Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fallout 4

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Skyrim motoru oldugundan kolaya kacip skyrimin ustune yapmis olmalari tesaduf olmaz, gerci fallout3 de obliviondandi ama motoru baya tweaklemislerdi.

Soldier oynamak kotu degil hatta degisiklik bence guzel yedirirlerse, hep hafizasini kaybetmis insan oynamak nereye kadar ki cocugunu/esini ariyan pre-war anne/baba konseptini tuttum eger dogru ise ve guzel isleyebilirlerse. Pre-war dan kalma bir karakterle oynamak bile bir soluk getirir bence.

Ilgi duzeyi olarak hani ben tarih/kulturel gezileri sevmedigim halde daima bati yakasi bana daha cazip gelmistir. Dogu yakasini sevmem ve etkiliyici bulmam, buna tek istisna washington dc idi ama fallout 3 de onun icine etmeyi basardilar. Temiz bir sayfa acma sanslari vardi, guzel bir kurgu sanslari vardi ki mojave ye kiyasla binbesyuz kat daha zengin, daha arastirilio gezilebilir bir bolge, uygarligin daha gelismis olabilicegi veya iyice boka sarmis olma ihtimali yuksek bir bolge ama bok gibi idi yaptikalri kurgu. Oyunun yarisi anlamsiz metro tunellerinde super mutantlarla bogusmayi gectim koyduklari landmarklarda cok yavan kaliyordu. Hikaye komple tirtti gayet potansiyel vaadetmesine ragmen, yahu neem leesonin kizini oyniyorum daha ne istiyim? Ama yok iste, daima aklimda megaton ile ve tenpenny towerdaki redneck ile kalicak, sehri insanlar neden surekli nukeliyor ona kafa yorcam :P

Bence bethesda iki nedenden dolayi tesekkuru hakediyor, ilki bu kadar populer olmasina ragmen atil kalmis bir seriyicdiriltmesi, ikinciside bati yakasindaki oturmus hikayeye hic bulasmiyarak bari cocukluk hatiralarimiza tecavuz etmemesi. New vegasda obsidianin agzina metascore yuzunden sicmasaydi onun icinde tesekkur edebilirdim ama meh.

New vegas boktan lokasyona ragmen basyapitti der bitiririm :P
Sosyal ağlarda paylaş

bide sey var bu menuler ustune gelmeden gozukmuyo hepsi eskisi gibi, fadeout sistemi var, skilleri sirf bu yuzden gormemis olabiliriz lol

http://fat.gfycat.com/MindlessScalyGorilla.gif

benim tahminim menude "perks" olarak gozuken sey eski tip skiller iste, rank 1-2-3 vs diye gidiyor bunlar.

surdaki videoda dk 25den itibaren gun nuts, science vs var turret yapmak icin:

http://www.youtube.com/watch?v=D5esyZPt5Jo&

onceki gibi tek tek bonus veren perkleri de icine kaynastirdilar bunlarin bir sekilde skyrimdeki gibi dalli budakli sistemle, ilgili skillde yeterli rank olunca orda bi yerde cikiyordur secenek olarak iligli perk vs.

boyle bir sistemse eskisiden birsey degismemis oluyor zaten, atiyorum Science rank 5 olunca gene Robotics Expert, nerd rage vs geliyor iste gene ayni skill tree ustunde skyrimdeki gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

pre-war asker olsan ne olacak, cryo'dan cikmamis normal vault dweller olsan ne olacak, 200+ sene sonra "welcome back commander" falan mi diyecek hayatta kalmis 2 ghoul underling'in

cryo'dan cikmak karakter icin enteresan falan da, ilk oyunda diiliz 5 oyun gecti artik oyuncu icin. dunya'nin ne oldugu belli, dogu/bati amerika'da durumlar belli, karakter oyuncunun 20 senedir bildigi seylere "vay anasini buralar dutluktu" diye sasirip durmaz umarim
Sosyal ağlarda paylaş

norak işte bir perk chart vardı, onu dediğin gibi yapmış olabilirler ya da gene dediğin gibi halen finalize olmadı sistem, todd howard da "göstermeye hazır değil" demiş sanırım. yoksa kısa da olsa gösterirlerdi. ben ekim'e doğru gösterilir herhalde sanıyorum.

doggy esasen arada bayağı fark var çünkü şimdiye kadar oynadığmız oyunların hepsinde abd ile zerre ilgisi kalmamış, yeni dünyanın çocuğuyduk. şimdiyse tam tersi amerika'ya bağlı kalmış birisi olacak, gidip enclave'e katılma şansı bile olabilir yani kabul ederlerse heh. bir de tabii boston, minutemen filan bayağı amerikan dokusuna yakın konseptler olduğundan karakterin tepkilerinin şekillenmesinde görmediğimiz bir yelpaze olabilir.
http://www.wagnerur.hu/hatterkepek/john_spartan.jpg
demolition man background kesinlikle vault muhallebi çocuğundan daha eğlenceli olmaya yatkın ahah.
Sosyal ağlarda paylaş

