Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

dil bilgisi kurali

Esau

Öne çıkan mesajlar

bi dakka bi dakka, 20 yıl önceden şu aklımda kalmış.

insan olunca çoğul olsa da -ler -lar ekleniyor
diğer şeylerde tekil oluyor.

- ağaçların yaprakları rüzgarda sallanıyordu.
+ ayşeler de bu akşam yemeğe geliyorlar.

tam tersi şekilde de hatırlıyor olabilirim ama gerçekten çok saçma geliyor kulağa ilk cümlenin yüklemine -lar eklersem.

galiba doğru hatırlıyorum lan

olorin84 said:

okumadım ama belki söylenmiştir;

özne insansa ve çoğulsa yüklem çoğul olur. İnsan dışındaki cogul öznelerde yüklem tekil olur.

Bnm öğrendiğim bu şekilde.

aha yazılmış zaten başkası tarafından da. sevindim ;)
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Türkçe'nin bana saçma gelen kuralları var

Mesela öznesi 3. çoğul olan bir soruda vurguyu yükleme veremiyosun örn: "gidiyor musunuz?" diyebiliyorum ama "gidiyor mular?" niye diyemiyorum?

Ayrıca neden "benim çantam" demek zorundayım, "benim çantası" ya da "onun çantam" diye bir kullanım zaten yok ki kime ait olduğunu zaten belirttiğim bir nesneyi üstüne bir de kuralına göre çekimliyorum?

Yani göçebe Türkler kuş kadar akıllarıyla nasıl icad etmiş böyle kurallı bir dili anlamadım.

işte aradığımız mizah.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Ayrıca neden "benim çantam" demek zorundayım, "benim çantası" ya da "onun çantam" diye bir kullanım zaten yok ki kime ait olduğunu zaten belirttiğim bir nesneyi üstüne bir de kuralına göre çekimliyorum?

Yani göçebe Türkler kuş kadar akıllarıyla nasıl icad etmiş böyle kurallı bir dili anlamadım.

aptal mısın kardeş
benim çantam demek zorunda değilsin
Sosyal ağlarda paylaş

Esau said:

takimlar zorlaniyorlar mi olur yoksa takimlar zorlaniyor mu demek gerekir?

Şimdi fransızca gibi saçma bi dille kafayı kırıp öğrenen biri olaraktan cümlelerin yönlenme şekline göre diyebilrisin. Takımlar zorlanıyorlar dediğinde Burda başka bir şey demek istiyorsun aslında yapılan şey neyse verilen saha tesisin zımbırtının zorluğundan bahsediyorsun. Takımlar zorlanıyor dediğinde Takımların yetersiz olduğunu dile getiriyorsun. Bunları ayırt edebilmek lazım ;D

Tek bi Çavo mantığı ile bakmamak lazım.Cümlelerde her zaman bir ilişki vardır. ;D
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Mesela öznesi 3. çoğul olan bir soruda vurguyu yükleme veremiyosun örn: "gidiyor musunuz?" diyebiliyorum ama "gidiyor mular?" niye diyemiyorum?

fatal error
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

u wot m9
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...