Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk kimliği

Feamer

Öne çıkan mesajlar

ya bu kavram "KÜLTÜR" ile alakalı alakalı, bunu anlamak, zihinde oluşturmak bu kadar mı zor?

neden idrak edemiyorsun bunu?

hayır bu kadar geri zekalı olmadığın zaten aşıklar

geriye sadece belirli bir amaç için böyle davrandığın anlşılıyor

dil, din, örf-adet zaten buralardan vurmaya çalışman ayrı bir hayret edilecek durum...

bu konularda açıklama yapmaya zaten tenezzül etmiyorum, zira konu bunları anlatıyor ve şu zırıltılar hariç 15 sayfa falan konuşuldu
Sosyal ağlarda paylaş

o değilde nigger işine gelmiyeni görmediği için bu videoyu es geçmiş

bunlar kiminle karışmışlar nigger?

https://www.youtube.com/watch?v=67D5oOsjxjs

her halde rumlarla karışmışlar, slav veya irani bir ibare yok tiplerde

veya bu, hiç türke benzemiyorlar, hep hatalı bilgi üzerine türk olmuşlar, çok yazık

https://www.youtube.com/watch?v=3pMYr4osWg0

mesela bunlar tam türk çünkü mongolid özellikleri var ama alt yazı olmasa kırgız arkadaşlarımızın ne dediğini anlaymayacağız
https://www.youtube.com/watch?v=ukjd8kQxmaI
ne kadar üzücü, hiç dil birliği yokmuş
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsi tipik Ozbek. Erkek'te biraz Tatar tipi var, artik mongol-iran mi yoksa slav karisimi mi bilmiyorum. Kadinlar tipik horasan tipi Fars ya da Tacik gorunumlu. Ozbekistan'da hem cok Tacik var hem de tarih boyunca nufusun onemli bir kismini Tacik koleler olusturmus. Hence, the karisim.

Hayir arkadas mak misin, Turkler'in statik bir genotipi ya da dis gorunusu yoktur dememin ustune hangi yuzle su edebiyati yapiyorsun bana?

Not: 2.ve 3. videoyu sonradan atin, onlari gormedim.
Sosyal ağlarda paylaş

komik olma nigger

neyse kum zencisi bir tarafta dursun biraz güzellik olsun konuda

https://www.youtube.com/watch?v=J7zBJM-TgAE

efendim bunlar macar iki kardeş diye biliyorum ben -kadın olanlar- yani ben öyle anladım yazılanlardan macarcam olmadığı için ve galiba bunlar orada kendilerine türk diyen kısımdan, tabi yine yanlış anlamış olabilirim.

neyse mesele o değil, gayet güzel kadınlar olmalarını bir tarafa bırakırsak, çaldıklarında gayet tanıdık ezgiler var,

bu arada bu çevrede yaşayan yahudilerin de etkisi ile galiba dünya çapında bir çok tanıdık ezgi, foklorlarında var, yani dışarı ihraç olarak

güzel ama cahiller niye çünkü niggerin tezlerine aykırı fikirler üzerine şarkı yapmışlar, bunlar hep ideoljik, götü boklu çobanları adam sıfatına çıkarmak için yapılan işler, halbuki biraz okusalar ne kadar faydalı olacak
efendim işte o parça,
https://www.youtube.com/watch?v=o9At88R2eRc

dombra koymuşlar birde ya, tam cahil bunlar, işte bunlar hep blabalabalalbalala balalbal ballalblalalaala

birde genel kültür bilgisi olarak paylaşayım, bu vaziyette sen iddia makamındasın nigger, yani oradan buradan geldiler, zaten o bu şu benzemiyordu diye ortaya atıp seyretmek diye bir etik yok
Sosyal ağlarda paylaş

Aksi ispatlanana kadar herkes turktur, Turkler de sarisindir diye birsey yok. Ben iddia makamiysam sen de iddia makamisin. Ben elimden geldigince bilinen ve olculebilen bilgileri mantikli bir sekilde yorumlamaya calisiyorum, deductive yaklasiyorum. Vardigim cikarima varmak icin mantik disi bir gayem yok.

Mesela dogu karadenizlilerde sarisinlik ve renkli gozlulugun oraya yerlesen Kipcaklar yuzunden olabilecegini dusunuyorum, zira hicbir komsularina benzemiyorlar ve benim icin en mantikli aciklama su an icin bu. Senin iddia ettigin gibi bunlara alerjim olsa, bunu kabul etmemek icin kirk takla atardim. Ama kendi kendime arastirdim ve bu cikarima vardim. Senin duygusal yatirimlarin oldugu icin, baskasinin duygusuz yaklasabilecegini kabul etmek istemiyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Solomon adalarından çıkarak bütün sarışınlar aynı kökenden değildir diyor adam. Bütün sarışınlar aynı yerdendir tezini. bu şekilde çürütüyor. Kalkıp diğer örneklemeleri söylemesine gerek yok,
solomon örneği "bütün sarışınlar aynı yerden gelmek zorunda değildir diyor" işte.