o karakter backgroundundan cok, enclave'i nasil portre ettiklerine bakar acikcasi, eger fallout 3teki gibi "gercek kotuler" sigliginda olursa olmaz o is. yani fo3'de de sonucta anlamsiz chaotic evil secenegi vardi president eden ile isbirligi yapma seklinde

bir de trailer'da yanlis anlamadiysam, sen vault'a girdikten sonra kapi kapaniyor, esin ve cocugun kapi disinda kaliyor gibi gozukuyor, sonra malum bomba... yani acikcasi cryo'dan ciktiktan sonra "ameriganya fak yea" modundan cok, disillusionmentla "ulan 5 dakika once cocugum ve esim terminator 2'deki ruya sahnesine maruz kaldi. ne 5 dakika degil, 200 sene mi gecti? e o zaman koyayim boyle hayata, jilet yapmak kac crafting istiyor?" modu daha mantikli eger oyleyse
Sosyal ağlarda paylaş

zaten çıkışta main quest o olacak görünürde ama main quest'i kenara bırakıp faction'lara katılmak isteyenler için ilginç seçenekler olabilir. hatta ilk codsworth ile konuşmasında var o "oh my god" meyili doğal olarak.

benim kastım oyun sonunda "bad end" seçmek değil de faction olarak katılmak gibi, hoş gerçi new vegas'ta bile lejyon saf kötülüktü, enclave'den bin beter, hatta fallout evreninin en kötüsü filandı adamlar. hoş gerçi burada enclave görmedik zırhı hariç, bakalım kime havale oldu kötü factionlık.
Sosyal ağlarda paylaş

Sezarla muhabbet edince lejyonun saf kotu olmadigni hatta gayet mantikli oldugunu cozebiliyordun. Problem sezqein zekasinda devam ettiricek biri olmamasi ve sezarin sayili gunu kalmis olmasi. Herp derp lejyonerler ne anliycak hegelden :P ncr da ayri bok, kokune kadar corruptlar. House en iyileri aralarinda ama oda BoS u yoket ddiginde kizmistim :( gerci mantikliydi bos ile ilgili yorumu
Sosyal ağlarda paylaş

kölelik? check
kadın düşmanlığı? check
teknoloji düşmanlığı? check
yağma yıkma? check
çarmıha germe? check
ışid-tier genişleme ve yoketme? check

roma'nın bütün ahlaksızlıklarını alıp, pozitif yanlarını bırakmışl
hani logh'da republic vs empire olayında o dediğim iyi otokrasinin stabilitiesi vs demokrasinin yolsuzlukları tartışması iyi işlenmişti de burada tarihin en saçma kıyası filan var. sezar iyisiyse no comment lol.
http://i1.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/551/673/1d6.jpg
house da kingpin styla, sondan ikinci kötü seçenek.
Sosyal ağlarda paylaş

ncr tamamiyla patlak bir sistemin urunleri, tutulacak tek yanlari yok

house kisisel olarak kral hikaye, ortamdaki status quo'yu devam ettirmek icin secilebilecek yegane herif, ayrica acinasi bir insan zira bir kac saat once chip'i alsa vegas tumuyle kurtulacak savastan

sezar gayet mantikli yaklasiyor post-post apoc setting'de olaya amma velakin ozellikle daimi olarak kadin karakter rolllayan insanlar olarak sezar'a sempati duymak imkansiz. oturttugu sistem goz yumulabilecegin bir adim ilerisinde kotu, hani biraz kissalar sacmalamayi "yetmez ama evet" diyeceksin ama mevcut haliyle belirli karakter role-playleri disinda mumkun degil. zaten josh sawyer'in falan aciklamalarinda da o konuda baya hata yaptiklarinin bilincinde

yes man ise, eger vegas etrafinda her yeri temizleyip, dogru secimleri yaparsan vegas'i resmen utopyaya ceviren secim "No Gods, No Masters" ulan!
Sosyal ağlarda paylaş

Sezar yanliz ysptiklani baslangic oldugunu soyluyordu, ncri kohne roma cumhuriyetine benzetip kendisinin anti-tez oldugunu ve ncr i fethettiginde lejyonunda degisicegini ve yeni bir sentez cikicagini soyliyordu. Tas devrini geri donduk bari eski hatalarin ustunden gitmeyelim, dogru duzgun basliyim bastan diyordu falan filan. Oyuncu bile anliyamiyorken kabilelerin anlamasi zor iste, veliahti yok biseyi yok ve beyin tumoru var adamda , vizyon hakverilebilir olsada hani surdurulebilir degil.

House ta cok iyi gene, 20 senede yuksrk teknoloji sektirunu patlatirim, 50 senede yorungeye ilk insani tadirim diyor. Eh howard hudges dan esinlrnilmis karakter tony stark gibi :P demokrasi hede hodo diyince cok guzel yapistiriyordu cevabi "demokrasilerin kaderini gormek istiyorsan camdan disari bak" diye. Tek basina vegasa firlatilan nukelerin %90 ini elimine etmis bir adam, nukleer savasi onceden tahmin edebilmis, robco ile yaptiklari ortada vs vs. oldugu zaman gelen not zaten cok acikliydi, cidden house u oldurmek insanlik icin buyuk kayip.

