Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dini kurallarin cevresinden gitmek ibadet oluyor mu?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

@subzero
sen kendi kendine triplere giriyosun. sacma sapan ornek verdigini de farketmissin. sacma ornegini ilkokul cocuguna anlatir gibi anlatarak yanlis oldugunu gostermisler iste. ben vaktimi harcamamayi secmistim.
hala ustunluk coolluk falan diyosun sacma sapan. orucluyken nete de girmeyin en iyisi.

soruna da devap vereyim, zeka seviyen dusukse de yapacak bisey yok, duzgun cevap beklemiyceksin insanlardan.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

Kanserli adama gidip "Ölücen sen ölücen nananananayy nayy biz yaşıcaz sen ölüceeen nananananay nay" diyince de adama bi zarar vermiyo ama ben genelde yapmıyorum mesela.

nalaka şimdi susayınca su içmekle oruçlunun karşısında .s.s bir de nası zararı yok
Sosyal ağlarda paylaş

AtlaraFisildayan said:

hani nerde nebulacıların role play anlayışı? bug bulup questi hemen bitirmek oyunun zevkini azaltmaz mı? full pvp mı olsun.

Yahu ne nebulası şimdi? nebula dediğin mekan bug abuserlarıyla, türlü türlü lamerleriyle nam salmış bir yerdi zaten, role play yapanları trollemekten başka işi de yoktu milletin hani. GERÇEKÇİ örnek verin Ya Hu!
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

Kanserli adama gidip "Ölücen sen ölücen nananananayy nayy biz yaşıcaz sen ölüceeen nananananay nay" diyince de adama bi zarar vermiyo ama ben genelde yapmıyorum mesela.

@başlık, görgü kurallarının oruçla falan alakası yok. adam otobüste susadıysa çıkarır suyunu içer. kimsenin bazı arkadaşların yaptığı gibi atarlanma hakkı yok, gardaş bir oruçluyuz yağğhhh diye. eğer oruçluysan, bunu bilerek oruç tutuyosun. "Allahım, bugün oruç tutacağım, fakat bazı şartlarım var : Etrafımdakiler yemek yemeyecek, su içmeyecek" diye niyet etmiyorsun. niyet etmenin temelinde zorluğu ve disiplini benimseme var. nerede zorluğu benimseme, nerede disiplin gidip kafa göz patlatmakta? eğer zaten bu şekilde tutuyorsanız, tutmayın arkadaş. hem size zararlı, hem etrafınızdakilere. siz oruç tutmaya gelene kadar çok şeyi anlamamışsınız demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam resmen dinime saygı duymuyorsanız görgünüzden, empatinizden yapmayın demişsin. Örnekte de şapırdatmak falan. 11 ay şapırdatmak için ramazanı beklemiyoruz. Görgü bitiyor empati başlıyor ya. İllaki ramazanda biz de 1/4 oruçlu olacağız yani. Paravan kurup onun arkasında yemek yiyeceğiz. Bu durumda senin empatin nerede? Herkes müslüman mı doğuyor yoksa Samland'de. Zaten empati de zkimden aşağı açıkçası zira ramazan empatinin default tek taraflı işlediği aydır. Oruçlular yüksek mertebeye erişir, herşeyin de bahanesi hazırdır.

Görgü konusunda da kıvırmışsın. Müslümanlığın saçmalıkları bitti hinduların inek fetişine geldik. Ben hindunun karşısında 100% dana eti whopperı gayet yerim. Onun derdidir, inanç testidir. Şapırdatıyorsam ama o zaman o da benim görgümdür, onu kabul ederim. Şapırdatıp adamın gözüne sokmak ayrı birşey. Burada çok net olarak müslüman kardeşler her yemek yiyeni şapırtadan, karşısındakinin gözüne sokan insanlarmış gibi tarif ediyorlar. Sanki gündüz sucuk reklamı çekip bütün gün "ister misin?" diyip eti negro uzatıyoruz...