Yazıyı okursan
"It seems that Europeans have ended up with blonde hair in a number of different ways. " diyor.

Yani yine söylüyorum nigger, kendi düşündüklerini doğru göstermek için gerçekleri çarpıtıyorsun ve sadece işine geleni alıyorsun.
Bu tutum yanlış ve bilimsellikten uzak.
Üzgünüm, kıpçakların sarışın olma ihtimalini yüzbinlerce kıpçak içinde slavlara karışmadan 1 tane bile sarışın çıkamayacağı ihtimalini ortadan kaldırıyor bu gerçekler.

Slavlara karışmadan, pek tabii sarışın X ırkı olabilir.
Solomonda olmuş, eğer onlarda homo sapiense kıpçaktada pek tabii olabilir.

Gerçekler sen öyle düşünmek istiyorsun diye değişmiyor maalesef
Nigger_of_the_sand said:

Attigin yazida Solomon Adalari ve Avrupa'yi karsilastiriyor, ve "butun sarisinlar ayni kokten degildir." diyor. Bu dogru, zira Solomon Adalarindaki sarisinlarin kendi mutasyonlari var, bunu ben de soyledim. Dunyanin geri kalanindaki blondism ise Avrupa kokenli, ve ayni mutasyondan kaynaklaniyor. Telefondan zor link veriliyor, wiki'deki blondism makalesindeki origins'e bak. Burada ezber bozan tek durum Melanezya'daki sarisinlik, onu da haric tutmustum zaten en basta. Son birkac seneye kadar intiba bu yondeydi, yakin zamanda degismis midir bilmiyorum.

1,2 - Occam'in usturasi nedir git ogren. Ama duzgun oku bu sefer, ayni sey olmasin yine.

Suark said:

(facepalm)
Özel mutasyon nerde dedim yahu, Diğerlerine uygulanan bütün kurallar kıpçaklarada uygulanabilir diyorum, uzaylı değil ya bunlar?
Slavlar nasıl sarışın olduysa kıpçaklarda olabilir diyorum.

Kendiliğinden olmuş olma neden sadece slavlara özgü olsun ki?

1 & 2- Geldikten sonra var mı peki? Kıpçaklarla karıştıktan sonra esmer olan slavların sarışınlaşmadığıyla ilgili bir belge var mı?

Yok.
İşte o yüzden senin önermelerin tamamen çöp.

Evrimin,mutasyonun olduğu yerde gen üzerinden ırk tahmini yapmak çoook saçma heh.

al bak stanfordlu abi ne diyor, nigger yanlış diyor, bütün sarışınlar tek bir kaynaktan gelmiyor diyor.
"So there you have it. All blondes do not share the same blonde ancestor. Blonde hair has appeared at different times and in different ways."

http://genetics.thetech.org/ask-a-geneticist/blonde-hair-and-single-ancestor

Nigger_of_the_sand said:

Kendinle celisiyorsun, bir Kipcaklar'a ozel bir mutasyon olmak zorunda degil dedin simdi de kendiliginden olabilir diyorsun. Kendiliginden olmus hali su an 2 mutasyon olarak var; biri izole digeri de dunyadaki butun sarisinlarin kokeni. Su anki bilgiye gore boyle en azindan.

O linki ben paylasmadim ayrica, ayni makalenin ingilizcesine bakarsan etimolojik kokeni ile ilgili farkli teorilerin de oldugunu gorursun.

Slavlar'in Kipcaklar sayesinde sarisin oldugunu iddia edemezsin cunku:

1- Slavlar, komsulari ve koklerinde yatan topluluklarda Kipcaklar'dan ya da herhangi bir Turki grubun gelisinden once de renkli sac ve goz var.

2- Kipcaklar ile karismamis Slavlar'da da cokce gorulen bir ozellik. Hicbir zaman cogunluk degil, ama cok var.

Suark said:

abi, üreme esnasında dna ve rna kopyalanırken hatalar olabiliyor biliyorsun değil mi? Sarışınlık illaki başka bir yerden gelmek zorunda değil.

Bak yine aynı linkte ( senin link değil mi bu?)
https://tr.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvS8SxcMOnYWtsYXI

Rusların, kıpçaklara sarışın mavi gözlü dedikleri yazıyor. Kendilerinden farklı olmasa niye farklı isimlendirsinler?

belkide slavlar esmerdide kıpçaklar sarışınlaştırdılar.

oturduğumuz yerden zibille teori üretebiliyoruz işte mis gibi.