New vegasta her factionin iyi kotu yerleri var, ncr corrupt, nepotizme savas cigirtkanligina vurmus basarisiz bir demokrasi. Lejyon herp derp, house acimasiz diktator. En kotusude yes man edingi falan filan. Iyi yazilmis oyun tartisiliyor iste, legioni avellone cok daha detayl iele almak istemis ama bethesda release icin pushlayinca obsidian klasigi birsuru icerigi cikartmak zorunda kalmislar.
Sosyal ağlarda paylaş

sezar'in ne dedigi onemli degil, kanser adam, geberdikten sonra arkasindan gelebilecek tek herifi de yakip ucurumdan yuvarlamis biri... yerlerini genel lore olarak goruyorsun ama oyun icinde sunulan tez malesef zayif kaliyor, tabii Ulysses cut content olamyip dlc'ye sutlanmasaydi olabilecekleri bilemeyiz

yes man en kotu falan degil, eger house'un robot ordusunu yoketmeyip etraftaki gangleri/vaultlari temizlersen, vegas tamamiyla yemek/elektrik/su/guvenlik acisindan bagimsiz, en buyuk rakipleri olan ncr komutasini, toptan sezar ve ayak takimini yoketmis, tamamiyla self-sufficient geleni geceni tokatlayip dosta guven dusmana korku salan bir mekan oluyor. Tabii etrafi temizlemiyip direkt ending'i rushlarsan sadece strip'i savunacak gucun oluyor, ama duzgun oynarsan oyunu sorun yok
Sosyal ağlarda paylaş

stabil bir iyiden ziyade, dalgalı bir vasatlık daha iyidir. daha doğrusu bu günün iyisinden daha iyi olasılıkların gerçekleşme ihtimalinin olması gibi daha kötüye gitme ihtimalide vardır. bu yüzden olasılıkların gerçekleşmesini engellemeyecek düzenler bana daha cazip geldiği için ncr ı seçmiştim...

bu arada demokrasinin tek kötü tarafı hiç bir zaman gerçek demokrasinin olmaması, soyluların, sermayenin arka planda yönlendirici olduğu bir bir düzene ne kadar demokrasidir? gerçi roma kendi düzeninin daha iyi olduğunu ispatladı mutlak bir şekilde ama bu ayrı bir konu
Sosyal ağlarda paylaş

legion i slaver, katliam sever, teknolojiden anlamayan&umursamayan&cahil ve oppressor insaa ettikleri icin ozellikle hikayenin o tarafini merak etmiyorsaniz pek secmek mumkun degil. legion daki temel fikirler cok guzel. bazi gercekleri ncr in yuzune kabak gibi vuruyorlar ama uygulamada biraz fazla evil yapmislar. moral olarak eliniz gitmiyor. ncr in yozlasmaya baslamis hantal burokratik bir demokrasi olmasi cok iyi anlatilmasina karsin rangerlar cok daha sempatik resmedilmis durumda. belli ki ozellikle karsilikli dilemmalar yaratilarak bir sakal biyik olayi resmetmek istemisler, ama legion in tasariminda asiriya kacan hatalar yaptiklari icin sonuc, ille de ikisi arasinda bir secim yapilacaksa, ncr in tum yozlasmasina karsin daha sempatik kalmasi olmus.

house a hic girmiyorum bile,
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

kölelik? check
kadın düşmanlığı? check
teknoloji düşmanlığı? check
yağma yıkma? check
çarmıha germe? check
ışid-tier genişleme ve yoketme? check

roma'nın bütün ahlaksızlıklarını alıp, pozitif yanlarını bırakmışl
hani logh'da republic vs empire olayında o dediğim iyi otokrasinin stabilitiesi vs demokrasinin yolsuzlukları tartışması iyi işlenmişti de burada tarihin en saçma kıyası filan var. sezar iyisiyse no comment lol.
http://i1.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/551/673/1d6.jpg
house da kingpin styla, sondan ikinci kötü seçenek.

Sosyal ağlarda paylaş

Shelter gezegeni ele gecirmis:

Since release, the game has become a hit in 37 different countries, and is the top downloaded game in 48 countries. It was also the most downloaded app of any kind in 25 countries following its release.

A week since release, Fallout Shelter remains the number one most downloaded free game on the App Store with play sessions surpassing 70 million a day globally.
Sosyal ağlarda paylaş

ahah helal cidden, turnayı gözünden vurdular mobil piyasasının wasteland'inde bir vault gibi adeta. bugün appletv'de denedim ama insanlar çok ufak kalıyor, tutturamıyorum tv'ye bakarken. tablet lazım düzgün oynayabilmek için.

bir de tüketim kapadıktan sonra devam ediyor, full barla yattım, sabah kalktığımda kıtlık vardı herşeyde. herkes ölmüş olabilir bir daha açtığımda. :/
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...