Senin hayatında bir gün oruç tutmaman "deistim ama bütün kandil topiklerini açıyorum" ne kadar inandırıcıysa o kadar inandırıcı. Yahu sen bana AKPye oy vermedim bile dediydin. Ağzından çıkanın hangisine inanacağımı şaşırdım. Bulşit metre doldu yani. Cipetpet'den en fazla 2 tier üstün inanç özgürlüğüne sahipsin, daha alacağın yol çok. İnancım yok da deme hiç işte yemezler bu saatten sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

Myshkin said:

Anlayamıyorsun herhalde. daha basitçe açıklayıp yardımcı olayım sana;

kimseyi ayıplayamayız yemek yiyip su içiyor olduğu için diyorsun, aynı cümlenin devamında ise ama görgü meselesi diyorsun.

kurduğun 1 cümlenin içinde bile bir çelişki var, sen onları görgüsüz olarak addediyorsan zaten ayıplamış oluyorsun.

yani hem ayıplıyorsun hem de ayıplamıyormuş gibi yapıyorsun.

yardımcı olabilmişimdir umarım bu sefer.

valla ben yanımda osurana da "yuh ayı neden osurdun" demiyorum, 'ayıplamak' kelimesine yüklediğin anlam nedir diye sormam lazım o halde.

bonepart da yazmış yukarıda, "kibarlıktır" demiş. hangi kelimeyle mutlu olacaksanız onu kullanabilirsiniz. hani insanlar yemek yerken karşılarında böcekten, dışkıdan filan bahsedilmez ya, buna ne ad veriyorsanız onu kullanabilirsiniz.

her inanç sahibine "iq'su düşük mahluklar" diyen adam da var forumda, bunlar sokakta gördüğü için de içinden aynısını geçiriyor. burada kimsenin "içinizden dahi ayıplayamazsınız, özgürlüktür inanmak" dediğini görmedim bugüne kadar.

inancını sergileyenlere düşük iq'lu muamelesi yapıyoruz çünkü hepsi düşük iq'lu tıpkı senin gibi. en mantıklısı bile kalkıp karşısındakini ayıplıyor ancak en fazla düşündüklerini inkar edip öyle insanlar ayıplanmamalı diyor etrafındakine. iki yüzlülük abidesi
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

BonePART said:

@başlık, görgü kurallarının oruçla falan alakası yok. adam otobüste susadıysa çıkarır suyunu içer. kimsenin bazı arkadaşların yaptığı gibi atarlanma hakkı yok, gardaş bir oruçluyuz yağğhhh diye. eğer oruçluysan, bunu bilerek oruç tutuyosun. "Allahım, bugün oruç tutacağım, fakat bazı şartlarım var : Etrafımdakiler yemek yemeyecek, su içmeyecek" diye niyet etmiyorsun. niyet etmenin temelinde zorluğu ve disiplini benimseme var. nerede zorluğu benimseme, nerede disiplin gidip kafa göz patlatmakta? eğer zaten bu şekilde tutuyorsanız, tutmayın arkadaş. hem size zararlı, hem etrafınızdakilere. siz oruç tutmaya gelene kadar çok şeyi anlamamışsınız demektir.

Abi sizin anamadığınız şu. Samde bende aynı şeyi diyoruz siz başka yerden anlıyosunuz. Yememek içmemek kibarlıktır görgüdür diyoruz.

Yerseniz içerseniz ne gelir uyarırım ne tehdit ederim ne tepki veririm ama. Az önce 2 müşterime ben sordum ne içerler diye ben ısmarladım içecekleri.

Sizin yapmanız kibarlık, benim yapma demem kabalıktır. Ben zaten ikinci kısmı biliyorum. Kimeyi din konusunda uyarmadığım gibib bu konuda da uyarmam ben. Herkesin zevki kendine.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

diğer yanda, aynı ortamda (iş yerinde) diğer arkadaşlarının oruç tuttuğunu bile bile aç ve susuz olduklarını bile bile göstere göstere su içen, yemek yiyen adamın zaten insanlığından şüphe ederim. bunun dinle, oruçla bir alakası yoktur. sen bir insan olarak, aç ve susuz birinin karşısında yemek yiyip, su içmezsin bu insanlığa terstir. karşındaki görecek diye yemeyecek halimiz yok tabii ki de, eğer o adam yiyemiyorsa veya içemiyorsa gider gözünün önünde olmayan bir yerde ihtiyacını giderirsin. bunun dinle, oruçla falan alakası yok saygıdan ve insanlıktandır. başka zaman da böyle olmalıdır.

aynı şeyi diyoruz Bone. 3 sayfa önceden.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

arcane said:

Sam resmen dinime saygı duymuyorsanız görgünüzden, empatinizden yapmayın demişsin.

E zaten olay bu Tuna?

E tamam oku sen de yazdım empatisini de görgüsünü de. Sırf kendi mesajlarını okuyorsun sdfsd.

Ayrıca olay o değil. Olay tamamen müslümanların başkalarına karışmasıdır. Onların inançlarına göre hareket etmemizi istemeleridir. Aksini söyleyen de işine gelmediğinden öyle yapıyor, hepinizi biliyoruz ya ahah.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...