Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

before - after foto #2

AthleT

Öne çıkan mesajlar

Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

İsveç'teyken birisi yaşımı tahmin etmeye çalışıp 35 demişti baya moralim bozulmuştu, bi ara spor falan yapsam güzel olcak deyip tabi ki lafta bırakmıştım. Erasmusuz eğlenelim parti yapalım kafaları. Oysa ki günde 1 saat ayırıp azcık besine de dikkat etmek çok zor değilmiş alışınca.

Benim için hayati değişim geçen yaz malezya'da başladı. Singapur'da çalışıyordum bir yaz projesi için. 30 kişilik international grupla malezyaya mis gibi tropik adaya geçtik. Elin Amerikalısı Kanadalısı tişörtleri çıkarıp six packleri gösterip golden beachlerde crystal clear waterlarda yüzüp european chickleri attract ederken tek başıma tişörtümün içinde kenarda bekleyip kıskançlığın dibine vururken bir şeyleri değiştirmenin kararını vermiştim hehe

Önceleri hiç bir şey bilmiyordum l-carnitine kullandım 1-2 ay, güzel terletiyodu ama efekti placebo geldi, para yatırmak da istemedim bıraktım kullanmayı. supplement olarak sadece idman sonrası protein tozu alıyorum. Yediğime içtiğime dikkat etmeye çalışıyorum ama zor oluyo sosyal ortamda pizza big mac ne varsa gömüyorum. Sadece sporu aksatmıyorum. Bir gün ağırlık çalışıyorsam bir gün sadece cardio + street workout şeklinde gitmeye çalışıyorum. Kardioyu bırakmadığımdan diyet patlasa bile çok etkilemiyor. Disiplini ve bilgiyi erken zamanlarda oturtabilsem çok daha hızlı gelmiştim A noktasından B noktasına. Tabi ki learning curve var bu işlerde de.

Esh, önce bacaklardan, surattan ve popodan gitti, bu süreçte göbek ve göğüsteki yağlar da kısmen azaldı. Lower body de yağ kalmadı gibi bir şey, ondan sonra da upper body deki yağ depolarını eritmem hız kazandı, hala göbek meme uğraşıyorum yakmaya. Neyse ki yan taraflardan çok azaldı ve kıyafet içinde daha iyi duruyor. Çıplakken iyi durması kısmı uzun yıllar alacak.

Bu süreçte birlikte idman yapma şansı bulduğum Killer ve Black_Hand'den çok şey öğrendim, hala da öğreniyorum. Ayrıca burda okuduklarımdan yaptığım çıkarımlar, uygulayınca edindiğim tecrübe falan çok işe yaradı. Çok gereksiz işler yaptım 6 ay slow tempo cardio koştum nerdeyse her gün. Sadece kardiovasküler kondisyonu iyileştirdi, yağ yakımına pek etkisi olmadı. Merdiven çıkarken sokakta yürürken nefes nefese kalırken günlük hayatımda gerçekleştirdiğim fiziksel aktiviteler daha kolay gelmeye başladı.

En ilginç etkisi de sosyal oldu sanırım. Yine kendime güvenim vardı ama kızlar konusunda pek bir başarım yoktu. Kendine bakmayan, diskoda 10 dk dans edip terler içinde kalıp kızları kaçıran bir tiptim. Şimdi biraz daha kolay oluyor o işler. Bayanlar daha çekici buluyor farklı gözle bakıyor, erkekler de daha ciddiye alıyor ağzımdan çıkanı garip bir şekilde. Toplumsal ikiyüzlülüğe de burdan dem vurmuş olayım. Karakterin ruhun ne kadar güzel olsa da ruhlar aleminde yaşamıyoruz, insanlar senle iletişiminde ister istemez fiziksel görünümüne önem veriyor. Bir de sanıyorum fiziği iyileştirerek edindiğim ekstra özgüven de davranışlarıma ve söylediklerime yansıyor, bunun da etkisi yadıgranamaz ölçüde.

