Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pilot olmak

Catze

Öne çıkan mesajlar

Rewendor said:

Nekro said:

bildigim kadarıyla sadece ppl ile single engine ucurabiliyorsun. ama ucagin type rating ini alırsan gidip a380 bile ucurursun. tabi sahsin falan olması kaydıyla yolcu tasima degil.

Bir ara araştırdığım için biliyorum, PPL'den sonra PPM mi bişi daha var, ticari uçuş lisansı, onu alman gerekiyor. O da çok sağlam para istiyor. Tip eğitimi üçüncü aşama. Görece olarak diğerlerine göre daha ucuz, ama oraya gelene kadar yolunmuş kaza dönüyorsun zaten. Üstüne keyif sigarası diye düşün işte artık onu.

PPM i ilk defa duyuyorum. CPL var, sonra frozen atpl sonra atpl.
Sosyal ağlarda paylaş

frozen atpl aslında cpl, frozen atpl alınca tek pilotun uçurabildiği uçaklarda pic olabiliyorsun, iki pilotlu uçaklarda ise f.o. oluyorsun. belli bir uçuş saati doldurunca yanlış hatırlamıyorsam 1500 saat, o frozen gidiyor otomatik olarak atpl e dönüyor. bizim aldığımız eğitim bu.

pilotluğu da çok büyütmeyin kafanızda, gayet basit herşey, sadece belli mutlaka uymanız gereken usuller, kurallar var, bu kadar. ne insanlar var, şu anda daha çalışmaya başlamadan gördüğüm, duyduğum, 3-5 tanesiyle tanışsanız uçağa binmezsiniz bir daha :D

kısaca imkanınız, isteğiniz var ise mutlaka gidin. biraz yorucu ama nihayetinde keyifli gayet.
Sosyal ağlarda paylaş

Bence pilotluk insanın kendine yakışanı giymesidir. Sen her zaman son modayı takip eder ve kendine yakışanı giyersen başkaları sana özenir, onları yönlendirmeye başlarsın. İyi giyindikleri için de karizmaları uçuşa geçer dolayısıyla sen uçan nesneleri yönlendirir hale gelirsin, e bu durumda senden ala pilot mu olur?
Sosyal ağlarda paylaş

NolaxThensbane said:

NolaxThensbane said:

ppl aldın diyelim sonra madem ehliyeti aldık uçayım bari dediğin zaman nasıl uçuyorsun az anlatsanıza

ppl hangi uçakları kapsıyor mesela

şu uçuş kiralama yada bireysel uçuş için cevap verecek yetkili abimiz mevcut mu

ppl ile küçük uçakları kullanabilirsin, light sınıfındaki, tek kişi, iki kişi, hatta 5-6 kişilik olanları bile var sanırım, uçuşların ticari olmayacak, bir de gece uçamazsın, yani uçarsın ama onun da yetkisini alman gerekiyor uçmak istiyorsan. türkiye de pek yaygın değil benim bildiğim kadarıyla, çok az araştırmıştım bir şuraya denk gelmiştim ; http://www.demirhavacilik.com/filomuz/ , belki başka da vardır çok bilgim yok. ama ppl ile mesela ingiltereye gitsen kral gibi gezermişsin, gitmedim bilmiyorum ama bize anlatılanlar böyleydi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 ay sonra ...
Bu arada thy eğitim akademisi için pilot alımlarında yeni şartlar getirdi. Yaş sınırı artık 30 değil 35, boy sınırı da 190cm değil 195cm oldu. Ayrıca daha önce dlr 2 den elenen arkadaşlar gelişmeleri takip etsin, şu an dlr ile olan anlaşma bitmiş ve henüz yenilenmedi, eğer yenilenmezse başka bir aşama ile devam edilecek. Belki dlr dan elenenlere af çıkarılma gibi bir durum konuşuluyormuş ama bu tamamen söylenti de olabilir. Takip etsin ilgilenenler. Buradan da vardı ilgilenen, yaştan dolayı vazgeçen yanlış hatırlamıyorsam.
Sosyal ağlarda paylaş

O borç bitmiyor ya sadfdsfsda

Benim bi arkadaşın eniştesi işte THY'nin ilk akademi mezunlarından, adam kaptan oldu halen o borcu ödüyor. Kur artıyor, o oluyor bu oluyor borç sürekli sabit kalıyor yıllarca diyor asdfasdf

Gerçi zamanında borcu kapatmak için fırsat verilmiş eskilere bu yaşananlardan dolayı, toplu ödeme yapıp kapatabiliyormuşsun ama çoğu kapatmamış. Neyse konu o değil sadf

THY akademi'nin tek iyi yanı cebinden hiç para çıkmadan pilot oluyorsun. Kötü yanı, son 2 filodur 140.000 eurodan imzalıyorsun artık sözleşmeyi. O borc bitene kadar 10 yıldan fazla çalışsan yine zor artık, Katar'a falan geçmek de sıkıntı eskisi gibi değil, sözleşmen aşırı derecede engelliyor :D

Bir de THY net şekilde akademide torpil yapıyor son, en azından bize gelen son 3 filoda bariz şekilde bu var. Torpil yoksa bile hakkı olanı seçmiyor çeşitli sebeplerden dolayı diyelim. Bizdeki son 3 THY filosunda %100 kendi hakkıyla belki 7-8 kişi anca vardır kazanan. Filoların yarısı zaten eski THY çalışanı, hepsini toplamış tekrar. Bazıları pilot olmayı geç kabzımal olamaz diyorsun gördüğünde de işte gelmişler oradalar falan. Garip cidden.
Sosyal ağlarda paylaş

Jeeztro said:

abi 10 yıl çalışıp borcu ödeyememek nedir.

140k euro mu şimdi pilot olmak thy de ?

THY'de pilot olmak değilde, THY seni okutursa diyelim asdds

Lancelion said:

olm boyle diyorsunuz sonra thy ile ucmaya cekiniyoruz =/

Sadece TR'de değil, dünyada pilotların nasıl tipler olduğunu görsen gemiyle gidersin Ankara'ya bile :( Çok net yarısı boş tipler, aleti uçurabilme yetenekleri bile yok. En azından bizim kurstakiler üzerinden konuşursak ki TR'deki en iyisi bu kurs.

Yatın kalkın o uçakların nasıl mükemmel mühendislikler ile yapıldığına dua edin bence, ben ediyorum şahsen sadfsda
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...