Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dailywich (Kozyatağı, İstanbul)

bingildak

Öne çıkan mesajlar

Dworgian said:

Şunu yeni gördüm. O zaman senin yemek yediğin yerler aşevi abi hayrına veriyorlar sana yemek?
10-15 lira aralığına 3-4 çeşit ev yemeği veren yerler var kadıköyün göbeğinde bile.

Neyse aptalca yorumlar yapan arkadaşlar istedikleri şekilde beslenebilir, ben matematiğe döktüm kendi giderlerimi ve böyle çıktı. Düzgünce hesap kitap yapıp gelin, sonra konuşalım.
Sosyal ağlarda paylaş

insanlar abartmayı sever gittikleri yeri. concon kızların fiyattan bi haber olduğunu düşünürsek biraz saçma bi rakam ödemişler. Ben de en son 1 sene önce gittim. fiyatlar o kadar artmış olamaz.

sabonis said:

Esh said:

Anelor said:

bu nusrette ne kadar bayılınıyor 2 kişilik yemek için ortalama merak ettim

ne yediğine bağlı.

ama tıka basa etle doyucam yanına da bakirelerin ayaklarıyla ezdiği üzümlerden yapılan şarap getir kızım diyosan ; adam başı 120-130

Ben hiç gitmedim, gitmem de, ama gidenlerin dediği şarap ile 200, ki bunu diyen çıtı pıtı kız grubu. Ne kadar yemiş ne kadar içmiş olabilirler.
Sosyal ağlarda paylaş

Holy said:

Dworgian said:

Şunu yeni gördüm. O zaman senin yemek yediğin yerler aşevi abi hayrına veriyorlar sana yemek?
10-15 lira aralığına 3-4 çeşit ev yemeği veren yerler var kadıköyün göbeğinde bile.

Neyse aptalca yorumlar yapan arkadaşlar istedikleri şekilde beslenebilir, ben matematiğe döktüm kendi giderlerimi ve böyle çıktı. Düzgünce hesap kitap yapıp gelin, sonra konuşalım.

Aptalca konuştuğumuzu düşünüyorsan ve uğraşıp o matematiği çıkarttıysan paylaşsan da biz de öğrensek dışarda ucuza yemek nasıl mümkün?

Böyle laf giydirmeye gerek yok ki :)
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

adam hala iddia ediyor hesap kitap diye ya...

8 gram et koyuyor mesela kuru fasulyeye o 15 liraya 4 kap yemek veren yerler. sen evde yapsan adam gibi koyuyorsun. o yüzden dedim kalite aynı ise mümkünatı yok diye.

gerçek noob'luk bu değil.

asjhsdajkh et koysa yine iyi. çogu soya kıyması fln kullanıyor zaten
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

Esh said:

Anelor said:

bu nusrette ne kadar bayılınıyor 2 kişilik yemek için ortalama merak ettim

ne yediğine bağlı.

ama tıka basa etle doyucam yanına da bakirelerin ayaklarıyla ezdiği üzümlerden yapılan şarap getir kızım diyosan ; adam başı 120-130

Ben hiç gitmedim, gitmem de, ama gidenlerin dediği şarap ile 200, ki bunu diyen çıtı pıtı kız grubu. Ne kadar yemiş ne kadar içmiş olabilirler.

abi işte benim arkadaşlar da öyle dedi geçen gittiklerinde
Sosyal ağlarda paylaş

Kalite tabi ki aynı değil, bu yüzden haftada 2 gün de kendim yapıyorum evde.

F/p oranı yazmadım ben, sadece 12 tl'ye dışarıdan 3 çeşit ev yemeği yiyebiliyorken, aynı tarz yemekleri evde yapmanın daha maliyetli olacağını hesapladım dedim.

Bir dahaki yemek yapışımda gram gram tartarım kullandığım malzemeleri, hesabı koyarım önünüze.

Bulaşık baya sağlam bir kalem mesela, bir kere bulaşık makinesini çalıştırmanın maliyeti 1 tl'nin üzerinde. Her gün evde yemek yaparsan 2 veya 3 tencere/tava kirleteceğinden her gün veya gün aşırı çalıştırman gerekecek.

Ben kimsenin 12 tl ile bir çorba, bir sıcak yemek, bir pilav yapabileceğini düşünmüyorum. Yapabilen varsa buyursun koysun maliyetleri, ben de bundan sonra yapıym.
Sosyal ağlarda paylaş

Holy, kalite önemli ama ya. O dükkanda adam senin evine sokmayacağın yağı, kullanmayacağın bir kasabın kıymasını vs kullanıyor, senden az malzeme kullanıyor ki "kar" edebilip bu işi sürdürüyor. Bizim burada yemekhanede her gün çıkan yemekler ve karşılığında ödenen ücrete bile baksak mümkün değil gibi ama oturup yemeği yediğinde anlıyor insan nasıl mümkün olduğunu.