Şu an 4 gün BB split, kalan günlerde cardio + streetworkout gitmeye çalışıyorum. Supplement olarak hala sadece idman sonrası protein alıyorum. Hollandaya yerleşince hem beslenme hem supplemente biraz daha dikkat etmeyi planlıyorum. Orda buraya göre çok daha ucuz hem protein kaynakları, hem supplement ürünleri.
Sosyal ağlarda paylaş

kaçtan kaça düştüğün, ve genetik faktörler. Biliyorsun yağ deposu bir havuz gibi. Şurdan yakayım burdan yakayım yok, genetik sırana göre o havuzdan yakıyorsun. Genetiğin hangi sırayla yakacağını dikte ediyor.

Tabi bir de 150 kilodan 110 a düşmek vs 110 dan 70 e düşmek arasında da muazzam fark var.

senko said:

amk ben 40 kilo verdim yüzden bi halt gitmedi
Sosyal ağlarda paylaş

abi ona yapacak bir şeyin yok işte. Max yapabileceğin estetik cerrahi işlerine girmek, gerçekten o kadar rahatsız ediyorsa.

Bende genetik olarak calflar iyi ve nerdeyse hiç çalışmıyorum. Sırtım ve göğsüm de gelişmeye çok yatkın. Kası geliştirmekte zorlanmıyorum, yağ yakmada da zorlanmıyorum ama gel gör ki pek irade yok mutfak kısmında. Zamanında ergenlik döneminde yediğim pis şeyler yüzünden memelerdeki ve göbekteki inatçı yağları temizleyip alttaki güzellikleri çıkarmam daha vakit alacak.

Genel olarak bi powerlifter fiziği var, çok bişey istemiyorum bir gün Klokov'u geçsem bana yeterli =)

Anne tarafı da baba tarafı da yunanistan göçmeni. Zeus'un genetik mirasını taşıyorum, oğluma aktaracağım sdfsdf

senko said:

genetiğimi sikiiym işte.
110 dan 70 e düştüm.
Sosyal ağlarda paylaş

elma said:

.

En ilginç etkisi de sosyal oldu sanırım. Yine kendime güvenim vardı ama kızlar konusunda pek bir başarım yoktu. Kendine bakmayan, diskoda 10 dk dans edip terler içinde kalıp kızları kaçıran bir tiptim. Şimdi biraz daha kolay oluyor o işler. Bayanlar daha çekici buluyor farklı gözle bakıyor, erkekler de daha ciddiye alıyor ağzımdan çıkanı garip bir şekilde. Toplumsal ikiyüzlülüğe de burdan dem vurmuş olayım. Karakterin ruhun ne kadar güzel olsa da ruhlar aleminde yaşamıyoruz, insanlar senle iletişiminde ister istemez fiziksel görünümüne önem veriyor. Bir de sanıyorum fiziği iyileştirerek edindiğim ekstra özgüven de davranışlarıma ve söylediklerime yansıyor, bunun da etkisi yadıgranamaz ölçüde.

Bu tam olarak öyle değil aslında.

Spor yapıyor olmak insana çok başka bir şey katıyor. Yani gidip sığır gibi SSSSS---SSSSIAAA diye "AĞIRLIK BASMAK"tan bahsetmiyorum.
Ciddi şekilde böyle formuna dikkat edip, rep range'ine dikkat edip, resting time'ı sayıp, sporu tamamlama halinden söz ediyorum. Ve bununla birlikte gelen yediğine içtiğine uyuduğun uykuya dikkat etme durumu.

Tüm bu disiplin hali, insanın kendisini daha iyi tanımasına sebep oluyor. Karakterinle yüzleşiyorsun çünkü bireysel sporlar içinde aslında en yalnız olduğun şey bu, üstelik fiziksel yönünün yanında zihinsel olarak da inanılmaz bir bilgi edinme durumu söz konusu. Gerek araştırıp okudukların, gerek insanlardan duydukların, gerek tecrübelerinle ulaştığın bilgiler yani. Şimdi örneğin Türkiye'de Galatasaray'da Fenerbahçe'de oynayan bir ton futbolcu, yaptığı sporun mekaniğini ve matematiğini eminim senin benim kadar bilmiyordur.