Ben hala bu konu ile ilgili "kesin" bir yargı olmadığını, insanların kendi istedikleri yöne çektiklerini düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Okudugunu anlamadigin gibi, anlamayisinin ustunu ortmeye cabaliyorsun.

Orada "butun sarisinlar ayni kokene sahip degil" intibasinin kokeni ne? Solomon Adalari'nda yeni bir mutasyon bulunmus olusu. Ben bu mutasyonun ayri oldugundan bahsedip, haric tutmus muydum? Evet. Bu mutasyonun ayri oldugu bulunana kadar sarisinligin kokeninin farkli mutasyonlar oldugu dusunuluyor muydu? Hayir. Demek ki Solomon Adalari'na kadar gitmisler, orada farkli bir gen gormusler, ve demisler ki "butun sarisinlar ayni kokenden gelmiyor olabilir". Evet, Melanezya da dunyanin bir parcasi oldugu icin dunyadaki butun sarisinlar ayni kokenden gelmiyor. Ben zaten bunlari haric tutarak konustum, sen bu makaleyi bulana kadar coktaan bunun onunu kapatmistim. Sen ise mal bulmus magribi gibi diyorsun ki "Melanezya'da farkli bur sarisinlik geni var, dolayisiyla Avrupa'daki sarisinligin kokeni de ayni olmayabilir.". Hayir, farkli bir gen varsa sen bulacaksin. Madem Avrupa'da oyle bir durum var, ta Solomon Adalari'na gitmeden bulsaydin. Bulursan o zaman konusuruz. Bulana kadar Kipcaklar'in sarisinliginin Avrupa kaynakli oldugunu ispatlamak benim yukumlulugum degil.

Dunyanin geri kalani icin ayri bir mutasyon bulunabilmis degil. Sen Kipcaklar'in Baltiklar'daki mutasyondan degil de baska bir mutasyondan dolayi sarisin oldugunu iddia edeceksen, bunu sen ortaya koyacaksin.

Sen Solomon Adalari'nda farkli bir mutasyon bulup sonra
"It seems that Europeans have ended up with blonde hair in a number of different ways." diyemezsin. Solomon Adalari Avrupa mi? Nerede o different wayler? Nerede bunun katalogu? Bu mu bilimsel yaklasim? Bana cevap uretebilmek adina fellik fellik kaynak aradin, buldugun bir kaynagi da benim ona degindigimi anlamadan referans olarak kullandin, simdi kabahatini ortmeye calisiyorsun.

Olaganustu iddialar olaganustu kanitlar gerektirir. Solomon Adalari'nda sarisin olabiliyor diye herkes kendi sarisinlik mutasyonuna sahip olacak diye birsey yok. Ilk basta kendin dedin, "illa kendi mutasyonlari olmasina gerek yok" diye, sonra da diyorsun ki "karismis olmalarina gerek yok". Nerden geldi bu kodumun mutasyonu o zaman?

Fikrin, bilgin olmadigin bir konuda ustune gotunden okumalar yapip bir de bu kadar iddiali konusma, sorun varsa da pasa pasa sor sorunu.

Suark said:

Solomon adalarından çıkarak bütün sarışınlar aynı kökenden değildir diyor adam. Bütün sarışınlar aynı yerdendir tezini. bu şekilde çürütüyor. Kalkıp diğer örneklemeleri söylemesine gerek yok,
solomon örneği "bütün sarışınlar aynı yerden gelmek zorunda değildir diyor" işte.

Yazıyı okursan
"It seems that Europeans have ended up with blonde hair in a number of different ways. " diyor.

Yani yine söylüyorum nigger, kendi düşündüklerini doğru göstermek için gerçekleri çarpıtıyorsun ve sadece işine geleni alıyorsun.
Bu tutum yanlış ve bilimsellikten uzak.
Üzgünüm, kıpçakların sarışın olma ihtimalini yüzbinlerce kıpçak içinde slavlara karışmadan 1 tane bile sarışın çıkamayacağı ihtimalini ortadan kaldırıyor bu gerçekler.

Slavlara karışmadan, pek tabii sarışın X ırkı olabilir.
Solomonda olmuş, eğer onlarda homo sapiense kıpçaktada pek tabii olabilir.

Gerçekler sen öyle düşünmek istiyorsun diye değişmiyor maalesef
Nigger_of_the_sand said:

Attigin yazida Solomon Adalari ve Avrupa'yi karsilastiriyor, ve "butun sarisinlar ayni kokten degildir." diyor. Bu dogru, zira Solomon Adalarindaki sarisinlarin kendi mutasyonlari var, bunu ben de soyledim. Dunyanin geri kalanindaki blondism ise Avrupa kokenli, ve ayni mutasyondan kaynaklaniyor. Telefondan zor link veriliyor, wiki'deki blondism makalesindeki origins'e bak. Burada ezber bozan tek durum Melanezya'daki sarisinlik, onu da haric tutmustum zaten en basta. Son birkac seneye kadar intiba bu yondeydi, yakin zamanda degismis midir bilmiyorum.

