Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diyelim ki polis bilgisayara el koydu,

roket adam

Öne çıkan mesajlar

"roket adam" said:

Heh, Bigman'inki gibi bir yorum bekliyordum. Teşekkür ediyorum. Peki eldeki delili göstermemek polise mukavemet, yargı sürecini zorlaştırma, delilleri karatma gibi suçlardan suçlanmak manasına gelebilir mi? Aha bilgisayarı şifrelemiş kesin teröriz bu deyip de terörle mücadeleden yargılarlar mı? Burası Türkiye.

Yok aga olusturmaz. olayin dayanagi bizzat anayasa cunku. ac bak madde 38 fikra 5. hddyi kirsan falan geri dondurulemez bicimde yok etsen delil karartma denilebilir bu olaya fakat sifreyi vermeme hicbir sekilde suc olusturmaz rahat ol :)
Sosyal ağlarda paylaş

aslında bu benımde merak ettıgım bır konu.. brezilde bır bankacının şifresini alamadılar ve pacayı yırtmıstı kaldı ki fbi da aes 256 yı kıramamıştı..brezilyadakı kanunlarda zorla patent lı bılgı veya sıfre almak yasak. aslında globalde bole bır kanun oldugunu duymustum. ne kadar dogru avukat varsa acıklasın.
Sosyal ağlarda paylaş

bck said:

aslında bu benımde merak ettıgım bır konu.. brezilde bır bankacının şifresini alamadılar ve pacayı yırtmıstı kaldı ki fbi da aes 256 yı kıramamıştı..brezilyadakı kanunlarda zorla patent lı bılgı veya sıfre almak yasak. aslında globalde bole bır kanun oldugunu duymustum. ne kadar dogru avukat varsa acıklasın.

staja baslamama bir ay civari bir sure var fakat kesin olarak soyleyebilirim ki yukarida yazdigim anayasa ve cmk hukumleri cercevesinde bu sifreyi vermeme kesinlikle suc degil
Sosyal ağlarda paylaş

bck said:

Ben Amerika'da böyle bir vaka olduğunu çok net hatırlıyorum, ama sonucu hatırlayamadım. Arstechnica'da bi makale çıkmıştı hatta hakkında. Şu tarz bir şeydi ama bu muydu hatırlayamadım. Ne çok hatırlayamadım dedim

http://arstechnica.com/tech-policy/2009/03/court-self-incrimination-privilege-stops-with-passwords/
Sosyal ağlarda paylaş

Bu noktada iCloud / Find my Mac gibi servislerin remote wipe işlemlerini kullanmak öyleyse bizi zor durumda bırakabilir gibi bir sonuç çıkarıyorum ben. Uzaktan siliyorsun ne varsa. Demek ki silmemek ama şifrelemek lazım.

Bu arada Truecrypt kullanmanızı tavsiye ederim Windows severler. Çift işletim sistemi yükleyip bi şifre girince asıl sistemi, başka bi şifre girince sahte, boş windows'u açması inanılmaz fonksiyonel.
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi yine de tedbiri elden birakmamak lazim. ben truecrypt kullaniyorum. onda sifreli partition olayinda soyle bir guzellik var. tek dosya icinde iki tane sifreli alan yaratabiliyorsun. ikisinin sifresi de birbirinden farkli. hangisine girdigini ya da birden fazla oldugunu hicbir sekilde belli etmiyor. fake partition'a birkac ders notu birkac site parolasi falan attim. ileride birisi zorlarsa o sifreyi veririm. diger partition'in varligindan haberi olmaz :D program zaten yeni partition olusturma ekraninda uyari yapiyor boyle bir durum olursa diye iki partitionlu bir dosya acabilirsiniz minvalinde bir seyler yaziyordu
Sosyal ağlarda paylaş

bck said:

bedava oldugu için kesin birbok vardır veya nsa nın yaptığı birşeydir diye kullanmıyorum ben..

yok abi cogu yerde parali programlarin cogundan daha yuksek sayida kisi tarafindan tavsiye ediliyor. nsa tarzi bir baglantisi olsa ya da dosyalarda guvenlik zaafi olsa elbet ortaya cikardi bugune kadar da. sonucta kimbilir ne derece paranoyak adamlar pentest yapiyor bu programlara verilerini emanet etmeden once.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...