Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elektrik faturası

deadwoll

Öne çıkan mesajlar

Ya 1+1'de yaşıyorum her ay 50 lira civarı elektrik faturası geliyor.

8-17.00 arası ev boş, bir tek buzdolabı çalışıyor. Eve gelince 12-1'e kadar bilgisayar ve arada led tv açık oluyor. 850 watt mı ne kasanın gücü. Onlar haricinde lamba bile yakmıyorum.

Haftada 1 kere çamaşır, 2 kere bulaşık makinesi çalıştırıyorum aşağı yukarı.

2+1, 3+1'de yaşayan arkadaşlarıma bile 30 lira civarı fatura geliyor taş çatlasa. Hatta bölümden bir hocanın 7+2 villası var, deep-freeze'den, elektrikli kepenke kadar her halt çalışıyor cayır cayır, gelen fatura 70 80 oluyor taş çatlasa diyor. Kafayı yiycem.

Ben bu faturanın doğru olup olmadığını ya da benim üzerimden kaçak elektrik kullanan birisi olup olmadığını nasıl anlarım? 10 ay oldu neredeyse en düşük 38 lira ödedim, o da tatile falan çıktığım zamandı.
Sosyal ağlarda paylaş

gayet normal.

2+1 evde yalnız yaşıyorum, klasik ev aletleri var. ütü, bulaşık mak çamaşır, pc, tv, v.s 56 tl kullanım ücretim var.

aşağıdaki vergiler eklenince 91 tl fatura oluyor. Klasik her ay ödediğim fatura. Sen yine iyi veriyormuşsun

http://enerjienstitusu.com/medya/elektrik-fiyat-tarife-kalemleri-bilesenleri.png

Ayrıca "sayaç okuma bedeli" nedir lan ? Gelip benim sayacımı okuyup fatura kestin diye bana neden bedel ödetiyorsun ? İstiyorsan okuma sayacımı faturada kesme bana. Kendi tahsilatını yapmak için fatura kesiyorsun, bunun parasını niye bana dayıyorsun.

Ek olarak "dağıtım bedeli" tam olarak ne oluyor ? Elektriği dağıttığı için mi para alıyor ? E dağıttın için kullanıyorum zaten elektriği. Bir de "iletim bedeli" var. dağıtım-iletim wtf ??? mavi ekran verdim.

Kaçak kullanım bedelini saymıyorum zaten, gecekondu mahallelerinde kaçak elektrik çekiyorlar diye onuda ben ödüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

"Kullanım bedelin" 45-50 civarına yaklaştığı anda direk 90 tl fatura geliyor. Bunu inceleyerek tespit ettim :d çünkü vergiler katlanarak ilerliyor. Örneğin 20 tl kullanım bedeli olan bir kişi 3 tl kaçak elektrik bedeli öderken 50 tl k.bedeli olan kişi 9 tl kaçak elektrik bedeli ödüyor. İletim bedeli, dağıtım bedeli, okuma bedeli vs gibi saçma vergilerin sabit fiyatı yok direk % ye vurulmuş.

300 tl kullanım bedelli faturası olan 19 tl sayaç okuma bedeli veriyor. pauahuahuah
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Ya 1+1'de yaşıyorum her ay 50 lira civarı elektrik faturası geliyor.

8-17.00 arası ev boş, bir tek buzdolabı çalışıyor. Eve gelince 12-1'e kadar bilgisayar ve arada led tv açık oluyor. 850 watt mı ne kasanın gücü. Onlar haricinde lamba bile yakmıyorum.

Haftada 1 kere çamaşır, 2 kere bulaşık makinesi çalıştırıyorum aşağı yukarı.

2+1, 3+1'de yaşayan arkadaşlarıma bile 30 lira civarı fatura geliyor taş çatlasa. Hatta bölümden bir hocanın 7+2 villası var, deep-freeze'den, elektrikli kepenke kadar her halt çalışıyor cayır cayır, gelen fatura 70 80 oluyor taş çatlasa diyor. Kafayı yiycem.

Ben bu faturanın doğru olup olmadığını ya da benim üzerimden kaçak elektrik kullanan birisi olup olmadığını nasıl anlarım? 10 ay oldu neredeyse en düşük 38 lira ödedim, o da tatile falan çıktığım zamandı.

benimde durumum aynı, normal ya, masaüstü pc kullanıyorsan bide baya normal ben 35 40 veriyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Su faturasıda bana fazla geliyor sanki elektrik de

Sokak lambalarınıda ödüyoruz sanırım biz. Bunları bölge bölge ödemiyoruzdur umarım. Örneğin en işlek cadde kenarında oturan bütün trafik lambaları vs vs ödemesi kenar mahallede olanın sadece1-2 lamba ödemesi gibi
Sosyal ağlarda paylaş

Lectre said:

ne alakası var abi sokak lambasını neden ödeyeyim ben ya var mı böyle bir şey?

Yılbaşında yürürlüğe konulacak taslağa göre, sokak aydınlatmaları her ay konut ve ticarethanelerin elektrik faturalarına yansıtılacak. Ancak, 2015'e kadar parayı Hazine ödeyecek. Bu tarihten sonra bütün aydınlatma giderleri vatandaşa fatura edilecek. Savaş, sel ve elektriğin yetersiz kaldığı durumlarda, sokak, cadde ve meydanlar karanlıkta bırakılabilecek

http://www.turkeyforum.com/satforum/archive/index.php/t-459527.html
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...