Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ev Sahibine Karşı Taktikler

Grego

Öne çıkan mesajlar

Gelir vergisine tabi oluyor ödediğin kira.

Adam kasarsa "depozito ayrı kira ayrı kardeşim, bakın 10 ay ödedi son 2 ay ödemedi" diye hesap hareketleriyle arıza çıkarabilir. Hesaptan gönderiyorsan takmaya falan girme denmesinin sebebi bu sanırım. Fakat kasacak bir adam gibi de değil, "ya tutarsa" diye çakallık yapmaya çalışan kaypağın teki.
Sosyal ağlarda paylaş

eğer gerçekten evde depozitonun devreye gireceği birşey yoksa adam bu ufak çaplı çakallığın işe yaramaması durumunda işin peşine düşmez.

yani "paramı ver lan!" diyeceğini sanmıyorum depozitoya say dersin ki o da öyle yapacaktır.

en fazla mahkemeye verir. hakkı olmadığı halde mahkemeyle uğraşacağını da sanmıyorum. diyelim k üşenmedi verdi mahkemeye, al amk dersin ödersin parasını ne yani.
Sosyal ağlarda paylaş

benim de ev sahibim ben çıktıktan 3 4 gün sonra yolladıydı parayı. gerçi benim ev sahibi bodrum da yaşıodu tabii emlakçı gelip bakıp onay vermişti evin durumuna.

sen noterden ihbar çektin mi "ben çıkıyorum hacı" şeklinde?

o ihbarı çekmeden çıkar gidersen kalan ayları da sana kilitlemeye kalkabilir hukuken diye biliyorum.

hani "kiracım bana haber vermeden evi boşalttı, ben evimi yeniden kiraya veremedim, zarara uğradım, onun sözleşmesine istinaden kalan ayları istiyorum" şeklinde
Sosyal ağlarda paylaş

Grego said:

Şimdi, bulunduğum evden çıkacağım. Ev sahibine dedim ki, şu tarihte çıkmayı planlıyorum. Gelin evi görün, kontrol edin, depozito da anlaşalım. Adam inat etti, siz çıkın 1 hafta sonra gönderirim paranızı diye. Bİliyorum ki, mabadından bir zarar uydurup 2 kira depozitonun üzerine yatmaya çalışacak bir şekilde.

bu ayın kirasını vermedim. kirayı ve aidatı takıp çıkayım diyorum, hukuki olarak adam ne yapabilir ve ben buna karşı neler yapabilirim, nasıl bir süreç işler? bilgisi yahut tecrübesi olanlar var mıdır?

ek bilgiler;
- evde 18. ay.
- 1 yıllık sözleşme yapıldı. anlaştığımız için 1. yılda ki sözleşme geçerliliğini devam ettiriyor.
- kira 1317 aidat 370
- evde ankastre eşya var adama ait. hasar diyebileceğimiz tek şey, sıvalarda oluşan çatlaklar. bina çatlıyor abv.

ev sahibine şu tarihte çıkacağım dediğin tarihe 1 ay daha ekle ve ev sahibine yeni tarihi söyle. son 2 ayın kirasını verme ve 2 ayın sonunda "hadi ben gidiyorum, baaaay" deyip çık.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

benim de ev sahibim ben çıktıktan 3 4 gün sonra yolladıydı parayı. gerçi benim ev sahibi bodrum da yaşıodu tabii emlakçı gelip bakıp onay vermişti evin durumuna.

sen noterden ihbar çektin mi "ben çıkıyorum hacı" şeklinde?

o ihbarı çekmeden çıkar gidersen kalan ayları da sana kilitlemeye kalkabilir hukuken diye biliyorum.

hani "kiracım bana haber vermeden evi boşalttı, ben evimi yeniden kiraya veremedim, zarara uğradım, onun sözleşmesine istinaden kalan ayları istiyorum" şeklinde

ya kuddusi nin dediğini yapmaya yakınım da, muz cumhuriyetinde yaşadığımızdan mütevellit, adamın yasal haklarını merak ediyorum. hani ben belli ettim ne yapacağımı. 18 aydır 1 gün bile geciktirmediğim kirayı şimdi vermeyince, adam bu şekilde doğru olmaz demekle yetindi.

noter den ne çekiyoruz abi, o kısmı bir açar mısın. gerekli bir mevzu mu
Sosyal ağlarda paylaş

Noter kanalıyla adama faks, mektup vb. bir şey yolluyorsun, evi x tarihinde boşaltacağım diye. Yoksa "evi birden boşalttı kiraya vermem gecikti" diye senden o süre kadar kira talep edebiliyor.

Dediğim gibi diğer türlü de ancak "depozito ayrı kira ayrı, kirayı ödemedi" diye itiraz edebilir ortaya hesap hareketlerini koyarak. Haksızsa o işlere gireceğini ben de sanmam ama.

