Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yerli Free to Play

inyormaynd

Öne çıkan mesajlar

Stream ve/veya youtube üzerinden bir şeyler yapayım desen kendi kitleni oluşturana kadar rahat 2 sene harcaman gerekiyor (Bkz: pintipanda). Bir bakıyorsun bir hatun geliyor iki meme dekolteli stream yapıyor anında 10K channel views 2K followers ve 1.5K online izleyici. Neymiş efendim 1K pack açıyormuş o da yaptığı ...puluktan gelen reward'u.

Yani öyle hype falan oluşturmak kolay değil. Bayan olursan işin rengi değişiyor tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

lol iyi bence ya bir e-sport olarak düşünürsen. 5 kişi var bir kere, totalde 10 kişiyi takip ediyorsun. koridorlar, roller vs diğer oyunlara göre hem izlemesi daha kolay hem de inanılmaz karmaşık durmuyor.

ben de oynadım cs dir quake wow vs.

fps oyunlarını izlemek beni yoruyor mesela, çok keyif almıyorum. oynarken başka tabi de bir izleyici olarak öyle aman aman heycanlandığımı söyleyemem. ki yani asıl yetenek aim değil mi ? çok cezbedici değil benim açımdan. tabi ki takım oyunu, taktik vs unutmuyorum onları da izleyen açısından bana pek aman aman dedirtmiyor yani. hiç bir zaman öyle aim alamayacağım belli zaten. bir şey izlerken en azından bilgisayar oyunu için, azıcık kendimle de kıyaslamak isterim. sonuçta oynadığım oyunun maçını izlerim.

lol için ise bunlar geçerli değil. hareketler belli skiller belli ne bileyim izlerken karşı takımı görüosun tepeden bushun içine hepsi girince olacakları görüosun fln. bana çekici geliyor. zevkli de. bu mesajı 2 saat için de dönüp dönüp yazdığım için okumadan geçebilirsiniz başı sonu farklı oldu sanki
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

twitch aç bir bak ne oynanıyor competitive olarak, ne para getiriyor. dünyadan haberin yoksa argümanıma da ancak benzetme kalıbıyla gelirsin.

en çok lol ve dota izleniyor, iyi de bu neden kötü bir şey olsun? İnsanlar en çok bu türden zevk alıyor demek ki. Ben moba iyi rts kötü, fps ney muhabbetine hiç girmiyorum. Diyorum ki en çok izlenen spor dalları illa en sofistike spor dalları değil, ancak insanların izlemekten en çok zevk aldığı dallar. Zevk alıyorlar ki izliyorlar.
E şimdi kalkıp da yeterince pvp değil ben bunu oyundan saymam demekle futbol'da strateji yok, satranç daha iyi demeyi aynı düzeyde görüyorum. Birçok insan daha çok zevk alıyor ki en çok bu moba oynanıyor ve izleniyor. Aslolan entertainment, kimse bir oyunu sırf competitive diye oynamaz veya izlemez, zevk aldığı için izler.

Eğer sadece oyundaki rekabetçilik düzeyinden zevk alıyorsan, o da senin kişisel beğenindir. Bir oyunu iyi ya da kötü yapmaz bu.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar, satranç ile futbol mu birbirine daha yakın yoksa WoW arena ile DotA mı? O yetersiz örnek üzerinden benim yazdıklarım üzerinde çıkarımda bulunman ikna edici değil.

ayrıca tercihim futbol onu da not düşeyim. satrancı da birşeyle kıyaslayacak olsaydım yine masaüstünde oynanan birşeyle kıyaslardım. tabii sen o mantıkla şimdi satranç vs. masa tenisi falan diyebilirsin ama go veya en azından tavla desen daha mantıklı bir yaklaşım olur.

oynadığım oyunlarla zevk aldığım oyunlar ayrı şeyler. misal starcraft oynamıyorum ama e-sport olarak izlerken en keyif aldığım oyunlardan biri.

benim entertainmentım en üst seviye skill sahibi insanları mümkün olduğunca iyi dengelenmiş, rekabeti körükleyen, seyiri zevkli, yeteneği önde tutan bir ortamda görmek.

konu oyunların iyi veya kötü olması değil. konu e-sports. malesef popüler, ancak ucundan e-sport sayılabilecek oyunlar domine etmiş durumda.

bir örnek de ben vereyim çünkü sana nasıl daha net açıklarım diye eski mesajlarına baktım :) sence lol'ün dota'dan e-sport olarak pastadan hayvan gibi daha büyük bir pay alması global e-sport camiası için faydalı bir durum mu?

freemium oyunların büyük ödüllü turnuvalar ile yani para ile e-sports'un geleceğinin şekillenmesi çok sakat bir durum. dota varken lol'e burun kıvıran, competitive bulmayan biri olarak bu kaçınılmaz gidişat gün gelecek seni de üzecek.

