Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Din, yaratıcı, öbür dünya hk.

Rasmon

Öne çıkan mesajlar

Normalde düşünmüyorum bu tarz konuları ama aklıma düştü bir an;

Yaratıcı var diyelim.

Din de var diyelim.

Son din İslam, peygamberi Muhammed diyelim.

Eee, kutsal kitapta şunlar böyle olur, bunlar böyle olur. Şöyle yapan cennete gider, böyle yapan cehenneme gider yazıyo.

Ee yaratıcı da en büyük, bizim aklımızın almayacağı bişey. Herşeyi biliyo, o yaratmış tüm karar mekanizması onun elinde.

Derse ki, evet herşeyi göndermiştim, iyi olanı cennete göndericektim. Yazdırdım da, ama şimdi fikrimi değiştirdim. Göndermiyorum bi yere. Sonsuzlukta kaybolun lan hepiniz dese, bişey diyemiycez.

Aaaa ama böyle yazıyodu böyle döneklik mi olur diycez? Sonuçta herşey bilen o. Müslümanları cennete koyucaktım ama budistler daha düzgün çıktı, onları gönderiyorum dese ne diyebilirsiniz ki.

İnananlara soruyorum, ya fikrini değiştirirse herşey boşa gitmiyo mu?
Sosyal ağlarda paylaş

ona bakarsan, şu ana kadar canı sıkıldığı için dünyayı milyon kez patlatıp; neyse kaldıkları yerden devam diyip, sistem geri yükleme yapmış gibi, hiçbir şey olmamışçasına yaşamadığımızı; hatta yine böyle bi durumda amaan sıkıldım zaten bunlardan diyip tek seferde hepimizi uçurmayacağını nereden biliyorsun değil mi?

insan beynimizle tanrıyı da sıradan bir insanmış gibi düşünmek doğru değil.
boş ver.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

ben de hep şeyi düşünürüm
lem madem gelecekteki herşeyi bilion
niye 3 tane kitap indirion ikisi başarısız oldu diye
baştan mükemmel olanı yapaydın ya

o düşünce, özgür iradeli insanlığın yaratılmasına mantıken ters zaten abi.

Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzündeki insanların hepsi toptan iman ederdi. Hal böyle iken, mümin olmaları için insanları sen mi zorlayacaksın! (Yunus, 10/99)

edit: gerçi sen kitapları diyosun. yanlış anladım sanırım.
ama yine de kitapların mükemmelsizliğinden değildi onlar. insanlar kendileri mahvettiler onları. zaten öyle olmasa bir sonraki gelmezdi.
Sosyal ağlarda paylaş

bende insanın yaratılması konusunda islamın yaklaşımı acayip saçma geliyor, madem bu kadar ulu bir varlık niye insancıklar yaratıp kendisine tapınsın istiyor. Bu mevzu çok egoistçe ve insanca geliyor. Sanki tanrı kavramı bahsedilen gibi bir şey olsa bu sebeple insanları yaratmazmış gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

k1nJo said:

senko said:

Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzündeki insanların hepsi toptan iman ederdi. Hal böyle iken, mümin olmaları için insanları sen mi zorlayacaksın! (Yunus, 10/99)

ama yine de kitapların mükemmelsizliğinden değildi onlar. insanlar kendileri mahvettiler onları. zaten öyle olmasa bir sonraki gelmezdi.

din konusu hayatta en cahil olduğum konulardan biridir, o yüzden yanlışım olursa düzelt direkt
ama
tanrı allah neyse işte bir insanın tüm hayatındaki kararlarını önceden bilmiyor mu? tanrı'yı ters köşe yapabilecek bir karar almam mümkün mü mesela veya?
tanrı selçuk x işini kabul etcek diyip kaderi ayarlamışsa, ben hayır x işini kabul etmiyom diyebilirmiyim.
hatta kuranda bir yerlere kimlerin cennete kimlerin cehenneme gideceği belli gibi bir ibare yok mu, veya şey diyor bir yerlerde herkesin kimle evleneceği önceden bellidir vs
demekki benim dönüm noktası olacak kararlarım önceden belirlenmiş, böyle olunca özgür irade'den bahsedebiliyor muyuz hala?
veya ben mi kavramları karıştırıyorum :)

yani tanrı insanlığı yaratırken tevrat ve incil'i berbat ediceklerini biliyordu? tevrat indirildiğinde işler beklediği gibi gitmediği için şaşırdı mı acaba, lan ben böyle planlamamıştım dedi mi
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

k1nJo said:

senko said:

din konusu hayatta en cahil olduğum konulardan biridir, o yüzden yanlışım olursa düzelt direkt
ama
tanrı allah neyse işte bir insanın tüm hayatındaki kararlarını önceden bilmiyor mu? tanrı'yı ters köşe yapabilecek bir karar almam mümkün mü mesela veya?
tanrı selçuk x işini kabul etcek diyip kaderi ayarlamışsa, ben hayır x işini kabul etmiyom diyebilirmiyim.
hatta kuranda bir yerlere kimlerin cennete kimlerin cehenneme gideceği belli gibi bir ibare yok mu, veya şey diyor bir yerlerde herkesin kimle evleneceği önceden bellidir vs
demekki benim dönüm noktası olacak kararlarım önceden belirlenmiş, böyle olunca özgür irade'den bahsedebiliyor muyuz hala?
veya ben mi kavramları karıştırıyorum :)

yani tanrı insanlığı yaratırken tevrat ve incil'i berbat ediceklerini biliyordu? tevrat indirildiğinde işler beklediği gibi gitmediği için şaşırdı mı acaba, lan ben böyle planlamamıştım dedi mi

abi kader dediğin şey için bak örnek yazalım;

önünde iki yol var, sağa ve sola ayrılan. Sen sağdakini aklından geçiriyosun bi anlık. (arka planda cevap anahtarında kader=sol yol diyo) sonra diyosun ki, kaderimde sağa gitmek olduğu için sağı seçmek istiyorum, kaderime müdahale edicem, ters köşe yapıp sol yola gidicem diyosun, sola gidiyosun.

Kaderinde aslında o tezata düşeceğin de belli olduğu için, kader wins oluyo her durumda. Sistem buglı bu konuda.
Sosyal ağlarda paylaş

k1nJo said:

...

...

işte gerçek islam bu olsun lan.

cumaya niye gitmiyon diyenin ağzına tokat gibi yapıştırıcam bunu artık
Sosyal ağlarda paylaş

bu ülkede müslümanım diyen kaç kişi kuran okumuş ki ?
kulaktan dolma bilgiler ile müslüman herkes işte.

videosu vardı,ailende ateist varsa naparsın diye soruyor adam,
-koyun gibi kafasını keserim diyor,
kuran okudun mu diye soruyor.
- yok okumadım diyor.

sorsan 1 numaralı müslüman, inancı tam, ama neye inandığı hakkında 10 gramlık beyninde en ufak fikir yok
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...