Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk kimliği

Feamer

Öne çıkan mesajlar

bende mongoloid fenotip var mesela..elde simian cizgisi dedikleri sey var..soy kutugumde de hep kirim tatari dolu bilebildigimiz 3 kusak gecmisimde..hatta disaridan bir evlilik mevcut degil..

ama sarisinlik esmerlik konusunda ise baba tarafi mesela -ayni gene sahip olmasina karsin babam esmer bugday amcam bildigin pletorik sari ( sari sacli mavi gozlu beyaz tenli deri alti damarlari mormor gorunen ince tenli vs birisi..
Sosyal ağlarda paylaş

nigger için özelikle video ve makale olarak bilgi ve ispat paylaşıyoruz ama o nereden öğrendiği bile muallak olan sanrılar ile bildiğini okumaya devam ediyor. sanıyorum kendisinin 18-19yy biliminin köhne tezlerinden ziyade devrimsel bazı bilgiler sahip ama kıskançlığından bize söylemiyor, doktora tezi falan yapacak her halde...

ez cümle, niggerin safsataları için 28 sayfa konu içinde yeteri kadar argüman var, yetmez ama evet diyenler için son koyduğum program tamda bunlardan bahsediyor ama ilber bey güzel özetlemiş 4:33
https://www.youtube.com/watch?v=XjKzEroFfKA

bırakın bu feodal kafaları, slavların ne zaman tarih sahnesine çıktıkları ve ne zamanlar baskın nüfus oldukları gizli bir bilgi değil, cuman-kıpçaklar hakkında doğu roman zamanında yazılmış tip tespitleri var, mongoloid olan ve aynı adı taşına kabileler için ise açıklamalar zaten var

tekrar tekrar aynı şeyleri başa sarmayın, ilberi haklı çıkarmayın
Sosyal ağlarda paylaş

Turkler'i whitewashlayip kadim bir medeniyet haline getirebilmek icin ustun cabalar harcayan, sinandigi vakit karsisindakine kisisel, hinc dolu saldirilarda bulunan sen iken hala bu konuda duygusal yatirimlari olan sanki benmisimcesine cemkirmen uzgunum ama, not very effective.

Su Turkler-Elfler-Odin konulu makalen bile baslibasina pseudoscience, gelmis bana tarihi gecmis dayanaklarla geliyor diyorsun bir de. 19. Yuzyilda Iskitlerin Turk oldugu saniliyordu bir kere, bir yandan o cagin argumanlariyla, metodolojisiyle gelip Wilhelm biyiklarini sivazlarlen bir yandan bana "18-19yyin kohne bilimi vs vs" diyorsun.

Burada devrim niteliginde bilgi dedigin seyler pseudo science makaleler ve tarihin arka odasi gibi programlarda yapilan circle-jerkler. Kendi inandigin seyi destekleyen dokumanlari koyuyorsun, biri larsi cikinca da kiskanc miskanc diye cemkiriyorsun. Bilgiye ulasma, bilgiyi yorumlama metodolijisi sende hic yok. Arastirmaciligin sadece isine gelen bilgileri bulma konusunda iyi. Bu yuzden de Turkiye disinda hicbir akademide de bir is yapamazsin sen mesela. Bir odevin bile kabul olmaz.

Odin Turk oldu, Turkler Elf oldu. Bir sonraki levelda Kazim Mirsan ve Haluk Tarcan bekliyor seni, yarin obur gun "Turkler 895000 yillik medeniyettir" diye gelir, karsi cikinca da kiskanc ve irkci olmakla suclarsin beni yine.

