Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Muhteşem sağlık sistemimiz

masa

Öne çıkan mesajlar

Rewendor said:

Dworgian said:

Bir de,

Şu maddeyi kanunda bulup gösterir misin? Zira ben işletme sahibi olarak istediğimi alıp istediğimi almama hakkına sahip oluyorum benim bildiğim. Restoran, bar, cafe, sinema salonu, konser vs. Hatta konser biletlerinde de yazıyor bu durum?

Rewendor said:

bar "Damsızsın seni almıyorum" diyemez.

Tüketici Kanunu 5. Madde:

Madde 5 - Satıştan Kaçınma

Üzerinde "numunedir" veya "satılık değildir" ibaresi bulunmayan bir malın; ticari bir kuruluşun vitrininde, rafında veya açıkça görülebilir herhangi bir yerinde teşhir edilmesi, onun stokta bulunduğu anlamına gelir. Satıcı teşhir ettiği malların satışından kaçınamaz.Satılmadığı halde satılmış gibi gösteremez. Hizmetlerin satışından da haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamaz.

Satıcı, bir mal veya hizmetin satışını, o mal veya hizmetin kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı, ebat veya süresi kadar satın alınması ya da başka bir malın veya hizmetin saın alınması koşuluna bağlı kılamaz.

Malın ya da hizmetin belli miktar, sayı, ebat ya da süre koşuluyla satılması, teamül, ticari örf veya adetten ise, üçüncü fıkra hükmü uygulanmaz.

------

"Damsız olmak" doğal olarak haklı bir sebep sayılmıyor, üstüne üstlük cinsiyet ayrımcılığı ve eşitlik ilkesine aykırılık olduğundan başka yasal ihlalleri de beraberinde getiriyor.

Bunun mahkemede dava olmuş ve sonuca bağlanmış örneği bile var, 2007 yılında damsız alınmadığı bara dava açan avukat kazandı, olay oldu. Sonrasında 1-2 örneği daha çıktı. 2012'de bi tane dava varmış şimdi baktım, özellikle "eşitlik ilkesine aykırı" diye açılmış. Google'dan aratarak bulabilirsin çeşitli olayları.

Tabii bazı şımarık işletmeler hala kuralı uygulamayı sürdürmeye çalışıyor.

dün koçtaşta kavga ettim bu yüzden. yarım saat ayakkabılık beğendim sordum stok yok dediler. ilkinde pek bişi demedim. sonra gittim başka bir ayakkabılık beğendim aynalı maynalı aynı cevabı onda da aldım. lanet olsun deyip bıraktım. sonra gittim banyo dolabı baktım yarım saat ölçüleri almayı unutmuşum aradım ev sahibine ölçtürdüm falan. sonra öğrendim ki banyo dolaplarının neredeyse tamamı stok dışıymış. bağırdım çağırdım oradaki çalışana ne kadar suçlu olan o olmasa da, bu kadar mı zor bir stok yok etiketi yapıştırmak diye. demek ki şikayet etsem hakkım bile varmış zamanımı çaldıkları için
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

navyamphs said:

yok ööle bişi abi
herkese hizmet verme zaruriyyeti sadecae kamuya şarttır
özelin öyle bir zorunluugu yok
sadce tekel olusturacak bi durum warsa ve haksız kazanca felam yol acacaksan zorla sattırabilirler sana kamu zoruyla
ama onun dısıdna tipini begenmedigini almama ve hizmet vermemme hakkın var

Sen "umuma açık satış yapıyorum" dediğin sürece özel sektörde de hizmet vermek zorundasın herkese. Yani bakkalsan gelen her müşteriye satacan.

- melaba. ben x marka sigara alcam
- kalmadı bilader
- sizi şikayet etcem mınıza koydurcam, süründürcem
...
- alo 155 mi. bana sigara satmadıalr. gelin basın burayı
...
- bilader niye sigara satmadın adama
- bitmişti yeni geldi
Sosyal ağlarda paylaş

navyamphs said:

Rewendor said:

navyamphs said:

yok ööle bişi abi
herkese hizmet verme zaruriyyeti sadecae kamuya şarttır
özelin öyle bir zorunluugu yok
sadce tekel olusturacak bi durum warsa ve haksız kazanca felam yol acacaksan zorla sattırabilirler sana kamu zoruyla
ama onun dısıdna tipini begenmedigini almama ve hizmet vermemme hakkın var

Sen "umuma açık satış yapıyorum" dediğin sürece özel sektörde de hizmet vermek zorundasın herkese. Yani bakkalsan gelen her müşteriye satacan.

- melaba. ben x marka sigara alcam
- kalmadı bilader
- sizi şikayet etcem mınıza koydurcam, süründürcem
...
- alo 155 mi. bana sigara satmadıalr. gelin basın burayı
...
- bilader niye sigara satmadın adama
- bitmişti yeni geldi

Burada kanuni zorunluluktan bahsediyoruz pratik uygulamadan değil. İşgüzarlığa gerek yok.

Bir de o diyalog öyle olmuyor.

- ben x marka sigara alıcam
+ kalmadı bilader
- o arkandaki rafta iki koli var ama?
+ ha evet, var ama sana satmıyorum, tipine gıcık oldum.
- arkadaşlar şahit misiniz? kasıtlı satmadığına?
* şahitiz.
- Merhaba, şikayette bulunacaktım.
/ Şu şu tarihte mahkemeniz var.

Teoride işleyen sistem bu.

Yoksa pratikte sistemin işleme durumundaki farklılıkları birkaç mesajda birden belirttim.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

O zaman teoride ben gıcık olduğum bakkalı 2 şahitle mahkemeye verebilirim?

Yani mahkemeye verirsin de senin sözüne karşı onun sözü, artı şahitler, sonuç ne çıkar belli değil. Adam da çıkartır kamyonla adam yığar "yıllardır bu adamdan alışveirş yaparız yapmaz öyle şey" falan diyen falan. Vardır mutlaka zibilyon tane böyle dava, artık hakimler kim haklı kim haksız çözmenin yolunu bulmuştur. Muhtemelen daha somut bir şeyler göstermen gerekir de nasıl delil çıkartırsın onu bilmiyorum.

yoksa şahit toplayıp adamı cinayetten darptan falan da mahkemeye verebilirsin :D Mal satmamada kanıt süreci falan nasıl yürüyo bilmiyorum detayını.
Sosyal ağlarda paylaş

Soimyr said:

dana22 said:

ne demek reddedemez ? neden reddemeyecegini bana aciklar misiniz ?

mesela senin gibi ortalama insan zekasının çok altındaki bireylerin dahi yaşamasına niye izin veriliyorsa o yüzden.

mumkun mertebe bundan sonra yazacaginiz yazilardan once forum kurallarini bir daha okur musunuz ..
Sosyal ağlarda paylaş

Şu boktan sistemde suçlu doktorlar zannediliyor ya...

Mesleğin eski kutsallığı mı kaldı, hasta saygısı mı kaldı da hipokrat yemini kalsın.

Artık hastalar müşteri, klinikler ticarethane maalesef.

edit: Videoyu da izledim... Hastanın tavrı bu duruma yol açmış gibi duruyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

WaNTeD said:

donunu bile alırsın

şahit misin!

Bakkal makkal olmasına da gerek yok istersen.

Aynı sistemi hakaret için kullan. Git 2 yalancı şahitle "Bu adam bana hakaret etti şikayetçiyim, bunlar da şahit" de. Sistem aynı. Ha, açtığın davanın sonucu ne olur orasını bilemem tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...