Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hukukçular!! Tahsil edilmeyen para beyaz yakalıdan kesilir mi?

dusuncelihayvan

Öne çıkan mesajlar

Sevgili hukukçular ve hukuka gönül verenler,

Şimdi bir otel grubunda satışta çalışıyorum.
Beyaz yakalı olarak geçiyoruz o yüzden belirttim yoksa işçi olarak bir şeyler buldum ama yine de belirtmek istedim.

Neyse,
işim gereği binlerce, yüzbinlerce euro'luk sözleşmeler yapıyoruz. Bu sözleşmeler için imza yetkim bulunmamakta. Hazırlamakla yükümlüyüm sadece.

Ödeme takibi de yine bizde ancak bunların sözleşmede belirtildiğini sanmıyorum.

Faturaya istinaden bir spor kulübünden alamadığım bir para oldu 560TL'lik. İşletme de kıllık olsun diye bu parayı benden tahsil etmek istediğini belirtti. Çünkü rezervasyon ve resepsiyon'da bu şekilde kaçan ödemeleri geri ödüyorlar.

Şimdi otelde rezervasyonu bilmiyorum da, resepsiyon günlük kasasını aldığı gibi iade etmekle yükümlü. Ya da vezne devraldığı kasayı aynı şekilde vermekle yükümlü. Buralarda oluşan açıkların tahsil edilmesini anlıyorum.

ancak,

İşe girerken genel iş sözleşmesi harici bir şey imzalamadım.
Tahsil edilemeyen ücretlerin yine bizden kesilmesi yazılı veya sözlü olarak belirtilmedi.
Kaldı ki ödeme takibi ve tahsilat işin görev tanımında bile olduğundan şüpheliyim ki genelde diğer yerlerde bu işi muhasebe veya payment departmanı yapıyor.

Şimdi bu durumda işletme benden böyle bir hakta bulunabilir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Senin hatandan dolayı işletme bir zarara uğradıysa maaşının 3 katına kadar tazminat tahakkuk ettirebiliyor falan gibi bir şeyler hatırlıyorum, ama bu somut ekipman hasarına özel olabilir. Daha taze ve detaylı bilgisi olanlar damlayacaktır birazdan.

Tahsilat yapılamadı diye senin hatan olmasını anlayamadım sadece, tahsilat mafyası mısın sen orada, ne alaka yani gitsinler icraya versinler. Parayı almadan fatura kestin de şirkete KDV kaçtı diye mi sorun oluyor?
Sosyal ağlarda paylaş

hayır ya 9bin TL'lik bir bakiye vardı hepsini ödediler

cumartesi günü 2 oda uzatma alıyor takımdan adamda faturaya istinaden ödeneceğini belirtiyor.

e pazar günü çalışmadığım için de parayı tahsil etmedik.

Fatura adama gitti ancak adam ödemeyeceğini söylüyor. Ben de alamadığım için işletme de böyle bir şey söylüyor ancak yazılı herhangi bir şey yok sözleşme de yok benim de bu borcun altına girdiğimi gösteren bir şey yok.

yani işletme bir zarara uğramıyor sadece ibret olsun diye eşit olsun diye benden de kesilmesini istiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır tamam da o halde binlerce euro'luk işler ödenmediğinde yine benden mi kesilecek?

Sonuçta tahsilat yapması gereken taraf ben değilim ancak müşteriyi arayıp ödeme yapın diye kontağa giren biziz.

Üzerime böyle bir borç alan da ben değilim.

ortada bir fatura var ve karşıdaki basketbol kulübü bunu ödemiyor.

O halde firmanın hukuk departmanı niye var?
Sosyal ağlarda paylaş

Ya telefon et adamlara bugün ödemezseniz faturayı avukatımız icradan ilamsız takip olarak işleme alacak diye, ödemezlerse de firmanız versin avukata evrağı , ilamsız olduğu için bir itiraz dilekçesine durabilir ama açacağınız bir itirazın iptali davası sonucu masraf vekalet ücreti hepsini geri alırsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

bu tip şirket faturalrı, önceden ödenecek ya da kalındıktan sonra diye konuşulur
en fazla sözleşme yaparsın garanti olsun diye

fazladan kalanlar şirket değil pompa yaparız diye fazladan kalmışlar, sana da bunu belirtmek yerine şirket öder nasıl olsa demişlerdir.

pozisyonunu anlayamadım ama
otel odasını veren kişi ya peşin alır parayı başı ağrımaz
ya da odayı verdiğine güvenir sonra alır

sanırım sen bu tip yekün tutan işlere bakıyorsun
resepsiyon daki adamla aynı iş sadece daha çok para işte

tabi otel senden almak yerine firmaya yardırmalı
Sosyal ağlarda paylaş

grup satış yetkilisiyim

Örneğin son yaptığım büyük işlerden biri 120bin euro değerindeydi. Finans müdürünün onayı ile krediye bırakıldı çıktıktan sonra alındı %50'si

bu işte de spor kulübü takım konaklıyor 2 sporcunun eşi cmtesi yerine pazar çıkış yapmak istiyor. Bende adama belirtiyorum adam da çıktıkları için faturaya istinaden ödeyeceğini belirtiyor.

ancak itiraz ediyor ödemiyor.
Fatura var kredi kartından da çekilen para ve belgesi mevcut.

muhasebenin koşturmak işine gelmediğinden bana ceza olsun gibisinden bana yardırmak istiyorlar.