1,2 - Occam'in usturasi nedir git ogren. Ama duzgun oku bu sefer, ayni sey olmasin yine.

Suark said:

(facepalm)
Özel mutasyon nerde dedim yahu, Diğerlerine uygulanan bütün kurallar kıpçaklarada uygulanabilir diyorum, uzaylı değil ya bunlar?
Slavlar nasıl sarışın olduysa kıpçaklarda olabilir diyorum.

Kendiliğinden olmuş olma neden sadece slavlara özgü olsun ki?

1 & 2- Geldikten sonra var mı peki? Kıpçaklarla karıştıktan sonra esmer olan slavların sarışınlaşmadığıyla ilgili bir belge var mı?

Yok.
İşte o yüzden senin önermelerin tamamen çöp.

Evrimin,mutasyonun olduğu yerde gen üzerinden ırk tahmini yapmak çoook saçma heh.

al bak stanfordlu abi ne diyor, nigger yanlış diyor, bütün sarışınlar tek bir kaynaktan gelmiyor diyor.
"So there you have it. All blondes do not share the same blonde ancestor. Blonde hair has appeared at different times and in different ways."

http://genetics.thetech.org/ask-a-geneticist/blonde-hair-and-single-ancestor

Nigger_of_the_sand said:

Kendinle celisiyorsun, bir Kipcaklar'a ozel bir mutasyon olmak zorunda degil dedin simdi de kendiliginden olabilir diyorsun. Kendiliginden olmus hali su an 2 mutasyon olarak var; biri izole digeri de dunyadaki butun sarisinlarin kokeni. Su anki bilgiye gore boyle en azindan.

O linki ben paylasmadim ayrica, ayni makalenin ingilizcesine bakarsan etimolojik kokeni ile ilgili farkli teorilerin de oldugunu gorursun.

Slavlar'in Kipcaklar sayesinde sarisin oldugunu iddia edemezsin cunku:

1- Slavlar, komsulari ve koklerinde yatan topluluklarda Kipcaklar'dan ya da herhangi bir Turki grubun gelisinden once de renkli sac ve goz var.

2- Kipcaklar ile karismamis Slavlar'da da cokce gorulen bir ozellik. Hicbir zaman cogunluk degil, ama cok var.

Suark said:

abi, üreme esnasında dna ve rna kopyalanırken hatalar olabiliyor biliyorsun değil mi? Sarışınlık illaki başka bir yerden gelmek zorunda değil.

Bak yine aynı linkte ( senin link değil mi bu?)
https://tr.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvS8SxcMOnYWtsYXI

Rusların, kıpçaklara sarışın mavi gözlü dedikleri yazıyor. Kendilerinden farklı olmasa niye farklı isimlendirsinler?

belkide slavlar esmerdide kıpçaklar sarışınlaştırdılar.

oturduğumuz yerden zibille teori üretebiliyoruz işte mis gibi.

Ben hala bu konu ile ilgili "kesin" bir yargı olmadığını, insanların kendi istedikleri yöne çektiklerini düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaynak olarak da aşağıdaki videoyu koyuyorum. Video 24 saat falan ama içerisinde benim dediklerimi destekleyen bir kısım da var, onu açıp izleyip analiz etmek tabii ki sizin sorumluluğunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=FvHiLLkPhQE

İzleyip bana hak vermezseniz de hepiniz pis feodallersiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Asteroth said:

35 sayfa sonunda kuaför konusuna dönmüş resmen, sarışın-esmer tartışılıyor aheuaha

Koca Cermen/İskandinav mitolojisini de Türk'e çevirdik arada.

iddiaları ortaya çıkartan iskandinavlar...

çok zeki espriler düşünürken bu kısmı atladın galiba?
Sosyal ağlarda paylaş

ya nigger bırak saçmalamayı lütfen artık yeter
konu hakkında bir haber olduğun gibi usulden de bir habersin

tarih öncesi zamandan bahseder gibi adam teori sıçıyor ve bunu marifet sanıyor.

haddi hobi olarak sansın ama gidiyor birde ukalalık yapıyor sinir bozucu olan o.

ha birde yukarıda ki zır cahil çıkıntılar var onlar ayrı bir konu

gerçi kronolojik olarak kumanların neden slavlarla karıştıktan sonra sarı olmadıklarını anlatmak lazım ama gerçekten boş bir uğraş

biraz kafası çalışan ve eser miktarda konuya hakim olan birisi zaten bunun böyle olmayacağını bilir
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

lütfen şu manyağın tezlerine cevaben şöyle şeyler demeyin

ihtimal falan yok, tarih öncesi zamanlardan bahsetmiyoruz, yazılı metinler var. adamların batıya göçleri ve öncesi zamanlarda adamların sarışınlıklarına ithafen verilmiş bir isim bu...