İşte tüm bunlar birleşince bir karakter ortaya koyuyorsun. "Daha iyi bir sen" yaratıyorsun. Vücudunu tanıyorsun. Vücudunu tam olarak kontrol etmeyi öğreniyorsun. Daha iyi nasıl yaparım'ın peşine düşüyorsun, daha iyi nasıl olurum'u hedefliyorsun.

Nihayetinde şu dünyada en sadeleşmiş haliyle yapayalnızız, ölüp toprak olup gideceğiz ve bunların hepsinin bir anlamı olup olmadığını bile anlayamıyoruz. Ama ruhsal anlamda ve fiziksel anlamda, dünyadaki tek gerçek varlığımıza, kendimize, invest ediyoruz. Bunun sende yarattığı farkındalık -özgüven diyip geçmemek lazım, çok daha büyük bir şeyden söz ediyorum- insanlara da sirayet ediyor.

Ben mesela spor yapmaya başladığımdan beri inanılmaz derecede değiştim. Karakter olarak değiştim. İşte, evde, arkadaşlarımla olan iletişimimde çok başka bir insan oldum, çok daha iyi bir ben haline geldim. Uzun zamandır görmediğim kişiler felaket şaşırıyorlar mesela, nasıl böyle olabildin diye.

Tüm bu lakırdının üstüne bir kez daha bu videoyu koyayım.
Bu olayın özünü en güzel ve en net açıklayan, beni en fazla motive eden, devam etmemi sağlayan bu video oldu.

Sosyal ağlarda paylaş

elma said:

Çok gereksiz işler yaptım 6 ay slow tempo cardio koştum nerdeyse her gün. Sadece kardiovasküler kondisyonu iyileştirdi, yağ yakımına pek etkisi olmadı. Merdiven çıkarken sokakta yürürken nefes nefese kalırken günlük hayatımda gerçekleştirdiğim fiziksel aktiviteler daha kolay gelmeye başladı.

benim de başlangıcım böyleydi ya. kondisyon olsun diye hafta da 3-4 gün koş babam koş. nasıl başlamak lazım ki. gereksiz işler dediğine göre, gerekli kısmını keşfetmişsin. share with us.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

genetiğimi sikiiym işte.
110 dan 70 e düştüm.

Ne kadar doğruyum bilmiyorum bu konuda. Sırf diyetle ve cardio ile verdiysen de olabilir o. Sanki zayıflarken ağırlık çalışmanın buna da etkisi var, yüzüne kan getiriyor gençleştiriyor. Sadece yüzü değil her tarafı dinç tutuyor.

Sadece kardio ve diyetle zayıflayıp ağırlık çalışmaya üşendikleri için hiç o işlere girişmeyen arkadaşlarım var. Evet zayıflıyorlar ama hem vücutları hastalıklı zayıflaması gibi gözüküyor hem de suratları yağlı ve çökmüş oluyor. Bir şekilde hayat enerjileri gitmiş gibi.

O yüzden basıcan yiycen uyuycan, en güzeli =)
Sosyal ağlarda paylaş

spora ben de kilo vereyim az vucudu toplayım diye başladım da cardio aşırı sıktığı içni ekstradan ağırlık kaldırıyodum onun yerine dsfsd beslenme bok gibiydi tabi de yaptığım en doğru şey olmuş kardiyo yerine ekstra ağırlık :D hala da aynı arada kum torbasına vuruyom cardio olsun diye nadiren de koşuyorum :D
Sosyal ağlarda paylaş

forgiver said:

o kadar ağırlığa girişmeye gerek yok ki
dambıl ve vucud ağırlığı yetiyor

"o kadar" dan kastettiğin ne bilmiyorum. Ağırlık konusunda hiç rakam vermedim. Ben 3-4 gün split yapmak için salona gittiğimde keyif alıyorum. O 1.5 saatlik zaman aralığını planlıyorum. Gün içinde işlerimi bitirip gün sonunda salona gidip çalışmak benim için happy hour oluyor. Her gün bile gidip yapabilirim recovery el verdiği sürece, yani hobi gibi bir şey bu benim için. Ne kadar emek koyarsan o kadar alıyorsun. Belli bir süre sonra diminishing returns e giriyor ama grafiğin o noktasına gelmeme çok var, hala kabasını alıyorum.

