Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Konut kredisi durdurma/iptal

Natanyal

Öne çıkan mesajlar

Bilen biliyor. Bu Esenyurt mağdurlarından biri babam, dolaylı olarak biz. babam diye ayrıştırmamın sebebi esasen hiç oradan ev almasını istemememize rağmen gidip maketten ev almasıydı. Her neyse, ilk olarak olayı anlatayım;

Aralık 2012 de teslim edilmesi gereken evimiz vardı. Mucrir sebepler vs. sözleşme geyiğine (ki mücrir sebep olmamasına rağmen) 6 ay süre tanındı. İnşaat vs. tabii başlamadı. İnşaat şuan halen yarım, bizim aldığımız bloğa başlamadılar bile. Sonra kayyuma düştü vs...

Neyse işte geçen Temmuz başında toplantı düzenlemişlerdi. Gittik. İflas erteleme çıkıyor. Bilirkişi raporları vs. gösterildi. Dava yapıldı, iflas erteleme kararı çıktı. İnşaat başlanacak hemen, yurt dışı ortağımız vs. var dediler ama tabii ki aradan aylar geçti yine bir şey yok.

Bugün şantiyedeki vinçleri vs. sökmeye başlamışlar. Kaçıyorlar bir nevi taşeronlarda, sahipleri zaten yoklar. Firma sahibi büyük ortak 3 hafta önce video yayınladı bir tane işte "SABRETMİYORSUNUZ" diye mağdurları vs. suçladı asdfsad

Neyse peşinatlar büyük ihtimal GG oldu. Benim derdim şuan babam için krediye yatırılan parayı kurtarmak. Ben 2 yıldır, ev teslim edilmediğinden beri krediyi mahkeme kararı ile durdurma yanlısıyım. Yapanlar oldu, ev teslim olana kadar ödemeyecekler. Bizimkisi işte ödeyelim ne olur ne olmaz kafasındaydı. Evi istiyorum, ödemem gerek vs... İnadından da vazgeçmedi.

Borç bitti. 3 ayı kaldı. Ev ortada yok. Daha 1-2 yıl borcu olanlar var işte mağdur derneğinde ve onlar önce durdurma, sonrada iptal için dilekçe yazmaya başlıyorlar.

Satım işlemi de Kuveyt Turk'ten oldu. Kuveyt'e ev satıldı. Onlar üstüne kâr koyup bize sattılar gibi bir şey yanılmıyorsam süreci tam bilmiyorum da bilenler vardır burada. Tabii ev olmadığı için ortalıkta orası da patlıyor. Zaten firmanın en büyük alacaklısı Kuveyt'miş. Bize satılanlar dışında bankaya da 150 daire mi ne satmışlar.

Şimdi durdurmanın mümkün olduğunu biliyorum ama krediyi iptal edip, peşinat hariç yatırılan parayı geri almanın yolu var mıdır? Benim bildiğim mağdur olduğun ispatlanır ve firma iflas ederse devlet ödeme yapıyor zamanı gelince de tabii paranın vs. değeri kalmıyor. Bankadaki parayı almanın yolu var mıdır?

Çünkü bankanın bu parayı da inşaat firmasına yollamadığını biliyoruz. Kendi alacakları için kesiyor.

Bir de şöyle bir şey var. Bugün ilk ruhsatı koydular dernek sayfasına, buna göre bize daireler satıldığı sırada sadece 10 kat izni varmış. Bizim mesela 21. kat, hatta mağdurların tamamı 10+ üst katlarda bir tane altta adam göremedim.

Bu tip kanıtlar var. Sahiplere karşı dolandırıcılık suçundan davalar var.

ha bu süreçte bu adamlar nasıl iflas erteleme çıkarttılar bilmiyorum ama yeni türkiye diyip geçesim geliyor.

Evet yine karışık bir wot oldu ama özetlersem;

Yatırılan bu paranın önce durdurması (3 ay kaldı gerçi) ardından geri iadesi söz konusu mu? En azından paranın yarısını kurtarayım üstüne koyup başka yerden ev alalım diyorum.

edit:

Bu arada dernekten biri Kuveyt'in sağlam abilerinden biriyle toplantı ayarlayıp konuşmuş. Durdurmayı hemen yapıyorlarmış dilekçe ve tüketici hakları mahkemesi kararıyla gidersen ama iptal için karar verilmemiş. Yani banka da salak değil hemen iptal edecek kadar ama onlarda bokun içinde olduklarının farkındaymış. Hep ucu açık konuşmuşlar vs...

HUKUKÇU PATİLER GELİN
Sosyal ağlarda paylaş

Kredi söleşmene bakmadan söylenecek, yazılacak herşey afaki kalır. Öyle kafadan cevap verilecek bir soru değil içtihatlere bakmak gerekli. Ayrıca mücrir değil mücbir sebep.

İflas erteleme konusuna gelince, sermaye arttırımı da içeren bir iyileştirme projesi sundularsa mahkeme de bilirkişi raporlarının ışığında bu projeyi gerçekçi bulursa önce tedbir sonra iflas erteleme kararı çıkartır. Bu noktada alacaklıların bu davaya müdahil olup iflas ertelemeye karşı çıkmaları gerekirdi. Tabii şirketin borcunu ödeyecek parası varsa ki genelde öncelikli alacaklılardan piyasaya olan borcu ödeyecek mal/para kalmıyor dolayısıyla eğer gerçek bir iyileştirme projesi sunulduysa bu sizin avantajınıza birşey.

