Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mehmet Pişkin'in İntihar Notu

cabiria

Öne çıkan mesajlar

benim ister istemez tepkim adamın kendisine degil ki..banane istedigini yapsın.. Bu yancılara bitiyorum ben.

Cesur adammışsın be ..
Kendime gelemiyorum.. Ağlattın bizi be adam..

falan..

yoo adam cesur falan değil ve ağlatmadı.

Ölümle ilgili ağlanacak milyonlarca örnek var dünyada..Onlara bakıp ağlayabilirsiniz isterseniz ve cesur insanlar görmek isterseniz yine örnekleri mevcut.

Karısı hamile askerde şehit edilen bir teğmen varken, Terör uğruna sokaklarda kurşunlanarak pisi pisine ölen çor çocuk varken,insanlara sağlık vermek için kendi hayatlarından olanlar varken kimse kusura bakmasın şu vakaya falan ağlayamayız.Ağlama lüksün yok buna.
öle izleyip geçiceksin ve kendi seçimiymiş, yakınlarına sabır diliyorum diceksin biticek.
Böyle facebook ve diğer sitelerde bissürü sığırın edebiyatıyla karşılasınca artık ister istemez konuştum.
Burda da konuyu görünce ve aynı örnekler burda da olunca yazdık.

neyse daha fazla uzatmaya da gerek yok.

edit : imlâ
Sosyal ağlarda paylaş

Eternal said:

Yazı

iki defa izledim. intihar edip, öldüğü için zerre kadar tınlamadım bile. açıklaması kısmında ise ne empati ne de buna benzer bir şey oldu.
''niye canikom?'' diye sorabilir birileri. minnacık bir etki bile etmedi; ne durumu, ne anlattıkları, ne hissettikleri.
çoğu yazarın angut olduğuna karar verdim, yorumları okuduktan sonra.

bir insan kendini öldürebilir. buna bir şey demem. ne eleştiririm ne de överim.
ama o duruma geldiğini öne süren biri, bana durumunu dramatize ederek, hak verilmesini umarak yaparsa, başlarım onun yapacağı işe.

belli ki bu adam hayatta göte gelmemiş çok. sahici acının ne olduğuna dair ise, en ufak bir fikri bile yok. belli ki, temiz bir adam, iyi bir aile çocuğu. düzeyli, kaliteli bir hayat yaşamış. bunu anlattıklarından değil. vücut dili nedeniyle söylüyorum. çünkü belki çok bir bok bilmeyebilirim ama harbi acının altında kalmış insanın, yüz hatlarını, mimiklerini, hal ve hareketlerini çok iyi bilirim.

derdi ya da tasasından ziyade, boşluk duygu neticesinde, bir kılıf halinde sunduğu şeyleri anlatıyor.
cidden parça parça olsaydı içi, yok yiğenim doğacak, yok kuzenim doğuracak, kardeşim hamile, halam bilmem ne diye şeyler anlatmazdı.
harbi içi parça parça olsaydı, ''sikerim böyle hayatı'' der, ne konuşur ne bekler, kafasına sıkardı.