Yapmak istediğin işler için bodyweight bile yeter tabi ki, amaçlarına ulaşmada.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

ağırlık kaldırarak nasıl zayıflanır ki ama ya
kaç kalori yakabilcen max indir kaldır ile

ben bi bisiklet turunda 1000 kalori yakıyordum
koşu da rahat 500 kalori fln yaktırıyordu

1000 kalori için allah bilir kaç tane indir kaldır yapmak lazım.

kas yoğunluğun artıyor
Sosyal ağlarda paylaş

Weight loss kısmına yaklaşımım şu şekilde, 1 yıllık tecrübenin sonunda.

slow tempo uzun cardiolar yerine HIIT tercih ediyorum. 1 saat yavaş tavaş koşmak ya da bisiklet sürmek yerine, 20 dakikalık bir MMA kum torbası seansı (tekniği youtubedan öğrenmeye çalışıyorum, ama o kadar önemli değil bir MMA fighter değilim sadece cardio efekti için yapıyorum), ya da yine 15-20 dk bisiklet ya da başka türlü cardio. O 20 dk da heart rate i iyice yükseltip tüm enerjini harcıycan, 1 saat yapmak yerine. Hem zamandan kazanıyorsun, hem çok daha efektif hem de after-burn effecti var. O 20 dklık seans sonrası, gün içinde orda yaktığın kalorilerin 1/4 ünü daha yakıyorsun diyolar ki ben inanıyorum buna. Mutfak kısmında makroya dikkat edebilsen muhteşem zaten. Ağırlık çalışmak da dolgunluk veriyor, weight loss amaçlarına hizmet ediyor. Günde 3-4 litre su sayesinde yağ yakımın da iyileşiyor, su geldiği için vücutta çok tutmuyorsun. Ayrıca yapabilirsen günde 1-2 bardak yeşil çay da metabolizmayı hızlandırıyor güzel efekti var.

Ben hunter&gatherer yaklaşımı öneriyorum herkese. Düşünürseniz doğada hiç bir canlı oturduğu yerden ya da yavaş hareket ederek yürüyerek falan bir şeyler kazanmıyor. Mağara adamısın diyelim. Uyandım karnın aç, etrafta mcdonalds yok enerji kaynağı yok. survive etmek için koşucan avının peşinde koşabildiğin kadar hızlı yakalamak için. Bunun için atlıycan zıplıycan yerden ağır kayalar alıcaksın atıcaksın, ok mızrak atıcaksın her şeyi ortaya koyucaksın yani. Bu da günümüz GYM simülasyonunda HIIT + weightlifting e karşılık geliyor. Avını yakaladıktan sonra yiyceksin proteinini alıcaksın enerjini vericeksin vücuda sonra mağaraya dönüp uyuycaksın. Tecrübeme göre bu işlerde en iyi gelişim bu felsefeyle düşünürsen çözülebiliyor =)

Bunlar dışında, öğün başına max 30 gr protein sindirilebileceği ve günde 6-7 kere yenmesi gerektiği iddialarına inanmıyorum.

Grego said:

elma said:

Çok gereksiz işler yaptım 6 ay slow tempo cardio koştum nerdeyse her gün. Sadece kardiovasküler kondisyonu iyileştirdi, yağ yakımına pek etkisi olmadı. Merdiven çıkarken sokakta yürürken nefes nefese kalırken günlük hayatımda gerçekleştirdiğim fiziksel aktiviteler daha kolay gelmeye başladı.

benim de başlangıcım böyleydi ya. kondisyon olsun diye hafta da 3-4 gün koş babam koş. nasıl başlamak lazım ki. gereksiz işler dediğine göre, gerekli kısmını keşfetmişsin. share with us.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...