Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kadınların güzellik standardının oluşması üzerine:

Feamer

Öne çıkan mesajlar

inanılmazsın feamer ya. :)

her dediğime çok basit ve yüzeysel argümanlarla karşı gelerek çürütebileceğini sanıyorsun 2 gündür yaptığın gibi.

o kadar bilinçsizsinki kadın erkek farklılıkları konusunda, kıllı bacakla mini etek giyerse bir kadın absürt duruma düşer çünkü maddenin doğasına aykırı olur (kadının doğası demeye de korkuyorsun bunca muhabbetten sonra tabii oraya böyle sonradan çok eğreti bir "madde" kelimesi eklenmiş) gibi bir lafı edebiliyorsun hala.

kıllı kadını dışlamak gibi kavramları yok efendim niye dışlayalım ki gibi yüzeysel ve basit yollarla çürütmeye çalışıyorsun. dayanamayıp yazdım ama düşündüm yirmi bin kere açıkladığım şeyi bir kere daha açıklamak gafletine düşmeyeceğim.

şu kadar sayfadan sonra hala bu laflarıı edebilen birisine başka bişey söylemicem ben kusura bakma. belli ki zihniyetini demirle kaplamışsın. ne desem boş.

bu bilinçle yaşa diğer insanlar gibi. ben bundan sonra sana cevap yazmak istemiyorum. çünkü yazsam yine aynı şeyleri yazıcam. gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

iki gündür gerçekten yazık şuraya attığım postlara sana karşılık olarak yazdığım.

umarım başka birilerinin bu konuda biraz olsun düşünmesini ne bileyim açayım da bir iki şey okuyayım bu konuda diyebilmesini sağlamışımdır.

kadınların çok bariz bir şekilde güzel olmak için erkeklerden çok daha çaba isteyen uğraşlara mecbur kalıyor olmasına, "mühendis kardeşim de t-shirt üstü gömlek giyince beğenilmiyor bilader" kalitesinde bir argümanla karşıma gelen birisiyle ben ne konuşayım.

sana zihniyetinle mutlu bir yaşam diliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

iki gündür gerçekten yazık şuraya attığım postlara sana karşılık olarak yazdığım.

umarım başka birilerinin bu konuda biraz olsun düşünmesini ne bileyim açayım da bir iki şey okuyayım bu konuda diyebilmesini sağlamışımdır.

kadınların çok bariz bir şekilde güzel olmak için erkeklerden çok daha çaba isteyen uğraşlara mecbur kalıyor olmasına, "mühendis kardeşim de t-shirt üstü gömlek giyince beğenilmiyor bilader" kalitesinde bir argümanla karşıma gelen birisiyle ben ne konuşayım.

sana zihniyetinle mutlu bir yaşam diliyorum.

http://img.sizcene.com/gozluklu_sirin_33355.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Konn said:

Popi kültür zaten dayatmadır. Eğer kadın popi olmak için kasıyorsa zaten kendi değer yargılarını bırakmış, sadece bir gruba mensup olabilmek adına (örn. tiki) görünüşünü değiştirir. Konuşulan konu gerçekten feminizmle, erkek-kadın eşitsizliği ile açıklanamyacak kadar derin.

atlanmasın,
Sosyal ağlarda paylaş

Konn said:

Zaten 4 sayfalık konuda, "sanat" kelimesinin sadece 1 kere (onu da ben yazmışım) estetik kelimesinin de sadece 28 defa kullanılmış olmasından, ne kadar yanlış tartışıldığını görebiliriz.