bakırköy acile gidin, acı ne görün. çocuğuna ilik arayan babanın halini bırak, babasına bunu yaşatan çocuğunun halini biraz izleyin ondan sonra bardaktan, damladan bahsedin.
intihar edeceksen et kardeşim, bana maval okuma.
acı nerede olur ben sana söyleyeyim, yakın tarihte parasızlıktan hastane alınmayıp, hastane kapısında ölenin yakınında acı olur. dayanamazsa o dayanamaz. ama bu amına koyduğumun hayatı, göte gelmiş insana dayanmayı öğretir.
depremde, enkazın altında kızını arayan annededir acı. bunun için zilyon tane araştırma yapmaya da gerek yok. eşe dosta arkadaşa sormaya da gerek yok. doktorlardan fikir almaya da gerek yok. hatta ingilizce çeviriye de gerek yok. o kadın ceset olsa bile çocuğu sarılmak ister.
30 yıl önce evinden çıkıp, bir daha dönmemiş adamın annesine, cumartesi annesine sorun acıyı. 30 yıldır beklediği umut ney. bir mezar taşına bile nasıl razı gelir insan, gidin ona sorun.
karşı apartmanımda, oğlu özürlü olan, çocuk ki yaşı benden büyük, krizler geçirince, balkona kitlemek zorunda kalan aileye gidin sorun. sormayın lan, gidin yüzüne bakın sadece. acı nasıl insanın yüzüne işler insanın, görün öyle konuşun.
iki kuruş para için hamallık yapıp, yine de aile geçindiremeyen adamın konuşamamasını dinleyin. o susmak, bu konuşmaktan daha çok şey anlatır.
zerre kadar sevmem hakan albayrak'ı ama bir şiir var.
''sen oğuz ataylarda boğulurken
intihar yer, intihar kusarken
gazzede bir çocuk
adam gibi ölüyordu.''
silahın, savaşın sınırın ne olduğunu bilmemesine rağmen, piç bir kurşunla vurulmuş çocuğun,
değil mezar, değil kadavra, öyle bırakıp, giden adama anlatın siz bu lafları. belki intihar eder yavşak.
açlıktan iskeleti çıkmış, başında kendisini yemeyi bekleyen kuşun fotoğrafına çeken adam olmayın. biraz da o çocuk olun. o siyah, açlıktan geberen çocuk olun biraz da.
kanserden gün ve gün çürüyen, tanrıya her gece ölmek için dua eden insan, kimseye bir şey anlatmaz ama. ölmek nedir gidin ona sorun. harbiden ölmek nedir o bilir.
kitaplardan esinlenip, palavra sıkıntıların sonunda, ayy dayanamıyorum demeyin lan bana.
amına koyduklarım bir kere de adam gibi ölün. adam gibi ölmekte bahsedin biraz da.

konumuza gelelim. hayatına son noktayı koymuş. umurumda değil, eleştirmiyorum da. bana bunun romanını anlatmayın ama. öldüyse, öldü. o kadar. ne benim, ne senin, ne de öbürü için var olmadı, yaşamadı. o zaman kendi için, kendi keyfinden öldü.

almış eline şarabı ellan getzilfrizmiş.. hayatın kısır döngüsünde döndügümü hissettim geri gelebilirdim fakat.. inşa et tekrar falan olmıcagını düşündüm .. yav he heeee..
bana hakikaten "maval okuma" bu yukarıdaki cocugun dedigi gibi..
Hiçbir emelin kalmadıysa bu hayatta başkaları için yaşa.

Spoilera katılıyorum katılmasına da son dediğine katılmıyorum, keza son zamanda forumda da ara ara gördüğümüz "hayat çok yivranç yhaaaaa" insanlarına yönelik iyi bi cevap bence spoiler. Adam belli ki başkaları için yaşamak istememiş, gitmiş öldürmüş kendini. Sen ben mantık çerçevesinde yaklaşıp "canlı olmanın" değerini herşeyden üstün görürüz ama insanların bu bakış açısına sahip olmayıp intihar etme hakkı tabii ki olmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

o yüzden kimse bilip bilmeden intihar edenler hakkında yok şöyledir böyledir diye konuşmasın arkadaşım. bu iş öyle dışardan bakıp yea ne var ne ölüyosun denecek kadar kolay bişey değil.

benim de eski kız arkadaşım aynen balkondan atlayıp intihar etmişti. seni gayet net anlıyorum ve aynen katılıyorum. ama insanlarda empati eksiği var. kendi veya yakınının başına gelmediği zaman olayların ciddiyetini fln idrak edemiyor/etmek istemiyorlar
Sosyal ağlarda paylaş

meh. biri uzun uzun yardırıp yardırıp özette "gerçek acı ne bilmiomuş" demiş. sanki her acı her insanı aynı etkilermiş gibi, herkesin dayanma gücü aynıymış gibi ve sanki 13 dkk üstü kapalı bir konuşma sonrası adamın ne zorluklar yaşadığını hemen çözmüş gibi. ulan belki adam aklınızın almayacağı zorluklar yaşadı ama hala böyle durabiliyor ayakta? ya da gerçekten güçsüz ve en ufak yıpranmada pes etmiş. bunu bilemeyecek olan insanların her haltı biliyormuş gibi yorum yapmasına kıl oluyorum.

edit: adamın parası olması, sevgilisi olması, ailesi olması ve iyi bir eğitimi olması o insanın acı çekmediği ve/veya çekmeyeceği anlamına gelmez.
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:

7 sayfa okumadım, okumayacağım da yanlızca söylemek istediğim şey şu. şu adamın videosuna kalkıpta ahkam kesen, attention whoreluk vs. diye kritik yapan herkesin allah belasını versin.

