Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Askerlik: Şubat/Mart 2014 Celp Dönemi

Goering

Öne çıkan mesajlar

Goering said:

D@rkwish said:

Eğitim Birliği : 11 İNCİ MOT.P.TUG. KH. VE KH.BL. / DENİZLİ MERKEZ / DENİZLİ

Esas Birliği : 11 İNCİ MOT.P.TUG.LOJ.DES.K.LIĞI BKM.BRL. / DENİZLİ MERKEZ / DENİZLİ

Bakım Sınıfı kısa dönem er.

Varmı Denizli ile ilgili bilgisi olan? Sürgün yeri felan gibi bişler duydum ama hayırlısı :D

ben varım,
ikmal sınıfındayım.

11 İNCİ MOT.P.TUG.LOJ.DES.K.LIĞI KH. VE KH.TK.

Senin usta birliği nereydi ? Söke ise, aşağıda DH'den bir yazı var 353 KD giden birinin.

said:
Merhaba arkadaşlar,

Ben 353 KD olarak önce Denizli ardından Söke/Aydın'a gönderildim. Söke'ye gelecek olan arkadaşlar beni eklesin. Özellikle 1'inci Tb. 1'inci bölük olan varsa kesinlikle irtibat kursun, elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız.

Söke ile ilgili bilgi istiyorsanız kısaca size anlatayım.

1- 17 Mart - 4 Nisan 2014 tarihleri arasında denetleme süreci başlıyor. Sıkı eğitimler 15 gün önce başladı, haftada ortalama 15 km koşuluyor. Bu tabii başınızdaki o gün hangi subay yada uzman varsa değişiklik gösterebiliyor. Genelde Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe günleri 3'er km koşu oluyor. Tabii bunlar teçhizatsız koşular. Kamuflaj, bot nizami giyinip, cepler boş kepsiz koşuluyor. Kısa, uzun dönem ayrımı yok, eğer elinizde "Ağır spor yapamaz" raporunuz yoksa koşacaksınız, koşmazsanız hafta sonu disiplin eğitimi (Teçhizatlı koşu) tabii tutulma ihtimaliniz yüksek, iyi ihtimalle çarşı kilitlenir.

2- Denizli için tam bir şey bilmiyorum ancak Söke biz ilk geldiğimiz zamanlarda tam bir pislik yuvasıydı, öncesinden hiç bahsetmeyeyim, çok daha kötüymüş. Biz bugüne kadar o birliğe sevk edilen en kalabalık kısa dönemiz. 200 kişi geldik. Şu an 175 kişiyiz. 25 kişiye ne oldu derseniz farklı birliklere görevlendirmeleri çıktı. Isparta gibi, Sakarya gibi..

3- Söke'de 2 tabur var. 1. Tabur 2. Tabur'a oranla daha temiz, daha seçilmiş çocukların olduğu yer yok mu pislik olanlar var elbette ama biz de oldukça bunları bertaraf ettik. 2. Tabur'a ait 1-2-3 bölükler gerçekten sıkıntılı..

4- Geldiğimizde koğuşlarda sigara içiliyordu, hayatında hiç sigara içmemiş bir insan olarak hayatımın en boktan günlerini geldiğimiz haftalarda geçirdim diyebilirim. Bonzai, Jamaika denilen kimyasalları ilk defa bu lanet yerde duydum. Her bölüğe ait 2 koğuş var. Her birinde ortalama 40 - 55 kişi mevcutlu yani bir bölükte ortalama 100 - 110 personel var. 1. Tabur - 1. Bölük için konuşuyorum 1 numaralı koğuşta sigara olayını bitirdik. Kimseye sigara içirtmiyoruz.

5- İlk geldiğimiz dönemde bize temizlik yaptırmaya çalıştılar (devrecilik) ama biraz diş gösterince yaptıramadılar. Sökeye gelecek olan arkadaşları şimdiden uyarayım. 354 KD'lere temizlik yaptırma gibi planları varmış. Koğuşta bir kaç arkadaşımıza söylemişler. Ama biz yanınızda duracağız, siz de birleşip, sakın boyun eğmeyin. Kavga etmeyin, benim devrem değilsin git kendi devrene yaptır diyin. Eğer el kaldırmaya çalışırlarsa, gerekirse kavga edin, komutanlar zaten sizi ayırt edecektir. Ceza almazsınız..

6- Yine Söke için konuşuyorum, zamanlama olarak denetlemelerden dolayı biraz sıkıntı çekeceksiniz. Ancak birliğin genel gidişatı olarak iyi zamana denk geliyorsunuz. Biraz bahtsızsınız, denetlemelerin hemen ardından büyük Efes Tatbikatı başlayacak.. Bu yıl bildiğim kadarıyla Söke icra edecek.

7- İntikal zamanları olur. Çadırlarda 1-2 gece kalabilirsiniz. Hemen birliğin arkasında bulunan dağa çıkarıyorlar. Herkes söylendi ama biz (353 kd) zevk almıştık. Sonuçta askerlik yapılıyor, macera olması iyi.. Manevra mermileriyle tatbikata katılmış oluyorsunuz. Ama silah takımına katılırsanız, havancı arkadaşlar silahların ağırlığı sebebiyle sıkıntı çekebilirler. Eğer hava güzel olursa helikopter'in sizi dağa indirme ihtimali bile var ki teçhizatla tırmanmaktan kurtulursunuz.

