Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yüksek Lisans Tavsiyeleri

Theridone

Öne çıkan mesajlar

hiç bir işine yarayacağını sanmıyorum. boğaziçi vb gibi üniversitelerde bile tezsiz yüksek lisans üniversiteye para sağlamak için açılmış dandirik programlar (bi ara tezsiz yüksek lisans yazılım mühendisliğine proglama bilmeyen insanlar falan girmişti sanırım sdf).

gerisini sen düşün artık süleymanşahcan üniversitesinde hem de uzaktan eğitim, kalitesi ne olur
Sosyal ağlarda paylaş

Anhora said:

Yok abi ben hayallerini gerçekleştirenlerden değilim. Gönlümde cognitive science okuyup geleceği şekillendirecek teknolojileri üretmek var ama gerçekte olacak olan bilgi işlemde format atmak sdf Bilmek bizim gibilere fayda sağlamıyor ne yazık ki.

onun için belirli bir vizyon edinmek gerek o da türkiyede olmaz işte. dahi bir insan olmadığın sürece cognitive science ile nasıl geleceği şekillendireceğini anlamak için cognitive science doğrultusunda teknoloji üreten şirketlerde staj/çalışman falan lazım onun içinde alanda iyi eğitim veren bir yerden doktora alman lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
ALES Sayısal ve YDS'ye nasıl çalışılır tecrübeli patilerden bilgi alabilirsek iyi olurdu.

Her konuya çalışmayın diyorlar.
Hangi konuya çalışıp hangi konuya çalışmayacağımı bilmiyorum. PEGEM konu anlatımlı aldım ama 1000 sayfa. Direk sorulara da dalmak istemiyorum.

ALES Konu listesi şöyle:

1. Mantıksal yetenek
• Şekil yetenek
• Mantık soruları
• Sözel mantık
• Sayısal mantık
• Sayı dizileri
• Şifreli sorular
• Çözümleme
• Aritmetik işlemli diziler
• İşlem
• Grafikler

2. Sayısal yetenek
• Sayılar
• Rasyonel sayılar ve mutlak değer
• Üslü sayılar
• Köklü sayılar
• Çarpanlara ayırma
• Denklemler
• Kümeler
• Oran ve orantı
• Permütasyon kombinasyon olasılık ve binom açılımı
• Dört işlem problemleri
• Açılar ve üçgenler
• Çokgenler ve dörtgenler
• Çember ve daire
• Alan ve hacimler
• Analitik geometri

3. Sözel yetenek
• Sözcüğün anlamı
• Cümlenin anlamı
• Paragrafın anlamı
• Paragrafın içeriği
Sosyal ağlarda paylaş

Ales direkt mantik sinavi. Turkce bolumunde hiç dil bilgisi yok.

cikmis ales sorularindan basla bakalim, eger yapabiliyosan devam et yapamiyosan turkcen cok kotu demektir.

Matematik de tamamen problemler uzerine kurulu iste. Ilk bes on soru cok kolay sonra problemler basliyo. Sayisal mantik yani tamamen.

Turkce bitirip mat1 bitirip mat2 den de 20 soru civari yapabilirsen yeterli hizdasin demektir bunun alti bi ise yaramaz.

Mat konu caliscam diyosan ihtiyac yayinlarinin mat konu anlatimli kitabini al.

yds de aslinda cok kolay bi sinav ama altyapin olmasi lazim. Ingilizcen sifirsa once ingilizce ogren.

altyapin varsa her gün 2 saat calisip ydsde cikan soru turlerinden cozup bilmedigin kelimeleri not alip ezberlersen (gunde en az 15 kelime falan) sinava bir ay kala da deneme cozersen rahat 70 80 arasi bisey alirsin.toplamda uc aylik bi calisma yeter.
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler verdiğin bilgiler için. Şu var zaten.

Uzun zamandır bakmadığımdan unuttuğum konular çok haliyle konu anlatımlıdan konuları bitirmeyi düşünüyorum. Sonra şununla devam edicem.

YDS için de Ankara'da çok güzel bir kurs merkezi var. English Exam Center diye. Onun video dersleri var bende. Video derslerinin anlatıldığı kitabı da var. Şu:

Onu da hem videoyla hem de kitaptan takip ederek halletmeyi düşünüyorum. İngilizcem intermediate düzeyinde. Grammar'im az çok iyi. Kelime sıkıntısını da kitaplarla halledicem artık.

Sosyal ağlarda paylaş

ales 85 ustune tubitak burs mu??

sana su anda 90 in ustunde 100 kisi bulurum 1 telefonla..

hani sizin bolumler tiriviridir da bunun matematik ogretmenlikleri var bilgisayarlari var..kac soru var nedir ne degildir bilmiyorum ama

mat1 37 3

mat 2: 20-1

turkçe 38-2

say puanım 87.5 civarında

demisler iste iyi mi kotu mu bilmem..
Sosyal ağlarda paylaş

Anhora said:

ALES Sayısal ve YDS'ye nasıl çalışılır tecrübeli patilerden bilgi alabilirsek iyi olurdu.

Her konuya çalışmayın diyorlar.
Hangi konuya çalışıp hangi konuya çalışmayacağımı bilmiyorum. PEGEM konu anlatımlı aldım ama 1000 sayfa. Direk sorulara da dalmak istemiyorum.

ALES Konu listesi şöyle:

1. Mantıksal yetenek
• Şekil yetenek
• Mantık soruları
• Sözel mantık
• Sayısal mantık
• Sayı dizileri
• Şifreli sorular
• Çözümleme
• Aritmetik işlemli diziler
• İşlem
• Grafikler

2. Sayısal yetenek
• Sayılar
• Rasyonel sayılar ve mutlak değer
• Üslü sayılar
• Köklü sayılar
• Çarpanlara ayırma X
• Denklemler
• Kümeler
• Oran ve orantı
• Permütasyon kombinasyon olasılık ve binom açılımı X
• Dört işlem problemleri
• Açılar ve üçgenler
• Çokgenler ve dörtgenler
• Çember ve daire
• Alan ve hacimler
• Analitik geometri X

3. Sözel yetenek
• Sözcüğün anlamı
• Cümlenin anlamı
• Paragrafın anlamı
• Paragrafın içeriği

X ile işaretlediklerim dışındaki konulara çalışma ihtiyacı duyuyorsan hiç başlama bile.
Sosyal ağlarda paylaş

85 üstü TÜBİTAK burs vermiyor, 85 çok yüksek bir puan da değil zaten. Bugün girsem alırım.

TÜBİTAK'ın yüksek lisans doktora bursları var; GANO + ALES + YDS ağırlıklı ortalamasına göre veriliyor. Onda da 85 falan gibi sabit bir sayı yok; verilecek burs miktarı belli, ona göre ilk bilmem kaç kişi burs alıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
abi ben 4 eylülde yl kayıt oldum. son tecil tarihim de 30 eylüldü 2 gündür gidiyorum şubeye tecil edilmemiş hala.

okulu aradım bayramdan önce gönderdik biz belgeleri araya bayram girdiği için uzamıştır işlemler dediler.

yarından itibaren bakaya kalıcam yani, ama şubedeki kadın yüksek lisansa kayıt tarihin önemli belgeleri gönderdilerse bakaya kalsan bile tecil olur çünkü sen son tecil tarihinden daha önce kayıt olmuşsun falan dediler.

içim rahat değil ama yarın yine arıcam okulu.

ne diyosunuz var mı böyle bi duruma düşen?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...