Mehmet, eşimin tiyatro'dan sahne arkadaşıydı bir insanın tanıdığı yakınının başına gelince anlıyor bazı şeyleri, başımız sağolsun. Ailesi resmen bitap düşmüş yok öle video mu olur, yok kaldırın bunu intihara özendiriyor sataşmalarından ve videoyu kaldırdı...

düşünün sevdiğiniz kişinin arkasından kalan son görüntünün toplumun siktiri boktan ukalalık uzmanlarının çekememezlikleri yüzünden ailesi bir de bunlarla uğraşmayalım diye kaldırıldı. zaten ilk aşamada kadavra vs. muhabbetlerine olmaz öyle şey mezara gömücez şeklinde tepki verilmiş sanırım (çevre ahalisinden mi yoksa belediyeden mi geldi bu baskı bilmiyorum.) bir de daha bunlarla uğraşacaklar.

başınız sağolsun
Sosyal ağlarda paylaş

Eternal said:

benim ister istemez tepkim adamın kendisine degil ki..banane istedigini yapsın.. Bu yancılara bitiyorum ben.

Cesur adammışsın be ..
Kendime gelemiyorum.. Ağlattın bizi be adam..

falan..

yoo adam cesur falan değil ve ağlatmadı.

Anlamadığım bir noktayı sorayım.

Şu senin kendi düşüncen ya "yoo adam cesur falan değil ve ağlatmadı."

Senin düşüncendir ok, de adamın cesur olduğunu düşünen ve adamın yaptığına üzülenlere niye ayar oluosun ki?

Öyle düşünülemez mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

meh. biri uzun uzun yardırıp yardırıp özette "gerçek acı ne bilmiomuş" demiş. sanki her acı her insanı aynı etkilermiş gibi, herkesin dayanma gücü aynıymış gibi ve sanki 13 dkk üstü kapalı bir konuşma sonrası adamın ne zorluklar yaşadığını hemen çözmüş gibi. ulan belki adam aklınızın almayacağı zorluklar yaşadı ama hala böyle durabiliyor ayakta? ya da gerçekten güçsüz ve en ufak yıpranmada pes etmiş. bunu bilemeyecek olan insanların her haltı biliyormuş gibi yorum yapmasına kıl oluyorum.

edit: adamın parası olması, sevgilisi olması, ailesi olması ve iyi bir eğitimi olması o insanın acı çekmediği ve/veya çekmeyeceği anlamına gelmez.

Sosyal ağlarda paylaş

abi cesur oldugunu düşünebilir tabiki kendi düşüncesi ama cesur olmak bu demek degil. Bu ak ve kara gibi bariz birşeydir.
Düşünebilir ama doğru değil düşüncesi.

+

üzülenlere ayar olmuyorum.. saygım sonsuz ama bi primciler var ortamda.. onlar çok belli yani. hakikaten üzülen insana birşey niye diyeyim sabır diliyorum hepsine.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

https://www.facebook.com/bahriye?fref=photo

profilde biraz aşağı inin.
şöyle bişey var çok ilginç geldi iyi ya da kötü diye yorumlamıyorum. memetin çok yakın arkadaşı son fotosunda beraber oldugu kız galba.

ama ölümünü adam sanki başka bi şehire taşınmış gibi karşılamış. çok acaip geldi ne bileyim.

tepkilere de cvp vermiş fln.

said:
Bu notu göremeyeceksin. Pislik herif tek taraflı not mu bırakılır? Bi cevabını bekle.
Videonun tamamını izlemedim. Ölmüş olman gerçeği ile gayet irite edici oluyor. Ama dinlediğim ve seni bildiğim kadarıyla, seni anladım.
Hayat yine de güzeldi be Meemetim. Senin perspektifin için de uğraşırdık isteseydin.
Bi de bunu dene bakalım hadi. Seni seviyorum. So long.
bi "OÇ NİYE ÖLDÜN OÇ" yazmadığı kalmış.
Sosyal ağlarda paylaş

Eternal said:

abi cesur oldugunu düşünebilir tabiki kendi düşüncesi ama cesur olmak bu demek degil. Bu ak ve kara gibi bariz birşeydir.
Düşünebilir ama doğru değil düşüncesi.

