Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.81a [29ocak15]

Esh

Öne çıkan mesajlar

1050TI ile 960 arasında ciddi oranda bir performans farkı yok. Bence 960 ile devam edip yeni seriyi beklersen daha iyi olur.

1600 yerine üst seviyeden 1800 tercih edilebilir. 1700 ile çok büyük bir farkı yok performans olarak. Ryzen2 lerde Soket olarak AM4 olacağından ilerde anakart masrafı yapmadan sadece işlemciyi de değiştirebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

jonq said:

1050TI ile 960 arasında ciddi oranda bir performans farkı yok. Bence 960 ile devam edip yeni seriyi beklersen daha iyi olur.

1600 yerine üst seviyeden 1800 tercih edilebilir. 1700 ile çok büyük bir farkı yok performans olarak. Ryzen2 lerde Soket olarak AM4 olacağından ilerde anakart masrafı yapmadan sadece işlemciyi de değiştirebilirsin.

zaten bu topladığıma 960'ı takayım ofise koyacağım eski bilgisayara da 960'ın bir tık altı fln bi kart takayım diyorum. 1050 uyacak bu işe sanki.
Sosyal ağlarda paylaş

R5-R7 frekansları aşağı yukarı aynı, modele göre binning bir miktar farkediyor. Binning'e bağlı olarak IMC performansı(itibariyle RAM overclock performansı) ve saat hızları değişebiliyor. Bir de bazı modeller stock coolerla geliyor ki overclock yapmayan için yeterli bir soğutucu.

Yani R7 1700 4.0'a zor çıkıyor mesela, 1800X'in 4.0-4.1 yapma şansı çok daha yüksek.
Benzer şekilde R5 1600 4.0'a çıkamayabiliyor ama 1600X çok daha yüksek şansla 4.0 nadiren de olsa 4.1 yapabiliyor.
Overclock yapmam diyorsanız 1600X/1800X'e yönelin stok hızları daha yüksek olduğu için. Yaparım diyorsanız 1600/1700 daha f/p seçimler ama yüksek binlenmiş modellere de yönelebilirsiniz tabi isterseniz.

Çekirdek sayısı hariç modeller arası ciddi bir fark yok, cacheler vs. herşey aynı.

Tabi bunları almadan bekleyin derim, yeni seri çıkınca eski seri ucuzlayacak. 150-200$ civarına R7 1700 falan işyerinde kullanmak için güzel seçim olur.
Sosyal ağlarda paylaş

oc'a girmem abi ben heralde ya. anlamıyorum o kadar donanımdan.

bir de evde oyun için bu topladığım, ofise efsanevi emektarım amd phenom II x6 1090t'mi koyucam.

en son 5500tl'ye şöyle bi sisteme doğru yöneldim.

ramden kıstım cpu ve anakarta yüklendim. açıkçası uzun yıllar anakart ve cpuyu değiştirmeden kullanmak isteyen bir casualım.

götürür heralde bu sistem? witcher çıktığında 960 almıştım buna takarım diyorum onu. 1050ti'dan iyi sanırım. 1050'yi de işte diğerine takıcam. cyberpunk77 çıkınca da yeni gpu alırım bi tane işte buna artık. :p

kasanın güç kaynağı yeter mi onda takıldım biraz?

ASUS ROG STRIX B350-F GAMING AMD B350 AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C) MHz Anakart

AMD RYZEN 7 1800X Soket AM4 3.6GHz - 4.0GHz 20MB Önbellek 95W 14nm İşlemci

GSKILL 8GB (1x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200Mhz CL16 1.35V

COOLER MASTER MASTERBOX LITE 5 500W 80PLUS MidT ATX PENCERELİ KASA

WD 250GB Blue SATA 3.0 SSD (540MB Okuma / 500MB Yazma)

WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk

MSI GeForce GTX1050 Ti 4GT OC 4GB GDDR5 128Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı
Sosyal ağlarda paylaş

Masterbox Lite'ın önü çok kapalı bir de kasaların içinden düzgün PSU çıkmıyor.

Kasa olarak Silverstone RL06 güzel seçim olur hiç fan satın almayı düşünmüyorsan.
Phanteks Enthoo Pro M'e 1 fan ekstra takarsan(içinden çıkan fanı önüne alıp öne 1 fan daha eklersen) gene bütün soğutma ihtiyaçlarını giderecektir lakin içinden çıkan fan oldukça güzel. Ayrıca 5.25" drive slotu da mevcut eğer kullanıyorsan.

Kasaların içinden güzel PSU çıkmıyor veya çok nadir düzgün fan çıkıyor, o açıdan güzel veya yeterli miktarda fan çıkan kasaları seçmeyi daha doğru buluyorum.