Yanlış yere bakıyosunuz ateyiz dostlarım. Mişelankelo, Çokella ve alehandıro vb. yerlere bakın.

www.wikipedia.com

teessüf ederim ben kulladım diğer konuda ama feministler beni tehdit etti :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

"neden kadınlar erkeklerden daha fazla eziyet çekmek zorunda" sorusuna cevap yok tabi.

kadın , güzel
erkek , yakışıklı

sıfata bile subliminal işlenmiş işte. bir objenin estetikliğini tanımlarken falan güzel kullanılabilir. yakışıklı ise güzele yakışandan falan gelmiştir anca.

black onu diyor zaten,

kadınların "güzel" olması gerekliliği ve "güzel" kıstasları erkekler egemenler tarafından bilinç altımıza işlenmiş şeylerdir...

bende buna karşı çıkıyorum, kadınların güzel olma çabaları ve erkeklerin güzellik algıları, yaratılıştan, evrimde ve doğuştan gelen şeylerdir, akılla alakalı değildir.

akılla alakalı olan şeyler kadının ve erkeğin toplumdaki yerleri ve davranış modelleridir, kadınlar için uzun saçlı olma, etek giyme gibi

misal, hayvanlarda aleminde kızışan dişi, ben ciftleşmeye hazırım ve doğurganım diye çevresine mesaj vermeye başlar -insan dişisine uyarlayın- bunun farkına varan, erkeklerde ben, ben ya ben diye dişinin etrafında döner, dişi en doğrusunu seçer ve hayat devam eder...

genel olarak hayvansal istekler insanlarda da böyle ama biz daha akıllı ve sosyal hayvanlar olduğumuz için araya bir çok çeşni katmaktayız
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

Kaldı ki bence asıl yanlışın, güzelliği sadece karşı cinse beğendirme amaçlı varsayman. Güzellik aynı zamanda statüdür,kendini sadece karşı cinse beğendirmek için değil toplumda statü kazanmak için de güzel olmaya çalışır insanlar.

bu kadınlar için çok daha geçerli,

dediğim gibi kız arkadaşınıza, eşinize her gün süslenerek gittiği okuluna veya işine, diyin bakalım "ben seni doğal halinde daha çok seviyorum bunları yapmana gerek yok." dedikleriniz hoşuna giderse en fazla 1 ay bunu uygular.

tabi bazı kişilik modelleri hariç
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

black-ice haklı, feamer haksız, sonra gelen marty vs en haksız.

insanlık tarihindeki doğrudan insan yaralanma ve ölümlerinin %99.9'una erkekler neden olmuşken "kadınlar aptal" diyebilen insanlar da.. yorumsuz..

allah aşkına bu kanıya nereden vardın?

ben iddialarımın doğru algılanmadığı kanatindeyim
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

erkeğin acı çekerek yaptırabileceği güzellik uygulamaları yok mu dedim ben? yüzlerce var. dikkat çekmeye çalıştığım nokta; bunları yapmazsa toplumun dikkatini çekmiyor olduğumuzdu. bir adam kaşlarını aldırmazsa metroda adama iğrenerek mi bakarlar? hayır. ama kadına bakarlar. bahsettiğim bu. bulamazsın dediğim bu tarz birşey.

gayette dışlanır, (edit: buldum alta kalmış)

dediğini anlıyorum, toplumların kadınlardan ve erkeklerden beklentilerini eleştiriyorsun ama bu kapsama güzellik algısı girmiyor, o farklı bir konu
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

standart kıllı bacaklı bir kadın kadar tepki almayacağını biliyorsun.

belkide bunun empatisini yapamadığımız için anlaşamıyoruz, o yüzden biraz açıkla bildiğin kadarı ile, ki biliyor olman lazım ki empati yapabiliyorsun,

standart kıllı bacaklı bir kadın, kimlerden ve nasıl tepki alıyor
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Black-ice said:

erkeğin acı çekerek yaptırabileceği güzellik uygulamaları yok mu dedim ben? yüzlerce var. dikkat çekmeye çalıştığım nokta; bunları yapmazsa toplumun dikkatini çekmiyor olduğumuzdu. bir adam kaşlarını aldırmazsa metroda adama iğrenerek mi bakarlar? hayır. ama kadına bakarlar. bahsettiğim bu. bulamazsın dediğim bu tarz birşey.