+

üzülenlere ayar olmuyorum.. saygım sonsuz ama bi primciler var ortamda.. onlar çok belli yani. hakikaten üzülen insana birşey niye diyeyim sabır diliyorum hepsine.

Yanlış anlamışım dediğini pardon o zaman
Sosyal ağlarda paylaş

Seru said:

abi adam gayet mutlu gözüküyo bu kararı aldıktan sonra neden üzülsün ki insanlar, özellikle adamı tanımayanlar?

Oturup salya sümük ağlamadım ama üzüldüm.

Böyle pozitif ve iyi bir hayatı var görünen bir insana, hayatını bitirmeyi mantıklı bir durum gibi algılatacak travmanın büyük bir travma olduğunu düşündüğüm için üzüldüm

Arkadaşlarından bir kaçını şahsen tanıyorum, onların ne kadar üzüldüğünü gördüm, ailesinin ne kadar üzüleceğini düşününce ailesi içi çok üzüldüm cidden

Bu yani
Sosyal ağlarda paylaş

benim açıkçası burada takıldığım şey biraz farklı. yani intihar olunca ve benim de bir geçmişim olunca konu hassas birşey gibi oldu ama daha genel.

hayatta ve forumda heryerde bu tarz insanlar görüyorum ve birşey yazmadan duramıyorum. sonra işte black-ice sardı yine birine diyorsunuz haklısınız da.

benim sinir olduğum şey oturduğu yerden dünyada herşeyi yalayıp yutmuş insan gibi ahkam kesmek.

bu intihar değil herşey olabilir.
mesela iş yerinde oynancak oyun soran adama iş yerinde iş yapılır, iş yoksa da otur işini öğren diye kızana da kızıyorum.

sevgilime hediye oyuncak alcam diyince sevgiliye oyuncak mı alınırmış diye üşenmeden yazana da.

intihar eden adamın 14 dakikalık vidyosunu izleyip adamı 20 yıldır tanıyormuş gibi meh ilgi peşinde diyene de.

arkadaşım belki adam manav kendi dükkanını işletiyor? tezgahta müşteri yokken oyun oynayacak nereden biliyorsun?

belki adamın kız arkadaşı oyuncak koleksiyonu yapıyor? tanıyor musun?

herşeyi geçtim bütün bunlardan size ne?

adamı tanımıyorsun, 14 dakikalık vidyosundan da bir bok anlayamazsın. anlamış olduğunu iddia etmen artistlik yapmandan başka birşey değil.

red'in yaptığı tek şey bizden (diğerlerinden daha az empati kurma yetisine sahip olup) bu olaydan bizden daha az etkilenmiş olmasını bizim duygusal olarak bu videodan etkilenmiş olmamızı gizli bir şekilde küçümseyecek şekilde kullanarak kendine prim yapmasından başka birşey değil. işin temelindeki psikoloji bu. bakın ben sizin gibi etkilenmedim çünkü seks yapıyorum, meh.

aslına bakarsan ben bunu yapmana da kızmıyorum, gelip buraya gey misiniz hemen ağlamışsınız desen evet geyim galba etkilendim amk derim çok da umrumda olmaz zaten. benim takıldığım bilmeden etmeden ya da bilmem kaç doğruluk payıyla tahminde bulunman. red ya da aynı şeyi yapan diğerleri bilmiyorum.

ha dersiniz sanane niye takılıyosun bunlara. valla ben de böyle bir adamım işte. elimde değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Ha bir de forumda biri demiş biraz öncelerde "eee her gün bir sürü insan intihar edio bu niye olay oldu?"

E çünkü gördük. Büyük ihtimal intihar etme aşamasında kimle konuşsak böyle üzülürüz. Ha tabii "eaaaman gebersin mehehe" yapan tipler baki. Çok klasik olacak ama onları da bir yakınlarının ölümünde/intiharında gözlemlemek gerek. O durumda da "mehehe ölmüş la napak" diyorlarsa zaten farklı bir kafa yapısı var demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...