bunların hiç birini bilmiyorsun ama kronolojik tasnif yapabiliyorsun diyelim, zira bilmekten ziyade mantık işi olduğu için herkes yapabilir, seninde verdiğin örnekte olduğu gibi kaşgarlı 11. yüzyıl adamı, topladığı bilgiler 10-11yy desek en son toplanan bilgiler için -1108 galiba ölümü- adamın yazdığı ortada

sonra bu adamları slavların yaşadıkları coğrafyaya geldikleri zaman belli
slavların durumu belli - adamların durumu belli

moğol istilasına kadar bölgede dominant olmuşlar ve baskın olan taraflar, artı arada yaşam tarzı farkı fark, ne slav gider göcebe adamla yaşar ne göcebe gider onların kasabasında yaşar. arada bir etkileşim var, kürt aşiretine gelin giden ingiliz sayı kadar diye tahminde bulunmamız daha akla yatkın olur.

diğer bir ısmarlama teorilere mahal bırakmayan gerçek ise, moğol istilası ile bölgenin dinamiklerinin değişmesi, slavlar ile diğer unsurların biraz daha kaynaşması, doğudan daha fazla kabilenin gelmesi durumları var. bir kaynaşma izi aranıyorsa bu zamanlara bakmak lazım ama yine bu gerçek ışığında yapacağımız kronolojik tasnif ile niggerin tezini tartışmaya uygun kılmayacağı gibi komik olduğunu görmüş oluruz.

bundan sonra, 15-16yy da yaşanan olaylar ile artık bu göçebe ve göçebe kalıntılarının yerleşik halklar tarafından sindirildiğini görüyoruz. tabi...

gelelim tarih öncesi çağlara, e türk kültürünün ortaya çıkaran genetik unsura...

burada çeşitli teoriler var, ben o videoyu niye paylaştım ? en güncel araştırmalardan biri olduğu ve bu konulara değindiği için.

programın ana fikri bu konuştuğumuz konular, merakı olan dinlesin
Sosyal ağlarda paylaş

1- "lütfen şu manyağın tezlerine cevaben şöyle şeyler demeyin"
2- manyagin tezlerine dair wot yazar

Ne dersem diyim once bir default olarak "Nigger sacmalama yeter" diye gecistireceksin, hakaret edeceksin belli ki.

"sonra bu adamları slavların yaşadıkları coğrafyaya geldikleri zaman belli
slavların durumu belli - adamların durumu belli"

E belli de ne belli, ne anlamamiz gerekiyor buradan? Ayrica ben sadece Slavlar'la karismislardir demedim, israrla 2 tane akli evvel takildiniz kaldiniz suraya. Iskit kalintilariyla da karismislardir, Ugric halklar varsa onlarla karismislardir.

Kipcaklar'in ya da Kumanlar'in Avrupaya gelisi 1000li yillar bak kendin de diyorsun, Odin bu durumda nasil Kuman olabilir arkadasim bunu soylesene?

said:
artı arada yaşam tarzı farkı fark, ne slav gider göcebe adamla yaşar ne göcebe gider onların kasabasında yaşar.

Vay be, Bulgarlar nasil Slavlasmis o halde?
Ayrica ciddi bir kole nufusu oldugunu da hayal ediyorum.

Bu arada Kipcaklar'in Avrupa'ya gelmeden once Cin kaynaklarinda yahut Kasgarli Mahmut darafindan nasil tasvir edildiklerini bulmaya calistim, bulamadim. Yardimci olabilir misin?
Sosyal ağlarda paylaş

ya kim ne diyor? saçmalama artık yeter!

ortaya bir link koyuyorum ve diyorum ki "şöyle şöyledir". ilk mesajda yazıyor, sonra ek yapıyorum diyorum ki, şöyle iddialar var, "alp-elf" ve oradan "odinin-turk" savlarına dair, bilgi maksadı ile iki örnek veriyorum.

ve bunları bir birine bağlamak adına, diyorum ki, bu iddiaları bir süredir biliyordum ama pek öyle içime sinen şeyler değildi, videoda yapılan araştırmalar ile biraz daha kabul edilebilir oluyorlar"

yani,
1. kayıt program izlenecek
2. verilen örnek metinler okunacak
3. sonra bunların ışığında fikir belirtilecek

ek olarak, konular hakkında biraz bilgi sahibi olunacak ki, coğrafi konumlar, halklar ve mitler hakkında çıkarım yapılabilecek

biz ne yapıyoruz

kayıt izlenmiyor
örnekler incelenmiyor
konu hakkında bilgi sahibi olunmadığı gibi kendi "bazı" çıkarımları ile konu başlıkları üzerinden teori kasmaya çalışılıyor

ve sözün bittiği yere geliyoruz.

