Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Soğutma

bingildak

Öne çıkan mesajlar

ya camı kestirsem, çift cam her yer. 3 adet camı kestirmem gerekiyor ve evden ayrılırken bunları yenilemem gerekecek. fiyatlarını bilmiyorum ama 150 lira olsa 450 tl sadece kestirdiğim camları değiştirmeye verecem. duvarı deldiremem.

odanın dışında ver çıkışları diyen oldu, 6.5 cm'miş boruları, odanın dışına kapıdan verip kapıyı çok az açıklık bırakıyormuşsun. odanın 15m2 fln olduğunu düşünürsek, 12500 bir alet herhalde kapı 6.5 cm aralıklı kalsa da soğutucaktır?
Sosyal ağlarda paylaş

yakın zamanda araştırdım bunu ve seni aydınlatıyorum.

mobil klimaların ses seviyesine 40-50 desibel falan yazıyorlar. SAKIN İNANMA. 70DB GECE AÇAMAZSIN AYNI EVDE UYUYAMAZSIN. klimanın kompresörü hakikaten 40-50 dB yapıyordur onda zaten sorun yok hafif bir buzdolabı tırıltısı duyuyorsun. esas sıkıntı hava giriş çıkışındaki whoosh rüzgar sesi. daha ufak alanlardan standart 9000btu klima gibi hava giriş çıkışı yaptıklarından bildiğin normalin 3-4 katı hızla dönüyor meret. (klasik duvar klimasındaki en az 1mlik hava giriş çıkışını düşün, bir de bunun 20x20 tek fayans kadar çıkışını düşün) esas sıkıntıyı o üfürme sesi yapıyor ve bunu da sana verdiğinden ziyade kompresöre emip dışarı attığı havanın sesiyle yapıyor. ben klimanın fanı kısarım demekle değişen bi ses değil malesef.

hangi şehirde / evdesin bilmiyorum ama denemen için sana benimkini verebilir hatta 2. el satabilirim.
alet bu
http://www.airfel.com.tr/tr/urunler/urun_detay/ap09-3102r2.html

mobil klimaların
BİR BORULUSU
odadaki havayı alır. kompresöre verir. kompresörün sıcağını yutan hava dışarı atılır.
tek borusu vardır. ancak pratikte odadaki havanın bir kısmını dışarı attığından evin içindeki açıklıklardan bulunduğun odaya sıcak / nemli başka oda havasını çeker. öyle böyle değil bildiğin çeker. genelde de mutfak / banyo ızgarasından komşu banyonun bok kokusunu evine çeker... sıcak havayı başka odaya verirsen başka odadaki ekstra sıcak havayı klimalı odaya vakumlarsın geri. artı su içmeye mutfağa falan gitsen kavrulursun. ev için sakat bir de sürekli 35 C olur diğer odalar eşytalar kavrulur sdfs.

İKİ BORULUSU
yine dışarıdaki havayı alır. kompresöre verir. kompresörün sıcağını alan hava dışarı atılır. iki boru olduğundan vakum ve hava emme sesi azalır ama iki borunun evde dolaşması uzay gemisi ortamı yapıyor. bildiğin fakir duruyor sen bile alışamazsın. tek camda iki delik açarsan hem ses azalır hem konfor baya artar ama o modeller de zaten 1500 2000 TL. evlat acısı böyle skindirik çaresiz bir sistem için.

daha bisürü şey yazacaktım da kompozisyon sınavı gibi yazarken çıktı aklımdan.

ÇARESİZSENİZ ALIN AMA MUTLAKA DENEYİP SESİNİ GÖRÜP ALIN. çünkü başabaş noktasında bile değil artıları eksileri. bir de bin TL üzeri verme bu aletlerin iyisi yok.

bütün eksilerinden en iyi kaçış yolu -ve hatta- bütün evi soğutmayan split / montajlı klimalardan daha artılı hale geitrme şansı:
kapalı bir balkon veya kullancağınız odada balkon varsa, veya balkonlu salona komşuysa odanız klimayı balkona takıp camdan soğuk girişini yapıyorsun sadece. dış ortama göre yapılmadığı için etrafına bir koruma kutusu vb yapman lazım hava emişini engellemeden. bu konudaki tasarımımı anlatırım benim alet için.
böylece vakumun tam tersi eve sürekli serinlemiş hava pompaladığın için diğer odalardan eski sıcak hava çıkmaya çalışacaktır. o yüzden bir uca koyduğun klima girişi zamanla bütün evi serinletecektir.