dediğini anlıyorum, toplumların kadınlardan ve erkeklerden beklentilerini eleştiriyorsun ama bu kapsama güzellik algısı girmiyor, o farklı bir konu

haksızlığını kabul etmemek adına gerçeli argumanları lütfen reddetme black-ice ın elini öp ve yenilgiyi kabul et dostum
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

kadınların erkekler için güzel olmaya çalıştığını söylemedim ben. en azından tamamen öyle değil tabi güzellik. konuyu bu bağlamdan devam ettiren feamer yarattı bu algıyı. kadınların erkeklerin istekleri doğrultusunda güzellik normlarına yöneltilmesi zaten bu konudan bağımsız hatta ana konumuz.

yanlış olmasın, benim dediğim, kadınların ve erkeklerin içgüdüsel üreme dürtüsü ile böyle davrandıklarını söylüyorum, doğa bir neslin devamını şansa bırakmamış, bütün handikap ve sorunların üstünden gelecek savunma mekanizmaları kotlanmış
Sosyal ağlarda paylaş

Longshanks said:

Feamer said:

Black-ice said:

haksızlığını kabul etmemek adına gerçeli argumanları lütfen reddetme black-ice ın elini öp ve yenilgiyi kabul et dostum

bunun için boş haklı bir argümanda bulunman lazım, yoksa kör gözler elmaya armut dediği için elmaya armut demem
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

ben kadınlar kıllarını kesiyor çünkü erkekler öyle seviyor teorisinin bilimsel altyapısı söyledim sadece. sonuçta karşı cins için güzel olmak da bu işin içinde tabii.

ben neyden bahsediyorum acaba?

bende diyorum ki erkekler seviyor çünkü bunun bir nedeni var, kadınlarda bunu bildikleri için öyle davranıyorlar niye, üreme dürtüleri var, benzer davranışlar erkeklerde de var
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

inanılmazsın feamer ya. :)

her dediğime çok basit ve yüzeysel argümanlarla karşı gelerek çürütebileceğini sanıyorsun 2 gündür yaptığın gibi.

o kadar bilinçsizsinki kadın erkek farklılıkları konusunda, kıllı bacakla mini etek giyerse bir kadın absürt duruma düşer çünkü maddenin doğasına aykırı olur (kadının doğası demeye de korkuyorsun bunca muhabbetten sonra tabii oraya böyle sonradan çok eğreti bir "madde" kelimesi eklenmiş) gibi bir lafı edebiliyorsun hala.

kıllı kadını dışlamak gibi kavramları yok efendim niye dışlayalım ki gibi yüzeysel ve basit yollarla çürütmeye çalışıyorsun. dayanamayıp yazdım ama düşündüm yirmi bin kere açıkladığım şeyi bir kere daha açıklamak gafletine düşmeyeceğim.

şu kadar sayfadan sonra hala bu laflarıı edebilen birisine başka bişey söylemicem ben kusura bakma. belli ki zihniyetini demirle kaplamışsın. ne desem boş.

bu bilinçle yaşa diğer insanlar gibi. ben bundan sonra sana cevap yazmak istemiyorum. çünkü yazsam yine aynı şeyleri yazıcam. gerek yok.

http://1.bp.blogspot.com/-rR59bYy7_pE/UU3KBUWr9VI/AAAAAAACRAE/nw1EqakU5dU/s1600/sipirman.jpg

öncelikle, argümanları kendince değersizleştirmen çok yanlış, diğer taraftan sırf kopuk kopuk yazıldığı içinde bir karmaşa oluyor.

said:

gerçekten orada ne anlatmak istediğim anlamamışsın ve bende anlatamamış olabilir ama o kadarda karmaşık yazmadım

said:
ama sen kıllı bacaklarla, mini etek giyip metroya gidersen ortaya absurt bir durum çıkar ki, insanlar arkandan konuşur

niye maddenin doğasına aykırı bir durum çünkü,

hayır efendim biz birşey yapmadık, mini etek modasını kim bulduysa onun başının altından çıktı, mini etekten maksimum verimi alabilmek için biçimli ve temiz bacak gerekir ve bu da evrensel estetik kanunu içinde görecesiz kabul edilir.