Breaking news: Turkler ile Slavlar'in tarih sahnesine cikislari ayni yillar. Ayrica Slavlar ortaya cikana kadar sarisin insan olamiyor mu yeryuzunde, genotipleri de dilleriyle ayni anda mi ortaya cikiyor?
Sosyal ağlarda paylaş

he nigger he,

bu bayalık tirene bir daha girmem. orada iki makale ve bir tv programı ve hepsinde referansları var, senin iddialarınında varsa verirsin bak kanıtlarla geliyorum ben, ilk öğretim ansiklopedi bilgisi ile değil.

merak eden, ilmi yeten verdiğim linklerde hepsinin cevabı var, ve ilber ortaylının yaptığı gibi taşlama kıvamında bile var.
Sosyal ağlarda paylaş

ha bu arada elf-türk ilişkisi diye bahsedilen şey için kafada d&d elflerini canlandırmak hatalı.

zira makaleyi okuyanların görebileceği gibi, iskandinav sagalarında geçen elfler diyor

bunu da bazı formülasyon ile ispatlama gayretine gidiyor ama bende %100 ikna oldum diyemem mevcut bilgilerim ile

ama saga larda geçtiği gibi odinin "doğudan" geldiği ve bilim getirdiğini iddia edenler zaten iskandinavlar ve bunu kendi destanlarına dayandırıyorlar.

mesela odinin got kralı olduğu yönünde de bir iddia var o yazıda ama her hangi bir got kralının, odin gibi mitolojik bir figüre dönüşebilmesi için gereken kültür seviyesi zaten gotlar da olmuş olsa romanın elinde oradan oraya sürülmüş olmazlardı diye geliyor bana

bunun dışında zaten elf özelliği alacak ve odin gibi tanrılaşacak insanlar asyda fazla yok.

sarı olarak o devirlere denk gelen germenler var, ve cuman/kıpçak/iskitler var
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

ama şunu bir daha soracağım zira daha önce cevap vermemişti üstan nigger

iskitler neden türk değil?

3 tane sebep istenir ama sen bir tane söyle

Muhtemelen 50 kere verdim de np tekrar veririm.

Cunku Turkler Iskitler'den sonra ortaya cikmistir ve Turk etnogenesisinin dagilan Iskitler'in devami olduguna dair bir barizlik de yok. Occam'in usturasi kurali boyle bir iliskiyi gostermiyorken, Iskitler'in Turk oldugu iddiasi kanitlanmaya muhtactir. Bunun aksini kanitlama yukumlulugu benim uzerinde degil zira yanliz olan ben degil, Iskitler'in Turk oldugunu iddia edenler.

Iskitler'in nece konustugu bilinmiyor, zaten ayni dili konusan kabilelerden meydana gelmiyordu muhtemelen. Keza Heredot ziyaret ettigi bolgelerde dil farkliligi oldugunu belirtiyor. Dinleri farkli, Heredot'a gore Yunan tanrilarina denk bir pantheonlari var. Yok onceden Goktanri'ya tapiyorlardir, sonra diger Turkler gibi din degistirmislerdir diyeceksen de buna kanit sunmak senin yukumlulugun. Turklugun etnogenesisini geriye cekmek istiyorsan neden Turkler'in alameti farikasi olan bir dinin izine rastlanmadigini, Iskitler'in dininin neden sonraki hicbir Turki kavimde gorulmedigini yine sen aciklayacaksin.

Proto-turkler Iskitler catisi icinde yer almis kavimlerden olabilir, bu birsey degistirmez. Ayni cati icinde proto-mogol, proto-macar ya da proto-slavlar da vardi belki.

Bozkirda yasayan gocebeler olmalari disinda Turkler'e benzeyen bir taraflari yok. Elimizde dogru duzgun analiz yapacak kadar veri de yok zaten. Hem Turk olduklarina dair bir pozitif kanit eksikligi var, hem de Turk olmadiklarina dair pozitif kanitlar var.