Sen de "ona say işte kib bye" diyip kestirip atma da ılımlı konuş. "Ben evden çıktıktan sonra birlikte bir durum tespiti yapmadan senin karar vermen de bana göre pek uygun değil, o yüzden ben de 2 kirayı ödemiyorum, kesip kesmeyeceğimizi netleştirince gerekiyorsa üstüne veririm" de. Mesajı alacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Grego said:

ya kuddusi nin dediğini yapmaya yakınım da, muz cumhuriyetinde yaşadığımızdan mütevellit, adamın yasal haklarını merak ediyorum. hani ben belli ettim ne yapacağımı. 18 aydır 1 gün bile geciktirmediğim kirayı şimdi vermeyince, adam bu şekilde doğru olmaz demekle yetindi.

noter den ne çekiyoruz abi, o kısmı bir açar mısın. gerekli bir mevzu mu

abi noter bilio zaten. sen git de böyle böyle evden çıkıcam ben, ev sahibine ihbar çekmek istiyorum diye, bana hazır bir dilekçe vermişti valla gittiğimde noter. zira ben internetten yanlış bir şey bastırmış gitmiştim =)

ama senin çıkacağın tarihten 2 ay önce vermiş olman lazım bunu (onun elinde 2 ay önce olacak şekilde)

hani yerin yurdun belliyse söke söke alır parayı senden

edit: http://www.hukuki.net/archive/index.php?t-37847.html bu linkte 1 ay diyor (özel madde yoksa kira sözleşmesinde) ama bilmiyorum tam
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bu yaptığın senın olağanüstü fesih, kiracının her zaman olağanüstü fesih hakkı yoktur, canım istedi ya da başka ev buldum filan dersen her şekilde kalan ayları sana ödetebilir adam.

Benden bu kadar, git bir avukata sor kendi durumunu. Noter filan bir fark yaratmaz. Noterle yapman gereken sözleme süresü sonunda çıkıyorum diye haber yollaman, yoksa sözleşme yenilenir.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Noter kanalıyla adama faks, mektup vb. bir şey yolluyorsun, evi x tarihinde boşaltacağım diye. Yoksa "evi birden boşalttı kiraya vermem gecikti" diye senden o süre kadar kira talep edebiliyor.

Dediğim gibi diğer türlü de ancak "depozito ayrı kira ayrı, kirayı ödemedi" diye itiraz edebilir ortaya hesap hareketlerini koyarak. Haksızsa o işlere gireceğini ben de sanmam ama.

Sen de "ona say işte kib bye" diyip kestirip atma da ılımlı konuş. "Ben evden çıktıktan sonra birlikte bir durum tespiti yapmadan senin karar vermen de bana göre pek uygun değil, o yüzden ben de 2 kirayı ödemiyorum, kesip kesmeyeceğimizi netleştirince gerekiyorsa üstüne veririm" de. Mesajı alacaktır.

adam her halükarda, sözleşme bitmeden çıktı diye, kalan kiraları bile isteyemiyor mu zaten?

edit; tam ben yazarken gerge de aynı şeyi demiş.
Sosyal ağlarda paylaş

Bak burada ne gördüm;

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/5.3.6570.pdf

Madde 11 – Kiracı kira müddetinin bitmesinden en az on beş gün evvel mecuru tahliye edeceğini yazı ile bildirmediği takdirde sözleşme aynı şartlarla bir yıl uzatılmış sayılır.

edit yine: bu madde yıllık sözleşme bitimi öncesi geçerli ihbar süresi galiba ya. kira sözleşme süren bitmeden çıkmak için 2 ay kuralı geçerli olmalı. gerçi gerge benden daha bilgili bu konularda
Sosyal ağlarda paylaş

Benim 3-4 yıl öncesine kadar bildiğim mevzuat, sadece ilk yıl bile bitmeden çıkma halinde kira talep edebileceği. Bir yıldan sonra istediğiniz noktada ihtarı zamanında çekerek çıkabilirsiniz. Değiştiyse bilmiyorum, sen daha 1 yılı bile doldurmadın mı onu da bilmiyorum :p

Kontrat ikinizin de güvenliği için iyi bir şey Esh. Yıllık yenilenen bir şey, yatırılacağı hesap falan da yazılıyor kontrata, ödedi/ödemedi işlerinin belgesi olarak. Zam konusunda da illegal bir şey yapamıyor, 3 ay sonra çık da diyemiyor. Yapmak lazım yani. Kira kontratı olmadan ikametgah bile değiştiremiyorsun zaten artık.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Çok uzun süreler mümkün. Yabancı para da mümkün. Yabancı para olunca kira zammı kuralları farklı ama nasıl farklı ezberimde yok.

Belirli süre- belirsiz süre ayrımları var Baggio. Adam açıkça bir yıl süreli diye belitmiş. O dediğini ilk kez duyuyorum ben yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

teşekkürler.

belki ev ikiralıycam seneye de, bakalım hangi durumda ne olur.

3 yıllık kontrat yapsak bile eleman 1. yıl 1.ayda çıkınca sadece 1 aylık tazminat veriyor demek ki

yok abi olur mu. o "özel madde yoksa sözleşmeler 1 yıllıktır" dan yola çıkıyor sanırım. sen 3 yıllık yaparsan kalanını alabilirsin sanırım. tabii çıkmadan 2 ay önce haber verirse sözleşmeyi override eder mi sormak lazım bilen emlakçıya fln
Sosyal ağlarda paylaş

kira sözleşmesi 1 yıllıktı, özel bir yenileme yapmadık. şu iki tarafında itirazı yoksa uzar olayı sebebiyle. 18. aydayım. avukata hemen ulaşamadım şimdi. aramasını bekliyorum da, burada tecrübe etmiş kişiler kesin vardır. daha fazla oturmaya gönlüm el vermiyor çünkü tüm bu detayları konuştuğumz ev;

1+1.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...