ben de böyle bir hükmün altına girdiğimi belirttiğim hiç bir imzanın belgenin olmadığını söylüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi senin yapacağın iş ödemeyen sorumlu kimse onu arayıp güzel bir dille ödemezse avukata paslayacağını belirtmen , baktın ödemiyor bu işlerde ilgili çalışanınız kimse ona derdini anlatıp bu parayı da senden kesemeyeceklerini avukat ile tahsil olabileceğini belirtmen.Hepsi olumsuz olurda senden bu parayı keserlerse noterden işyerine bir ihtar çeker maaşından haksız olarak kesilen tutarın belirli bir gün içinde hesabına yatırılmasını aksi halde yasal işlemlere başlayacağını belirtebilirsin(burası tabi artık işi kaybetme riskini göze alıp alamamana bağlı fakat işten atılsan dahi işe iade davası açabilir anlattığın olaya göre de muhtemelen kazanırsın fakat bu dava olayları ortalama bir sene minimum sürüyor ne yazık ki ama icra kısmı itiraz olmazsa hızlı sonuçlanır maks 1 ay)
Sosyal ağlarda paylaş

işten kovulma gibi derdim yok umrumdada değil açıkcası o yüzden rahatım.

benim tahminde o yönde adama hukuk departmanına iletttiğimi söyledim ancak yine de ödemiyor.

genel müdür'de ilgili borcun kdv'sinin düşülerek ödeyebileceğimizi bildirmiş müdürüme

bende müdürüme, kesilemeyeceğini ve ödemeyeceğimi. kesilmesi halinde ise mahkemeye gideceğimi bildirdim :)
Sosyal ağlarda paylaş

ya müdürlerin salak, ya orta da bir eksiklik var. faturalandırılmış bir şeyi ödemedikleri için nasıl senden para alabileceklerini düşünüyorlar, daha da önemlisi neden senden almaya çalışıyorlar, çekin ihtarı verin icraya, rakam da çok saçma büyük bir otel için.
çok durma o otelde bence (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

guden said:

ya müdürlerin salak, ya orta da bir eksiklik var. faturalandırılmış bir şeyi ödemedikleri için nasıl senden para alabileceklerini düşünüyorlar, daha da önemlisi neden senden almaya çalışıyorlar, çekin ihtarı verin icraya, rakam da çok saçma büyük bir otel için.
çok durma o otelde bence (:P)

çok haksız sayılmazlar
parasını almadan ürün satmış

ama burada iş bu şekilde yapılıyor arada böle oc müşteri çıkıyorsa bit şey dememeleri lazımdı op'a
Sosyal ağlarda paylaş

tamam da bunun için işletme bana her ay 10bin TL'lik bir kasa açsın ben ay sonunda bunu devredeyim.

tahsil edemediklerim de buradan kesilsin?

biz daha çok operasyonel süreci yönetmek ve işi getirmekle yükümlüyüz ödeme takibiyle değil ancak acenta firma sıkıştırılmasın kırılmasın vs diye biz takip ediyoruz. Sonuçta muhasebe ya da hukuk A firmasında B Bey'i tanımaz.
Sosyal ağlarda paylaş

parasını almadan ürünün satılması çok önemli değil, önemli olan fatura edilmiş, kayıtlara geçirilmiş mi. elinde bunlar varsa bir sorun çıkmaması gerekiyor. şimdiye kadar kestiğim faturaların çoğunun parasını sonradan almışımdır, servis sektöründe bu şekilde işliyor genelde.

op un durumunda kalıp eksiği olup ödemek zorunda olanlar çıkıyor: sözleşme imzalatmamış, fatura kesmemiş, kredi kartından çekim yapmamış vs...
Sosyal ağlarda paylaş

öyle geriekalı bir şey olur mu be
sen dışında herkez salak bi durum var ortada

1. en faturayı kestin 9600 tl adamlar imzaladı
bu durumda adamlar 9600 tl sana borçludurlar bu akdar basit elindeki o fatura değerli kağıttır
9000 tl sine makbuz kestiyseniz adamların 600 tl bakiyesi kalmıştır verirsin avukata çatır çatır alırsın 5 senede

2. senin tahsilat diye bi görevin yok
olsa bile yapılmayan tahsilattan bi sorumluluuğun yok sen faturanı kesip adamlara imzalattıysan senin sorumluluun orda biter
eğer adamlar ödemesse resmi yollardan icra avukatla gider adamlardan alırlar ödemeyi

bu şey gibi bi durum
bi banka veznedarının kasası eksik çıkarsa o ondan sorumludur
ama ödenmeyen krediyi o verdi diye kimse ondan parayı istemez

senin burda tek sorumluluğun verdiğin hizmeti kanıtlayabiliyor musun
adamlardan bu işlere karşı imza veya belge aldın mı
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

Otelcilikte parayi almadan fatura kesebiliyosun. Sirkete fatura edersin sonra onlardan tahsil edersin.

abi butun sektörlerde yapabilirsin bunu
vadeli ödeme bunun adı
sırf bunun için açık fatura(kaşesi alta değil üste vurulup imzalanmış) fatura diye bi prosedür var
fatura ve makbuz ayrı şeyler
fatura demek ben bu malı sattım bunun kdvsi bu kadar bu adam bana bu kadar borçlu demek
makbuz ben bu parayı aldım bu adama benden bu kadar alacaklı demek
ikisi birbirini kapatmak zorunda işte

2 3 sene önceye kadar hatta fatura değerli kağıt olsun
çek senet yerine direk icra işleminde kullanılabilsin diye bi düşünce vardı
adama sen fatura kesip adamda onaylayınca bunu gidip faktoring işleminde kullanabilecektin felan
sonra vageçtiler
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...