Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

neden moba'ları sevmiyorum?

keneagan

Öne çıkan mesajlar

Sam said:

bone ahım tuttu işte, moba öldürdü bitirdi sc olayını. gelen gideni aratıyor gerçi ama ona rağmen üzülemiyorum şu mesajları gördükçe heh.

sc2 zaten ölü doğmuştu. biz bunu daha önceki pek çok mesajımızda dile getirmiştik.

moba'ya gelince, bence de çok kısır ve dandik; ama ara sıra girip vakit öldürmek için iyi. oyundaki yegane yetenek item, skill öğrenecek kadar oynarken sıkılmamayı başarmak.
Sosyal ağlarda paylaş

moba dota güzelde. heroların pek cogu low kalıyor, bir süre sonra insanların sıkılmasının sebebide bu diger bi kısmı yeteneksiz. her hero bi invoker puck biraz mepoo kafası olsa (oyun içerisindeki rolünden bahsetmiyorum) o zmn tam highlvl compet oyun olurdu oda eşittir playerbase in yerlerde sürünmesi.
Sosyal ağlarda paylaş

moba iyi çünkü

- teoride oyunu ne kadar iyi bildiğini sınıyor
- kişisel becerilerini, skill tutturma, zamanlama vs. iyi sınıyor
- takım oyununda zamanlama, birlikte çalışma gibi şeyleri iyi sınıyor
- competitive olmaya çok uygun, eşitlik iyi sağlanıyor
- tamamen dalgasına eğlence amaçlı veya tamamen hırslı kazanmaya yönelik oynanmaya uygun.
Sosyal ağlarda paylaş

moba tutuyor çünkü rekabet ortamı sağlıyor. Öğrenmeside kolay. Aksiyon oluyor hissi veriyor. Maçlar kısa sürüyor. Oyuncuları zorlayacak, korkutacak bir yapısı yok. Elbette ustalaşmak zaman alır fakat ilk görünüş olarak basit bir mekaniğie sahip olduğundan insanlar başlayabiliyor.

Tutmaması için bir neden yok.

benim fikrim böyle :P
Sosyal ağlarda paylaş

sorduk mu, git burdan salak herif ve benzeri yorumları görüp konuyu takip etmeyi bıraktım bi ara. şimdi geri dönmemin sebebi alıngan ve takıntılı biri olarak kendimi istediğim gibi ifade edemediğimi düşünmem, o yüzden şimdiden söylüyorum: brave yourselves, another long post is comming. Ve bu sefer rica ediyorum, sormadık tarzı yorum atıcak kişiliklere okuma o zaman diyorum, boş bi mesele üzerinde, boş boş konuşuyor olabilirim ancak bu sergilenen davranış daha boş bi konuşmadan ötesi değil.

Benim yaptığım hata PvP tarzının genelinin sahip olduğu bi özellikten dolayı mobaları infaz etmek oldu. beni rahatsız edip o yazıyı yazdıransa daha da derin bi hoşnutsuzluk. ve açıkçası hiç bi oyun türünü birbiri arasında kıyaslamaya hakkım olduğunu düşündürecek kadar oyun tecrübesine sahip biri olduğumu, zaten düşünmüyorum.
şimdi ego meselesi üzerinde çok durduğum ortada. farkındaysanız sanki arkadan dürtüklüyomuşcasına ego da ego demişim. Çünkü egoist ve bencil insan profilini sevmem; daha doğrusu sempati duymam, ama bi insan davranışına antipati duymaya başladığınız anda, sonu antisosyalliğe kadar giden bi yola girersiniz ki o yoldan da geçtiğim oldu. bu laf yazının devamına yapacağı yorum "sana giren çıkan ne?" cilere gelsin. bakın ben de farkındayım bana bi şey girip çıkmadığı için, ve inanın bu yazıyı yazarak hiç bir şey kaybetmiyorum, ve bana sorarsanız en eğlenceli oyunu oynamak dahi bana insanı değerler üzerinde tartışma/analiz yapmanın verdiği hazzı vermiyor. zevk meselesi evet.

e peki neden mobalar? riot un ya da herhangi bi moba firmasının sahibinden dayak da yemedim. beni üzen durum, moba'ların insanların karakterlerini onlar farkına varmadan etkilemesi oldu. arkadaşlarımın gün be gün egoistleşmesine tanıklık etmek, çoğunu moba'lara başlatan insan olarak bi vicdan azabı oluşturdu bende. Karakterinizin değişimine izin vermemek, ya da en azından değiştiğinin farkına varmak, güçlü bi karaktere sahip olmayı gerektirir ve bildiğiniz üzere toplumun çoğunluğunu zayıf karakterli insanlar oluşturur. Bu tarz oyunların insan karakterine etkisi de, yıllar alan deneysel bi analizin vardığı sonuç. ben bilim adamı ya da psikanalist değilim. vardığım sonuçlar illa ki yanlış çıkabilir. ifade özgürlüğünden bahsettirecek kadar da kaba olmaya lüzum yok.

Ego poh-pohlanması (bana kalırsa) alışkanlık oluşturan bi şeydir, hazza duyulan psikolojik bağımlılıktan söz ediyorum. Zayıf karakterli insanlar, yani toplumun büyük dilimini oluşturan kısım bundan kolaylıkla etkilenicektir, gözlemlediğim üzere etkilenenleri de oldu, insanlar egoistleşmeye başladı ve bana kalırsa egoistlik ve bencillik birbirine yakın şeyler (hahah şaka mısın oyun adamı egoist mi eder diyecek olana cevabım: eder. Günde 8 saat uyuyup, 4 saat oyundaki başarılarından bahsedip, kalan zamanında oyunu oynarsan eder, ha arkadaşlarım bu denli no-life tipler değillerdir, bu yüzden değişimin farkına varmak güç oldu.)

egoistliği bencilliğe açılan bi kapı olarak gördüğüm için, tüm bu olay topluma karşı bi tehtid olarak görüyorum. yani toplum dediğin şeyde sen de varsın anladın mı, istemediğin bi yolda ilerlemesine göz yummak istemezsin. toplumun iyice b*k yoluna sardığı bi noktaya geliyoruz, bireylerin gitgide ben kavramından öteye gidemeyişine tanık oluyoruz. ben egoist insanlardan oluşan bi toplumda yaşamak istemem, insanları bu yönde etkilemesi moba'ları ve benzeri türleri sevmeyişimin asıl nedenidir. Bu meseleyi gelip de oyunlar üzerine olan bi foruma açmam mantıksız ancak benim amacım, önyargılı ve olumsuz cevaplar almak ve bu cevapları değerlendirmekti, aptal muamelesi görmek değil. toplumsal bi sorunu burda çözecek değiliz tabi ki, benim isteğim üstüne muhabbet etmekti. şimdiyse yanlış anlayanlara aklımdan geçeni biraz olsun yansıtabilmekten başka bi amacım yok. konu da, görüş de bölümle alakasızdır, kilitlemek için yeterli bi sebep teşkil ettiğine göre istenildiği gibi kilitlenebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...