Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Total War: Rome 2 #2

Sam

Öne çıkan mesajlar

oyunda savaş zorluğu tatmak isteyenleri irana, selucianın vasaları ile kapışmaya davet ediyorum, adamlar 2si 3ü müttefik geziyor en ez 2 full ordu birlikte saldırıyor ve orduları thorax phalaks ve kılıçıladan ve paralı pers süvarilerinden oluşuyor...

roma, part ve göçebeler hariç adamları yenemedim, çok uğraştırıyorlar it sürüsü gibiler resmen, onu yeniyorsun öbürü saldırıyor, öbürünü yeniyorsun, öbürü ajan gönderip orduyu kitliyor, kitlenen orduya 3 kişi abanıyor falan...

bu bakımdan bakınca oyunun en büyük sorunu kıytırıktan ufak devletlerin çok güçlenmesi ve diğer major devletlerin bunlara ayak uyduramaması, roma kendini birden kuzeyde 3, doğuda 2, güneyde 3 düşmanla savaşırken buluyor ve ai zerre barış falan yapmıyor, zaten binalarıda kıytırık kullandığı için, roma 50 turn sonra nanay oluyor. zaten oto combat mantığı ile bu şekilde bir savaşı kazanamazsın, anca kendi kontorulde yapay zekanın yetmemesi ile kazanıyorsun.

ayrıca teckno kısmında da yatıyorlar, çöl bedevileri hariç daha balista kuleli şehir görmedim, oda zaten oyun ilk çıktığında vardı
Sosyal ağlarda paylaş

benim haritamda herkes barbar ya, hepsiylede savaştayım nerdeyse, ticarette yok, kimse barışta yapmıyor, roma tarafındaki şehirlerde hep ufak ufak düzgün gelir getirmiyor, reasearchlerim bitsede kessem hepsini diye bekliyorum, arada bir şehirlerini alıp tüm binalarını yıkıp lootlayıp geri çekilip oyalıyorum sdsf

http://i.imgur.com/3kUvCQq.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Egypt ile başladım,meroe mi nedir bu sudan-etiyopya civarında olanlar savaş açtı.Adamlar full stack ordu çıkarıyorlar ayı gibi.Yenemiyorum, askeri tech.'te de biraz geri kaldım civil'e yönelmiştim.

Allah'ın donlu zencisi gelip çatır çatır galatian swordsmenlerimi cavalary leri kesiyor...

Var mı iyi savaş taktiği verecek bana ? (Fil kullanamıyorum aga, run amok olunca çıldırıyorum!)
Sosyal ağlarda paylaş

phalakslar, ordunun 10/5 en az bunlardan olsun, tabi ordunu hep savunmada tutacaksın, arkaya okçular koy, yoksa sapancı en fazla 4 oda şehirlre saldırmak için, kanatlar için varsa peltas veya orta ayar, savunmas yükesek orta ve hafif piyade, kayra baltcıları iş yapa bilir, en az 2, en çok dört lancer süvari, kanatan ve arkadan saldırıp geri çekilmek için, chargadan sonra, 3 sn sonra filan geri çekip tekrar saldır, son olarak fil varsa fil kullanacaksın olmadı yaratacaksın :) afrika fileri hintlere nazaran iyi değil ama mısırınkiler kartacanın kinden daha iyi diye hatırlıyorum, ama paran ve imkanın varsa, suriyeden falan zırhlı hint fili paralı askerleri var onlardan al.

ben, 500 den aşşağı adam öldüren fillere yemek vermiyorum :) buda 20 kişilik bir ordunun 4/1 demek legendry ve very hart olark konuşuyorum...

bu arada fili general olarak olamak en avantajlısı

fili nasıl saldırtığın ile alakalı, düşman phalaksa girdiği zaman kanatan fili salacaksın, çok ekstra bir durum olmazsa zaten savaşı kazanmışın demektir.

fil yerine at arabasıda olur ama onun tam mekaniklerini anlamadım baya bir saçma savaşıyor ama en az 300 kili var.

özetle elinde, iyi phalakslar var, filin var, oynaması en rahat askerler, phalaksla durdur, kanatan fili sal, süvari ile ez tamam.

str. haritasında sayıca az durumda kalma sorunu için biraz yavaş oluyor ama ben kamp yapa yapa gdiyorum...

dediğim gibi elinde phalakslar var kampın girişlerine bunları koy, 15 birim sütüne atlamazsa geçit vermezlar,, kazık ve taşlarınıda koy tamam, süvari ve fili dışarı çıkar ama biraz usta manevra yapman lazım ve kendi kazıklarına yakalanma, kapıya yığılan adamların arkasından sok, işleri bitti...

bu yöntemle, 20 adamla, rahatça ve az kayıpla, iki ordu/40 birimi rahat durduruyorsun

son olarak phalakslar, emir ver başın rahat olsun birimleri değil, biraz ilgi bekliyorlar, sıklıklar düşman yanlarına ve arkalarına sarklmakla ilgilendiği için onları da çevirmen lazım
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer dediğin şekilde oynadım yalnız fil yerine chariot kullanıyorum ben, daha efektif bence.Fil bi coştu mu tutamıyosun.

