Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.81a [29ocak15]

Esh

Öne çıkan mesajlar

https://www.amazon.de/Phanteks-ph-es515-Pa-AG-Geh%C3%A4use-PC/dp/B01F9UC1E8/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1519134228&sr=8-2&keywords=phanteks+pro+m

Aha al bunu, free shipping, 2 de top tier fan var sanırım içinde
Fanları da öne tak, çok oynaşmayan bi fan profili, PC çalışıyor mu çalışmıyor mu anlamazsın.

Bu Amazon.de'den kasalara free shipping yakalarsanız baya uygun fiyata geliyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

PSU iyi yapmıyor abi kasayı, çünkü düzgün PSU'yla gelen kasa yok ya da ben bilmiyorum. Varsa da SFF kasalardan vardır SFF PSU'yla gelen.

Kasanın markası da iyi yapmıyor kasayı, her markanın kötü modelleri mevcut. Modeline göre seçmek gerekiyor.

Kasa'yı iyi yapan birçok değer var ama hava soğutma yapacağın kasa için özetlersek:

- Kaliteli fanla gelmesi büyük avantaj çünkü kaliteli fanın fiyatı 9-25$ arası değişiyor. Kaliteli fandan kasıt burada kasanın filtrelerinden havanın geçebilmesi için 1.5mm H2O basınç veya daha fazla sağlayabilen, 140mm, kare, en az 1300 RPM, sessiz, kasa için intake olarak kullanılmaya en uygun fanlar.
Birkaç örnek vermek gerekirse en ucuz Arctic F14'ten başlarsak Phanteks PH-140MP, Thermalright TY-147A SQ, TY-143 SQ, Be Quiet! Silent Wings 3 High Speed en güzel, kolay bulunabilen opsiyonlar.

-Kasanın clearanceları, boyutları önemli. Nedir büyük CPU cooler, uzun PSU'nun kasaya sığması. Yeterli sayıda 2.5", 3.5", 5.25" slotunun olması. Arka kapağın önünde kabloların sığacağı kadar yer olması, kasanın kapağının kapanabilmesi.

-Düzgün hava akımı olması. Nedir önü mesh veya önü solid olsa bile hava alabileceği kadar yeterince açıklık olması veya alternatif olarak ön kapağın ön filtreden bağımsız olarak çıkarılabilir olması. CPU'ya AIO takılacaksa, üstünün mesh olması ve radyatörün üste anakartın RAM'leriyle veya arka exhaustla çakışmadan monte edilebilmesi önemli. Kasanın arkasında, içerdeki havanın çıkabilmesi için yeterince ve ince grill olması. Kasanın altında filtre olması, alt intake eklenebilecek kadar uzun olması ve kasanın ayaklarının alttan hava girişi için yeterince yerden yükseklik sağlaması.

-QoL. Nedir filtrelerin kolay çıkarılabilr olması(alt, ön, üst) filtrelerin kasanın önünden veya yanından kolayca çıkartılıp temizlenebilir olması. Alt filtreyi PSU'nun altından çekip çıkarmak dertli olabiliyor mesela kasanın arkasındaki kablo kalabalığından.

-Tek tük malzeme kalitesi ve estetikle ilgili şeyler de eklenebilir(RGB vs.) ama genelde bunlar çok sorun olmuyor. En kolay çizilebilen akrilik yan paneli bile çizebilmek için baya hor davranmak lazım lakin.

-Ses izolasyonu. Bu da kasadan kasaya fark yaratabiliyor. Ses izolasyonu iyiyse, panellerde foam varsa kasanın fanları daha yüksek devirde dışarıya daha az ses vererek çalıştırılabiliyor ama bu demek değildir ki heryeri kapalı kasa en az sesi yapıyor. Tam tersi sessiz fanlarla en düzgün hava akımına sahip kasa en az sesi yapıyor.

Ha bu kadar incik cicikten sonra ne elde ediyorsun.
a) Sistem idle iken çalışıp çalışmadığını anlamak için ışıklarına bakman gereken sistem, bunu her türlü elde ediyorsun.
b) Overclock yoksa yükte de çalışıp çalışmadığını anlamak için ışıklarına bakman gerekebilir veya overclock varsa da az miktarda fan sesi bırakır dışarıya (1000-1200RPM).
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

RAM'lerde 4 klasifikasyon var. Single Rank, Dual Rank, Samsung B-die ve B-die olmayan olarak.
Aslında en performanslı olanlar DR B-dielar yani 2x16gb 3000C14, 3200C14, 3600C15/16 veya daha yüksek bandwidth, daha iyi latency'e sahip olanlar.

BANA RAM DEME ?!?!?'?^asdfasdasdas ayar oldum 2100mhz de kullanıyorum 3200c14 rami :D
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...