Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yeni internet yasakları.

Flameoffear

Öne çıkan mesajlar

ben roket adamın bir önceki sayfada demek istediğini anladım. bi ara bu sansür muhabbeti azdığında uykusuzda yazılmıştı bu yazı, onu koyayım dedim.

said:
Ben liseye başladığım yıllarda (yirmi sene kadar önce) gazetelerde "çocuk komünist" haberleri sık sık yer alırdı. Neymiş efendim, 15 yaşındaki M.Ç.'ye yahut 16 yaşındaki A.B.'ye komünist oldukları için dava açılmış. Bu haberlerin genel havası da "yahu on beş yaşındaki çocuğa komünist diye dava açılır mıymış" ana fikrindeydi. Ben o zamanlar yaşım on beş civarı olduğundan "vay beni çocuk yerine koyuyorlar" diye bu haberlere tepkiliydim. Fakat asıl numaranın bana karşı değil gazete okuruna karşı çevrildiğini yıllar sonra anladım. Bu türden bir haberi okuyan özgürlükçü ve toplumsal olaylara duyarlı gazete okuru farketmeden faka basmakta idi, çünkü haber şu alt mesajı içeriyordu: on beş yaşında çocuğa komünist diye dava açılması abestir, ama kırk yaşındaki adama komünist diye dava açılması normaldir. Okur "faka basmakta" idi çünkü duyarlı gibi gözüken bu tavrı kendi duyarlılığının medya entelektüellerinin ağzından ifade edilişi sayarak komünistliğin suç olduğu kabulünü -istemese bile- içselleştiriveriyordu. Medya, toplumu işte böyle yönlendiriyor, dezenformasyon işte böyle çalışıyor.

Aynı dezenformasyon, aynı "fak" geçenlerde "22 yaşında öğrenci" bir blog yazarına dava açılmasıyla birebir tekrar yaşandı. "Yahu daha yirmi iki yaşında, hem de henüz öğrenci, üstelik yaza yaza blog yazıyor! Buna dava açılır mı!" Tabi ki açılmaz. Kime açılır? Tabi ki kırklı yaşlarda öğretim görevlisi ve kitap yazana açılır. Bu fak güzel işleyen bir fak olsa gerek ki, şimdi de "internette alan adlarının sansürlenmesi" konusunda tıkır tıkır çalışıyor. Neymiş efendim, etek'ten hikaye'ye, hatun'dan haydar'a pek çok "saçma" kelimeye yasak gelmiş. Herkes el ele vermiş, interneti denetleyen kurulun nasıl da iş bilmez, nasıl da mevzudan çakozlamaz bir kurul olduğunu anlatıp anlatıp dalga geçiyor. Fakat emin olunuz ki oralarda hiç kimse bu kadar iş bilmez değil. Medya bu "saçma" kelimelerin yasaklanamayacağını tartıştıkça, saçma olmayan kelimelerin yasaklanabileceğini meşrulaştırıyor. Kurulun başına aklı başında ve internetten anlayan adamlar getirildiğinde "aa, yasak çok saçma bir şey, biz yasakları kaldırıyoruz" diyeceklerini mi sanıyorsunuz? Hayır, o vakit yine yasaklıyacaklar, çünkü onların görevi yasaklamak. Sadece bu defa akıllıca, içine haydar'ı etek'i karıştırmadan yasaklıyacaklar, ve artık hiç kimse itiraz edemiyecek, zira özgürlükçü ve duyarlı medya okurları şu anda saçma olmayan kelimelerin yasaklanabilirliğini -istemeseler bile- onaylamakla meşguller. Ayakları faka çoktan kapılmış durumda.

Öyle sanıyorum ki artık mesela blogger sitesi bir iki davalık blog yüzünden toptan kapatıltığında "yahu bir iki blog yüzünden bütün blogger sitesi kapatılır mı, tek tek blog adreslerini engelleseler ya" derken pek de sansür karşıtı ve pek de özgürlükçü olmadığımızı farketmemiz lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen budur. Yoksa bende VPN de var, Tor da var, gerekirse DPI yapan Firewall da var, bir birey olarak hem 'kanun koyucunun', hem de 'kanundan kaçanın' rollerini üstlenebiliyorum. Ama bu ortadaki büyük sorunu kaldırmıyor. Bir workaround bulunca o şeyin saçmalığını gidermiş olmuyorsunuz.

Ren said:

ben roket adamın bir önceki sayfada demek istediğini anladım. bi ara bu sansür muhabbeti azdığında uykusuzda yazılmıştı bu yazı, onu koyayım dedim.