Yalnız chariotlar kesin buglu çünkü adamlar tank gibi, heavy inf. ve pikeman dışındaki birimleri kayıpsız götürüyo tam bi hayvan...

Ortada Pikemanlar (THORAX PIKEMAN YAPTIM İLAH GİBİ), kanatlara thorax swordsmanleri koyuyorum.bi kanadın arkasına 4 lü shock cavalry, diğer kanata 4 lü chariot.
Archerlar filan çeşit olsun diye duruyor. (Peltast kullanmadım daha)

YIkıp geçiyorum resmen.Nefes alamıyo AI
Sosyal ağlarda paylaş

at arabalarıda ramok oluyor diye hatırlıyorum...

aslında yunanlıların, suriyeli okçular falan hariç, ana orduya okçuya gerek yok güçlü değiller, yetersiz kalıyorlar, kaçanı kovalamak için bir hafif süvari daha fazla iş görür,

peltaslar, orta ayar adamlar, kanatların en dışına koyup düşman ile 1v1 girince hattın arkasına geçirim mızrak atıra bilir, sonrada saldıra bilirsim ama düz oyunda savaş o kadar uzamadığı için gereksiz her hangi bir at daha fazla iş görür, o yüzden savaşı uzatan modlar hariç gereksiz...

veya

göbeğin, phalaksın arkasına koyarsın hat dağılmadan önce çirit atarlar, eğer hatta açıklık olursa bu sefer oraya kaydırıp rakibi kıstırısın, phalakslar eskiden çok geziyordu durduğu yerde eğer saldır komutu verirsen...

tabi bunlar ucuz çözüm adamları paran var bunlara gerek yok, orta ayar süvari bunların hepsinde daha iyi iş yapar tabi düzgün kullanmak lazım

royal peltas ise oyunda ki en güçlü yakın dövüş adamlarında biri ama pahalılar baya ve thoraks kılıçlıları aynı işi daha ucuza hallediyor

fillere gelirsek, filler candır ama, nazik ve yerinde kullanacaksın, sadece fillerle kazandığım bir sürü savaş var, 1000+ adam aldıkları savaş var, ok atışına maruz bırak mayacaksın, rakip hattın arkasında bırakmayacaksın, tek başına kullanmayacaksın

misal enim r1 den beri kullandığım tarz, önden filleri veya at arabasını sokup, hemen arkasında süvari sokmak, veya hafif piyade, filin dağıtığı adamları çok güzel avlıyorlar

ama tek başında ender işlere yapıyorlar ama risk var, bir keresinde denemek için kaleye saldırmıştım, parth kalesi ve durvarların üstü ve içerisi okçu dolu, kapanın iç tarafında mızrakçılar var...

fil selucia generali, zırhlı hint fill, kapıyı kırdım ve içeriye tek başına saldım o kadar ok atışının mızrakçılarının ve cataprak taruzunna rağmen 1200 civarı adam öldürdü sonunda kendide öldü ama zaten düşman ordusu 2000 kişi civarında oluyor, legandry de oluyordu galiba bu dediğim ama eski sürümlerde...

ek olarak massagetae ile very hart, 230 turn civarı ekonomik bitirdim ilk defa, eskiden 15 kişi ticaret yapacağın adam bulamıyordun, diriltiğin adamlar bile senle ticaret yapmıyordu enteresan işler di, onları düzeltmişler ama oyun sonu için very hartımı kolaylaştırımışlar yoksa oyunumu kolaylaştırmışlar anlamdım, ai resmen bina yapma özürlü ve bu yüzden ya kıtlık çekiyor yada gelir getiremiyor diyecem ama ai kazancı fiks galiba
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer cultural bitirdin mi kimseyle?

Chariotlar run amok olmuyorlar hatta disciplined ünitler özellik olarak.

Daha hızlı olmaları+disciplined özellikleri benim oynayış tarzıma fillerden daha çok oturdu.Filler daha güçlü tabi ona bişey demiyorum.

Cavalary olarak ben citizen kullanıyorum daha iyisine ihtiyaç duymadım ama shock cavalary olarak ptoleimic cavalary iş yapar gibi duruyor.