cuman/kıpçak illa birileri ile karışması gerekmiyor. iskit öncesi durumu saymaya gerek yok, onlar nereden çıktıysa ve nasıl bir gen taşıyorlarsa direk onların akrabaları olabilirler. ama bu yine bir şey ifade etmiyor çünkü bu şekilde bir tasnif yapılmıyor

sarı olduklarından şiar ile germenic diye sınıflandırma olmaz

iskit özelinde konuşursak zira rakibi daha kolay niye kalıntılar daha fazla, kültür, sanat, yaşayış, vs. gibi alanlarda bıraktıkları kalıntılardan komşu halklardan daha farklı oldukları zaten anlaşılıyor.

kim onlar,
yunandan farklılar,
pers veya kim varsa o coğrafyada, eski-yeni, kullanılan silahların benzerliği haricinde ortak nokta ya yok ya çok az
germenlerden farklılar
bir süre için yağmaya çıktıkları mezepotamyadan farklılar

kime yakınlar? germanya ve çevresinde ormanlarda takılan ilkel, germenik kavim dediğimiz kişilerden farklı olarak, keltler ile daha ortak noktaları var, zaten o çağın benzer kuşakta en üst medeniyetini bu iki kavim kuruyor, diğer taraftan zaten türk kültürü ile sayılan hususlar dahilinde daha fazla örnek noktalar var

ölü gömme törenleri bu işi için güzel bir örnek zira doğuda ve batıda kurgan tarzı ölü gönen ve sonra buralara önem veren kültürler belli

neyse, gelelim odin kısmına

o alıntılarda bir yerde misal, odinin got kralı olarak atilladan kaçıp oraya yerleşmiş olabileceği iddiası var.

şimdi bu çok yakın bir tarih değil mi? bu kadar kısa sürede adamın tanrılaşması ve üzerine panteon çıkılması falan bana pek olası gelmiyor. tezin dayanaklarını da bilmiyorum açıkçası

ama kelt panteonundan farklı olarak oluşan germen tanrılarının eski bir tarihe tarihlemek istersek ve bunu bazı iskandinavların ve saga ların dediği gibi odinin türk şamanı(?) veya turkland a giddip irfan alan biri vs. gibi konumlandırmak istersek, o zamanın daha yüksek kültürü olan iskit veya pro-iskit artık ne dersen de onlar ile etkileşim içinde olması daha olası

bu aralarda "slavları" adının dahi geçmediği belirtmek gerek...

alp-elf için ise şöyle düşünmek daha sağlıklı,

germenler, roma zamanı, atillaya kadar, medeni ve refah ve kültür merkezi olarak anılan bir yer ve kimseler olmadılar ve biz daha eskiye gidiyoruz. bu adamlar şöyle bir adamlar ile karşılaşıyorlar, beyaz atının üstünde, parlak pullu zırhı, silahları, ince işlemeli altın takıları ile sarı saçlı insanlar, ve bu insanlar sen daha yanına bile yaklaşamadan yayı ile seni ve arkadaşlarını öldürebilecek tipler. bir iskit kadını bile yayı ilse 3 yunan askerini yanına yaklaşamadan öldürecek kapasite de olduğunu anlatırlar hep... yani özetle sıradan bir askerin bile çevre komşularından daha üstün olduğu böyle bir topluluğun seçmece askerinin nasıl bir etik yaratacağını düşünmek lazım. zira adamların kadınları bile germenlerden daha medeni ve dünya görmüş yunanlılar için amazon efsanesi yaratmış insanlar bunlar, kaldı ki biz o zamanların önemsiz germen halklarından bahsediyoruz ve daha eskiye giderek karşılaşmayı daha eski bir kavim ile yapıyoruz

not: gerçi odin mitleri ne zaman çıkmış diye bir tarih var mı ona bakmak lazım zira kesin bir çalışma varsa farklı sonuç olur

harita olarak şöyle
http://www.cais-soas.com/CAIS/Images2/Maps/Achaemenid_and_Iranic_Peoples_in_the_Ancient_World_600.PNG
http://babialigazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2016/01/iskitler.jpg

ve şöyle bir alıntı yapayım,

said:

not: Dr. Kimball = Jeannine Davis-Kimball
...Amazonlar, İskitlerden çok daha önce Karadeniz hattına ulaşan Kimmerler ile birlikte bu bölgeye yerleşmiş ve uzun süre Kimmer coğrfayası içerisinde yaşamış savaşçı bir ulustu. Anaerkil bir yapıya sahip olan bu toplumda kadınlar savaşıyor, erkekler ise köle olarak ya da doğurganlık amacıyla kullanılıyordu. Esasen Kimmer toplumunun bir parçası olan Amazonlar, İskitlerin Kimmerleri yıkması ile yine soydaşları olan İskitler ile münasebet içerisine girmiş ve zamanla İskit tarihine de mal olmuşlardır. Onlarca İskit Kurganı açan ve İskitlere ait pek çok arkeolojik çalışmanın içerisinde yer alan Kimball, izini sürdüğü Savaşçı İskit Kadınları Amazonların kökenine ulaşmayı başarmış, İskitlerin soydaşları olan Amazonların günümüz Türklerinin Ataları olduğunu ortaya koymuştur.

