Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

aquila

pattisliborek

Öne çıkan mesajlar

bu vestel reklamlarını yapan grubu tanıyorum. Taşeron gibi bir şey bir ajansın, 1000TL'ye falan mal ediyorlar her boku ama reklam başına 30K civarı para alıyorlar. Başlarındaki leş karı para vermiyor ekibe falan sonra asfas 25k falan cebe atıyor.

Ajansa 75k TL civarında paraya veriliyormuş galiba reklamlar, ajansta işte en ucuz yapana ihale ediyor gibi bir şey lel
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

bu vestel reklamlarını yapan grubu tanıyorum. Taşeron gibi bir şey bir ajansın, 1000TL'ye falan mal ediyorlar her boku ama reklam başına 30K civarı para alıyorlar. Başlarındaki leş karı para vermiyor ekibe falan sonra asfas 25k falan cebe atıyor.

Ajansa 75k TL civarında paraya veriliyormuş galiba reklamlar, ajansta işte en ucuz yapana ihale ediyor gibi bir şey lel

ee plan neymiş yabancı sınırı kalkınca
Sosyal ağlarda paylaş

chrome said:

lan ne biçim ülkeyiz. her sektörde taşeronluk var.
bir ara belediye işçilerine 4000 lira maaş veriliyordu. adamlar 1000 lira verip yerilerine başkalarını çalıştırıp kendileri kahvede oturuyorlardı.
bizden bir bok olmaz lan.

Bu sektörde taşeronluk herkesin işine geliyor. Şimdi mesela Vestel olayından örnek vermek gerekirse;

5-6 tane büyük ajans var. Vestel diyor ki şu kadar bütçem var. Hepsi sizin, yeter ki bana fikir beğendirin. Ajanslar çalışıyor işte fikrini satarsa atıyorum 100k parada anlaşıyorlar.

Kendilerinin bir ton işi var ya da işte uğraşmak istemiyorlar vs. Gidip işte reklam firmalarına, ufak ekiplere, tanıdığa vs. haber salıp fiyat verin diyorlar. İhale dönüyor bir nevi, eldeki senaryoyu en aza çekecek adamlara veriyorlar. Benim verdiğim örnekte işte en düşük teklif 30K ile o kadına aitmiş, alıyor.

30K bütçe ile kadın reklamı çekiyor. 10'a mı çeker, 10TL'ye mi çeker ajans karışmıyor yeter ki işi bana ver istediğim şartlarda diyor. Ajans beğenirse işte onlar götürüyor Vestel'e, orası da beğenirse para akışı üstten başlıyor alta doğru. Ajans sadece ismi, cismi ve gücüyle oturduğu yerden en az 20-25k TL para kaldırıyor vs...

Küçük firmanın normalde Vestel'den direkt olarak iş alması imkansıza yakın bir şey, bu sayede hem ünlü firmaya iş yapıp portfolyo oluşturuyor hem de iyi para kazanıyor. Win-Win

Sektörde çoğu iş şuan bir de asistan sistemiyle yürüyor. Bir firma var diyelim. Kamera ekibi kuruluyor işte 2-3 tane sabit çekim ekibi var. Bunlara işte işler geliyor, her eleman yanına işte günlük ya da iş başına 100-150TL'den bir asistan alıp çekime gidiyor. Asistanlara çektiriyor, kendisinin sadece sorumluluğu ve şöyle şöyle alın, kısacası yönetmenliği oluyor. Eline makine bile almadığı oluyor.

Kendi parasından vs. atıyorum asistanlara 300-400TL veriyor ama iş sonunda atıyorum kendisi de 1500TL-2000TL para alıyor. Ama yorulmuyor.

Hatta kendisi başka bir işteyken asistanlarını başka işe gönderen tanıdığım vardı.

Sektörde en boktan tanıtım filmleri için bile 5000-6000TL alınmaya başlandı. Asistan kullanılıyor, iş gücün hafifletilip hızlıca işleri yapıyorsun.

Sana asistanlığa gelen adamın da bir yerde bağlılığı yok. Sürekli dolanıyorsa böyle 3-4 yerde haftada 1000TL toplayabiliyor. Ha yorucu oluyor ama çabalayıp çevre yapınca da asistan alıyor o da kendi yanına vs...

Sektör garip ya, neyse konu alakasız bir şeydi asdfsd
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...