Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İşten çıkarma

paspatur

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
İşten çıkarmak eskisi kadar kolay değil açıkçası dedikleri gibi işe girmek daha zorlu. Şimdi sen adamı işten çıkarırsan adam tazminat almak için gidip işe iade davası açacaktır. Şirkete açılmış böyle bir dava varsa onu emsal gösterip kendini garantiye alacaktır. Eğer işten çıkarılmasını gerektirecek çok ciddi sebepler varsa işte birkaç kez uyarıldı gene sonuç aynı gibisinden o zaman işveren haklı olabilir ama adamı kovarsanız muhtemelen işe iadeyi kazanıp 6-12 maaş arası brüt maaş üzerinden tazminat şeklinde anlaşmanız gerekecek.
Sosyal ağlarda paylaş

haklı bir sebep bulmak ve ispat etmekte zorlanıyorsan iş saatlerinde adama baskı yap. yazılı emirler ile görevlendirmesini yap, sürekli iş ver.

yeterince baskıda hissederse stres olursa kovulmayı beklemez kaçar gider.

çirkefleşirim her türlü diyorsan başka personelin önünde soğuk davranarak doğrudan emirler verebilirsin, yapamadığı şeylerin konusunu açabilirsin. işte geç kaldığında denildiği gibi tutanak imzalatırsın falan, bunlar adamın işteki hayatını miserable yapacak seylerin en basitleri.

küstahlaştığında, sükunetini koruyarak ne demek istiyorsun, ses tonunda alaycılık seziyorum, yok öyle bir şey değil mi gibi üstüne gidersen bir şey diyemez. sinirlenmemen lazım ama.

ya da tekrar konuş, kovulmak istiyorsan tazminat için öyle bir şey olmayacak emin olabilirsin de. ya iyice saçmalayıp haklı sebep verir, ya da kendi istifa eder.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

Ha bir de İK falan var, demek ki ucundan, köşesinden kurumsal şirket. Bu kurumsal şirkette nasıl adam kovacağını internette paticik forumlarına soran bir müdür var.

Bu kardeşimiz zannediyor ki bir müdür işten adam çıkaracaksa IK ya mail atıyor. IK dan 5 dak. içerisnde gelip elemanın kollarına girip ayaklarını sürüyerek götürüp çöpe atıyorlar.

Ben IK 'ya eleman çıkarmak istiyorum dediğim taktirde benden nedenini soracaklar. Bunları belgelememi isteyecekler vb. Hatta sorunun bende olabileceğini bile ima edebilecekler. Çünkü işten adam çıkarmak kurum için maaliyetli. Ben bu aşamasını soruyorum.

Yorum yapmış olmak için yorum yapmayın. Az düşünün.
Sosyal ağlarda paylaş

adama mobbing yapma aman diyeyim.

bize isten cikarmak istiyoruz diye geldikleri zaman hem takim lideri hem calisani dinliyoruz, sorun varsa calisanin yazili savunmasini aliyoruz. acayip bir sey degilse once ihtar, sonra isten cikarma olabiliyor ama performans degerlendirmesi yaptiysaniz ve yuksek ciktiysa isler karisabiliyor dava acmasi durumunda.

ihtar verin once.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...