Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Steam bu yıl Türk Lirası'na geçiş yapıyor

mascio

Öne çıkan mesajlar

Silphatos said:

ruslarda %60 70 daha ucuz oluyo dolar regiona göre bazı oyunlar ama bazılarında da dolar karşılığı kadar oluyo fiyat. bizde de öyle olur, dandik codlar mesela 60 dolar karşılığı kaç ediyo 130 140 tl falan falan olur ama 15 dolarlık csgo 15-20 tl olur gibi

adam bu kadar mı hater olur klasjdaskl
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Ama su var bir de, bolgesel fiyatlandirmalar Steam Sale'leri de etkiler. Rusya'da nasil oluyor bunlar arastirmak gerek.

O sunumda yazan bir ek sey de Steam'in %5'inin Rusya satislari olmasi. En buyuk korsan pazarlardan birinin geldigi yere bakin yani uygun fiyatlandirmayla.

Fiyatlar artarsa Amazon'a, GMG'ye filan yonelirim ben.
Sosyal ağlarda paylaş

knox said:

ulkede korsan bitmez abi, bugun steamde 5 dolarlık oyunu bile korsan cekip oynayanlar var, patide var bu tipler lel

bunlar var da 2008'de bu forumda wow ve cod dışında orijinal satışı yokken bugüne geldik, activity listimde hergün birileri birşeyler alıyor ki forumdan çoğu bu adamların. 5 yılda bu kadar değişim başka hiçbir sektörde yaşanmamıştır ehu.

nintendo da tr'ye özel fiyat yapacağına tr dağıtıcılığını kapalı tutadursun. gaben'dan ne kadar tasarruf ettiysem o farkı bu yıl nintendo yedi. lanet olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

(bunlar benim bildigim ve kullandiklerimlar, baska da vardir): Deezer, iTunes (muzik ve film), Google Play Books, Spotify, Apple Store, Kobo'dan Turkiye fiyatlandirmasi (vergi acisindan, hala $), Amazon Web Services aylardir Turkiye hakkinda is ilanlari veriyor. Ustelik hepsi de satis yapiyor. Q3 2013'de Apple Turkiye satislarini %60 arttirdi.

abi nasıl bir hipstersın sen ya, iJustine aradı pazartesi buluşalım diyor :p
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Silphatos said:

Ne haterligi lan bi fact o. Ilk codu bile yillarca hardcore oynamis biri olarak en cok bana dokunuo zaten bu. Hatta bi ara cod2 milli takimindaydim la ben. Codun bitisini yasayarak gordum. Cok aci

ya ne blim ben bo1 hariç hepsini keyifle oynadım da

nubluk veya konsolculuk vardır
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

nintendo da tr'ye özel fiyat yapacağına tr dağıtıcılığını kapalı tutadursun. gaben'dan ne kadar tasarruf ettiysem o farkı bu yıl nintendo yedi. lanet olsun.

avaturk kapandiginda nintendo distributorlugune yine de devam ediyordu. ama fiyatlar ucuktu yine de. kalmadi mi simdi distributor?
Sosyal ağlarda paylaş

Seru said:

sen para veriyorsun diye niye insanlar da vermek zorunda onu anlamıyorum.

gene bu meseleye donmeseydik iyiydi. ama:

cunku sana ait olmayani caliyorsun. cunku aslinda bu oyunlarin parasizi freeware ya da f2p ler haric yok. cunku yaptigin suc, adı da hirsizlik. cunku trende cuzdan tokatlayan yankesiciden, yol kesen eskiyadan kafa ve ahlak olarak gram farkın yok. cunku senin yuzunden pc oyunculugu her gun oluyor, konsol gencliginin "controller ile oynayacagiiiiim interfaceeeee yeaaaaah" agiz kokusunu cekiyoruz. cunku bugun fikri mulk calan, ve bunu hakli gostererek olaganlastiran gercek hayatinda daha buyuk ahlaksizliklari olaganlastiracak motivasyona sahiptir.

daha baya cunku sayarim, baya bir gider bu, sonu yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Seru said:

sen para veriyorsun diye niye insanlar da vermek zorunda onu anlamıyorum.