Eğer şirket muhattabı bulabiliyorsanız ve gerçekten dediğin gibi kredi duruyorsa, şirket yetkilileriyle konuşup alacağınızın iskontolu bir miktarda ödenmesi karşılığında borcun tamamından şirketi ibra edeceğiniz bir protokol için pazarlık yapmayı deniyebilirsin. Tabii bunu ancak inşaatın asla tamamlanmıyacağına inanıyor ve dediğin gibi sadece paranın bir kısmını almakla yetineceksen yap.

Normalde iflas erteleme halinde şirket avukatı protokol yapmak için alacaklılarla temasa geçer ama durumu bilmediğim için neden yapmadılar bilmiyorum. İnşaat şirketinin adı nedir?
Sosyal ağlarda paylaş

mücbir aynen, hiç bilmiyorum bu terimleri vs. neyse asdfasd

Ukra İnşaat bu arada firmanın adı. yani ben inanmıyorum o evlerin tamamlanacağına da işte halen babam gibiler ben evimi istiyorum diye dolanıyorlar.

iflas ertelemeye karşı çıkılmamasının sebebi adamın davadan 3-4 hafta önce çıkıp, herkesi toplayarak yabancı ortak buldum sorunları çözdüm diye belgeler vs. göstererek toplantı yapmasıydı. Direkt kendine düşman kitlenin önüne çıktı vs. diye millet kandı yine tabii

ben babama o günde dedim, kredi ödemeyi durdurabiliyorduk ve 6-7 ay kalmıştı. O kadar ödedim, şimdi durdurursam bunlar evi vermez diye ödemeye devam etti orada bile...

şirkette de ulaşabildiğimiz kişiler var ama klasik işte, başlıyoruz-başlayacağız sürekli oyalamalar vs... Belge istiyoruz, gönderdim diyip göndermemeler vs. Her aradığımızda veya toplantıya gittiğimizde kavga dövüş...

Zaten bir ara satış ofislerini açmıyorlardı bile

Benim zerre inancım kalmadı. Zaten daha babam evi aldığında inşaatçı arkadaş "o ev bitmez demişti." zaten karşıydım, daha da körüklenmişti nefretim de neyse...
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada şirketin kayıp parası var. Hani öyle iddia ediliyor. Mağdurlardan biri bayağı peşine düşmüş işte açıklanan gelir-giderler vs. borçluların durumuna bakıldığında 20 milyon TL'lik bir kayıp olduğu söyleniyor.

Bunların Esenyurt'ta bitmeyen bir projesi daha var. Babam ve bunlar aldığında işte Polat Alemdar'lı reklamlar vs. vardı hatırlarsınız. Ona kandı millet bir de diğer inşaat tam hız devam ediyordu vs...

Onların da yarısı tamamlanmadı, orada da büyük borç var.

Bu arada bizim evleri tamamlamıyorken Kanal istanbul projesinin geçeceği söylenen bir yerden bayağı büyük bir arazi satın almış sahibi Atilla, soyadını unuttum. Onu da söyledi toplantı da aramiz vs. var diye ama eskiden sanıyorduk. Meğerse yeniymiş vs...

Enayi paraları ile servetine servet katıyor kısacası, bir dönemi hayatının kaçak geçecek ama Fadıl gibi dönüş yapar.
Sosyal ağlarda paylaş

eğer kuveyt ile ukra arasında proje finansmanı sözleşmesine istinaden konut kredisi verilmişse (ki muhtemelen öyledir) bankanın garantör sıfatı olması gerekir. yani banka der ki eğer bu adam size evi teslim etmiyorsa ya ben ederim, ya da paranızı veririm. sonrasında gidip ukra'nın gırtlağına çöküp alır parasını (zaten proje finansmanı için garantörlük verilirken de teminatını almıştır banka). sözleşmelere göre derleyip toparlayıp bakmak gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

işte sözleşmelerde tanıdık bir avukatta, inceleyelim bi diye alıp sonra bekleyelim biraz demişti. 1 sene oldu o da, evdekiler tamamen ilgisiz olunca ...

Yani söyleyenler zaten Kuveyt ile anlaşması olanların paralarının o kısmını geri alabileceğini söylüyor.

En çok düşünenler de peşin verip alanlar ya da senetle alanlar. Özellikle senetle alan çok fazla varmış.

Bakalım bi sözleşmeleri avukattan isteyeceğiz yarın, eğer garantörlük vs. varsa en azından güvence olarak kalsın diyorum. Paranın tamamını almak asıl hedef çünkü de...

Bu arada ilk ruhsat şuymuş. Belediyeden almışlar belgeyi işte ve bundan sonra inşaata zaten mühür vurulup öyle kalmıştı. Yani daireler satıldığında bu ruhsat geçerliymiş.

http://i.imgur.com/WEsZudL.png

Bizimkisi G blokta işte ve 21. katta bulunuyor. Her şekilde Kuveyt'teki parayı alırız gibime geliyor.

İşte peşinatı alıp, o şerefsizleri hapse vs. attırmak asıl amaç milletteki de bakalım. Benim amaç tabii komple hepsini çekip bu sefer zorla babama bitmiş ev aldırmak asdfdas
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...