yazı ile anlatılmak isteneni objektif olarak anlamaya çalışmak, anlayamadığın yerleri "burada ne demek istedin tam anlamadım" diye sormak yerine, çıkarımlar yaparak ve şablon kullanarak cevaplamak, "şöyle böylei şöyle namaz de şöyle dalan filan, aha adam namaz kılmayın dedi, kafir yakın" diyen dinciden farklı değil bunun bir idrakına varın

örneğe gelirsek,

daha önceki yazılarımda zaten mini etek ve bacak sergilenmesinin neden yapıldığını ve ne zaman ortaya çıktığı ve toplumda neden kabul gördüğünü anlatmıştım, orada yazılı duruyor, bunun üstüne absürt olur dedim çünkü, mini etek giymenin bir nedeni var, nedenler aynı, niye güzel elbise giyersin veya daha az elbise giyersin gibi. maddenin doğasına aykırı, misal araba hareket etmesi için yapılmış bir araçtır, hareket etmeyen ve duran bir araba toplum tarafından kabul görmez çünkü, talep edilmesindeki gerekçe budur.

mini eteğin mantığı ve kanunu da bunu gerektir, biçimli ve temiz bacakların varsa bunu sergilemek ve farkındalık yaratmak istersin, bu işin kanunu bu kabul et veya etme bu yüzden o model etekler tasarlandı ve satın alındı, bedava dağıtılıp insanları giymeye zorlamadılar, önden öncede kimse mini etek giymediği için dışlanmadı ve çirkin olarak da görülmedi, şimdi olduğu gibi.

ama al sana aksi bir örnek,

saç, büyük savaşa kadar kısa saç kadında kabul gören bir şey değildi, toplumun dayatması ile kadınların uzun saçları olması gerekliliğine şartlanmıştı insanlar ve erkekler vede kadınlar kısa saçlı kadınları kabul etmiyorlardı, dediğin gibi kısa saçla bir cemiyete gittiğinde kabul edilmememe tehliken vardı ve bu o zamanların imkanları ile zor bir uğraştı vede sağlıksızdı.

ama sonra bir çok öncü kadın ve erkek bunun aksini ispatladı kısa saçın aslında güzel olabileceğini gösterdiler ve bu tolumun geniş kitlelerin tarafından kabul gördü.

özetle, kadınlar kendi üzerilerinde yapılan toplumsal bir baskıyı yıkmış ve yeni bir akım başlatmış oldular

gelelim kıllı bacak mevzusuna, bilenlerin bildiği gibi çinde böyle bir akım başladı ve en az bir senelik bir mevzu olması lazım, sonuçları şu anda ne aşamada ve bırakın dünyayı çine yayılması ne durumda ve gelecek beklenen bir moda akımı mı isteyen araştıra bilir ve ne kadar akım olacak onu belkide zaman gösterecek.

bu iki örnekle anlatmak istediğim, misal olarak verdiğimizin üzerinden gidersek, eğer kıllı bacaklarla mini etek giymeyi "aslında bu daha güzel" diye kabul ettirebilirsen ve bu toplum tarafından kabul görürse, nemrut gelse kimseye aksini yaptıramaz, al çinliler başlatmış
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

ne yapalım yani, ne yapayım, aklı ve mantığı dışlayıp, ağda yapmaya üşenen kadınların buldukları yüzeysel bahaneleri kabul mu edeyim? bende whiteknigtim ama o kadar da değil

neymiş efendim erkek egemen toplumun baskıcı güzellik anlayışı ile böyle düşünüyormuşuz

farklı bir şey mi söyledin başından beri, veya bunun içini dolduracak bir argüman ve örnek mi ürettin

bende diyorum, bu çıkış noktası hatalı, erkek egemen toplum ile alakalı bir neden yok ortada

bunun üzerine, rte gibi, "metroya kıllı bacakla binen bacımı dışladılar" deyip durdun. neyini kabul edeyim bunun ben, veya ne gerekçe ile kabul edeyim, ve bundan başka bir argüman mı sundun?

bütün bunlara ek olarak, daha yazılanları anlayamadan, tarihsel süreci de hiçe sayarak, yüzeysel ve sığ ve kasıtlı olmakla suçlanıyorum, bravo

-manidar alkış-
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...