Dr. Kimball, araştırma konusu olan Amazon savaşçılarının izini sürerken aradığını İskit Kurganlarında bulmuş, bu serüveni onu İskitlerin kökenine kadar götürmüştür. Pek çok İskit kurganının açan Kimball, Amazonların İskitler ile birlikte yaşayan savaşçı kadınları olduğunu, yani Kurganlardaki savaşçı kadınların İskit toplumunun bir parçası olduğunu tespit etmiştir. Amazon Savaşçıları ile ilgili bilgilere Yunan Tarih kaynaklarından ulaşan Kimball, Antik Yunan döneminin büyük savaşçısı Aşil’in bir Amazon Kraliçesi Pentesile ile mücadelesine rastlar. Bu hikâyede Aşil, Amazon kadın savaşçısı Pentesile ile çetin bir mücadeleye girişmiş, uzun uğraşlar sonunda Pentesile’yi mağlup etmeyi başarmış ve onu öldürmüştür. Rakibini öldüren Aşil, yüzünü görmek için rakibinin miğferini çıkarttığında sarı saçlı ve çok güzel bir kadın olduğunu görür ve Pentesile ye aşık olur.

Aşil ve Pentesile’nin hikayesinden esinlenen Kimball, Amazon Savaşçılarının İskit kurganlarından çıkmasından hareketle Kurganlara rastlanan bölgeleri takip ederek Kuzey Kazakistan bölgesindeki Pokrovka bölgesine kadar ulaşır. Buradaki kurganları inceleyen Kimball, bu kurganların Anadolu-Kuzey Karadeniz bölgelerindeki İskit Kurganlarıyla aynı olduğunu tespit eder. İskitlerin ve Kimmerlerin bu hat üzerinden Karadeniz ve Anadolu’ya ulaştığına karar verir. Ancak bu bulgu, kısa süre sonra burada yapacağı muhteşem keşfin yanında küçük bir detay olarak kalacaktır. Dr. Kimball, at üstünde gezen sarışın, küçük bir kız çocuğu görür. Bu kız çocuğunun adı Meryemgül’dür. Meryemgül, Dr. Kimball’a Amazon Savaşçısı Pentesile’yi anımsatır. Bu küçük Kazak kız çocuğundan bir Dna örneği alarak Anadolu’daki İskit kurganlarından çıkan Amazon Kadınların Dna örnekleriyle karşılaştırır. Mitokondrial DNA örneklerinin karşılaştırılmasıyla ortaya çıkan sonuç inanılmazdır. Sonuç %99.9 oranında uyumludur. Kazakistan bozkırlarında at üstünde gezen bu küçük kız çocuğu Amazon Savaşçılarıyla aynı geni taşımaktadır. Yani Amazonların torunudur.

Dr. Kimball, bu araştırmasını bilim dünyasına sunar ve bu konu hakkında bir kitap çıkartır. Bu tespit doğrultusunda Amazonların İskit Kurganlarından çıkması hasebiyle onların İskitli savaşçı kadınlar olduğunu, Dna karşılaştırmasının sonuçlarıyla da Amazon Savaşçı Kadınlarının yani soydaşları İskitlerin ve Kimmerlerin Türk olduğunu ilan eder. Dr. Kimball’ın bu tespiti ile birlikte bilim dünyası Amazon kadınların bir efsaneden ibaret olmadığını ve Türk olduklarını kabul etmişlerdir.

Elde edilen bulgular ışığında hiç tereddüt etmeden diyebiliriz ki İskitler, Türklerin ataları olan kadim Turanid (Ön Türk) toplumunun bir parçasıdırlar ve Türk Tarihinin 3.000 Yıl önceki temsilcisidirler.

said:

bkz. Some of the first Bronze Age Scythian burials documented by modern archaeologists include the kurgans at Pazyryk in the Ulagan (Red) district of the Altai Republic, south of Novosibirsk in the Altai Mountains of southern Siberia (near Mongolia). Archaeologists have extrapolated the Pazyryk culture from these finds: five large burial mounds and several smaller ones between 1925 and 1949, one opened in 1947 by Russian archaeologist Sergei Rudenko. The burial mounds concealed chambers of larch-logs covered over with large cairns of boulders and stones.[108]