Mısırlıların okçuları kağıt üzerinde iyi gibi ama bu oyunun kral okçusu creten archersdir 150 lik rangeleri ile :)

Onager ya da ballista filan almıyon mu orduna sen Feamer?

Şunu da fark ettim ki ben carthage ile oynarken daha zorlanıyordum, egypt daha rahat yeminlen.Belki de ben filleri kullanmadığımdandır.
Sosyal ağlarda paylaş

culture bitirdim ama kimle hatırlmamıyorum kolay o zira bir şey istemiyordu ama ekonomik olarak becerememiştim

ballista, ben iki tane kullanıyorum piyade orduları ile, şehir kuşatması için ama artık dışarı çıktıkları için o kadar hayati olmuyor ama iki tane hafif balista ateş çömlekleri ile iyi işler yapıyorlar dı...

süvariler ile ne yapacağına göre değişir ama citizen yeterli, ucuz ve işini yapıyor, zira bacteria ve selucia ile oynarken onu bile kullanmadan direk light cavalry kullanıyordum.

niye, çünkü cephe taarruzu yapmıyoru, kanatan ve arkadan saldırıyorum, veya arkadaki menzilliere saldırıyorum, hızlı ve bitirici olması lazım...

ama shock cavalry lerin tadı başka...

okçu olarak, iranlılar, roma axularysi ve celt ve germen avcıları var, onların yakın savunması falan daha iyi ama zaten giritli paralı asker ve çok pahalı oluyor

aslında cartaca ile diğer yunan orduların arasında çok fark yok, genelde aynı birimleri var ama medeniyet binaları ekonoik olarak daha iyi, tanrıları tam hatırlamıyorum ama

ama oyunun bence en kral ülkeleri, selucia ve bacteria... selucia her telden piyadesi fili, arabası ve catapraktı var, ve toprakları çok çok iyi, bacteria ise standarda fili, iyi süvarileri, atlı okçuları ve korunaklı ve zengin toprakları var
Sosyal ağlarda paylaş

bence en kral ülke, massagetae, saka cataphract sal gitsin tadında bir birim, iskit kadar olmasa okçuları iyi, daha doğrusu atlı okçu ve shock cavalry ülkesi ek olarak hayvancılık bonusu var, var zengin topraklara çok yakın, ama başkenti çok tırt bir yerde olduğu için ırk özellikleri olan bir seferde dört adam yapmayı yapamıyorsun, roxollar başlangıç yeri ve birimleri iyi değil, üstelik confedere olmak istersen olmazsın, iskitler endüstiri bonusu ve okçulari ile iyiler artı yeni gelen kadın birimleri de güçlü, yüksek moral ve 150 menzilleri var ama başlangıç yine sıkıntılı.

bozkırlı olarak bozkırlı ile savaşmak şu oyunda yapamadığım şeylerin başında geliyor, 20 vs 20 atlı okçu oldu mu bilgisyar acımıyor direk ve ben yetemiyorum...

ama piyade savaşı oldu bu sefer ben acımıyorum, yaptığımım bütün savaşlarda eğer görmeden sıvışmış ve kaybolmuşlar ise kaçıp kurtulanların sayısı 15 geçmedi, direk orduları imha ettiğin içi ai biraz daha zor toparlanıyor
Sosyal ağlarda paylaş

oyunu çok mu kalay yapmışlar, hayır kolay diyeceğim değil, en suevlerin başkentinin üstündeki adamlar, savaş ilan edip direk 28 birim civarı askerle saldırdılar, ama 25 turn civarındayım iki eyaletim var ve belçikalılar son demlerini yaşıyor.

gerçi suev birimleri eskiden çok tırtı ve iyi adamlara ulaşmak için baya bina ve teck yapman gerekiyordu, yeni eklenen birimler ve garnizonlar ile rahtça rush yapabiliyorsun.

eskiden doğru yerde doğru işi yapsan bile beklenen kazancı alamıyordun, str olarak doğu işi yapmak gerçekten fark yaratıyor.

misal bir çak bölge aldıktan sonra bir sonraki saldırı için orduyu suev başkentinin üstündeki komşunun sınırına koydum sonra ki turn kuzey doğusu -sarmatyaydı galiba- üsttündeki adamlar savaş açtı, -o adamlarda bir enteresan kültür step, binalar germen, askerler celt...- orduyu oradan çekip onların üstüne gönderdim ama bu sefer komşu sınıra asker yığmaya başladı ve bir süre sonra saldırdı...

benim burada gözlemlediğim, eskiden o adamları yenince sen adamın üstüne yürümeden yeni bir 15+ birim askeri hazır bekliyordu, şimdi bu tarz hileli işler yapmıyor ai
Sosyal ağlarda paylaş