[

quote]Ben liseye başladığım yıllarda (yirmi sene kadar önce) gazetelerde "çocuk komünist" haberleri sık sık yer alırdı. Neymiş efendim, 15 yaşındaki M.Ç.'ye yahut 16 yaşındaki A.B.'ye komünist oldukları için dava açılmış. Bu haberlerin genel havası da "yahu on beş yaşındaki çocuğa komünist diye dava açılır mıymış" ana fikrindeydi. Ben o zamanlar yaşım on beş civarı olduğundan "vay beni çocuk yerine koyuyorlar" diye bu haberlere tepkiliydim. Fakat asıl numaranın bana karşı değil gazete okuruna karşı çevrildiğini yıllar sonra anladım. Bu türden bir haberi okuyan özgürlükçü ve toplumsal olaylara duyarlı gazete okuru farketmeden faka basmakta idi, çünkü haber şu alt mesajı içeriyordu: on beş yaşında çocuğa komünist diye dava açılması abestir, ama kırk yaşındaki adama komünist diye dava açılması normaldir. Okur "faka basmakta" idi çünkü duyarlı gibi gözüken bu tavrı kendi duyarlılığının medya entelektüellerinin ağzından ifade edilişi sayarak komünistliğin suç olduğu kabulünü -istemese bile- içselleştiriveriyordu. Medya, toplumu işte böyle yönlendiriyor, dezenformasyon işte böyle çalışıyor.

Aynı dezenformasyon, aynı "fak" geçenlerde "22 yaşında öğrenci" bir blog yazarına dava açılmasıyla birebir tekrar yaşandı. "Yahu daha yirmi iki yaşında, hem de henüz öğrenci, üstelik yaza yaza blog yazıyor! Buna dava açılır mı!" Tabi ki açılmaz. Kime açılır? Tabi ki kırklı yaşlarda öğretim görevlisi ve kitap yazana açılır. Bu fak güzel işleyen bir fak olsa gerek ki, şimdi de "internette alan adlarının sansürlenmesi" konusunda tıkır tıkır çalışıyor. Neymiş efendim, etek'ten hikaye'ye, hatun'dan haydar'a pek çok "saçma" kelimeye yasak gelmiş. Herkes el ele vermiş, interneti denetleyen kurulun nasıl da iş bilmez, nasıl da mevzudan çakozlamaz bir kurul olduğunu anlatıp anlatıp dalga geçiyor. Fakat emin olunuz ki oralarda hiç kimse bu kadar iş bilmez değil. Medya bu "saçma" kelimelerin yasaklanamayacağını tartıştıkça, saçma olmayan kelimelerin yasaklanabileceğini meşrulaştırıyor. Kurulun başına aklı başında ve internetten anlayan adamlar getirildiğinde "aa, yasak çok saçma bir şey, biz yasakları kaldırıyoruz" diyeceklerini mi sanıyorsunuz? Hayır, o vakit yine yasaklıyacaklar, çünkü onların görevi yasaklamak. Sadece bu defa akıllıca, içine haydar'ı etek'i karıştırmadan yasaklıyacaklar, ve artık hiç kimse itiraz edemiyecek, zira özgürlükçü ve duyarlı medya okurları şu anda saçma olmayan kelimelerin yasaklanabilirliğini -istemeseler bile- onaylamakla meşguller. Ayakları faka çoktan kapılmış durumda.

Öyle sanıyorum ki artık mesela blogger sitesi bir iki davalık blog yüzünden toptan kapatıltığında "yahu bir iki blog yüzünden bütün blogger sitesi kapatılır mı, tek tek blog adreslerini engelleseler ya" derken pek de sansür karşıtı ve pek de özgürlükçü olmadığımızı farketmemiz lazım.

[

/quote]
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Fiyat onemli degil. Yerli hosting firmalari sulh mahkemesinden bir talimatla icegi cikartmakla yukumlu. Yani siten her an ucabilir, mahkeme kararina bakiyor. Savunma hakki bile yok, sonradan itiraz.

Hep yerli hosting kullanmaya calistim ama bu kadarmis.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Upload edilen dosyalarin da saklanmasi gerekli.

Hakim dogrudan postun kaldirilmasina ya da sitenin kaldirilmasina karar verebiliyor bu durumlarda.

Url tabanli kisitlama geliyor. Yani Facebook'da AKP'ye kufur edildeginde sadece o videonun url engellenebilecek.

şunalr ilgimi çekti aralarından

Upload edilen dosyayı saklaması gerekiyorsa fiyat yanında Transfer sınırlamalarıda gelecek FTP transferlerini saymıyorlardı onlarıda tutacaklar artik.
Fiyatlar patlar... patlamasada Özellikler kendine gelir önüne gelen sınırsız diyemez iyi oldu bence çok güzel oldu...

2. sine gelirsek hakim post kaldırma filan karar vermiyor direkt burolar ulaşıyor Eğer site karşı çıkarsa mahkemeye gidiyor diye bir bilgi aldım avukatımdan. Yani süreç şöyle...