ben henüz yapmaya üşendim bir de balkon camının kesiklisini taktırmam lazım. benim ev iyi rüzgar aldığından akşamları serin oluyor ve kuzeye baktığından gün boyu güneş yemiyor hiç. o yüzden hala üşenecek kadar dayanıyorum sıcağa :)

artılar
+bir yere kadar mobil

+zorla sürekli taze hava çekiyor içeri, oksijensiz kalmazsın sadece klimayla cam açmadan bi hafta yaşayanlar gibi

+nispeten ucuzlar

+azimli olur bikaç odaya delik açarsan evde gezdirirsin

eksiler
-SES SES SES. akşam 40 desibellere düşüyor evdeki ses benim. klimayı açınca 70 yapıyor. ben bununla uyuyamam, iki oda ötete olsa gene kötü geliyor. duvarlar inceyse komşular bile takar kafayı.
-elektrik verimi bekleme, hesapladım saatte 50 krş falan yakacaktır günümüz faturasıyla.
-güzel verim almak istiyorsan cam kestirmek vb. ek maliyetler var.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Bizim de apartmanda klima yasak yan tarafta, koçtaş tan portatif klima aldım 600 gibi bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam, borusu var pencereden dışarıya veriyorsun onu, takıyorsun fişe çalışıyor. Hayvan gibi de soğutuyor. Büyük ve ağır bir şey ama, bir de görüntü çok hoş değil tabi, pencere biraz aralık kalıyor oradan giren ısı enerji sarfiyatını arttırıyor falan.

Ama sıcaktan iyidir, işin bitince kaldır kenara koy mis.

neydi lan bunu nmarkası modeli. sessizi yok bu aletlerin nasıl dayandın sen buna. bildiğin fakir aleti gözümden düştün sdfs.
Sosyal ağlarda paylaş

Cam kestirmek yerine kontraplak kestirip pencere kadar, ortasına klima borusu gibi delik açtırabilirsin çok geçici çözüm olarak, gece pencereyi tamamen açıp, oturtucaksın çerçeveye. Benim odada panjur vardı onu indirip, arasına kıstırabiliyordum vantilatör vs aynı mantıkla yani bütün pencere kadar kontraplak kesmemiştim.

Da ben gürültülü odada daha rahat uyuyorum fan sesi falan uyutuyor beni, ani sesleri bastırdığı için evin devamından gelen.
Sosyal ağlarda paylaş

3 adet cam kestirme olayini ben anlayamadim acikcasi. Camlar disari bakmiyorsa cikart cercevelerinden. Gecir iclerinden boruyu, disa bakan caminda camlarini cikar, ucuza git daha ince dandik bi cam al deligini actirt falan onu tak veya kontrplak tarzi birsey kullan chemical'in dedigi gibi. Evden cikarken o cikartigin camlari geri takarsin cercevelerine.

En temizi tabi duvari delmek te, neyse.
Sosyal ağlarda paylaş

antalyada değilim abi, antalyadaki ev baya büyüktü ondan soğumuyordu ki top tier klima kullanıyordum. (evi sattığımda 6k lık klimaları bırakmak zorunda kaldım, o başka bir mevzu)

altın ayı jelibon ellerine sağlık çok güzel bilgilendirmişsin. fan sesi rahatsız eder mi bilmiyorum ya. ben seviyorum tekrar eden mekanik sesleri, özellikle uyurken falan. telefonda whitenoise açıp falan uyuyorum çok yorgun olduğumda ertesi gün pammuk gibi kalkıyorum. asıl gürültü çalışırken problem.

benim çalışma odamda mutfak balkonuna açılan sabitlenmiş bir kapı var, o kapıyı 3 cm aralayıp, çıkış borularını mutfak balkonuna verebilirim diye düşünüyorum. biraz ısı kaybı yaşanacaktır ama sonuçta 12 metre kare alan 12500 luk alet, her türlü soğutur. ha yatarken boruları odanın dışına versem nasıl olur hiç bilemedim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...