Iskitler Turktur demek sacmadir kisacasi. Iskitler Iskittir. Kulturler statik degildir, homojen de degildir. Daha hangi dili konustugunu bilmedigin adamlara Turk diyorsun. Hersey senin bugunku alginla siniflandirabilecegin kaplara girmek zorunda degil.
Sosyal ağlarda paylaş

böle bişi var baksana nigger, doğu iskitler diye ayırmış.

https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvU2N5dGhpYW5zI010RG5hX2FuZF95X0ROQV9zdHVkaWVz

Ancient genome-wide analysis on samples from the southern Ural region, East Kazakhstan and Tuva, shows that Iron Age Scythians were a mix of Yamnaya people from the Russian Steppe and East Asian populations, similar to the Han and the Nganasan (Samoyedic people from northern Siberia). The East Asian admixture is pervasive across diverse present-day people from Siberia and Central Asia. The Eneolithic Yamnaya and the other Bronze Age kurgan groups from Pontic–Caspian steppe had a brunet pigmentation.
Contemporary populations linked to western Iron Age Scythians can be found among diverse ethnic groups in the Caucasus, Russia and Central Asia (spread across many Iranian and other Indo-European speaking groups), whereas populations with genetic similarities to eastern Scythian groups are found almost exclusively among Turkic language speakers, particularly from the Kipchak branch of Turkic languages. These results are consistent with gene flow across the steppe territory between Europe and East Asia.[58][61][62]
Sosyal ağlarda paylaş

cevabı videoda var, niggerin türk algısı üzerine zaten daha önce konuşmuştuk, bu nedenlerden ötürü zaten yazının gerisi geçersiz oluyor çünkü temeli hatalı...

suarkın dediği gibi özellikle rusların yaptıkları çokça araştırma var konu ile ilgili, bütün bunlar dururken ısmarlama ve ideoljik çalışma yapan germencilerin tezleri ile gelmeyin. var yanı araştırma ve bilgi denk gelince koyuyoruz işte buraya, adam hala yok diyor. niye? ilber ortaylı cevabı vermiş

hayır bu son araştırmaları ve iddiaları ortaya ilk atanlar ruslar ve iskandinavlar zaten neyin moduna giriyorsun orası ayrı zaten
Sosyal ağlarda paylaş

@Suark
Sonuclar normal, ortalama bir Turk de Orta Asya'dan cok komsu ulkelere genetik yakinlik gosteriyor zaten.

Feamer said:

cevabı videoda var, niggerin türk algısı üzerine zaten daha önce konuşmuştuk, bu nedenlerden ötürü zaten yazının gerisi geçersiz oluyor çünkü temeli hatalı...

suarkın dediği gibi özellikle rusların yaptıkları çokça araştırma var konu ile ilgili, bütün bunlar dururken ısmarlama ve ideoljik çalışma yapan germencilerin tezleri ile gelmeyin. var yanı araştırma ve bilgi denk gelince koyuyoruz işte buraya, adam hala yok diyor. niye? ilber ortaylı cevabı vermiş

hayır bu son araştırmaları ve iddiaları ortaya ilk atanlar ruslar ve iskandinavlar zaten neyin moduna giriyorsun orası ayrı zaten

Gecersiz oluyormus, hahayt fahrenayt.

Zekiye bak, "daha once konusmustuk" diyince ben haksiz cikiyorum sanki. Daha once konustuk da ne dedik? Turkluk subjektif birsey degildir dedik, o tartismalarda da boyle boyle eject cektin. Sanki simdi eski tartismalar senin hakliligini percinliyormus gibi geriye referans vermeler. Nigger Iskitler'in Turk olmadigini ispatlasin, Nigger Turklugun tanimini yapsin. Sen Zambiyalilar'a Turk desen, sonra Nigger mi oturup anlatacak sana Turk'un ne oldugunu?

Feamer said:

şaka gibi adam yok diyor bilgi...

tabi kendisi feodal cahil olduğu için kendi bilmediği bilgiyi yok sayıyor

Feodal mi? Yobazin ateiste yobaz demesi gibi olmus bu da. Kactir diline pelesenk oldu bu laf da. Feodal nereden cikti simdi, feodalizm ile iliskilendirilebilecek ne soyledim ben? "Irkci, feodal" gibi yakistirmalarla aklin sira pseudoscience safsatalarini feodalizmin, batilligin karsisinda duran aydin fikirler gibi mi gostereceksin? Sen boyle yapinca fasizm caginin urunu olan ideolojik okulunun kokusu alinmayacak di mi? Haritada birbirini yutup duran tezek kokulu asiret bloblarinin sanli ve kadim tarihi uzerine master yapan adam bana feodal diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

kendin çalıp kendin oynuyorsun, feodal sanrılar haricinde ortaya bir veri koyabiliyor musun?