EVGA 550G2, Corsair RM550X de PSU olarak işini görecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

Takıldığım nokta bu kasayı evde gaming için toplamıyor musun. Ayrıca multitask işleride bu pc demi yapacaksın yoksa ofisteki PC demi.

Sadece gaming içinse 1800x işlemciye daha fazla bütçe ayırmaktan başka bir avantaj yaratmayacak sana. Bright'ın da dediği gibi onun yerine 1700 e yönelip rami yükselt.

Hepsini Vatandan alacağını varsaydığımdan kasa konusuna çok değinmiyorum. Birincisi kasanın dış görünüşüne iç yapısından daha çok önem verildiğinden zevk meselesi diyerek girmiyorum ancak Vatanda da çoğunlukla düşük kalite kasalar satıldığı da bir gerçek.

Kasayı farklı yerden alabilirim dersen Teknobiyotik ve Inventus'da Silverstone, NZXT, Aerocool ( üst seviye modelleri ) ve de Corsair lere bakabilirsin.

Birde 1050ti nereden çıktı 960 kullanmayacakmıydın :)
Sosyal ağlarda paylaş

cpu cooler dediğin ne oluyor abi? ekstra cpu fanı mı almak gerekiyor?
ben de onu soracaktım ben cpuyla gelen fanı mı kullanayım bir tane dev heatsinkli fan taktırayım falan diye?

kasayı açıkçası tamamen cancanlı ve civcivli diye onu seçtim. senin attığın silverstone da iyiymiş bayağı. direk onu alayım beğendim ama ekstra psu almam gerekecek mi onu anlamadım yazından tam?
Sosyal ağlarda paylaş

jonq said:

Takıldığım nokta bu kasayı evde gaming için toplamıyor musun. Ayrıca multitask işleride bu pc demi yapacaksın yoksa ofisteki PC demi.

Birde 1050ti nereden çıktı 960 kullanmayacakmıydın :)

abi biraz kafa karıştırmış olabilirim ya. şöyle açıklayayım.

bende şuan gt960'lı bi bilgisayar var. içinden 960'ı çıkarıcam ve o bilgisayara bu yeni aldığım 1050'i takıp ofiste kullanıcam.

bu şuan topladığım bilgisayara da eski 960'ımı takıp evde oyun oynucam. yani sırf parasal gider gözüksün diye o listeye koyuyorum aslında. bu topladığım bilgisayar 960'lı olacak.

bu arada 1050ti bi tık daha düşük gözüküyor sanki bençmarklarda fln ondan kartları swap edicem. 1050ti daha iyi olacaksa onu takayım?
Sosyal ağlarda paylaş

jonq said:

Sadece gaming içinse 1800x işlemciye daha fazla bütçe ayırmaktan başka bir avantaj yaratmayacak sana. Bright'ın da dediği gibi onun yerine 1700 e yönelip rami yükselt.

Hepsini Vatandan alacağını varsaydığımdan kasa konusuna çok değinmiyorum. Birincisi kasanın dış görünüşüne iç yapısından daha çok önem verildiğinden zevk meselesi diyerek girmiyorum ancak Vatanda da çoğunlukla düşük kalite kasalar satıldığı da bir gerçek.

Kasayı farklı yerden alabilirim dersen Teknobiyotik ve Inventus'da Silverstone, NZXT, Aerocool ( üst seviye modelleri ) ve de Corsair lere bakabilirsin.

abi açıkçası komple vatandan alayım, kursunlar versinler diye düşündüm ya.

bir de ben ısrarla söylüyorum ama işlemciyi alabildiğim en iyisinden alıp rami daha sonra yükseltmek daha karlı olmaz mı? şu konuyu bi halledelim lütfen :D
Sosyal ağlarda paylaş

Anladım. O zaman şöyle yapalım VATAN'dan topla çık olsun. Stokta olan ürünlere baktım.

AMD Ryzen 7 1700 Soket AM4 + Wraith Soğutucu 3.0GHz - 3.7GHz 20MB 65W İşlemci - 1.574,59
ASUS ROG STRIX B350-F GAMING AMD B350 AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C) MHz Anakart - 620,77
GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 2400MHz CL15 1.2V Dual Kit Ram - 883,58
WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk - 220,22
Samsung 250GB 850 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD - 436,76
CORSAIR GRAPHITE SERİSİ 270R MidT ATX PENCERELİ KASA - 362,50
COOLER MASTER G750M 80PLUS 750W MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI - 489,37
Toplam: 4.587,79

PSU olarak Corsair CX750 de alınabilir. Hatta CX600 de işini görür ama Vatan'da göremedim.

Ekran kartını 960 kullanırsın. Yeni seri çıkıncada değişirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...