1 yıl dört mevsimim de, inşaat ve tech sürelerini ona göre ayarlayan bir mod görmüştüm öyle bir şey mi dedim veya s.i.g oyunuyorsun bellki ona göre bir yama gelmiştir falan.

ama tek bölgede oluyorsa, bellki ajanların işidir diyeceğim ama -dignit bilmemne corrupt etmiştir belki ama o zaman alta çıkması lazım ki kendi spy ın gözüküyor.

ama bazen oluyordu, bina yaparken sabatoj yaptıklarında ve bende tamir etiğimde orada takılyor du veya uzun süreler gösteriyordu, bende inşaatı iptal edip yeniden yapıyordun oluyordum

gerçi, generalin falan özelikleri ile alakalı olabilir onlara baktın mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bi fantezi deneyip missile cavalary ile saldırayım dedim.elimde 5 birim yüksek defanslı pikeman tarzı birimler var,2 tane de flank protection için kılıçlı ünite.Gerisi full missile cavalary

Önde herifler adamları tutarken saldırıp saldırıp durdum biraz uzun sürdü savaş çok manevra yaptım, kazandım neticede ama çok da tat alamadım yani.
Sosyal ağlarda paylaş

missile cav. dediğin hangileri, javelinli olanlar mı?

örs olarak ağır piyade kullandıktan sonra, çekiç olarak missile cav. kullanmak çok uçuk olmuş gerçekten...

okçu haricinde olanlar için ucuzları gereksiz fakir ordu askerleri, ama tarantine gibi üst düzey adamlar veya germen raider gibi olanlar charge etmeden önce ve kovalarken mızrak atıkları için faydalı olabiliyor ama ven mecbur kalmaz isem yapmıyorum

misal germenlerde başka süvari yok başlarda onu yapıyorum direk
Sosyal ağlarda paylaş

Javelindi kullandıklarım ve bir kısmı tarantine'di evet.

Uzun sürüyo savaş ama biraz daha bu taktik geliştirilirse büyük orduları kolay yenebilirsin (süreyi çok takmıyorsan).

Sonuçta missile cavalary ucuz bi olay, pikemanı da bas gitsin.

Hammer&anvil gibi düşünmemiştim ama ona dönüyo olay tabi :)
Sosyal ağlarda paylaş

massagetae -adamlara bu ismi takan yunanlılara sitemim var, saka işte adamlar- daha yeni bitirdim ve ilk 100 turn antakyaya kada bütün fetihleri sadece ilk çıkan basit atlı okçu ile yaptım

büyük piyade orduları için en iyi ve ucuz çözüm, ve kesin imha, arada bir 5-6 süvarili ordularda geliyor gerçi o zaman biraz daha ince manevra yaman lazım ai iyi takip ediyor ve atlılar o kadar çabuk ölmüyor.

piyadeler için ise, ilk başta 10 sağ 10 sol olmak üzere ikiye bölüyorum, ve düşmanı "V" nin içinde kalacak şekilde ilerliyorum, rakip "V" nin içine girince yüklendiği kanadı yine ikiye ayırıp yine "V" nin içine alıyorum ve böylece adam çembere girmiş oluyor, bunu mümkün olduğu kadar yakına girmek max. hasarı vermek için önemli, + olarak arkadan vurmak en iyi ama bu manevraları yaparken skirmish modundan çıkma genelde tecihim çünkü öbür türlü istenilen yere gitmek yerine adamların kucağına sürüyorlar atları

birde çok yakına girince saldırırken cirit atan atan adamların saldırılarına maruz kalabiliyorsun ki, en fazla kayıpları onlara verdim hep

bunun dışında menzilli adamları olunca ve önleri boş değilse kaçıyorum, önleri boş ise beklemek yerine üzerlerine sürüyorum, öyle olunca skirmis oldukları için durmak yerine geri kaçıyorlar halbuki dursalar atlı okçu bir halt yiyemiyecek neyse kaçınca geri çekilince telef oluyorlar

bir atlı okçunun bina ve tech ile 25 kara oku oluyor ve 125 menzili var, bu dediğm 20 birim için ve karşıda da o kadar var, iranlılar için konuşursak, 2 süvari en az, 5 kadar menzlili piyade, e 13 tane piyade şeklinde oluyor.

javelinliler için bunu başarmak pek mümkün değil. onlar daha çok ana muharebe unsuru değil, kaçanı kovalamak ve kanatlardan veya yürüyüş halinde taciz etmek için.

hala mısır oynuyorsan ve timsal adamlar varsa, sohepk miydi? varsa mızrakçı yanına onlar koya bilirsin ekstra moral bozuyor olmaları lazım
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...