yok.

yani yok oluyor,

gerçi bunun konusu vardı,

varlığınızı nasıl kanıtlarsınız?

bilimsel veri ile...

yazının geri kalanı için ise sözü değerli ilber hocaya bırakıyorum, konuşun hocam

b]4:33[/b]
https://www.youtube.com/watch?v=XjKzEroFfKA
Sosyal ağlarda paylaş

Hala feodal diyo ya, adam tartismayi da birakti artik ayni seyleri soyleye soyleye surumden kazaniyo. Bir de hincini alamayip donup donup babanne gibi soyleniyo lol.

Iste oldugum icin videoyu izlemedim, izleyince ne gorecegime dair bir ipucu de yok yazdiklarinda.

Ortaya kendi inandiklarini destekleyen bir dokuman koyup gerisine kulak asmiyorsun derken kastettigim buydu mesela. O videoda Iskitler'in nece konustuguna dair bir bilgi var mi mesela? Her boku en iyi bildigi gibi Iskit tarihini de en iyi bilen Ilber Ortayli bey mi sahipmis bu kimsenin sahip olmadigi bilgiye?

Ne izleyecegime dair bir ipucu olsa, eve gittigimde bakarim derdim. Ama neler ele alinmis belli etmedigin icin su haliyle ona vakit ayiramam.
Sosyal ağlarda paylaş

nigger boş konuşuyorsun mamasına geliyor.

her hangi bir kaynak vermediği gibi verilen kaynağı inceleme gayreti içine girmeden bildiğini okuyor demek

ilber ortaylının yukarıda alıntı yaptığım çözümlemesine göre hareket ediyor demek

daha önce bir çok kereler yazdığım gibi varsa bilgin koyarsın zıt fikir diye taktir ederiz,

ama yok 20 sayfa argümana hala aynı kaynaksız iddia ile gelmeye denir

vs. vs.
Sosyal ağlarda paylaş

Topici okumadim ama irk yerine tur olarak bakmak gerektigini dusunuyorum ben insanlara. Kendi gotumuzden element uydurmanin bilimsel acidan da pek faydasi yok cunku, Turk dedigimiz irk da tipki digerleri gibi farkli bolgelerden, farkli irklardan insanlarla ciftlesmis, genetik olarak cesitlenmistir. Zaten normal olan da bu, diger turlu sonuclari kotu oluyor. Mesela kast sistemi nedeniyle hep benzer insanlarin birbiriyle uremesi sonucu hindistanin gen havuzunun nasil oldugu malum.
Sosyal ağlarda paylaş

Bundan sonra bos konusan birine ilk is "cok feodalsin" diyecegim o halde.

"Iskitler Turktur" ya da "Iskitler Turk degildir" diye kaynak olmaz zaten. Yok oyle alaturka usulu agizdan besleme. Ortada olan seylere bakarsin, sonuc neyi gosteriyor ona gore bir cikarim uretirsin. Ben de sana ortada olan seylerden benim hakim oldugum kadarini gosteriyorum.

Bunlar icinde kaynak cikmam gereken ama kaynaksiz ortaya koydugum ne var mesela? Farkli diller konusabilecekleri konusunda Heredot'tan referans verdim, gercekligini sorgulamadigin icin direkt alinti yapmadim. Iskitler'in nece konustugunun bilinmedigi konusunda zaten kaynak gerekmiyor, burada mesele nece konustuklarini ortaya koyacak bir pozitif kaynak yoklugu zaten. Dinleri konusunda yine Heredot'tan referans verdim, herhangi bir kaynaktan dogrulatabilirsin.