Ha sen "ben ucuz yemek için kalitesizliğe ok derim hacı umurumda değil zeytinyağı yerine worst grade ayçiçek kullanması, kıyma sandığımın soya kıyması olması da np" fln diyorsan zaten afiyet olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Çorba zaten tek kişilik, diğer tüm ürünleri 100 gr kullanalım, herhangi bir tabldot lokantasında yiyebileceğinden baya daha kaliteli ve bol malzemeli olmuş olur.

knorr çabuk çorba 22gr 0,65 tl

migrosda baldo pirinç 2,5 kg 11,55; 100 gr kullan 1,15

Diyelim ki yanına da bir orman kebabı yapıyorsun:
1 kg dana 27; 100 gr 2,7
1 kg patates 2,5; 100 gr 0,25
1 kg domates 4 (kış olduğu için); 100 gr 0,4
1 kg soğan 0,4 ; 100 gr 0,04
1 kg havuç 1; 100 gr 0,1
1 kg bezelye 7 (kış olduğu için); 100 gr 0,7

Toplam: 5,99

Tuzu, otu boku derken, hadi tüm yemek için kullanacağın bir tencere, 1 tabak, kaşık, çatal ve bıçak için de makine çalıştır, güzel ellerin dert görmesin, 8 olsun.

Şimdi daha sağlıklı, az yağlı, sebzesini, etini bildiğin bir yemek yedin, maksimum da 8 tl harcadın.
Sosyal ağlarda paylaş

Holy said:

Ben kimsenin 12 tl ile bir çorba, bir sıcak yemek, bir pilav yapabileceğini düşünmüyorum. Yapabilen varsa buyursun koysun maliyetleri, ben de bundan sonra yapıym.

pirinç: 180 gram 1 su bardağı, sen 1 tencere yap, 2 su bardağı. Yani 360 gram. Migros'ta 11.55 tl'ye 2.5 kilosu var yani 1.66 tl'ye geliyor. Su koydun diyelim 1 litre. Bu da 0.3 lira falan olsa gerek, iyi su diyorum ha musluk değil. etti mi 1 tencere pilav sana 2 lira. Bak 1 porsiyon falan değil, 1 tencere 1.

çorba fikrim yok açıkçası da, hazır çorba 1.5 lira falan diyelim su dahil.

kuru fasulye 1 kilosu 10 lira. bunu da 2 su bardağı yapacan, bu da yaklaşık 360 gram. yani 3.6 lira. Suyu da ekle hadi 4 lira.

tüp saymaya bile gerek yok muhtemelen 0.5 lira falan diyelim.

üstüne bulaşıkları yıkadın makinede 1 lira diyelim.

1 tencere kuru fasulye = 4 lira hadi senin için 4.5
1 tencere pilav = 2 lira, hadi senin için 2.5
1 tencere çorba = 1.5 lira, hadi senin için 2
yağ, tuz, kara biber ıvır zıvır vs = 1 lira
bulaşık makinesi çalıştırdın = 1 lira
mutfakta ışık yandı, elektrik harcadın = 0.75 lira

ulan kasıyorum kasıyorum senin "1 porsiyon yemek 12 liradan daha ucuz olamaz" dediğin rakama ulaşamıyorum, hem de koca koca tencerelerle

asdfhudhasufhdasufhuah
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yaparken o iş öyle olmuyor, ne alırsam kalanı bozuluyor.

Cebimden çıkan para daha fazla oluyor evde yapınca, dediğiniz gibi 100 gr-200 gr satılmadığı için sanırım bunlar.

Hesaplar mantıklı yine de. Teşekkür ettim.

edit : benim yaptığım hesaplar daha çok ay içinde evde yediğim yemeğe harcadığım para ile, dışarıda yemeye harcadığım paranın kıyası üzerineydi.
Sosyal ağlarda paylaş

Holy said:

Ben yaparken o iş öyle olmuyor, ne alırsam kalanı bozuluyor.

Cebimden çıkan para daha fazla oluyor evde yapınca, dediğiniz gibi 100 gr-200 gr satılmadığı için sanırım bunlar.

Hesaplar mantıklı yine de. Teşekkür ettim.

ulan kurufasulye veya pirincin bozulduğu nerede görülmüş manyak mısın :D

ha yaptıktan sonra 1 tencere, hepsini yiyemiyorum bozuluyo dersen anlıcam da. o zaman bile daha karlı oluyor işte. 2-3 kere yesen, 2 veya 3'te 1 fiyatına yemiş oluyorsun dışarının.
Sosyal ağlarda paylaş

@holy; tek başına yemek yapıyorsan 2 tencere yemek yap bir seferde, ama her gün tencerede ısıtma, tabağına al mikrodalga da ısıt. böyle yaparsan tencere yemeği 1 hafta bozulmadan durur. ayrıca yemekleri yarım ölçü yaparsan zaten 2 günde 1 yemeği bitirirsin.

sebzeleri zaten alırken yarım kilo olarak alırsan onlar da bozulmaz.

tavsiye sadece
Sosyal ağlarda paylaş

evde yemek yapmak tabiki daha ucuz. lütfen salak salak şeyler konuşmayalım lan.

bi salça alıyosun 1-2 hafta gidiyor. bi pirinç alıyosun 1 ay gidiyor falan. ben beeves'den alıyorum eti evde yapıyorum 10-12 antrikota 80-90 gibi birşey veriyorum mesela ki pahalısı bu.

en pahalı aldığın şey bile ucuza geliyor işte. 12 liraya 3 tencere yemek yaparsın. 4-5 kere yersin
Sosyal ağlarda paylaş

BENİM PARALARIM NEREYE GİDİYOR LAN

market fişleri belli, yemeksepeti fişleri belli

bu hafta full evde yapıym, tencere yemeğini de en fazla 2.ye yerim 5 kere falan yemem tabi.

Bir de kuru fasulye ve pirinç kurtlanıyor nemsiz ortamda saklamayınca sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...