elimden gelse dünyanın motorunu durdururum ama gidişatı değiştirmek için yapılabilecek birşey göremiyorum. bu demek değil ki ptt 2.lig tier competitive oyunların çarkına çomak sokmayacağım. lafı yiyecekler, kaçarı yok :)
Sosyal ağlarda paylaş

ben o örneği farklı sporları veya oyunları karşılaştırmanın saçma olduğunu anlatmak için verdiğimden örneğin ne kadar saçma olduğunu tartışmayacağım, zaten saçma.

ben şahsen dota'nın lol'den daha iyi olduğunu düşünüyorum, daha da çok zevk alıyorum. Bunun da sebebi dota mekaniklerinin daha derin olduğunu düşünmem, ama kalkıp da lol çok zevksiz diyemem çünkü ben beğenmiyorum diye o oyunu oynayan/izleyen milyonların zevk aldığı gerçeğini yok edemem.

Ayrıca şunu da diyim lol'ün varlığı dota 2'yi zayıflatmıyor tam tersine güçlendiriyor. Valve ve Riot rekabeti başlı başına moba/arts türünü bu kadar hızlı zirveye taşıyan unsur oldu. Kısa vadede de birbirlerini iterek daha da gelişecekler, birinin diğerini yok edeceğini sanmıyorum.

Esports olmanın kriteri nedir? Belirli bir rekabetçilik sunması lazım ama aynı zamanda mümkün olduğunca izlenebilir olması lazım. Ne kadar kişi izlerse turnuvalar o kadar çok para ödülü dağıtabilir, o ödül de daha çok oyuncuyu ciddi olarak bu oyunları oynamaya yönlendirir.
Şimdi SC2, herhalde RTS türünün geldiği son nokta ama Moba/arts'ler kadar izleyici çekememesi esports olarak varlığını sınırlandırıyor. SC2 dandik bir oyun değil(esports bakımından) tam tersine starcraft e-sports türünü bugünlere taşıdı ancak artık bayrağı devrediyor.
Bence SC2'nin mobalara karşı dezavantajı, oynamasının ve izlemesinin daha karışık olması, bir de takımdan çok bireysel bir oyun olması. Neden bilmiyorum ama takım oyunları daha çok izleyici çekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

inyormaynd said:

Olay Starcraft'ın lol gibi kolay oynanıp/anlaşılacak bir içeriğe sahip olmaması

ben şu dediğinin aynısını yazdım zaten.

@arcane

sen söyle o zaman abi, esports kriterlerin nedir, tekrar soruyorum. Ya da futbolu neden satranca tercih ediyorsun, onu yaz onu da merak ettim.

Oyun olarak değerlendirme dedin esports olarak değerlendir dedin, eyvallah da popülerliğe göre değerlendirmeyeceksek neye göre değerlendireceğiz o zaman?
Sosyal ağlarda paylaş

mobalar e-sport olarak tutunmasının nedeni daha çok kitlenin oynaması, futbolda öyle.

İnsan kendi oynayabildiği oyunu daha çok merak ediyor izliyor.

Oyun ne kadar kolay olursa o kadar çok kişi oynuyor işte.

Bugun nintendo adam gibi pokemon league kursa düzenli maçlar yapılsa en çok izlenen o olur. Ama herifler hala senede bir turnuva düzenliyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

hmmm futbolu neden satranca tercıh edıosun

e daha eglencelı cunku.
Heyecanı var. Nolcak ne bıtcek bılmıosn ama izleyip fikir yürütebiliosun.

Stadyum var
tezahürat var.

Satrançta "olm size nasssı koyduk yaeee" muabbeti dönmez mesela.
Ama SC de döner,
WHITERA EN IYI HEPSINI DOVDU

taraftarlığı saglamak lazım
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
hey gidi ya, valla böyle şeyleri şimdi şimdi görünce üzülüyorum. o dönemde teknosaya, dnra falan sponsor olun bize diye başvuruyorduk çocuk aklıyla. adamlar resmen bize patron yok sonra gelincilik yapıyorlardı kldjsaf. esport konusunda çok geride kaldık, valla denildiği gibi zamanında iyi sömürüldü, geliştirilmedi veya köstek olundu. yoksa mükemmel oyuncular vardı harbiden.
Sosyal ağlarda paylaş

Riot'un Türkiye politikasını ben başarılı buluyorum ya da artık türkiye şubesini kimler yönetiyorsa, adamlar belirli bir kalite getirmeye çalışıyorlar en azından, anlayışı falan oturtmaya çalışıyorlar.

Ülkede o kadar çok saçma MMO türedi ki, 15 yaşında veletlerden beterler, facebook'da falan gta 5 resimlerini kullanarak reklam yapan Türkçe MMO'lar var çünkü hayvan gibi bir pazar var Türkiye'de.

Riot en azından belirli bir kalite seviyesini yakaladı. Ayrıca Gençlik ve spor bakanlığı ile iletişimdeler diye biliyorum lol oyuncularının bazılarına e-sporcu diye statü verilmesi konusunda yani kayıtlı olacaklar ve resmi olarak temsil edebilecekler falan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...