The Pazyryk culture flourished between the 7th and 3rd century BC in the area associated with the Sacae.

http://www.renegadetribune.com/wp-content/uploads/2017/03/13409314_f1024-e1488731217169.jpg
https://www-tc.pbs.org/wnet/secrets/files/2014/05/amazons_horsegirl.jpg
ne güzel karışmış dimi slavlarla...

ne diyorduk?
karşılaştıkları iskitler olmasa dahi, onlardan önce veya yukarıdaki haritalarda kuzey doğuda bulunan noktadan kuzeyden ilerleyerek iskandinavya ya ulamış bir kabile olabilir.

işte burada program devreye giriyor, zira kuzey doğuda neler olduğunu, nasıl olduğu orada anlatılıyor, arkeolojik verilere göre

nasıl diyorduk iki kaynağında okunması ve dinlenmesi gerek
ve konu hakkında biraz bilgi ve beyin lazım

"falancada türkmüş eheheiiihihihi" demenin beyinde yaratığı dayanılmaz hafifiliği anlıyorum ama olay öyle değil, falanca türk dendiği zaman anadolu köylüsü ile akrabaymış manasına gelmiyor. ha örnek var, yukarıda iskitler için...

diğer taraftan olay o da değil zaten.

sagalar da yazanlar var, alıntı ilgili yerlerde yapıldı ve bunlara çıkarım yapanların tezleri var.

bilenler bilir odinin baş özeliği ilim-irfan adamı olması ve mistik sanatlara tutkun olması, bu bağlamda iskandinavyaya yazıyı ve kültürü getiren olarak tanımlanır, bkz. runik yazı

mesala iddialardan biri odur ki, odin kabilesi ile iskandinavyaya gelmiş ve orada krallık kurmuş yabacı bir yöneticidir, mitlerdeki bazı özellikle ve fiziki tasvirlerinden ötürü şaman olarak da nitlendirirler ama "şaman" kavramı bana böyle adamları tanımlamak için pek doğru gelmiyor...

neyse sonuç olarak, eldeki bu veriler ışığında, bu gelen harici insanların, bölge halkı üzerinden "elf lordu görmüş hobbit" bkz. yüzüklerin efendisi birinci kitap- etkisini rahatlıkla yapmış olabileceğini öngörülüyor. mitlerde zaten bu şekilde yorumlamaya açık

açık ki, ırkçılık konusunda sabıkası temiz olmayan, hristiyan iskandinavlar bile, "la burada bir şeyler var" diye işgilleniyor. dediğim gibi bu tezleri ortaya atanlar iskandinavlar. iki dk. durup düşünmek lazım niye böyle bir şey yapmışlar diye, abdülhamitten para almamışlar her halde...
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

said:
artı arada yaşam tarzı farkı fark, ne slav gider göcebe adamla yaşar ne göcebe gider onların kasabasında yaşar.

Vay be, Bulgarlar nasil Slavlasmis o halde?
Ayrica ciddi bir kole nufusu oldugunu da hayal ediyorum.

evet, köle değil ama avarların toprak marabası olarak slavları getirip bölgeye yerleştirdikleri büyük bir sır değil, ahmet taşağılın konu ile ilgili bir makalesi önceki sayfaların birinde var bu konulara değiniyor

bulgarların slavlaşması diye bir şey yok, zamanla güçten düşüp slavların içinde erimesi ve geriye önemsiz gurupların kalması var.

bu sürecin ila karşılıklı evlenmeler ile olması gerekmiyor. zira anadolu gibi bir coğrafda bile rum-türk, ermeni-türk, kürt-türk vs. evliliklerin güncel oranda gerçekleşme mazisi çok eskilere kadar gitmiyor.

giden yerlerde anca büyük metropoller veya yakın köyler arasında oluyor

diğer taraftan benzer kıyas için anadolu yörük ve diğerleri kıyasına bakmak lazım

unutlmamalıdırki, göçer yaşayış tarzında kadın sanayinin önemli bir koldur, "öyle şehirde çok güzel avrat var alı gelem kısrak sağsın kımız yapsın" diye bir zihniyet ile zaten o kültür fazla yaşamaz.

ha ne olur? güçten düşerler, yerleşik halk tarafından çevrelenirler, artık eski usul yürümez olur, o zaman kadın "mahmut, bir çamaşır makinesi alalım" der ve mecbur makine taksitleri için yerleşik hayata geçerler.

böyle bir durumda bile oluşacak kaynaşma ve tip olarak sonuç vermesi için tarih akşın da nereye yerleştirmek gerekir?
18 veya 19yy hadi de çok çok 17yy

eeee kimse güncel kıpçak tipleri üzerinden geri gidip bak bunlar sarışınlarmış demiyor ki, eski metinlerde adamların hakkında yazılanlardan kunuşuluyor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...