz edebyat eleştirisine giriyor, bide bunun kitapları konusunda hiçbir fikrim yok, dizi berbat sadece kitaplar güzel olabilir bişey diyemeyeceğim.

Tolkien'ı beğenmek başka, fantastik kurguyu onun yarattığını söylemek başka. Benim itiraz ettiğim ikincisi.

Tolkien'ın fantastik kurgu içindeki bir alt türü yarattığı söylenebilir. Örnek verdiğin Drizzt, Büyücü ve Baldur's Gate o alt türde. Ama mesela Martin'in yazdığı A Song of Ice and Fire o alt türe dahil değil. Veya senin ismini kullandığın adamın yazdıkları da o alt türden çok farklı bir yerde duran fantastik kurgu örnekleri.

yukarıdan devam etmek gerekirse "yaratmaktan" çok bildiğimiz anlamda kullanıma açan birisi olduğu için "fantastik kurguyu" yarattığını iddia etmemiz çok yanlış olmaz, sadece nereden baktığımız ile alakalı

evet, adam klasik destan ve epik hikayeleri referans alarak işe başladı ama işi bittiğinde, elinde yeni bir dünya, yeni ırklar, tanrılar vb. malzeme vardı ve bunlardan hobbit ve yüzüklerin efendisi diye kendi tabiri ile kaçış ve yol hikayesi olarak, fantastik olarak belki bir ilk ve en başarılı ürününü ortaya koydu.

eksi destanları yüzeysel olarak aklımdan geçirince bekli argonotlar yüzüklerin efendisine denk bir örnek olduğunu söyleyebiliriz ama iyi incelemek lazım.

şimdi burada devam etmeden önce değinmek istediğim destanlar ve müşteri memnuniyeti.

bildiğiniz gibi destanları ozanlar vb. ezberden okular, bu performansları karşılığında ücret veya ödüllerini alırlar. bu yüzden nerede ve kime okuduğuna göre destanların içeriği ve anlatımı değişiklik gösteriyor.

misal roland destanı, "Roland adlı bir kahramanın bir avuç arkadaşıyla beraber Müslüman Araplara karşı verdiği mücadeleyi konu alır. Hikâye İspanya'da ve Frank imparatoru Charlemagne döneminde geçer. Ortaçağ'ın daha geç dönemlerinde yazıya geçirilmiştir."

hal böyle olunca içinde muazzam abartılar ve ortalama bir hristiyan şövalyenin hoşuna gidecek detaylar ile bezelidir. zira o dönemde ilyada kadar bile objektif bir hikaye anlatmak pek karın doyurur gibi gelmiyor bana... bir başka örnek olarak da arturun ölümü, bütün kitap olarak bakarsak hikayeler arasında anlatım ve işleniş olarak büyük farklar var, roland destanı gibi olanlar olduğu gibi daha romantik ve gerçekçi işlerde var.

şimdi tolkine gelirsek, oda modern zamanların bir nevi homerosu oldu.

iki dünya savaşı, buhranlar, sanayileşen şehirlerin boğucu ortamı falan derken modern insanlar, destanlardan yunanlıların yaptığı gibi ibret alınacak büyük insanlar görmek yerine, hayatın ve dünyanın boğuculuğundan "kaçacakları" kafa dağıtacakları hikayeler istemeye başladılar, (ki bunu yol hikayelerinden daha iyi verecek bir tür olduğunu düşünmüyorum) (gerçi burada bir "süper kahraman" ve çizgi roman ekolüne de değinmek gerek zira zıt duruyorlar)

daha doğrusu, tolkienin eserini ortaya koyması ile böyle bir ihtiyacın farkına vardılar ve büyük beğeni topladı.

tolkienin en büyük artısı ve açtığı kapı. yeni bir dünya, her şeyi ile ince düşünülmüş yeni bir dünya... zaten çok geçmeden bir tedavi yöntemi olan rol yapma metodundan yola çıkarak bugün "frp" dediğimiz tarz ve modüller yaratılmaya başlandı.

son olarak bağlamak gerekirse, bence bu yazdıklarım ışığında tolkienin fantastik kurguyu modern zamanlara taşıdığı söyleye biliriz ki buda türü yaratmak olarak da düşünüleceği gibi keşfetmek olarak da düşünüle bilir ama, tolkin büyük ölçüde öncesinde yapılmamış bir işi yaptı ve dönemin insanları bunu hevesli alıcı oldular
Sosyal ağlarda paylaş

Karag8z said:

David Eddings romanları heri potırcılara ağır gelebilir.

hayrı pıtır için ise benim dikkatimi çeken bir konu var, ilk kez incelemesi gördüğümde yanılmıyorsam level dergisinde olması lazım, acaba dedim okumaya değer mi, ama sonra ailesinden ayrılan çocuk, gittiği büyü okulu falan gibi ayrıntıları yüzünden geri durmuştum ki zaten kitapçıların rafların tolkinee ve david eddings gibilerin arasında durmak, kitaba fazla gelmiş olacak ki, sonraki senelerde kitabın adını duyduğumu hatırlamıyor

ama sonra ne olduysa kitabın ilk ve orta okul çocuklarının ilgisini çekeceğini keşfeden pazarlamacılar -sanırım dünya ile paralel oldu- kitabı parlatıp satış rekorları kırdılar, okuyacağım varsa da bu saaden sonra elimi bile sürmedim
Sosyal ağlarda paylaş

Harry Potter kitapları, hele ki ilk kitap çok iyiydi ama düşünüyorumda. Koca herif olmuş kaç adam bayıla bayıla okuduk hepsini. Pişman değilim gene de okurum.

Fantezi yazınında sorun şu:...............

Oyun oynayan, masaüstü frp oynamış, bir sürü dizi, film, çizgi roman, anime izlemiş kuşak/nesil büyüdü. BÜYÜDÜK ABİ.

Beklentiler değişti. Sex istiyoruz, şiddet istiyoruz, yetişkin içerik istiyoruz ama fantastik dünyada istiyoruz bunları. GOT böyle bir boşluğu doldurdu. Ensest var, sex var, şiddet var, sapıklar var. Kahramanlar var ejderhalar var. YETİŞKİN İÇERİK var işte. Lazımdı. Bir yapan bulundu.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...