Suark'in koydugu kaynagi okudum, onun koymadigi geri kalani ile birlikte. Sen kaynak paylasmayi duzgun bir sekilde yap, onu da incelerim. Ben mecbur muyum ne icerdigini bilmedigim videolari izlemeye? Cok mu zor neyi ele aldiklarini, benim hangi argumanlarima cevap verdiklerini kisaca aciklamak?

Kaynaktan cok mantik konusunda sikinti var sende. "Odin Turktur" diyebilecek kapasitede bir insana karsi gelirken getirilmesi gereken donanim kaynaktan ziyade mantiktir zaten. Confirmation bias zaten var, onun sebebi de mantik eksikligi. Turk denen seyin ne oldugunu, ne olmadigini ogretmek gerekiyor sana mesela. Etnogenesis nedir, sonradan olan bir olayin onceki bir duruma etkisi olabilir mi olamaz mi, delil nedir, deductive vs inductive arastirma arasindaki farklar nedir bunlari bilmiyorsun. Turk merkezli baktigin tarihte de protagonist hastaligina tutulmussun; Turkler'in her yaptigi sey en ozeli, her isleriyle, her ozellikleriyle siradan insandan ayri olarak ele alinmasi gereken bir nesne Turkler sana gore. Special pleadingin de bini bir para o yuzden.

Bir

"Viking mitlerinde Odin at ustunde Dogu'dan gelen ve Vikinglere okuma yazma gibi belli onemli seyleri ogretmis bilge bir figurdur, Viking runlerinin Iskit runlerine benzemesine de bakilirsa Odin figurunun kokunde Germen topraklarina gelmis Iskit kokenli bir lider yatiyor olabilir."

demek var, bir de

"Odin Turk, cunku Iskitler Turk, elfler de alperenler" demek var.

Birincisinde karsi cikilacak birsey yok iken, ikincisini soyleyecek kadar sig biriyle kazma kurekle mucadele edilmesi gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

Topici okumadim ama irk yerine tur olarak bakmak gerektigini dusunuyorum ben insanlara. Kendi gotumuzden element uydurmanin bilimsel acidan da pek faydasi yok cunku, Turk dedigimiz irk da tipki digerleri gibi farkli bolgelerden, farkli irklardan insanlarla ciftlesmis, genetik olarak cesitlenmistir. Zaten normal olan da bu, diger turlu sonuclari kotu oluyor. Mesela kast sistemi nedeniyle hep benzer insanlarin birbiriyle uremesi sonucu hindistanin gen havuzunun nasil oldugu malum.

yok bu taraftan bir element icadı söz konusu değil zira tür veya ırktan değil, kültürden bahsediliyor, 28 sayfadır
Sosyal ağlarda paylaş

ne model bir insansın bilmiyorum nigger ama,

ortaya konan argümanı okuma veya dinleme çabası göstermeden, argümanı ortaya koyan kişileri geçip, direk bana öyle dedin böyle dedin diye boş wot yazman ruh haline nasıl giriyorsun bilemiyor

makaleyi yazanların isimleri, makamları orada yazıyor olması lazım, artı referanslarda diğer alıntılar var, bi zahmet bu işin allamesi olarak, bu yazdıklarını onlara mail falan at, o yazdıklarından sonra bu kadar ciddiye alıp seninle muhatap olurlarsa, verdikleri cevabı yazarsın buraya

ama yok işkembeden konuşmak daha güzel
Sosyal ağlarda paylaş

gelelim niggerin anlamadığı diğer konuya

bu konuda yaptığım paylaşımların %80, niggerin oradan buradan bulacağı lise ayaraı ansiklopedik bilgilerin, yanlış ve eksikliğini ispat ve iddia için yapılan çalışmaları konu ediyor

hal böyle olunca, bu konular hakkında zerre bir okuma yapmadan, bu şekilde, ukalaca ayar verilmesi, tiksinti veriyor.

konu bu "türk kimliği" genetik veya ırk ile alakalı bir paylaşım yok, bu hususta bir iddia yok ama ısrarla konun buraya çekilmesi ise ayrı bir muamma ama son videoda genetik alanında yapılan çalışmalar var, isteyen ona bakabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...