cimri ötesi bir şekilde her oyunu korsan oynuyorsun diye hemen üstüne alınmışsın hsdufhdasuh

doğrusu para vermek. ve steam indirimleri gerçekten çok uygun fiyatlara, bütçeyi sarsmayacak şekilde orijinal oynamanı sağlıyor.

almıyorsan senin ayıbın. yapacak bişe yok.

benim mesela filmlerde de korsan kullanmamaya niyetim var aslında afma aşırı pahalıya geliyor. filmlerin de orijinal fiyatları saat başına eğlendirme oranı olarak oyunlara yakın bir seviyeye gelse, eminim filmlerin de satışları deli gibi artacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

adam gibi fiyata satsalar kimse korsan işiyle uğraşmaz. bir kitabı 10tl ye okuyabilsek, bir filmi 20tl ye izleyebilsek ve bir oyunu 30tl ye oynayabilsek... kimsenin tenezzül edeceği bir şey değil ama steam indirimleri gerçekten bazen benim dediğim fiyatlara geliyor
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

CoD 2 cok iyiydi ama. World at War da iyiydi ama, su WW2'de gecen CoD 4 iste adini dogru hatirliyorsam, COOP oynuyoruz onu hala arkadaslarla. Modern Warfare serisini ve sonrakileri hic sevmedim ama.

Yeni region testleri yapiyorlar birsuru yeni kod ekledilet region restrict le ilgili.
Bence tr yede region restrict gelir boyle olursa bence eu da kalalim .

Yoksa senin amazondan aldiginda ise yaramicak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Rusya'da HumbleBundle calisiyor mesela. Amazon'dan aldiklarim da US only diyor, onlari da cok guzel ekliyorum ben. Tum oyunlar kisitlanmiyor Steam Region Lock ile.

Steam Region Lock aslinda var olan en iyi bolgesel sinirlama sistemi. Ornegin bir oyun Amazon'da 34$'a satiliyor, Turkiye'de de bu 39₺ oldu. Ama bir sekilde elimize 30$'lik Amazon hediye kuponu geldi. Bu oyunu Amazon'dan alip Steam hesabimiza ekleyebiliriz. Eklerken VPN ac diyebilir ama hic sanmiyorum. Sonra da ekledigimiz oyunu guzelce oynayabiliriz VPN olmadan. Ama eger Amerikali uyanik oyunu bizden alirsa Turk'ye VPN'si acmadan ne ekleyebilir ne de oynayabilir.

Nereden biliyorsun diyorsan anlatayim. Ilk once biraz on bilgi, Steam'de uc farkli bolgesel sinirlandirma var:

[list=1]
[*] Bu kategorideki oyunlar sadece ait olduklari bolgede oynanabilirler ve satin alinabilirler.
[*] Bu kategorideki oyunlar sadece ait olduklari bolgede satin alinabilirler ama her yerde oynanabilirler.
[*] Bunlarda bolgesel sinirlama yok.
[/list]
Humblebundle gibi girisimlerin oyunlari 3. kategori oluyor genelde. 1. ve 2. kategori ise icice cogu zaman. Oyunlari kategorileri her oyuna bir tane degil, oyunun bolgesine ve alindigi yere gore degisiyor, soyle anlatayim Skyrim'in durumu uzerinden:

http://cl.ly/image/1R0a2q2z0721/Screen%20Shot%202014-01-18%20at%2013.28.15.png

Goruldugu gibi kendi USA'den hediye Skyrim gelen Rus mesela bunu cok guzel oynayabiliyor, ama Rusya'den Skyrim alan Amerikali oynayamiyor.

Eger Turkiye'ye bolgesel kilit atarsa Valve elimi kolumu sallaya sallaya Amazon'dan aldigim oyunlari oynayabilecegim. Bana gelen tek sinirlama benim bolgemden olmayanlara her oyunu hediye edemeyecek olmam olacak.

Anlatabildim mi? Sonuc olarak Amazon'dan aldigim ise yarayacak.

Mesela su anda Rus Steam'de The Banner Saga 30₺ su siteden bolgeler kontrol edilebiliyor: http://www.regionlocks.com

The Banner Saga'ya bakalim:

http://cl.ly/image/3y2g1f3U3k03/Screen%20Shot%202014-01-18%20at%2013.48.22.png

Eger Rusya'dan biri bana The Banner Saga hediye ederse gordugunuz gibi ben bunu oynayabilecegim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...