Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

13. cuma , uğursuz gün

Ashes2ashes

Öne çıkan mesajlar

13. nün uğursuz olması iskandinav mitolojisinden geliyor diye okumuştum Loki 13. tanrı mıydı neydi (Daha doğrusu 12 kişilik bir ziyafet var da Loki davetsiz misafir olarak katılıyor 13. tanrı olarak).
Ama başka örnekleri de var, mitolojik olarak en eskisi hangisi emin değilim.

Aynı olay hristiyanlığa son yemek olayıyla geçiyor, onda da masadaki 13. kişi puştluk yapıyor işte
(Biraz daha bakındım, İsayı da cuma günü çivilemişler buna ek olarak, cumanın bir bağlantısı da o olabilir belki)
Sosyal ağlarda paylaş

Mal said:

said:

tapınak şövalyeleri haçlı savaşları sırasında kudüste kurulan ve hıristiyanları haç yollarında koruyan bir tarikat. gelgelelim hem ticaret hemde gümrük işleri ile de ilgilenmişler, bankacılık da yapmışlardır. ( mesala sen pariste birine bir kese altın veriyorsun, yolda soyulurum diye, kudüse gittiğinde elindeki senetle bir başka tapınakçıdan bir kese altın alıyorsun, bir çeşit western union ) ama asıl gelir kaynakları tabi ki müslümanlar dan gasp ettikleri savaş ganimetleridir. kudüs ve doğu kaybedildikten sonra da tekrar avrupaya yerleşen tapınakçılar çok ama çok zengin olmuşlardı. bundan dolayı da toplumda önemli kişiler haline geldiler.
fransa kıralı ve zamanın papası ( bilmem kaçıncı innocent ) bu heriflere kıl oluyorlardı. gücü paylaşmak işlerine gelmiyor hemde sahip oldukları servete el koymak istiyorlardı. bir plan dahilin de tüm bölge komutanlarına bir mektup yazılır ve 13 ekim 1307 cuma sabahı bu mektubun her yerde aynı anda açılması istenir. amaç tapınakçıları faka bastırmaktır. mektubu birisi erken açsa diğer tapınakçıların kaçması için zaman kazanması işlerine gelmez.

söz konusu gün büyük cadı avı başlar, binlerce tapınakçı yakılarak yada işkence ile öldürülür.

kaçabilen küçük bir grup iskoçyaya yerleşir. meşhur roslin şapelini kurarlar. intikam yemini edilir. avrupa da tekrar iktidarı elde etmek için gizli örgütler kurulur. ( illuminati filan )

nitekim bir kaç yüzyıl içinde rönesans ve reform hareketleri ve protestanlık avrupada başgösterir ve bir daha hiç bir papa o kadar büyük bir güce sahip olamaz.

allah belalarını vermiş

türkçe kaynak okumanı pek tavsiye etmiyorum :P
Sosyal ağlarda paylaş

chrome said:

şu yaptığınız şeyin karşılıklı oturup 31 çekmekten farkı ne söyler misiniz bana?

tatmin olmuyoruz

sonra pişmanlıkta olmuyor

tarih konusunda nasıl bir 31 den bahsediyorsun ki ?
olmuş bitmiş
bizide pek ziklemiyor eu da geçiyor daha çok

ha şu an ki konjüktürü etkiliyor mu onu tartışırızda
31 neresinde bunun ?
Sosyal ağlarda paylaş

özellikle tarihsel bir detaya dayandığı için buraya açtım zaten
yoksa konudışı garbage dayar geçerdim

illimunati farmasonlar gülhaçlar vs birsürü komplo teorileri buralara dayanır

fransız ihtilali gibi tarihte yer etmiş çok önemli bir detayın bu 13.cü cuma nın intikamı olduğu söylenir ki fransız ihtilali bütün avrupaya yön vermiş bir değişikliktir , avrupa bir daha aynı olamamıştır

ne 31 i ?

lütfen geyik yapacaklar garbıça kayabilir mi ?
Sosyal ağlarda paylaş

şu sokakta bi dolaşın bakıyım benim internet zayıf

https://www.google.com/maps/place/Galata/@41.0239,28.9735103,3a,75y,49.05h,90t/data=!3m4!1e1!3m2!2e0!3e5!4m2!3m1!1s0x14cab9e7a7777c43:0x4c76cf3dcc8b330b

yok ya yanlış oldu bu evin içine nası girdi streetview?
Sosyal ağlarda paylaş

Ashes2ashes said:

chrome said:

şu yaptığınız şeyin karşılıklı oturup 31 çekmekten farkı ne söyler misiniz bana?

tatmin olmuyoruz

sonra pişmanlıkta olmuyor

tarih konusunda nasıl bir 31 den bahsediyorsun ki ?
olmuş bitmiş
bizide pek ziklemiyor eu da geçiyor daha çok

ha şu an ki konjüktürü etkiliyor mu onu tartışırızda
31 neresinde bunun ?

12 pati karsilikli 31 cekiyormus. 13. davetsiz 31 cekmis. 13 31
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...