8- Çarşısı çok b*ktan, benim şu an yaptığım gibi internete gireceksiniz :) Acemilik güzel geçebilir ancak 4 hafta boyunca çarşı izni vermemeleri insanı bunaltıyor. Dışarıya çıktığınızda önünüzden geçen tüplü şahine bakıp, aaa araba falan diyebilirsiniz.

9- Kuşadasına yakın olması sebebiyle, biz değil de siz yazın bol bol denize girebilirsiniz. Söke'de ise Novada isimli üstü açık AVM'de takılabilirsiniz.

10- Gelirken çok fazla eşya getirmeyin desemde siz alışverişinizi yapmışsınızdır. Ancak yapmayanlar için önerim, geldiğinizde kantinden çok daha uygun fiyata herşeyi temin edebilirsiniz. Head&Shoulders şampuanı bile Büyük bavul getirmenize gerek yok, ancak değişik renklerde bavul getirin (mavi dışında), çünkü askeriye herkese aynı renk bavulu veriyor. Karışma ihtimali çok yüksek.

11- Bizim Acemi birliğimiz Denizli olmasına rağmen 1 gece Denizli'de yatıp, ertesi gün sabah trenle ivedi bir şekilde Söke'ye gönderdiler. Ama sizin gelme ihtimaliniz aldığımız istihbaratlara göre çok düşük (Bu sizin için daha iyi)

12- Onbaşı olma ihtimaliniz çok yüksek, ancak çavuşları belli başlı kişileri yapıyorlar. Tabii biraz da kendinizi gösterme ve şans işi.

13- Nöbet bıktırıyor, canınızı en çok sıkacak şeylerden birisi de nöbet.. Özellikle gece 23:30 - 01:30 - 01:30 - 3:30 ve 3:30 - 5:30..

Sosyal ağlarda paylaş

şu konuyu okudukça ben strese giriyorum ya. ağustos 10 benim de tecil. daha mastera filan başvurmadım..

şimdi size 10 puanlık uzman sorusu.

master yapınca 2 sene master, sonrasında da 1 sene tecil olmak üzere toplamda 3 sene daha tecil ettirebiliyoruz.

şimdi sorum şöyle..diyelim ki ben şimdilik bir mastera başvurdum. öyle 1 sene filan oyalandım. 1 sene sonunda asıl istediğim okul/bölüme girdim. ama o bölümü 2 senede bitirmezsem "kardeş, sen çok okudun. gel artık askere" diyip okulun bitmesini beklemeden çekerler mi? sayısallaştırırsak; 1 sene tecil için istemediğim okul+ 2,5 sene(yarım dönem uzamış) istediğim yerde master..toplamda 3.5 sene. bu durumda son dönemimde bitmemesine rağmen gel sen diye çağırırlar mı?

hiç sorgulayan var mı bu konuyu.
Sosyal ağlarda paylaş

benim bildiğim her türlü tecil en fazla 29 yaşına kadar oluyor, eğitimin bittiğinde 1.5 sene daha tecil ettirebiliyorsun (master doktora vs de eğitim sayarsak). 30 olmadan kesin askeri şubeye gitmen lazım yani. Ama master bittikten sonra 30 olana kadar 1.5 sene tecil ettirebilirsin diye biliyorum.

30 u geçebilen özel durumlar varsa bile kesin şubeye uğrayın okadar çok yanlışlıklar olabiliyor ki tecille ilgili çok kolay kaçak durumuna düşülebiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

30'u geçmiyorum da işte bu sene istediğim bölüme giremiyebilirim. 10 ağustostan önce belli olmuyor alınıp alınmayacağın. o yüzden belli olan unilerden başka bir bölüme girip, 1 sene sonra istediğim bölüme geçeceğim. ama oldu ki uzattık masterı, çalışıyor olacağım filan..bitmeden beni askere götürmesinler. ya da milyarlarca lira para ödemiyim.
Sosyal ağlarda paylaş

masterı bitirmediğin sürece ve 29 yaşında olmadığın sürece uzatırsın.

ama takip etmek lazım, mesela benim master max 6 dönem 6 döneme kadar okul tecil ediyor. 6 dönemden sonra okuldan evrak alıp kendim tecil etmem gerekiyor.

bu arada bugün şafakmı atıyormuş hehehe

kaldı 167
Sosyal ağlarda paylaş

barbu said:

şu konuyu okudukça ben strese giriyorum ya. ağustos 10 benim de tecil. daha mastera filan başvurmadım..

şimdi size 10 puanlık uzman sorusu.

master yapınca 2 sene master, sonrasında da 1 sene tecil olmak üzere toplamda 3 sene daha tecil ettirebiliyoruz.

şimdi sorum şöyle..diyelim ki ben şimdilik bir mastera başvurdum. öyle 1 sene filan oyalandım. 1 sene sonunda asıl istediğim okul/bölüme girdim. ama o bölümü 2 senede bitirmezsem "kardeş, sen çok okudun. gel artık askere" diyip okulun bitmesini beklemeden çekerler mi? sayısallaştırırsak; 1 sene tecil için istemediğim okul+ 2,5 sene(yarım dönem uzamış) istediğim yerde master..toplamda 3.5 sene. bu durumda son dönemimde bitmemesine rağmen gel sen diye çağırırlar mı?

hiç sorgulayan var mı bu konuyu.

askere git, ne ağladın ya.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...