-Siteye uyarı...
-Kontrol
-Site Engeleme
-Site itirazı.
Engelleme 2 gün içinde gerçekleşiyor yani 1 gün uyarı 2. gün kapanıyor.
Bir yandan iyi bir yandan özgürlükleri etkileyebilecek birşey bu.

3. sü URL tabanlı engelleme DNS ile yapılır subdomain dışındaki path engellemeyi ise yapabilmeleri imkansız bu saçma olmuş... bunu yapabilmeleri için fullfiltered connection sahibi olmamız gerekiyor yani nereye girdiğimize kadar hepsinin kayıdı tutuluyor olması gerekir. ve mesela facebook.com/seyks i engelleyecekler mesela... Bunu yapmaları imkansız şu durumda. Belki 1-2 seneye altyapıyı geliştirip Blocklama sistemine geçebilirler ama şuan sadece Fullfilter deeppacket de demiyorum TAm Olarak URL kaydimizi paketlerden tutuyor yani DNS i şifrelemenizde bi işe yaramiyor artık

Cvpn inide Reseller olarak tutmaya devam edicez gibi duruyor. TR de şirket açmak yalan oldu bu noktadan sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

bi kiz böyle yazmış...

Video paylaşım portalı Vimeo - Haber sitesi Halkın Sesi Tv mahkeme kararıyla kapatıldı.

yildirimokur al kardeş noob lar için büyük hizmet
http://patifile.com/rJ

app yazanı çalıştır otomatik yazan yere tikla ordan seç google veya istediğini opendns te iyidir...

Save de... ;)
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Editor said:

2. sine gelirsek hakim post kaldırma filan karar vermiyor direkt burolar ulaşıyor Eğer site karşı çıkarsa mahkemeye gidiyor diye bir bilgi aldım avukatımdan. Yani süreç şöyle...

-Siteye uyarı...
-Kontrol
-Site Engeleme
-Site itirazı.
Engelleme 2 gün içinde gerçekleşiyor yani 1 gün uyarı 2. gün kapanıyor.
Bir yandan iyi bir yandan özgürlükleri etkileyebilecek birşey bu.

Yanlis soylemis sana. Onumde duruyor degisiklik, okuyorum. Hatta:

http://cl.ly/image/1B1Y0t3U3M32/Screen%20Shot%202014-01-10%20at%2008.21.37.png
http://cl.ly/image/2E3O0C2n0R1q/Screen%20Shot%202014-01-10%20at%2008.22.22.png

O dedigin gibi bir surec zorunlu degil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bu arada bir noktayi soylemeyi unutmusum tekrar bakiyorum su anda. Bu da cok kotu.

Eger mahkemeye gidip savunmali, durusmali filan olmadan kaldirma karari almak ya da icerik saglayiciya basvurmak yerine hosta basvurursa bana kufur etti! allahin adini kucumsedi diyen hodugumuz (kanun yer saglayici da diyor, bu onemli); host buna 48 saat icinde cevap vermeli. Eger vermezse 100000TL'ye kadar (dogru yazdim, yuz bin tele) adli para cezasi ile cealandiriliyor. Icerik saglayici da cevap vermezse ayni ceza var bu arada.

Yani boylece hem Google gibi, Twitter gibi seyler 48 saat icinde buyuk ihtimalle yasal yollarla cevap veremeyecegi icin buyuk cezalar altinda birakilacak; hem de Turkiye'de tuzel bir kisiligi bile olmayan kurumlar kendilerinden habersiz biriken cezalar nedeniyle Turkiye'ye giremeyecek cezayi kapamadan.Twitter'a karsi hamle gibi yapilmis duruyor ama asil agzi yanan bizim yerli host yine, yani yer saglayici. Google kendi sunucularini kullandigi icin sorun olmuyor orada bu AKP sacmaliginda, ama yerli yer saglayici kullanan bir blogda yazilan bir yazi hakkinda kaldirma karari cikarsa hosting firmasi da sorumlu oluyor direk.

Bizim forumda da biri kufur ederse ve forum yonetici bunu is guc nedeniyle kacirirsa 100000TL ceza gelebilir yani.

Icerik saglayici yaninda yer saglayici teriminin kullanilmis olmasina anlam veremiyorum. Yerli internet sektorumuzu oldurmek istiyorlar resmen.

Mahkeme olursa kime gidilecegi hakime kalmis sanirim, o konuda pek bilgi goremedim.

Gerekcede de utanmadan eski kanunda var olan once icerik saglayicisina bas vurmanin dogurdugu zorluklar giderilmistir diyor.

Son olarak, icerik kaldirilsin denirse bu kolluk gucuyle yapiliyor. Kolluk!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...